29 آذر 1341

29 آذر 1341

ایران و شوروی باید با صلح و صفا زندگی کنند!/مبادله اسناد/میهمانی ناهار/دولت در انتخابات انجمن شهر شیراز دخالت نکرد!/قتل مهندس عابدی را جبران کنید!/در دانشگاه پهلوی/اصلاحات ارضی در قم/حقوق کارمندان  دولت به وسیله چک در بانک ها پرداخت خواهد شد/آئین نامه اجرایی تمام وقت اساتید تصویب شد/دستور وزیر فرهنگ درباره ادامه تحصیل معلمان دانشجو ابلاغ شد/دولت به جای مالکینی که اظهارنامه نداده اند زحمت کار را خواهد کشید!/تعطیلی یکی از کارخانجات  مونتاژ اتومبیل/مدرسه ما به جای کارگاه آدم سازی کارگاه دیپلمه سازی است!/می پرسند چه کاره ای می گوید دیپلمه/ مقصر این گناه دستگاه و بزرگترها هستند!/کارخانه اتومبیل سازی جنرال در ایران تاسیس می شود/«کویت برای صادرات ایران بازار مناسبی است»/خوزستان استانی پر برکت با مشکلات فراوان

ایران و شوروی باید با صلح و صفا زندگی کنند!

«روزنامه اطلاعات» نوشت: اعضای هیئت نمایندگی اتحاد شوروی به ریاست لاپین معاون وزارت امور خارجه این کشور با قطار وارد تهران شدند و پس از ورود بلافاصله در کاخ مرمر حاضر شده دفتر مخصوص اعلیحضرت همایون شاهنشاه را امضاکردند.

پکوف سفیر کبیر اتحاد شوروی در تهران نیز همراه هیئت نمایندگی شوروی به ایران آمده بود.

رادیو مسکو دیروز از قول روزنامه ایزوستیا تفسیری پیرامون روابط ایران و شوروی انتشار داد.

در این تفسیر گفته شده است : در اواخر ماه اکتبر تبادل اسناد مصوبه قرارداد ترانزیتی ایران و  شوروی در مسکو صورت گرفت. پس از یک ماه و نیم که این قرار داد قوت قانونی پیدا کرد، ایستگاه راه آهن مرزی شوروی در جلفا پر از واگن های کالا های گوناگون شد.

در این تفسیر سپس گفته شده است : اتحاد شوروی مساعی خود را برای همکاری نزدیک به هیچ گونه مطالبات و حساب هایی که موجب تیرگی روابط ایران با دول دیگر شود مقید نمی سازد.

در این تفسیر آنگاه خاطرنشان می سازد : مردم ایران از اظهارات نیکیتا خروشچف در دوره اجلاسیه شورای عالی اتحاد شوروی در باره برقراری وضع عادی روابط اتحاد شوروی و ایران عمیقا قدردانی کردند و می خواهند که درجه گرمی روابطی که تازه آغاز شده است تا درجه دوستی و همکاری محکم ارتقاء یابد.

 

مبادله اسناد

ظهر امروز دکتر محمدعلی مسعود انصاری معاون سیاسی و پارلمانی وزارت امور خارجه به اتفاق لاپین معاون وزارت خارجه شوروی و اعضای هیئت نمایندگی و سفیر کبیر شوروی برای مبادله اسناد قرارداد انتظامات مرزی ایران و شوروی در یکی از اتاق های وزارت خارجه حضور یافتند.

در این مراسم رؤسای ادارات تشریفات دوم سیاسی، اطلاعات، امور مرزی و عقود و قرارداد ها حضور داشتند.

لاپین معاون  وزارت امور خارجه شوروی در پاسخ چنین اظهار داشت: این قرار داد برای کشور های ما  دارای اهمیت های زیادی است. بعد از این که مرز ایران و شوروی تجدید علامت گذاری شده است در مرزهای ما آرامش زیادی حکم فرما شده است بعد از قرار داد انتظامات مرزی که از امروز معتبر خواهد شد وضعیت در مرزها از پیش هم محکم تر خواهد بود و ما کاملا با جنابعالی موافق هستیم که این قدم خوب و مثبت در روابط و توسعه بیشتر بین دو کشور ایران و اتحاد جماهیر شوروی برداشته شده است.

