3 دی 1341

3 دی 1341

مذاکره بر سر ادامه دوستی ایران و شوروی/200 هزار دهقان اراکی آزاد و صاحب حق شدند/«سرلشکر خزاعی ما را تبعید می کرد»/«ایران آینده ای درخشان دارد»/مهندسین مشاور خارجی اختیار دار مطلق بودند!/«شب ژانویه به کدام مجلس رقص می روید؟!»/مردم به نان شب محتاج هستند و ...!/

مذاکره بر سر ادامه دوستی ایران و شوروی

ساعت پنج بعد از ظهر دیروز لاپین معاون وزارت امور خارجه شوروی در کاخ نخست وزیری حضور یافت و مدت یک ساعت با اسدالله علم نخست وزیر بر سر «ادامه دوستی ایران و شوروی» به مذاکره پرداخت.

 

200 هزار دهقان اراکی آزاد و صاحب حق شدند

ارسنجانی وزیر کشاورزی دیروز در اراک گفت: در منطقه اراک تا حالا فقط چهار خانوار همه کاره بودند و حالا 200 هزار انسان آزاد و صاحب حق شده اند این ها سابقا هم بودند ولی خود را محکوم می دانستند جان بکنند که چند نفر در کاباره ها و قمارخانه های خارج خرج کنند.

حالا ملت به معنی واقعی خود تجلی می کند. از این پس ما باید در عرصه حوادث بین المللی سهم خود را ایفا کنیم.

 

«سرلشکر خزاعی ما را تبعید می کرد»

سرهنگ شب پره در جلسه امروز دادگاه گفت اگر نافرمانی می کردیم سرلشکر خزاعی ما را تبعید می کرد.

یکی دیگر از متهمان اداره اردنانس گفت: ما را از سرلشکر خزاعی می ترساندند و می گفتند باید اسناد را امضا کنید.

سرلشکر خزاعی نیز گفت: من در طول 31 سال خدمت خود کسی را منتقل هم نکرده ام.

رئیس دادگاه نیز گفت: مطلب این است که از مال ارتش در موقع خرید سوء استفاده شده است یعنی در حقیقت دادگاه معتقد است مابه التفاوت الکترود سرد و گرم را سرلشکر خزاعی به جیبش ریخته است، باید دادستان این موضوع را ثابت کند.

امروز اطلاع حاصل شد که برای فروش زمین های جلالیه طرحی در هیئت دولت به تصویب رسید که زمین های مزبور در اختیار وزارت جنگ و وزارت دارایی قرار گیرد تا زیر نظر کمیسیونی پس از نقشه برداری و تقسیم به قطعات کوچک تر به مزایده عمومی گذارده شود.

کلیه وجوهی که از فروش زمین های مزبور عاید می شود بابت بدهی وزارت جنگ به وزارت دارایی داده خواهد شد.

 

«ایران آینده ای درخشان دارد»

روزنامه عربی الحیات چاپ بیروت در شماره اخیر خود مصاحبه مفصلی از رشید بیضون درباره پیشرفت های ایران منتشر کرده و نوشته است این کشور به رهبری خردمندانه شاهنشاه دست به جنبش بزرگ اصلاحات ارضی و نهضت شگرف اجتماعی و فرهنگی زده است.

بیضون افزود که قدم های سریع و بلندی که ایران در تمام صحنه های وسیع زندگی برداشته بی شک مدیون راهنمایی های خردمندانه شاهنشاه است و من می توانم با کمال مسرت بگویم که ایران آینده بسیار درخشان و سعادتمندی را در پیش دارد.

 

مهندسین مشاور خارجی اختیار دار مطلق بودند!

«سندیکای مقاطعه کاران آسفالت راهسازی تاسیسات» طی نامه ای تاکید کرده است: در گذشته و مخصوصا در دوره عمل برنامه دوم که مشاوران خارجی اختیار دار مطلق شده بودند همواره در قراردادهای راه سازی علاوه از ده درصد که به عنوان پیش پرداخت به مقاطعه کار پرداخت می شد 15 درصد هم از اصل مبلغ به عنوان خرید ماشین آلات می دادند.

مقاطعه کاران بی تجربه ایرانی که به تازگی با کارهای بزرگ و نام ماشین آلات سنگین آشنا شده بودند عملا در مسیری قرار می گرفتند که برای انجام یک قرارداد 500 میلیون ریالی 150 میلیون ریال ماشین آلات جدید و مخصوصا از ساخته های کشوری که مهندس مشاور از آن جا آمده بود خریداری نمایند و چه بسیار دیده شده که مقاطعه کاری هنوز اقساط یک پارتی از این ماشین آلات تحمیلی را نپرداخته و جزئی از قراردادش باقی مانده و قرارداد دیگری با یکی از مهندسان مشاور منعقد نموده و ناچار شده است چندین میلیون تومان ماشین آلات از کشور مهندس مشاور جدید خریداری نماید.

 

«شب ژانویه به کدام مجلس رقص می روید؟!»

«روزنامه فرمان» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: هنوز چند روز به پایان ماه آخر سال مسیحی باقی مانده است که روزنامه های عصر تهران را آگهی های بلند و کوتاه و کوچک و بزرگ شب نشینی های شب اول ژانویه پر کرده است، تا آن جا که صفحات جراید گواه است شش مجلس تاکنون برپا شده که هر یک از آن ها به راست یا دروغ چند تن خواننده و نوازنده را اجیر کرده اند و معتقد هستند که شب نشینی آن ها بی سابقه ترین مجالس شب نشینی ژانویه خواهد بود.

وجود چنین آگهی هایی را در روزنامه ها من دلیل وجود آزادی در این سرزمین و یکی از مظاهر حریت ( با خریت اشتباه نشود) می دانم زیرا بدون این که هیچ مقام و مرجع مسئول یا غیر مسئولی از بر پاکنندگان این مجالس سوال کند که شما را با شب ژانویه چه کار و ملت مسلمان ایران در کریسمس چه نقشی دارد آن ها توانسته اند چنین آزاد و بی پروا برای برگزاری شب ژانویه تبلیغ و پروپاگاندا بکنند و کیسه مردم را به این اشکال و عناوین خالی نمایند.

 

مردم به نان شب محتاج هستند و ...!

در کشوری که معتقد است توازن اقتصادی ندارد، مردم به نان شب محتاج هستند، بیکاری همه جا را گرفته است، برگزاری مجالس شب نشینی آن هم به مناسبت ژانویه و عید کریسمس بدون تردید دلیل سبک سری است.

در این مملکت هزاران جشن ملی و مذهبی در همه فصول وجود دارد که مردم می توانند آن را جشن بگیرند و پایکوبی کنند که محتاج به ژانویه و کریسمس نباشند معهذا نمی دانم چه اثری در خارج و خارجی است که هر چه به نام او است زیبا و جذاب و دلربا است حتی اگر فقط نام و نشان باشد.

مگر خداوند خودش تفضل بکند و این خارجی پرستی را از ریشه و بنیاد برکند و به جای این همه تظاهر و خودسری ما را به راه راست و منطقی هدایت کند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.