8 دی 1341

8 دی 1341

دوگل به ایران می آید/من در پاریس مغازه ندارم!/ایران برای جنگ با قاتلین لومومبا نیرو به کنگو می فرستد/ما از تحولات دنیا قدری هم جلوتر هستیم!/اصلاحات ارضی بزرگ ترین رفرم در ایران است/برق موجود در شهرها تکافوی احتیاجات را نمی کند/آرزوی شاه به روایت اسدالله علم!/به قضاوت مردم اطمینان داریم / در صورت ما ماسک نیست و مردم ما را به چهره حقیقی می بینند!/آیت الله مرعشی نجفی بستری شد/افزایش درآمد خزانه کشور

دوگل به ایران می آید

«خبرگزاری آلمان» از پاریس گزارش داد روزنامه های فرانسه امروز خبر دادند که سال آینده ژنرال دوگل رسما از شوروی بازدید خواهد کرد، قبل از این سفر دوگل برای مذاکره با کندی به واشنگتن خواهد رفت.

مقامات رسمی فرانسه از تایید این خبر خودداری کردند ولی افزودند که هر دو ملاقات در سال آینده محتمل است ولی هنوز قراری درباره آن گذاشته نشده است.

در حال حاضر قرار سفر رسمی دوگل به ایران و یونان گذاشته شده است و ممکن است هنگام سفر به ایران دوگل از شوروی هم بازدید نماید.

 

من در پاریس مغازه ندارم!

سرلشکر خزاعی در جلسه امروز دادگاه گفت: من در پاریس مغازه ندارم، خود را گناهکار نمی دانم و از خود دفاعی نمی کنم.

به من نسبت می دهند که 250 مغازه دارم در صورتی که چنین چیزی صحیح نیست، در خیابان استانبول و شانزه لیزه پاریس هم مغازه ندارم، در خصوص نحوه خریدها هم باید بگویم همه ساله مقادیری کمک نظامی می رسد و قبل از تحویل کمک معلوم نیست چه کالاهایی کمک می شود لذا گاهی اوقات در خریدها اختلالاتی پیش می آید.

 

ایران برای جنگ با قاتلین لومومبا نیرو به کنگو می فرستد

امروز مقامات مطلع سیاسی خبر اعزام چهار فروند جت اف -86 نیروی هوایی شاهنشاهی به کنگو را تایید کردند، این جنگنده ها برای نبرد با نیروهای موسی چومبه و قاتلین لومومبا به کنگو اعزام می شوند.

این جت ها بنا به تقاضای اوتانت دبیرکل سازمان ملل متحد از طرف ایران در اختیار نیروهای سازمان ملل در کنگو قرار می گیرد.

 

ما از تحولات دنیا قدری هم جلوتر هستیم!

اسدالله علم در یک مصاحبه تلویزیونی پیرامون سفر خود به جنوب و برنامه های آبادانی این منطقه توضیحاتی ارائه داد.

نخست وزیر اظهار نمود: باید بگویم  که در مملکت ما کارهای بسیار بزرگی شروع شده است. ما با پیش بینی ها و مآل اندیشی های اعلیحضرت همایونی به راهی می رویم که واقعا (همان طور که مکرر مردم توجه کردند و اعلیحضرت همایونی توجه فرمودند و می فرمایند) ما از تحولات دنیا قدری هم جلوتر هستیم و قهرا باید در همه شئون جلو باشیم این است که دولت به پیروی از منویات اعلیحضرت همایونی باید عملی بکند که همه شئون هماهنگ هم جلو بروند.

 ممکن نیست که تحولی به این عظمت مثل اصلاحات ارضی در مملکت انجام بگیرد و مثلا یک قسمت از مملکت بدون راه باشد. ممکن نیست یک تحول به این عظمت در راه مبارزه با بی سوادی در مملکت پیش بیاید (به طوریکه دنیا واقعا تحسین بکنند) ولی در عین حال ما نقاطی داشته باشیم که هنوز هم معلم به آنجا نرفته باشد. این است که با تمام دقت باید به این تحولات توجه داشته باشیم و بخصوص عموم پیشرفت های مملکت را هماهنک کنیم.