 

میهمانی ناهار

یک ساعت و نیم بعد از ظهر امروز مجلس ضیافتی به ناهار از طرف دکتر انصاری معاون سیاسی و پارلمانی وزارت امور خارجه به افتخار لاپین و اعضای هیئت در کاخ وزارت امور خارجه برپا بود.

در این ضیافت سفیر کبیر شوروی و عده ای از کارمندان وزارت امور خارجه حضور داشتند در سر میز ناهار دکتر انصاری چنین اظهار داشت: خیلی خوشوقتم که یک بار دیگر از طرف دولت شاهنشاهی ایران به جنابعالی و سایر اعضاء هیئت اعزامی که برای انجام مبادله اسناد مصوبه قرارداد انتظامات مرزی بین دو کشور  به تهران آمده اید خوش آمد بگویم و از زحمتی که در این راه تحمل فرموده اید تشکرات قلبی خود را اظهار نمایم.

همان طور که استحضار دارید اسنادی که امروز به نام قرار داد انتظامات مرزی ایران و شوروی و ترتیب تصفیه اختلافات و حوادث در مرز مبادله گردید مکمل موافقت نامه حل مسائل مرزی است که در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۳۳ مطابق دوم دسامبر ۱۹۵4 بین دولتین منعقد و تصویب و در تاریخ ۲۰ ماه مه 1955 در مسکو مبادله شده است. این قرارداد انتظامات مرزی در 24 اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۶ برابر با 14 ماه مه 1957 در مسکو از طرف نمایندگان دو کشور امضا شده و چون طبق ماده 43 آن محل مبادله تهران تعیین گردیده بود امروز تشریفات آن توسط جنابعالی و اینجانب انجام شد.

مبادله اسناد مصوبه این قرارداد مرزی طبعا توجه ما را بیشتر به این قسمت معطوف می دارد که ما دو کشور همسایه هستیم که با یکدیگر بیش از دو هزار کیلومتر مرز مشترک داریم و بنابراین برای این که بتوانیم در صلح و صفا و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنیم بایستی کوشش نمائیم که مبدا و منشاء اختلافات برطرف شده و محیط از هر جهت برای ایجاد حسن تفاهم آماده گردد.

 

دولت در انتخابات انجمن شهر شیراز دخالت نکرد!

عصر دیروز مسئولان سازمان های اداری و نمایندگان طبقات مختلف مردم شیراز در محل استانداری فارس از علم نخست وزیر دیدن کردند.

علم نخست وزیر در پاسخ نمایندگان طبقات مختلف مردم گفت: 

در مورد آبادانی این جا و این که کمی بیکاری هست از لحاظ کارهای صنعتی و کارخانجاتی که این جا هست به نظرم رئیس اتاق بازرگانی به یک مطلب اساسی اشاره کردند و آن این است که متاسفانه هیئت های مدیره کارخانجات بد عمل کرده اند و خیلی از این حیث به فارس صدمه زده اند. با کمال تاسف در اغلب کارخانجات صنعتی که ما داریم و به صورت دسته جمعی اداره می شده این عیب کم و بیش پیش آمده شما باید بدانید که ما اگر خودمان را اصلاح نکنیم ممکن نیست که دستگاه هایی بتوانند روی صداقت و درستی اشخاص کنترلی بگذارند مگر این که در موقعی که چیزی پیدا شد آن وقت البته تعقیب می شود چنان که در مورد یک کارخانه فارس هم شده است.

