27 آذر 1341

27 آذر 1341

ساخت «شاهراه آسیا» مورد بحث قرار می گیرد/آمار جرائم در کشور وحشت آور است/گرانی نفت و برق/کلمات مستهجنی که در فیلم ها نیست در دوبلاژ اضافه می کنند!/قابله نبود زنی هنگام وضع حمل مُرد!/این حوادث نشانه تاثیر نامطلوب فیلم های مبتذل سینماها است/کار به جایی رسیده که خاورشناسان اروپایی باید به ما فارسی یاد بدهند!/ ۲۵۰دهکده در ماکو آماده تقسیم بین کشاورزان است/مردم در ساخت مراکز آموزشی مشارکت کنند/هیاهو در حضور نخست وزیر!/دوازدهمین روز اعتصاب مردم مشهد در اعتراض به گرانی برق/سیستم پوسیده و غلط تربیت و تعلیم قادر به مقابله با فساد وانحراف نیست/برق همه جای ایران هم کم است و هم گران

ساخت «شاهراه آسیا» مورد بحث قرار می گیرد

امروز مهندس داود رجبی وزیر راه که از سفر بانکوک بازگشته با خبرنگاران مصاحبه کرد، وزیر راه گفت من به دعوت دبیرخانه «اکافه» ساز مان کشورهای آسیایی وابسته  به سازمان ملل، در کنفرانس شاهراه آسیایی شرکت کردم و نظریات دولت ایران را در مورد وضع و مسیر این شاهراه در کشور ما بیان داشتم.

در این کنفرانس ساختمان شاهراه آسیایی مورد مطالعه قرار گرفت و نمایندگان دول درباره نحوه پیشرفت ساختمان راه گزارشاتی دادند.

هدف اصلی از احداث شاهراه آسیایی اتصال ممالک آسیایی از  طریق یک یا چند راه زمینی به یکدیگر است. راه شماره یک از سرحد عراق خسروی، کرمان، تهران، بابل، گرگان، مشهد، مرز افغانستان، کابل، راولپندی ،لاهور ، دهلی، کلکته ، داکا ، بانکوک ، سایگون می گذرد و راه شماره دو از بازرگان، تبریز، تهران، اصفهان، کرمان، زاهدان، کویته،لاهور، کاتماند و رانگون، کوالالامپور، سنگاپور گذشته و به جزایر سوماترا و جاوه منتهی  می شود.

 طول هر یک از راه های فوق در حدود 15 هزار کیلومتر است که از نظر جلب سیاحان و حمل و نقل حائز کمال اهمیت است.

 وزیر راه گفت: دولت ایران نسبت به ساختمان راه مزبور اقدام کرده و در برنامه سوم در منطقه بازرگان تبریز 700 کیلومتر از این راه  ساخته خواهد شد.

 

آمار جرائم در کشور وحشت آور است

بعداز ظهر دیروز جلسه شورای عالی شهر تهران به ریاست آقای« ویژه» و با حضور بیش از پانصد نفر از نمایندگان انجمن های محلی تهران در محل شورا تشکیل شد.

سرتیپ بهار مست به عنوان قبل از دستور گفت : باید اذعان کنیم که آمار جرائم در حال حاضر نیز در مملکت ما وحشت آور است.

شب گذشته گزارش شد که مشتی جوان محصل شصت تخته قالی به سرقت برده و بیست تخته از قالی ها را به آلمان صادر کرده اند. این اطفال معصوم باید دنبال تحصیل علم و کمال روند و مخترع و مکتشف بار آیند اما چرا این طور شده اند و چه کسی مسئول این وضع اسفناک است؟

این امور مایه تاسف و سرشکستگی اجتماع ما است و اگر حقایق را نگوئیم خیانت کرده ایم.

 

گرانی نفت و برق

وی افزود : تعجب در این است که هر چه در این مملکت به عنوان دارو تجویز می شود خود موجب مرض می گردد. یادم می آید وقتی که در خوزستان بودم گفتند نفت را به تهران لوله کشی می کنند تا ارزان شود ولی پس از آنکه نفت با لوله به تهران رسید آن را گران کردند و همین طور است برق برای سد کرج 400 میلیون تومان خرج کرده اند. هنگام ساختمان این سد می گفتند که برق این جا تهران را روشن خواهد کرد ولی همه دیدیم که این طور نشد و درست روزی که برق سد کرج به تهران رسید برق را گران کردند.

 

کلمات مستهجنی که در فیلم ها نیست در دوبلاژ اضافه می کنند!

سپس حسین معیری ابتدا در باره سینما ها صحبت کرد و گفت: هنگام دوبلاژ فیلم متن ترجمه غیر آن است که هنگام بازی در فیلم بیان شده و در تهران سعی می کنند موقع ترجمه کلمات مستهجنی که پسر ها و دختر ها خوششان بیاید در ترجمه می گنجانند.

 

قابله نبود زنی هنگام وضع حمل مُرد!

