28 آذر 1341

28 آذر 1341

حقوقی که آموزگاران سپاه دانش خواهند گرفت/مردم مشهد در انتظار تقلیل بهای برق!/آغاز احضار مشمولین سپاه دانش/«مهندس عابدی در راه نیات شاهنشاه شهید شد»/تهران به یکصد منطقه تقسیم می شود/فلج اطفال دروغ نیست!/هیئت اعزامی از شوروی وارد تهران شد/طرح جدید مالیات پیشه­وران تهیه و به دولت تسلیم می­‌شود/از کنفرانس اقتصادی نباید انتظار معجزه داشت / در کشور ما به آمار توجه نمی شود/افراط و تفریط!

حقوقی که آموزگاران سپاه دانش خواهند گرفت

وزیر فرهنگ طی مصاحبه­ای گفت: آموزگاران سپاه دانش از 2400 تا 3600 ریال حقوق خواهند گرفت.

وزیر فرهنگ اظهار داشت: روز شنبه اول دی­ماه مراسم قرعه­کشی مشمولین دیپلمه در پادگان باغشاه و منطقه نظام وظیفه به عمل خواهد آمد. و پس از تامین احتیاجات ارتش فعلا تعداد 2500 نفر از دیپلمه­ها در اختیار سپاه دانش قرار خواهند گرفت و چنانچه عده بیشتری باشند از بین آن­ها ضمن انجام قرعه­کشی احتیاجات سپاه دانش تامین خواهد شد.

وزیر فرهنگ افزود: در اردیبهشت ماه پس از آنکه دوره چهار ماهه تعلیمات نظامی این عده پایان یافت و به دهات اعزام شدند پنج هزار نفر دیگر برای دسته دوم از بین مشمولین دیپلمه انتخاب خواهند شد. وزارت فرهنگ مصمم است هر سال ده هزار نفر از مشمولین دیپلمه را در سپاه دانش بپذیرد.

 

مردم مشهد در انتظار تقلیل بهای برق!

شورای عالی انجمن­های محلی مشهد به وزیر کشور نوشت: 300 هزار نفر مردم مشهد در انتظار تقلیل بهای برق این شهر هستند.

اعتصاب برق در مشهد بدون هیچ گونه تظاهر و اخلال ادامه دارد و از قرائن چنین پیداست که اهالی تصمیم گرفته­اند تا تقلیل نرخ برق از کیلوواتی شش ریال به کیلوواتی سه ریال از روشن کردن چراغ­های برق و مصرف هر گونه وسائل برقی خودداری نمایند.

 

آغاز احضار مشمولین سپاه دانش

ساعت هفت و بیست دقیقه صبح امروز اسدالله علم نخست‌­وزیر به اتفاق همراهان با هواپیما تهران را به سوی شیراز ترک گفتند.

نخست­‌وزیر ضمن نیم ساعت توقف در فرودگاه از روسای ادارات خصوصا فرمانده مرکز توپخانه در مورد امور جاری صحبت کرد و درباره لوله­کشی آب شهر دستوراتی داد، نخست‌­وزیر مژده داد که از امروز احضار مشمولین سپاه دانش در اصفهان شروع شد و از طرف سازمان برنامه در این مورد مبلغ ده میلیون ریال اعتبار تامین شده است.

 

«مهندس عابدی در راه نیات شاهنشاه شهید شد»

نخست وزیر پس از مراسم معارفه از فرودگاه مستقیما به زیارت حضرت شاه­چراغ مشرف شد و پس از آن بر مزار مهندس عابدی حضور یافت و دسته گلی نثار نمود و مادر و بازماندگان وی را دلداری داد.

نخست‌­وزیر خطاب به مادر مهندس عابدی گفت: ناراحت نباشید چون فرزند شما در راه ترقی کشور و اجرای نیات شاهنشاه و رفاه کشاورزان شهید شد.