موضوع دیگری که این جا اشاره شد در مورد طرز انتخابات انجمن شهر بود  و من بسیار خوشحالم که حتی آن هایی که از نتیجه انتخابات ناراضی هم بودند و به نظرم رسید که قاعدتا هم باید ناراضی باشند در این که انتخابات به کلی آزاد بوده است تردیدی نکرده و نداشته اند و این واقعا مایه خوشوقتی من است و از جناب آقای استاندار تشکر می کنم که به هر حال این موضوع را این جا نشان دادند من هیچ تردیدی ندارم در کاری که مربوط به خودتان و شهرتان است بی ربط نباید مداخله بکنیم. مداخله هم نشده و نتیجه اش هم این طور که من حس می کنم کاملا رضایت بخش است ولی البته کسی  که در هر انتخاباتی داوطلب انتخاب شدن بود و انتخاب نشد ناراضی می شود.

 

قتل مهندس عابدی را جبران کنید!

اسدالله علم در ادامه گفت : موضوع دیگری که این جا صحبت شد و از اساسی ترین موضوعات است همین مطلبی بود که اشاره کردم و البته هیچ انتظار نمی رفت که در فارس یک چنین اتفاقی که واقعا باعث سرشکستگی کشور ما شد روی دهد امیدوارم آقایان این پیش آمد را جبران کنند و به قراری که آقای استاندار به من گزارش می دادند فکر می کنم که جبران شده است برای این که در موضوع اصلاحات ارضی حتی آقایان رعایت موعد مقرر قانونی را هم نمی کنند یعنی در هر کجا که آگهی اصلاحات ارضی منتشر شد در ظرف 48 ساعت تمام پرسش نامه ها پر می شود و البته این طریق عمل این ناراحتی را هم که بر دل خودتان دارید رفع خواهد کرد.

اعلیحضرت همایونی تشریف فرما می شوند به این منطقه برای تقسیم اسناد مالکیت و امیدوارم به آن ترتیبی عمل شده باشد که این احساس ناراحتی که در قلب شما می بینم همه در آن وقت برطرف بشود.

 

در دانشگاه پهلوی

ساعت پنج و بیست و پنج دقیقه بعداز ظهر دیروز علم نخست وزیر در اجتماع استادان و دانشجویان دانشگاه پهلوی شیراز که در محل دانشکده ادبیات تشکیل یافته بود شر کت کرد.

نخست وزیر گفت: یکی از روزنامه های خارجی یک شوخی با من کرده است که بی مناسب نیست در این موقع آن را برایتان نقل کنم، این روزنامه نوشته است که دولت امینی خیلی حرف زد کار مهمی انجام نداد اما دولت علم حرف نمی زند و کاری هم انجام نخواهد داد.

نخست وزیر دیشب را در شیراز اقامت کرد و صبح امروز رهسپار بوشهر شد.

 

اصلاحات ارضی در قم

نوبت دوم آگهی اجرای قانون اصلاحات ارضی در حوزه شهرستان قم از طرف سازمان اصلاحات انتشار یافت و تا آخر وقت دیروز ۸ نفر از مالکان مشمول  قانون اصلاحات ارضی اظهار نامه  های مربوط را دریافت کردند.

 

حقوق کارمندان  دولت به وسیله چک در بانک ها پرداخت خواهد شد

بر اثر مذاکراتی که مقامات مالی وزارت فرهنگ و خزانه دار کل با مدیران کل بانک مرکزی و ملی به عمل آوردند مشکلاتی که در پرداخت حقوق فرهنگیان از طریق چک درماه قبل به وجود آمده بود رفع گردید.

هم اکنون در وزارت دارایی بررسی هایی در جریان است که پرداخت حقوق به وسیله چک بانکی به تدریج در همه دستگاه های دولتی عمومیت داده شده و کم کم همه کارکنان دولت در بانک حساب جاری پیدا کنند.

 

آئین نامه اجرایی تمام وقت اساتید تصویب شد

ساعت شش بعد از ظهر روز گذشته کمیسیون روسای دانشکده ها به ریاست دکتر فرهاد رئیس دانشگاه تشکیل گردید. در این جلسه آئین نامه  اجرائی فول تایم مورد بررسی قرار گرفته و به تصویب رسید.

قرار شده بود برای اجرای لایحه فولتایم سه آئین نامه تدوین شود  ولی با این پیشنهاد مخالفت شد.