امروز با کمال تاسف خبری را که روزنامه نوشته برای شما می خوانم گرچه این خبر اندوهبار است ولی برای اگاهی مردم لازم است ، متن خبر این است که زنی در همین تهران هنگام وضع حمل به علت نبودن قابله مرد، اگر این خبر صحیح باشد باید گفت وای بر ما که در این عصر موشک در مرکز مملکت و در چند قدمی بنگاه حمایت مادران این حادثه روی داده است.

 

این حوادث نشانه تاثیر نامطلوب فیلم های مبتذل سینماها است

آقای جناب زاده یکی از نمایندگان انجمن های محلی بازار گفت: ترقی یک ملت مربوط به وجود تاسیسات و تجهیزات نیست اگر ملتی اخلاق خود را از دست داد نابود خواهد شد.

در روزنامه های هفته گذشته اخباری چاپ شد که این اخبار به افسانه بیشتر شبیه است. سرقت جوانان محصل فرار زن شوهردار و سایر مطالب، من اساس گفتارم مذهب است و عقیده دارم که این جرائم نتیجه تاثیر نامطلوب نمایش فیلم های خلاف اخلاق سینما ها و تلویزیون است.

در محیطی که سیاهکاری دروغ و بی اعتنایی به جان مردم رواج یافته این حوادث و جنایات نیز ملزم آن است. تحقیق درباره این اوضاع ثابت می کند که افزایش میزان جرائم نتیجه ترک آن سیستم تربیتی است که اجتماع ما چهارده قرن به آن خو گرفته بود و آن عقیده  به خداوند و توجه به مسائل دینی و معنوی بود.

 

کار به جایی رسیده که خاورشناسان اروپایی باید به ما فارسی یاد بدهند!

وی سپس در باره وضع تعلیم و تربیت سخن گفت و افزود: فرهنگ ما بقدری به عقب رفته که محصل کلاس ششم مدرسه اصطلاح را با «سین » و«ت» می نویسد. فرهنگ ما بقدری خراب است که محصلین کتاب درسی را نمی خوانند و اگر این طور پیش برود باید بیست سال دیگر خاورشناسان اروپا و آمریکا بیایند و به ما درس فارسی بدهند. راه علاج این است که از وزارت فرهنگ و از شاه مملکت که معتقد به دین است و از شهردار که مردی با ایمان است بخواهیم تا برای مبارزه با بی دینی وخلاء فکری فورا دست به کار شوند.

 

 ۲۵۰دهکده در ماکو آماده تقسیم بین کشاورزان است

طبق اظهار مقامات سازمان اصلاحات ارضی اهر تاکنون 41 قریه مشمول قانون اصلاحات ارضی در  حوزه شهرستان اهر بین کشاورزان تقسیم شده است کار اصلاحات ارضی در این منطقه به سرعت ادامه دارد.

در کرج نیز نوبت دوم آگهی اجرای قانون اصلاحات ارضی انتشار یافت و با انتشار این آگهی مالکان یک ماه مهلت دارند که اظهار نامه های مربوط را به فرمانداری تسلیم نمایند.

سجادی کفیل فرمانداری کرج اظهار داشت: تاکنون ۸ نفر از مالکان کرج اظهار نامه های دریافتی را تنظیم و تسلیم اداره کشاورزی شهرستان کرج نمودند.

 

مردم در ساخت مراکز آموزشی مشارکت کنند

صبح امروز طی مراسمی با حضور اسدالله علم نخست وزیر اولین کلنگ ساختمان یک دبستان در کوی خزانه زمین زده شد.

ساعت ۹ صبح امروز اسدالله علم نخست وزیر به اتفاق دکتر خانلری وزیر فرهنگ در کوی خزانه حضور یافتند ، نفیسی شهردار تهران و جمعی از معتمدین محل در این مراسم شرکت داشتند.

دانش آموزان و جوانان شیر و خورشید و نیز پیشاهنگان در دو طرف خیابان صف کشیده بودند و هنگامی که نخست وزیر به میدان مقابل زمین دبستان قدم گذاشت از طرف اهالی یک راس گوسفند قربانی شد.

در این مراسم ابتدا دکتر خانلری وزیر فرهنگ بیاناتی پیرامون اهمیت کمک مردم در پیشرفت امر آموزش و بالا بردن سطح فرهنگ عمومی ایراد کرد و افزود: از محل صدی پنج شهرداری که از طریق مردم پرداخت می گردد کمک های قابل توجهی در ایجاد مدارس و تاسیس آموزشگاه می کند، برنامه وزارت فرهنگ این است که مردم را در این قبیل کارها و ایجاد مراکز آموزشی مشارکت دهد و امیدواریم مردم نیکوکار و توانا در بسیاری موارد کمک های مالی به وزارت فرهنگ کنند و تنها در این صورت است که احتیاجات فرهنک بهتر تامین می گردد.

سپس علم نخست وزیر طی بیاناتی گفت :  شما مردم خدا شناس و وطن پرستی هستید همین دیروز یا پریروز بود که چند نفر از مصدومین وقایع ۲۸ مرداد در دفتر من بودند و همه اشان برادران جنوب شهری بودند ، من هر وقت شما را می بینم که با تمام محرومیت هایی که دارید به این اندازه نسبت به کشورتان و شاهتان علاقمند هستید احساس شعف و خوشحالی به من دست می دهد.

