5 دی 1341

5 دی 1341

مذاکرات تهران رضایت بخش بود/آزادی سرلشکر دفتری و حبیب الله معظمی/کلیه کارگران کشور بیمه می شوند/درباره «وظیفة مطبوعات»!/مطبوعات انگلیس به دربار انتقاد کردند و کسی جلوی آن ها را نگرفت!/شاه عازم شیراز شد/حکومت نظامی در شیراز همچنان ادامه دارد

مذاکرات تهران رضایت بخش بود

سفیر کبیر شوروی هنگام عزیمت به مسکو گفت: مذاکرات تهران در مورد روابط ایران و شوروی رضایت بخش بود.

لاپین معاون وزیر خارجه شوروی نیز گفت: از ملاقات و مذاکره با زمامداران ایران بسیار خوشوقتیم و امیدواریم روابط دو کشور بیش از پیش بهبود یابد.

 

آزادی سرلشکر دفتری و حبیب الله معظمی

امروز از یک مقام مطلع نظامی کسب اطلاع شد که روز دوشنبه گذشته – پریروز- تیمسار سرلشکر محمد دفتری رئیس سابق اداره تسلیحات ارتش و دکتر حبیب الله معظمی مشاور حقوقی وزارت جنگ که از 9 ماه پیش طبق قرار بازداشت نظامی بازداشت شده بودند پس از تبدیل قرار بازداشت به وجه الضمان و تامین قرار آزاد شدند.

امروز یک مقام مطلع گفت: پرونده های مذکور که به اتهام تقلب در خرید اموال ارتش تشکیل شده به سیر قانونی خود ادامه می دهد.

 

کلیه کارگران کشور بیمه می شوند

به موجب طرح جدید که در دست تهیه است کلیه کارگران کشور بیمه خواهند شد، کارگران کارگاه های کوچک و اصناف نیز در مقابل حوادث و بیماری های حرفه ای بیمه خواهند شد.

 

درباره «وظیفة مطبوعات»!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: در سلام دیروز، وقتی شاهنشاه مقابل صف مطبوعات قرار گرفتند فرمودند «مطبوعات نه فقط آئینه افکار عمومی هستند بلکه باید هادی افکار عمومی نیز باشند» و بر این گفته افزودند :«خود شما مسلما حدود مصالح عالیه مملکت را تشخیص می دهید و این حدود رارعایت می کنید و البته در داخل این حد باید همه جریانات را مورد رسیدگی قرار دهید، از تشریح معایب و نواقص کوتاهی نکنید.»

پس اعلیحضرت همایونی با مطبوعات تعارف نمی کنند. ایشان میل دارند از جزئیات امور مملکتشان آگاه باشند، میل دارند حقایق را بشنوند و لو هر چه تلخ باشد زیرا علاقه به اصلاح معایب دارند و بهتر از هر کس می دانند تا عیب گفته نشود چاره نمی شود. طی بیست سال هر وقت میان مطبوعات و اعلیحضرت تماسی برقرار شده شاه این را از مطبوعات خواسته اند و البته مطبوعات نیز از وظیفه خود غافل نبوده اند، گیرم در راه انجام وظیفه گاهی کند و گاهی تند رفته اند و این فرع بر سلیقه دولت هاست. اگر دولتی نخواست مطبوعات چیزی خلاف میل و نظر او بنویسند آن روز مطبوعات نمی توانند به وظیفه اساسی خود یعنی تنقید عمل کنند. اما وقتی دولت کار به کار مطبوعات نداشت و سر به سر آن ها نگذاشت مطبوعات وظیفه ای را که دارند اعمال می کنند.

 

مطبوعات انگلیس به دربار انتقاد کردند و کسی جلوی آن ها را نگرفت!

چنان که ما می دانیم همین چندسال اخیر وقتی خواهر علیا حضرت ملکه انگلستان نامزدی خود را با عکاس در بار اعلام کرد با آن که ازدواج امری صد در صد خصوصی است مطبوعات حملات تند به دربار انگلستان کردند و کسی جلوی آن ها را نگرفت. البته مطبوعات انگلستان یک صدا با این ازدواج مخالف نبودند بلکه هم موافق در میان آن ها بود هم مخالف، موافق و مخالف به جان هم افتادند. بحث کردند. استدلال کردند و در این میان افکار عمومی هم روشن شد.

خوشبختانه امروز اگر اعلیحضرت مطبوعات را به وظیفه حساس نظارت بر جریانات و تشریح معایب و نقائص تذکر می فرمایند مجالش نیز هست و مردم می توانند مطمئن باشند هرجا عیبی وفسادی دیدند امکان آن هست روزنامه آن عیب و آن فساد فاش کند.

 

شاه عازم شیراز شد

ساعت هشت و 20 دقیقه صبح امروز شاه جهت توزیع اسناد مالکیت کشاورزان فارس با هواپیمای شرکت هواپیمایی ملی به شیراز عزیمت کرد.

بر اساس گزارش جراید « شاه سپس بر مزار مهندس ملک عابدی شهید راه اصلاحات ارضی حضور یافت، در این جا تیمسار سپهبد ورهرام استاندار فارس یکایک اعضای خانواده آن مرحوم را به حضور شاهنشاه معرفی کرد و اعلیحضرت همایونی از وضع زندگی و کار و معیشت آن ها سوالاتی کرد.»

 

حکومت نظامی در شیراز همچنان ادامه دارد

«روزنامه اطلاعات» نوشت: هنوز به درستی معلوم نیست چه وقت مقررات حکومت نظامی در فارس تمام خواهد شد ولی از اظهارات استاندار و فرماندار نظامی شیراز چنین استنباط می شود که حکومت نظامی شیراز تا پایان کار اصلاحات ارضی در آن منطقه ادامه خواهد داشت.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.