 

دستور وزیر فرهنگ درباره ادامه تحصیل معلمان دانشجو ابلاغ شد

با اینکه دکتر خانلری وزیر فرهنک در مصاحبه مطبوعاتی روز شنبه رسما اعلام داشت چنانچه معلمینی که در دانشگاه تحصیل می کنند در اوقات فراغت به مطالعه دروس خود بپردازند و در کلاس های درس وقت خود را فقط صرف تدریس به دانش آموزان نمایند می توانند در رشته های مختلف دانشکده ها به تحصیل خود ادامه دهند و با این که متن مصاحبه وزیر فرهنگ از رادیو ایران پخش شد با این حال چون عده ای از مدیران کل فرهنگ استان ها منجمله مشهد معتقد بودند که بایستی دستور قبلی وزارت فرهنگ لغو و دستور جدید وزیر فرهنک به آنها ابلاغ شود امروز اطلاع حاصل شد که به دستور وزیر فرهنگ مقرر  گردید مراتب به مراکز استان هایی که دارای دانشگاه می باشد اعلام شود تا با در نظر گرفتن مقررات مربوط به تدریس این قبیل معلمین بتوانند به تحصیلات خود در دانشگاه ها ادامه دهند.

 

دولت به جای مالکینی که اظهارنامه نداده اند زحمت کار را خواهد کشید!

امروز دکتر حسن ارسنجانی وزیر کشاورزی گفت چون موعد تسلیم اظهارنامه در خراسان به پایان رسیده است لذا مالکینی که اظهارنامه نداده اند دولت از طرف آن ها زحمت این کار را خواهد کشید و املاک را به خود انتقال خواهد داد.

 

تعطیلی یکی از کارخانجات  مونتاژ اتومبیل

یکی از کارخانجات مونتاژ اتومبیل به علت نرسیدن قطعات مورد نیاز  کارخانه تعطیل شد و با ادامه ممانعت از ترخیص قطعات منفصله مورد نیاز کارخانجات کارخانه های دیگر نیز ناچارند کار خود را تعطیل کنند.

اکنون قریب یک ماه است گمرک از ترخیص قطعات منفصله اتومبیل های کارخانجات مونتاژ ممانعت می کند زیرا اداره بازبینی گمرک به واردات این قطعات ایراد گرفت و و به استناد مقررات عمومی واردات سال جاری وارد کردن آنها را غیر مجاز اعلام کرد و به دنبال آن گمرک از ترخیص آن ها ممانعت به عمل آورد.

 

مدرسه ما به جای کارگاه آدم سازی کارگاه دیپلمه سازی است!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است: امروز در کمتر نقطه ای از دنیای مترقی است که تحصیلات براین اصول و اساس قرار نداشته باشد و کمتر می توان سراغ کرد مملکتی را که در آن افراد برحسب نیاز اجتماع برای رشته های مختلف تربیت نشوند. مدرسه در دنیای راقیه کارخانه آدم سازی است. مربیان اجتماع نگاه می کنند می بینند در کدام رشته از امور احتیاج به آدم هست و روی این برآورد در مدرسه آدم می سازند. مدرسه ما کارگاه دیپلمه سازی است.

 

می پرسند چه کاره ای می گوید دیپلمه/ مقصر این گناه دستگاه و بزرگترها هستند!

آدم مات می ماند وقتی می بیند حسن از تقی می پرسد تو چکاره ای، جواب می دهد دیپلمه! باور ندارید به تلویزیون و رادیو توجه کنید و ببینید از هر شش هفت نفر که برای مسابقات و شرکت در برنامه ها پشت دستگاه تلویزیون و رادیو می روند وقتی سوال می شود چه کاره اید جواب می دهند دیپلمه، حق دارند این جواب را بدهند برای اینکه کار ندارند. دیپلم  گرفته اند و بی کار در خیابان ها می گردند، کار پیدا نمی کنند برای آن که کار نمی دانند... دیپلمه های ما اغلب ...خیلی هم کاری هستند ولی کار از دستشان ساخته نیست.