 

اصلاحات ارضی بزرگ ترین رفرم در ایران است

چنانکه می دانید دویست سیصد نفر از محصلین برای امر اصلاحات ارضی داوطلب شدند و در شرایط بسیار سختی به نقاط مختلف فارس رفتند. از کار های اساسی و مهمی که در  فارس در دست اجرا است (چنان چه می دانید) اصلاحات ارضی است که بزرگ ترین رفورمی است که در مملکت ما و بخصوص در منطقه عشایری پیش می آید.

 

برق موجود در شهرها تکافوی احتیاجات را نمی کند

پس از پایان سخنان نخست وزیر مهندس اصفیا مدیر عامل سازمان برنامه اظهار داشت:

راجع به برق باید عرض کنم که بطور کلی برق موجود در شهر های ایران تکافوی احتیاجات را به هیچ وجه نمی کند البته فعلا برای شیراز فکری خواهیم کرد (یک واحد ۲۵۰۰ کیلو واتی سفارش داده ایم) ولی این ها جواب گوی همه احتیاجات نیست و باید در بعضی مناطق برق به قدری زیاد باشد که برای کار های صنعتی مشکلی پدید نیاید.

موضوع راه سازی نیز در منطقه فارس دارای اهمیت زیادی است زیرا بدبختانه راه های قابل توجهی در فارس وجود ندارد.

 

آرزوی شاه به روایت اسدالله علم!

پس از پایان سخنان مدیر عامل سازمان برنامه نخست وزیر پیرامون اهمیت بنادر سخن گفت و در مورد ساختمان راه ساحلی جنوب اظهار داشت: شاهنشاه مکرر فرموده اند و می فرمایند آرزو داشته ام و دارم که راه سراسری بنادر را بسازم و جای خوش وقتی است که این آرزوی دیرین شاهنشاه برآورده می شود و کارهای اساسی آینده ما در جنوب راهسازی، بندرسازی، سدسازی،  ایجاد شرکت ایرانی شیلات و رسیدگی کامل به کلیه درخواست های مردم آن نواحی است.

 

به قضاوت مردم اطمینان داریم / در صورت ما ماسک نیست و مردم ما را به چهره حقیقی می بینند!

در پایان نخست وزیر گفت در مملکت کارهای بسیار اساسی شروع شده است که از نظر سرعت در دنیا کم سابقه است.

ما باید مفتخر باشیم که در این دوره و در دوره حیات ما با پیش بینی های دقیق شاهنشاه ما این کار های عظیم شروع شده است. این نکاتی که من به شما گفتم از لحاظ این نبود که تبلیغی کرده باشم من می خواستم یک حقایقی را بدانید و آگاه باشید که ما هیچ محرکی و انگیزه ای در این کارها نداریم جز این که صادقانه به مملکتمان و مردم ایران خدمت بکنیم و این مطلب را هم باید بگویم که به قضاوت شما هم وطنان عزیز اطمینان قطعی داریم یعنی هرچه که باشیم شما به همان صورت ما را می بینید حالا بدانید که در صورت ما ماسک نیست بیشتر از این عرضی ندارم.

 

آیت الله مرعشی نجفی بستری شد

ساعت هفت صبح دیروز آیت الله مرعشی نجفی به منظور معالجه و بستری شدن در بیمارستان فیروزآبادی با اتومبیل عازم شهر ری شدند. جمع کثیری از معتمدین و معاریف و روحانیون قم و عده ای که از تهران آمده بودند با بیست دستگاه اتومبیل در معیت آیت الله مرعشی نجفی بودند.

مقارن ظهر امروز دکتر ریاحی وزیر بهداری در بیمارستان فیروزآبادی از آیت الله مرعشی نجفی عیادت کردند.

 

افزایش درآمد خزانه کشور

امروز وزارت دارایی اعلام داشت مطابق آمار خزانه داری کل جمع کل وصولی خزانه داری در ماه گذشته مبلغ 3047 میلیون و 843 هزار ریال بوده که با مقایسه وصولی خزانه داری کل در آذرماه 1340 که مبلغ 2482 میلیون و 943 هزار ریال بود مبلغ 564 میلیون ریال اضافه وصولی داشته است.

317 میلیون ریال از مبلغ مذکور مربوط به درآمدهای مالیاتی اعم از مستقیم و غیر مستقیم بوده است.

اضافه وصولی مالیات بر درآمد نسبت به آذر ماه سال 1340 مبلغ 180 میلیون ریال است که با احتساب وصولی ماه مشابه سال قبل 74 درصد افزایش درآمد نشان می دهد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.