6 دی 1341

6 دی 1341

کسانی به دنبال تحصیل بروند که استعداد ذاتی داشته باشند!/با اصلاحات ارضی 75 درصد و با سپاه دانش صد درصد مردم آزاد می‌شوند!/«اسلحه خود را به اولین پاسگاه تحویل دهید»/ساعات حکومت نظامی کاهش یافت/برنامه ملی اصلاحات ارضی تا سه ماه پایان می‌یابد/مشکل ورود قطعات منفصله رادیو و تلویزیون برطرف شد/اظهارات شاه و مشکلات مطبوعات در ایران!/وجود و عدم وجود دولتهای بدون برنامه و نقشه!/از انتخاب مردها چه دیده‌ایم که از زنها ببینیم!/

کسانی به دنبال تحصیل بروند که استعداد ذاتی داشته باشند!

روزنامه «اطلاعات» امروز نوشت: ساعت دو و ربع بعدازظهر دیروز شاهنشاه در سالن دانشکده ادبیات دانشگاه پهلوی شیراز حضور یافت. او طی سخنانی گفت: متاسفانه فرهنگ ما در خیلی از مراحل می‌بینم که شاید هدف یک موسسه دادن ورقه پاره‌ای به اسم دیپلم است و برای اینکه افراد را راضی بکند و از خودش نرنجاند یا از روی عدم علاقه به هر کسی که می رسد یک تصدیق ابتدایی به دستش می‌دهند و او را رها می‌کنند که داخل این جامعه بشود و احیانا یا او را سربار جامعه می‌کنند یا اینکه آن شخص را هم با این کار گول می‌زنند؛ یعنی او حقیقتا فکر بکند که دارای معلوماتی هست؛ پس چون دارای معلوماتی است، باید مملکت از او استفاده بکند و چون مملکت از او استفاده نمی‌کند، به نظرش این جامعه و این مملکت دارای معایبی می‌شود که خدای نخواسته افکار او را مستعد قبول هر نوع تحریکات تخریبی می‌نماید در صورتی که اگر مطالعه بکنند، تمام ممالک دنیا موضوع فرهنگ را بین خود حل کرده‌اند.

 در سایر نقاط کسانی دنبال آموزش عالیه می‌روند که یا استعداد ذاتی دارند و یا اینکه این استعداد در اولیای امور از دبستان گرفته تا دبیرستان و دانشکده‌ها دائم مراقب هستند و به جای خود، آنها تشخیص می‌دهند که استعداد دارند و بدان جهت وسیله تحصیل آنها را فراهم می‌کنند.

این ننگ نیست، عار نیست که انسان کار دیگری را هم غیر از تحصیلات عالیه دانشگاهی انجام بدهد. بگذارید برجسته‌ترین افراد از لحاظ فکر از لحاظ مغز از لحاظ استعداد این کار را بکنند و ضمنا افراد لایق‌تری در سایر رشته‌ها احتیاج جامعه و مملکت را از راه دیگری فراهم بکنند که مجموع این زحمات و این خدمات مملکت آباد و مترقی و خوشبختی را فراهم کند.

 

با اصلاحات ارضی 75 درصد و با سپاه دانش صد درصد مردم آزاد می‌شوند!

وقتی موانعی که سر راه هست برداشته شد، یعنی با اقدامات فعلی و اصلاحات ارضی هفتادوپنج درصد جمعیت این مملکت به تمام معنی آزاد می‌شود، اقدام دیگر تشکیل سپاه دانش، یعنی تامین آزادی صد درصد جمعیت مملکت است. موقعی شما می‌توانید آزاد باشید که هم به حقوق خودتان و هم به منافع خودتان و هم به حقوق و منافع دیگران آشنا باشید. این کار از کسی بر می‌آید که او قدرت درک و فهم آن را داشته باشد. قدرت درک و فهم موقعی میسر است که یا تعلیم بدهند و از استاد و معلمی بشنود و یا اینکه بتواند این چیزها را در جایی بخواند و این فقط موقعی ممکن است که فرد سواد خواندن و نوشتن را داشته باشد.

 مبارزه با بی‌سوادی به همین منظور است. ساده‌ترین چیزها این است که با فرا گرفتن سواد، احتیاجات اولیه فردی و اجتماعی را یک فرد این مملکت بداند. احتیاجات اولی اصول اولیه بهداشت است؛ اصول اولیه طرز زندگی کردن است و از این گذشته به حقوق خودش واقف بشود؛ به احترام حقوق دیگران نیز واقف بشود؛ به احتیاجات جامعه واقف بشود و بالاخره به منافع عالیه مملکت خودش آشنا بشود.