سپس دکتر خانلری وزیر فرهنگ به نام شاهنشاه اولین کلنک ساختمان دبستانی را که زمین آن را بانو مهین اعظم خزانه به وزارت فرهنگ اهدا کرده است به ز مین زد.

 

هیاهو در حضور نخست وزیر!

هنگامی که مراسم پایان یافت و نخست وزیر به طرف اتومبیل خود می رفت دو نفر از طرفداران و مخالفین مینوچهر شهردار سابق جوادیه اظهاراتی کردند که به دنبال آن هیاهویی راه افتاد و طرفداران دو دسته برضدهم شعار هایی دادند ، نخست وزیر دستور داد که نمایندگان آنان برای بیان مطالب خود به نخست وزیری مراجعه کنند. بعد از رفتن نخست وزیر مامورین ژاندارم مداخله کردند و اجتماع کنندگان را که شعار می دادند متفرق ساختند.

 

دوازدهمین روز اعتصاب مردم مشهد در اعتراض به گرانی برق

دیشب دوازدهمین شب اعتصاب برق در مشهد بود و اکثریت کسبه و مردم از روشن کردن چراغ های برق خودداری نمودند.

نتیجه تشکیل کمیسیون های متعدد و رسیدگی به وضع برق مشهد تا کنون این بوده است که با تقلیل  نرخ برق از کیلوواتی 6 ریال به کیلوواتی چهار ریال و نیم موافقت شده است ولی شورای عالی انجمن های محلی شهرستان مشهد همچنان خواستار تقلیل بهای برق تا کیلوواتی سه ریال است قرار است اگر تا چند روز دیگر نرخ برق تقلیل نیابد از طرف اهالی برای استرداد سپرده های نقدی که مبلغ قابل توجهی می باشد اقدام گردد.

 

سیستم پوسیده و غلط تربیت و تعلیم قادر به مقابله با فساد وانحراف نیست

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود با اشاره به مشکلاتی که ابتذال خانواده ها را درگیر آن ساخته است نوشته است : رادیو ، تلویزیون ، مطبوعات و سایر وسایل ارتباطی که دنیا را به هم پیوسته اند، بزرگترین عوامل ناقل این میکروب هستند. امروز کمتر نقطه ای در جهان باقی مانده که میکروب تجرى عصیان و لاابالی گری، مرزشکنی جوانان را آلوده نکرده باشد و تنها آن دسته از جوانان سالم مانده اند که آنتی بیوتیک خرد و اخلاق و دانش مانع نفوذ چنین میکروبی در وجود آن ها گشته است.

این وبا عالم گیر شده و با زنده به گور ساختن یک یا چند نفر وبایی ، مرض مدفون نخواهد شد. در برابر چنین خطری باید روح و فکر جوانان را چنان ساخت که میکروب قادر به نفوذ در آن نباشد.

 سیستم کهنه و پوسیده و غلط تربیت و تعلیم ما قادر به مقابله با میکروب فساد وانحراف نیست. مدرسه ما، قرنطینه ای نیست که بتوان به آن امید بست. شما اگر از همه گیر شدن این مرض، از ابتلای جوانان، نور چشمان، جگر گوشگان خود به میکروب انحراف و فساد می ترسید باید خودتان را با وسائل امروزی، با تدابیری که دنیای زنده و مترقی برای جلوگیری از اشاعه فساد و انحراف میان جوانان ابداع کرده و به کار میبرد مجهز کنید. داروها و روش های کهنه از عهده دفع این مرض و نجات مرضای جوان شما بر نمی آیند.

 

برق همه جای ایران هم کم است و هم گران

«روزنامه کیهان» طی یادداشتی نوشت: مدتی است سروصدای اعتصاب مردم مشهد در مقابل برق آن جا در روزنامه ها بلند است. این درس را مردم مشهد از مردم اصفهان فراگرفته اند. کاش همیشه مردم در اصول مردانگی و مقاومت با ستمگری از یکدیگر تقلید می کردند.

من اصلا نمی خواهم وارد این موضوع شوم که برق مشهد گران است یا ارزان برق در همه جای ایران هم کم است وهم گران . شاید علت گرانی آن نیز کمی آن است و علت کمی گرانی آن.

پشت سر هم داد می زنند که هزینه زندگی گران شده است، قیمت برق گران است، میوه گران است، سبزی گران است، گوشت گران است و هی به شهرداری فحش می دهند، از دولت گله می کنند و خودشان حاضر نیستند یک ذره مقاومت کنند. میوه گران است، سبزی گران است، گوشت گران است، کره گران است نخرید یک هفته قناعت کنید وقتی شما نخریدید این ها فاسد می شود. فروشنده یک روز، دو روز یک هفته مقاومت می کنند ، شما بیشتر مقاومت کنید شما ضرری نمی کنید ضرر را او می کند ، وقتی دید شما نمی خرید قیمت را پائین می آورد .

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.