13 دی 1341

13 دی 1341

7 کارگر در تونل 14 زنده به گور شدند/زلزله در مرکز و شمال ایران/مگر ایران مستعمره است؟!/اعتصاب به تربت حیدریه رسید/بررسی اعزام دانشجویان به خارج در جلسه دولت/نگرانی هایی که درباره اصلاحات ارضی وجود دارد

7 کارگر در تونل 14 زنده به گور شدند

طی حادثه وحشتناکی در راه آمل 7 کارگر در تونل 14 زنده به گور شدند.

مهندس مسئول معدن پس از وقوع این حادثه به تهران فرار کرد، کارگران می گویند علت این حادثه عدم مراقبت مسئولین در تنظیم نسبت سیمان و ماسه و عدم توجه به شست و شوی ماسه و استفاده از چوب بست های کهنه و فرسوده بود در حالی که حسابدار مقاطه کار می گوید سنگی از کوه جدا شده و این حادثه به بار آمده است!

کارگری که در این حادثه سالم مانده است گفت: صدایی از سقف به گوشم رسید و خیال کردم زلزله شده است اما ناگهان چوب بست ها خرد شد و خروارها سنگ روی همکاران من فرو ریخت.

 

زلزله در مرکز و شمال ایران

مقارن ساعت یازده پریشب زلزله شدیدی در شهرستان کاشمر روی داد و باعث ترس و وحشت عمومی شد.

به محض وقوع زلزله که مدت 5 ثانیه ادامه داشت اهالی خانه های خود را ترک گفتند و به خیابان پناه آوردند، خوشبختانه در این جریان هیچ گونه خسارتی به بار نیامد.

ضمنا مقارن همین ساعت زلزله نسبتا شدیدی در تربت حیدریه حادث شد که خسارتی به بار نیاورد.

 

مگر ایران مستعمره است؟!

ساعت هشت و 40 دقیقه صبح امروز سیزدهمین جلسه دادگاه تجدید نظر ویژه سرلشکر خزاعی و سایر متهمان اداره اردنانس به ریاست تیمسار دریابان نصیر زند رسمیت یافت.

خزاعی گفت: این بازرسانی که چهار سال و نیم اداره مرا بازرسی کردند چرا ایرادی نگرفتند؟ اگر ایراد نبود پس چرا مرا این جا آورده اند؟ یک عده خارجی هم آمدند اداره اردنانس ما را بازدید کردند.

رئیس دادگاه گفت: مگر ایران مستعمره است؟!

خزاعی پاسخ داد: مستعمره نیست بلکه برای دیدن ارتش ما آمدند و گفتند اداره اردنانس افتخار ارتش ایران است.

رئیس دادگاه گفت: این که خارجی ها گفتند اداره اردنانس باعث افتخار ارتش ایران است برای ما نظر خارجی ها ملاک عمل نیست.

 

اعتصاب به تربت حیدریه رسید

به دنبال پیروزی اعتصاب مردم مشهد برای تقلیل بهای برق و اعتصاب مردم زنجان از تربت حیدریه نیز خبر رسید که برای اعتراض به گرانی قیمت برق مردم این شهر نیز اعتصاب می کنند.

کمیته ای برای تقلیل بهای برق تشکیل شده و اعلام گردید که اگر بهای برق ارزان نشود مردم سپرده های خود را پس می گیرند.

 

بررسی اعزام دانشجویان به خارج در جلسه دولت

تامین اعتبار لازم برای اعزام دانشجویان به خارج در جلسه دیشب هیئت وزیران مورد بحث و رسیدگی قرار گرفت.

در این جلسه به ریاست اسدالله علم نخست وزیر در مورد اعزام شاگردان اول دانشکده ها به خارج از کشور بحث و بررسی شد، چون وزارت فرهنگ با کسر بودجه روبرو است و اعتباری برای اعزام فارغ التحصیلان رتبه یک دانشکده ها جهت ادامه تحصیلات به خارج از کشور ندارد موضوع تامین اعتبار لازم برای اعزام این دانشجویان را در هیئت وزیران مطرح کرد تا پس از مطالعه از طرف دولت اعتبار لازم تامین شود.

 

نگرانی هایی که درباره اصلاحات ارضی وجود دارد

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است :

می خواهند مردم را نگران کنند که سال آتی وسال های آینده غلات و حبوبات ومرکبات و میوه نیز باید از خارج وارد کرد زیرا کشاورزی که صاحب زمین شده علاوه بر آن که لیاقت و امکانات بهره برداری از زمین ندارد چون جلویش را نمی گیرند دست به آشوب و اخلال وخراب کاری زده، باغ ها را خراب می کند، قنوات را می خشکاند ، به خرده مالک تجاوز می کند، حقوق دیگران را مرعی نمی دارد و خلاصه اختیار روستاها و مزارع به دست یک مشت مردم لجام گسیخته بی بند و بار افتاده که نه تمکین از کسی می کنند و نه راه به کسی می دهند، نه توانایی دارند بکارند و بدروند نه می گذارند کسی به کاریدن و درویدن مشغول باشد. وای اگر زارع ایرانی باهوش و رشد خود چنین توهمی را در نطفه خفه نکند و زهی تاسف اگر مجال داده شود این تلقین سوء در ذهن مردم شهر نشین، در ذهن هم وطنان شما روستائیان عزیز تاثیر کند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.