7 دی 1341

7 دی 1341

مذاکرات ایران و شوروی در تهران چه نتیجه‌ای داشت؟!/کمبود و گرانی کاغذ در کشور/کارخانه‌های داروسازی ایرانی تعطیل می‌شوند!/18 تخلف در سازمان برنامه

مذاکرات ایران و شوروی در تهران چه نتیجه‌ای داشت؟!

«تهران‌مصور» نوشت: اگرچه درباره مذاکراتی که بین نمایندگان سیاسی شوروی و مقامات ایرانی انجام شده اطلاعاتی در دست نیست، ولی گفته می‌شود مقامات شوروی در این مذاکرات اظهار تمایل کردند که پیرامون راهسازی، سدسازی و گسترش بنادر شمال و ذوب آهن با مقامات ایرانی وارد گفت‌وگو شوند، با این وجود در تهران هیچ گونه پیشنهادات صریحی تسلیم مقامات ایرانی نشده است.

 

کمبود و گرانی کاغذ در کشور

«تهران‌مصور» نوشت: در این هفته دو روزنامه بزرگ عصر به علت کمبود و گرانی کاغذ مجبور به کسر هشت صفحه در نشریه خود شدند. روزنامه «اطلاعات» با داشتن 9 نشریه سالی 4 هزار تن کاغذ لوله و ورق و روزنامه «کیهان» با انتشار هفت نشریه سالی 3500 تن مصرف دارند.

تا دو سال قبل، اداره بازرگانی شوروی کاغذ لوله را کیلویی 12 ریال تحویل مرز می‌فروخت و کیلویی دو ریال نیز مخارج حمل تا تهران داشت. پس از قطع سهمیه شوروی، کشورهای اروپایی کاغذ لوله را کیلویی 18 ریال و کاغذفروشهای تهران بین 20 تا 22 ریال به جراید می‌فروشند. در حال حاضر کشورهای اروپایی و آمریکایی قادر نیستند کاغذ ارزان‌قیمت به ایران بفروشند؛ درنتیجه دو روزنامه بزرگ عصر مجبور شدند هر یک 4 صفحه از تعداد نشریات یومیه خود کسر نمایند.

مصرف سالانه کاغذ ایران در سال 1340 کاغذ لوله 6266 تن، کاغذ ورق 3473 تن، کاغذ متفرقه 101 تن و موجودی بازار تهران 5 هزار تن بود.

 

کارخانه‌های داروسازی ایرانی تعطیل می‌شوند!

«تهران‌مصور» نوشت: با وجودی که کارخانه «دارو پخش» در مدت ده روز قادر است یک میلیون انواع قرصهای دارو را بسازد، با این وجود شنیده شد که وزارت صنایع و معادن اجازه تاسیس کارخانه‌های داروسازی را به سه کارخانه خارجی داده است.

اگر کارخانه‌های خارجی در ایران شروع به کار کنند، 18 لابراتوار داروسازی که با سرمایه اطبای ایرانی تشکیل شده تعطیل و ورشکست خواهند شد.

 

18 تخلف در سازمان برنامه

«تهران‌مصور» نوشت: به قرار اطلاع در این هفته، بازرسان کل کشور برای 18 مورد اعمال خلاف قانونی که در سازمان برنامه صورت گرفته قراری علیه مدیرعامل، که این جرایم در دوران مدیریت وی صورت گرفته، صادر نموده است.

بازرسان کل کشور چند ماه قبل برای رسیدگی به پرونده‌هایی که بعد از استعفای ابوالحسن ابتهاج تهیه و تنظیم شده در سازمان برنامه حاضر شده و پس از سه ماه گزارشی در 18 فقره که برخلاف قانون محاسبات و قانون برنامه بوده تهیه و به دیوان کیفر برای تعقیب فرستاده‌اند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.