نخست‌­وزیر همچنین خطاب به یک خبرنگار اظهار داشت من برای بازدید بنادر جنوب و تعیین یک راه ساحلی از بندر بوشهر تا چاه­بهار به این منطقه مسافرت کرده­ام و با تشکیل شرکتی با سرمایه پنجاه میلیون تومان برای صید و توزیع ماهی به زودی تمام ماهی مورد مصرف ایران تامین خواهد شد.

 

تهران به یکصد منطقه تقسیم می شود

کمیسیون ممیزی مستغلات تهران عصر دیروز در وزارت دارایی تشکیل شد. در این کمیسیون که مدیران کل و روسای درآمد وزارت دارائی و اداره کل وصول تهران شرکت داشتند اجرای ممیزی مستغلات تهران تا پایان سال جاری مورد تایید قرار گرفت سپس برنامه کار مورد بحث و مذاکره قرار گرفت این برنامه شامل یک ممیزی آزمایشی در یک نقطه تهران و سپس ممیزی سراسر تهران می­باشد.

طبق برنامه تهیه شده تهران به صد بخش تقسیم شده و در هر بخش هیئتی مامور ممیزی مستغلات خواهد شد.

 

فلج اطفال دروغ نیست!

امروز دکتر ناوی مدیرکل وزارت بهداشت اظهار داشت: اینکه آقای معیری در جلسه شورای عالی گفته است که فلج اطفال داستانی بیش نبوده درست نیست بیماری فلج اطفال از قدیم در کشور ما وجود داشته منتها در آن وقت تشخیص نمی­دادند که این بیماری نوعی بیماری اختصاصی است که بیشتر در اطفال ظاهر می­‌شود. پیشرفت­های علمی دنیا که همزمان با آن پزشکان کشور ما نیز آگاهی از آن علم یافتند وسیله تشخیص سریع را به وجود آورد، دوراندیشی و بیداری دستگاه­های بهداشتی وزارت بهداری موجب گردید که چند مورد فلج اطفال را در اهواز بلافاصله مورد تعقیب و مطالعه قرار دهد و از آنجا که وزارت بهداری سیاست استتار ندارد نتیجه گزارش­های رسیده را طی اطلاعیه به اطلاع عموم رساند، بلادرنگ اقدامات احتیاطی به عمل آمد دنباله تحقیقات نیز به اطلاع مردم رسید.

 

هیئت اعزامی از شوروی وارد تهران شد

ساعت ده و بیست و پنج دقیقه امروز لاپین معاون وزارت امور خارجه شوروی به اتفاق پکوف سفیر کبیر آن دولت در ایران با قطار وارد تهران شد.

در ایستگاه راه­آهن، انصاری معاون وزارت امور خارجه و دکتر احمد علی شیبانی معاون وزارت بازرگانی، چند تن دیگر از مقامات وزارت خارجه و اعضای سفارت شوروی در ایران و برخی از مقامات کشوری و لشکری حضور داشتند. هنگام ورود لاپین نماینده وزارت خارجه خیر مقدم گفت و اظهار امیدواری نمود که به معاون وزارت امور خارجه شوروی و همراهان در این مسافرت خوش بگذرد.

 

طرح جدید مالیات پیشه­وران تهیه و به دولت تسلیم می­‌شود

عصر دیروز کمیسیونی برای تعیین تکلیف مالیات پیشه­وران در حضور وزیر دارائی تشکیل شد. موضوع مالیات پیشه­وران مدتی است که در وزارت دارایی مطرح است.

علت طرح آن این است که پیشه­وران تا اول آذر  مهلت قانونی برای پرداخت مالیات سال جاری خود داشتند ولی تعداد زیادی از آن­ها نتوانستند از آن استفاده کنند، نمایندگان اصناف پیشنهاد داشتند که مدت تمدید شود و همچنین مشکلات دیگری هم که در کار مالیات پیشه­وران وجود دارد رفع گردد تا پیشه­وران بتوانند مالیات سال قبل خود را بپردازند.

