15 دی 1341

15 دی 1341

تهران برای زندگی 5 میلیون نفر جا دارد!/ضرغامی به شش ماه زندان محکوم شد/ارتش متزلزل نیست!/هزینه های فروش نفت از حساب دولت ایران حذف می شود

تهران برای زندگی 5 میلیون نفر جا دارد!

شهردار تهران در اجتماع نویسندگان مطبوعات با بیان این که « ساختمان شهرداری پارکینگ می شود و یا به فروش می رسد» گفت: تهران برای سکونت 5 میلیون نفر کافی است.

وی همچنین گفت: به احدی اجازه شهرسازی و ایجاد کوی جدید در خارج شهر داده نمی شود.

 

ضرغامی به شش ماه زندان محکوم شد

آخرین جلسه محاکمه محمد ضرغامی یکی از مالکین فارس که به وسیله فرمانداری نظامی شیراز بازداشت شده است روز پنجشنبه در دادگاه تجدید نظر نظامی تشکیل شد.

ریاست جلسه را سرهنگ همایون به عهده داشت، در این جلسه که تا نیمه شب طول کشید ضرغامی به 6 ماه حبس عادی محکوم گردید.

ضرغامی در دادگاه بدوی به سه سال زندان محکوم شده بود.

 

ارتش متزلزل نیست!

ساعت هشت و نیم صبح امروز چهاردهمین جلسه دادگاه تجدید نظر ویژه نظامی برای رسیدگی به پرونده اتهامی سرلشکر بازنشسته خزاعی و شش نفر دیگر از متهمان سابق اداره اردنانس ارتش به ریاست تیمسار دریابان نصیر زند رسمیت یافت.

خزاعی گفت: این اتهاماتی که به من نسبت می دهند فقط برای این است که مرا محکوم کنند.

من امروز 9 ماه است در زندان هستم و آبرو  و حیثیت من رفته است و فرماندهان دیگر پس از این نخواهند توانست سند امضا کنند چون می ترسند روزی به این گناه محاکمه شوند.

رئیس دادگاه گفت: در ارتش هیچ گونه احساس تزلزلی نشده است و ارتش امروز از هر روز محکم تر است، اگر فرماندهانی احساس ضعف بکنند در روحیه خودشان این احساس را می کنند.

 

هزینه های فروش نفت از حساب دولت ایران حذف می شود

با وجود اعلام این نکته توسط کنسرسیوم که « هزینه های قابل کسر موضوع ماده 28 قرارداد از اول سال 1962 به میزان قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت» با این وجود اعتراض دولت، بر اصل هزینه های فروش که طبق ماده 28 قرارداد نفت ایران و کنسرسیوم دریافت می شود بر اساس قطعنامه های اوپک به قوت خود باقی است.

نمایندگان ایران موضوع حذف هزینه فروش را کماکان در مذاکره با کنسرسیوم و در کنفرانس نفتی آینده تعقیب خواهند کرد و اعلام کاهش این هزینه ها موجب منتفی شدن تقاضای ایران نشده است زیرا دولت ایران بر اساس قطعنامه  شماره 34 کنفرانس چهارم اوپک از کنسرسیوم تقاضا کرده که ماده 28 قرارداد لغو شود زیرا برای ایران اصولا اطلاعات دقیقی در دست نیست که از روی آن بتواند هزینه های مورد ادعای شرکت های نفتی را بررسی و اقلام آن را مشخص نماید.

کنسرسیوم 2 درصد درآمد ایران را به نام «هزینه فروش» از درآمد ایران کسر می کرد و از چند سال به این طرف دو درصد مزبور به یک درصد تقلیل یافت و یک درصد مزبور قریب سه میلیون دلار می شود.

پیش بینی می شود برای سال 1962 بابت کاهش مخارج فروش قریب دو میلیون دلار نصیب ایران شود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.