 

«اسلحه خود را به اولین پاسگاه تحویل دهید»

روزنامه «اطلاعات» در ادامه گزارش خود نوشته است: ساعت سه و پانزده دقیقه بعدازظهر دیروز، شاهنشاه به بولوار شهر شیراز که به نام والاحضرت ولیعهد نام‌گذاری شده است، تشریف‌فرما شدند.

در آنجا تیمسار سپهبد ورهرام، استاندار فارس، روسای سازمانهای اداری، نمایندگان کشاورزان، دانش‌آموزان، پیش‌آهنگان و چندین هزار تن از مردم شیراز حضور داشتند و از طرف طبقات مختلف مردم احساسات پرشوری نسبت به شاهنشاه ابراز شد.

پس از پایان سخنان وزیر کشاورزی، شاهنشاه اسناد مالکیت کشاورزان مناطق مختلف را توزیع کرده و در ادامه طی سخنانی اظهار داشت: در یکی دو قرن اخیر انحطاط مملکت ایران، سرزمین با عظمت فارس را تبدیل به یک مملکت بی‌تشکیلات مملکتی که حکومت مرکزی حتی قادر به اداره پایتخت خودش نبود کرد. در پایتخت مملکت، شهر تهران، موقعی که هوا تاریک می‌شد، کسی جرئت نداشت از خانه‌اش بیرون برود و در سر هر کوی و برزنی هر کسی که یک قدری گردن‌کلفت‌تر بود، هر کسی که چاقویی به پهلویش می‌بست، حاکم محله بود و در خارج از شهر تهران، در چند فرسنگی، نایب حسین کاشی بود و لازم نیست که بگویم در فارس وضعیت از چه قرار بود. این اوضاع به هم خورد و در زمان حکومت پدر من در این مملکت امنیت برقرار شد.

توصیه می‌کنم تمام افرادی که یا روی جهل و نادانی یا روى تشویق آن کسانی که از آنها بهره‌برداری می‌کردند و تا به حال به وسیله داشتن یک سلاح غیرمجاز یا سر گردنه می‌ایستادند یا آلت دست قرار می‌گرفتند توصیه می‌کنم که در اولین فرصت قبل از اینکه دولت اعلام خلع سلاح را مجددا بکند، خودشان به اولین پست نظامی و ژاندارمری مراجعه بکنند و اسلحه نامبارکی که به دست آنها هست تسلیم بکنند.

 

ساعات حکومت نظامی کاهش یافت

صبح امروز شاه قریب یک ساعت در مقابل ویلای مخصوص با فرمانده لشکر فارس مذاکره کرد. صبح امروز فرماندار نظامی شیراز و حومه، طی اعلامیه شماره 6، عبور و مرور را از ساعت 12 تا 4 بعد از نیمه‌شب ممنوع کرد و به این ترتیب دو ساعت از مقررات حکومت نظامی در شیراز تقلیل یافت. پیش از این مقررات حکومت نظامی از ساعت یازده الی پنج بعد از نیمه‌شب بود.

 

برنامه ملی اصلاحات ارضی تا سه ماه پایان می‌یابد

صبح امروز شاه اسناد مالکیت کشاورزان فیروزآباد را تقسیم کرد و طی سخنانی اظهار داشت: امیدوارم برنامه بزرگ ملی اصلاحات ارضی تا سه ماه دیگر به کلی تمام بشود و این رستاخیز عظیم باعث نجات و آزادی اکثریت ملت ایران بشود و ما را با افتخار به سوی یک آینده سربلند پیش ببرد.

 

مشکل ورود قطعات منفصله رادیو و تلویزیون برطرف شد

امروز تصویب‌نامه دولت راجع به تقلیل حقوق گمرکی قطعات منفصله رادیو و تلویزیون به وزارت بازرگانی ابلاغ شد.

از چند ماه قبل با ترخیص قطعات مزبور از طرف گمرک ممانعت به عمل می‌آمد تا اینکه در این زمینه طرحی برای هیئت دولت تدوین شد که در ماه گذشته به تصویب رسید و سه روز پیش به وزارت بازرگانی ابلاغ شد.