در جلسه دیروز مشکلات فوق مطرح گردید و تصمیم گرفته شد مجددا با نمایندگان اصناف تماس گرفته شود و از آن­ها خواسته شود که همه تقاضاهای خود را به اطلاع مسئولین وزارت دارائی برسانند تا وزارت دارایی پس از آنکه این تقاضاها را مورد مطالعه قرار داد و آن را قابل قبول دانست. بر اساس آن طرح جدیدی در زمینه تسهیلات وصول مالیات پیشه­وران تنظیم و تسلیم هیئت دولت نماید.

 

از کنفرانس اقتصادی نباید انتظار معجزه داشت / در کشور ما به آمار توجه نمی شود

«حسین مهری» مشاور عالی وزارت کار طی یادداشتی نوشته است: ما بدون اینکه بدانیم چه داریم و به چه احتیاج داریم می‌­خواهیم کنفرانس اقتصادی با پس و پیش کردن بعضی موارد مقررات یا حذف آن­ها حلال مشکلات وضعیت اقتصادی نامطلوب ما باشد.

در دنیای امروزی که آمار و ارقام و مطالعات قبلی قدم اول هر گونه فعالیت اقتصادی و اجتماعی می‌­باشد چگونه ما این موضوع مهم را ندیده گرفته و می­‌خواهیم که کنفرانس اقتصادی با پس و پیش کردن بعضی مواد مقررات و احیانا حذف کردن برخی از آن­ها به اصطلاح (حلال مشکلات) وضعیت اقتصادی نامطلوب ما باشد؟

البته با وسائل ناقص ادارات آمار اکثر وزارتخانه­ها و ادارات دولتی انجام این کار بزرگ یعنی تهیه آمارهای روزانه و لااقل هفتگی انجام­پذیر نیست ولی متاسفانه باید گفت مادامی که این کار عملی نشود امور اقتصادی و حتی امور اجتماعی ما لنگ خواهد بود. خلاصه اینکه مادامی که به این موضوع خطیر و مهم یعنی تقویت واقعی و همه جانبه امور آماری عاجلا توجه خاص نشود و در کشور به اصطلاح (نهضت آماری) به وجود نیاید و به وسایل مختلفه منجمله رادیو جراید و دادن کنفرانس­های متعدد محسنات داشتن آمار صحیح دائما و مستمرا گوشزد اهالی کشور نگردد به نظر می‌­رسد که پیشرفت امور اقتصادی کشور منجمله اجرای حقیقی برنامه پنج ساله اگر غیر ممکن نباشد خواه ناخواه توام با اشتباهات زیاد خواهد بود که البته به ضرر کشور است.

 

افراط و تفریط!

«روزنامه کیهان» طی یادداشتی نوشته است: منظور از ایجاد کارخانه مونتاژ این است که علاوه بر به کار گماردن عده­ای کارگر و آشنایی آن­ها به فنون جدید مردم نیز از تسهیلاتی که دولت برای این گونه کارخانه­ها قائل می‌شود استفاده کنند. اما ما چه می­‌کنیم؟ اول راه افراطی را می‌­پیمائیم یعنی اجازه تاسیس کارخانه مونتاژ را صادر می‌­کنیم و تسهیلات بسیار وسیعی برای فعالیت آن در نظر می­‌گیریم. دولت را از گرفتن حقوق و عوارض گمرکی واحد ساخته شده کامل محروم می­سازیم و بلافاصله به دنبال کار خود می­‌رویم و کارخانه را آزاد می‌گذاریم که با تمام این تسهیلات اقتصادی و مالی واحد ساخته شده در ایران را حتی گران­تر از قیمت کارخانه اصلی به مصرف­کننده بفروشد اما یک مرتبه از خواب بیدار می­شویم و با کمال عجله راه تفریط را پیش می­‌گیریم و اصولا ورود قطعات منفصله آن کارخانه را ممنوع می­سازیم بدون این که وضع کارخانه و غرض از تاسیس آن را ملحوظ قرار دهیم.

نتیجه این افراط و تفریط این است که هم صاحب کارخانه ، هم دولت و هم مصرف­کننده هر سه با هم ضرر کرده‌­اند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.