چون دیپلمه در هیچ کاری و هیچ رشته ای نیستند، فقط دیپلمه اند ورقه ای به دست دارند به نام دیپلم که نشان می دهد این ها سالیانی از عمر خود را در مدرسه گذرانده اند حال اگر مدرسه چیزی یادشان نداده گناهی است که ارتباط به جوانان ندارد. گناهش متوجه دستگاه و بزرگتر هاست.

 

کارخانه اتومبیل سازی جنرال در ایران تاسیس می شود

پیشنهادی برای ایجاد یک کارخانه اتومبیل سازی از طرف شرکت سهامی گروه صنعتی جنرال به وزارت صنایع و معادن رسیده است.

به موجب پیشنهاد مذکور گروه صنعتی جنرال درخواست کرده است وزارت صنایع و معادن اجازه دهد کارخانه اتومبیل سازی جنرال در  ایران تاسیس گردد.

 

«کویت برای صادرات ایران بازار مناسبی است»

یکی از اعضای هیئت بازرگانی اعزامی ایران به کویت در زمینه مذاکرات هیئت با مقامات کویتی گفت:  تجار کویت حاضرند کالایی نظیر سیمان سفید،شکر، قند و چای را به قیمتی کمتر از بهایی که این کالا در کشور های تولید کننده مورد معامله قرار می گیرد به تجار ایران بفروشند و در مقابل اجناسی نظیر سیمان سیاه، مواد غذایی سریع الفساد، سنگ های ساختمان،  آجر، دام و حتی برنج از تولید کنندگان و فروشندگان ایرانی خریداری نمایند.  

کویتی ها ضمنا خاطر نشان ساخته اند که حاضرند به هر میزانی که ایران سنگ ساختمانی عرضه نماید خریداری کنند.

 

خوزستان استانی پر برکت با مشکلات فراوان

«روزنامه کیهان» در گزارشی به مناسبت شروع به کار دکتر پیراسته استاندار جدید خوزستان به بررسی کوتاهی از وضع عمومی خوزستان پرداخت.

مرکز استان خوزستان را امروزه فلج اطفال دامنگیر شده است. این نموداری است از خرابی بهداشت اهواز، بیشتر این مرض در نقطه ای به نام باغ شیخ واقع در جنوب اهواز پیدا شده است. در جنوب شهر اهواز اغلب خیابان ها آسفالت نیست. جدول بندی نشده و آب لجن و کثافت دو طرف خیابان را گرفته و بچه ها در این کثافات مشغول بازی هستند. علاوه بر این کثافات در پشت منازل باغ شیخ باتلاق هایی است که آن نیز در رشد و نمو میکروب امراض مسری سهم بسزایی دارد ، پشت دو ضلع دیوار دبستان حافظ اهواز باتلاق وسیعی است که وسیله تفریحی برای اطفال آن محل شده است، آمار بیماران در این نقطه از شهر اهواز خیلی زیاد است.

آب مشروب مردم اهواز تصفیه نیست در صورتی که در عقب افتاده ترین شهرها مثل شهرستان سوسنگرد  (مرکز دشت میشان) اقدام به لوله کشی نموده اند. بلوار و گردش گاه آبرومندی در این شهر وجود ندارد.

در اهواز مشکلات زیاد است و مردم از همه چیز، از وضع گاراژها که بهداشت در آن رعایت  نمی شود، از قهوه خانه ها، از سد معابر، از وجود بعضی ساختمان های قدیمی در مرکز شهر که وصله ناجوری است، از عدم اجرای نرخ اجناس، از حمام ها، از قصابها که با وضع کثیفی پشت دستگاه خود مشغول کارند از زیادی گدایان و متفرق بودن آنها در خیابان ها، از وجود قبرستان در وسط شهر اهواز که بهداشت اهواز را تهدید می کند، از وجود لجن زار سه راه آبادان گلایه دارند، تمام این شهر را نواقص احاطه کرده است نه تنها اهواز که مرکز خوزستان است بلکه سایر نقاط خوزستان نیز چنین وضع خرابی دارد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.