 

اظهارات شاه و مشکلات مطبوعات در ایران!

روزنامه «فرمان» طی یادداشتی به اظهارات اخیر شاه در مورد «آزادی مطبوعات» پرداخت و نوشت: جمیع مطبوعات ایران، اکنون از حیث مادی و مالی در زحمت‌اند؛ زیرا از مساعدتها و شبه‌مساعدتهای حقه که در سابق به مطبوعات می‌شد خبری نیست و از حیث معنوی و بازگذاشتن میدان برای نوشتن مطالب مردم‌پسند نیز در زحمت می‌باشند؛ به طوری که راه اندیشه بر آنها بسته شده و آنچه می‌اندیشند نمی‌توانند به روی کاغذ بیاورند و برای یک نویسنده، عقوبتی بالاتر از این نیست که نتواند افکار خود را خواه درست و خواه نادرست به تحریر آورد و اگر مدیر اطلاعات، که رئیس انجمن روزنامه‌نگاران هست، در جواب آن سخنان حکیمانه، این مطلب را بازگو نکرده است نام آن را باید حفظ نزاکت گذاشت و گرنه این نیروی عظیم و هادی افکار مردم رفته‌رفته فلج می‌شود و حق آن بود که مشکلات کار را به عرض می‌رسانید و شاهنشاه که آن سخنان نغز را به افتخار جامعه مطبوعات ایراد فرمودند، حتما در این خصوص عطف توجهی می فرمودند.

امروز مصلحت ملک و مردم در این است که این سد از جلوی راه نویسندگان مطبوعات برداشته شود تا با دلگرمی بیشتری به خدمات ملی و میهنی خود ادامه دهند.

 

وجود و عدم وجود دولتهای بدون برنامه و نقشه!

روزنامه فرمان» نوشت: رمز پیشرفت کشورهای مترقی و علت عقب‌افتادگی ممالک دیگر در همین است که در اولی وقت هدر نمی‌رود؛ زیرا دولتها می‌دانند چه باید بکنند و کار خود را ظرف چه مدت پایان برسانند؛ درحالی‌که در آن دیگری معلوم نیست که کار دولتها بر چه اساس است و چه نقشه‌ای دارند و چه می‌خواهند بکنند.

از بعد شهریور ۱۳۲۰ تا به حال که بیست و یک سال می‌گذرد، تقریبا در همین حدود دولتها آمده‌اند و رفته‌اند؛ هر یک در بدو کار، چه در مجلس و چه در جراید، به عنوان برنامه کار مسائلی را گفته‌اند و رفته‌اند و اینها که به نام برنامه دولتها خوانده شده و بعضا هم به تصویب مجلس هم رسیده چیزی دهن‌پرکن و پرطمطراق و خالی از حقیقت و اساس بوده است، جنبه‌های لفظ آن بر جنبه‌های معنی رجحان داشته و هرچه نویسنده‌های برنامه ادیب‌تر و قلم‌زن‌تر بوده، برنامه‌ها به همان اندازه جاندارتر نمایش داده شده است. ولی واقعیت و اساس قضایا در این است که بدبختانه نه آن برنامه‌های ظاهرفریب عمل شده و نه خود دولتها به آن عقیده داشته‌اند؛ نتیجه اینکه پس از مدت بیست سال هنوز کشور ما در بسیاری از جهات بدوی و ابتدایی است.

به نظر ما وجود و عدم دولتهای بدون برنامه یکسان و بی‌تفاوت است.

 

از انتخاب مردها چه دیده‌ایم که از زنها ببینیم!

روزنامه «فرمان» طی یادداشتی درباره مداخله زنان در انتخابات نوشت: من وقتی که گفت‌وگوی مداخله زنها در انتخابات بود به یاد این حکایت افتادم که نقاش مشهور در کلیسای بزرگ رم نقش جبرئیل را کشیده بود که شش انگشت داشت مردم دسته دسته به تماشا می‌آمدند و اعتراض می‌کردند که چرا جبرئیل را با شش انگشت کشیده، نقاش گفت: از شما کدامتان جبرئیل پنج‌انگشتی دیده‌اید که به جبرئیل شش‌انگشتی اعتراض دارید.

از این آقایان باید پرسید کدامتان انتخاب واقعی مردها را دیده‌اید که حالا روی انتخاب زنها بحث می‌کنید؟!

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.