26 آذر 1341

26 آذر 1341

تصویب محدود تعلیق واردات به صادرات/لایحه بیمه فرهنگیان تهیه می شود/مدرسه این ها را منحرف کرده و در جاده انحراف گذاشته است/مدرسه ما در هیچ زمینه ای با زمان پیش نیامده است/از ترخیص قطعات اتومبیل جلوگیری شد/ایران نیازمند امنیت و ثبات سیاسی است/مسکن در ایران به صورت مشکل بزرگی درآمده است

تصویب محدود تعلیق واردات به صادرات

طرح تعلیق واردات به صادرات در کمیسیون مشترک اتاق بازرگانی و اتاق صنایع و معادن به صورت محدود تصویب شد.

دو اتاق به دولت توصیه می کنند که در صورت لزوم واردات قسمتی از کالاها را موکول به صادرات برخی از کالاهای صادراتی بکند.

 

لایحه بیمه فرهنگیان تهیه می شود

بر اثر شکایات مکرری که از طرف فرهنگیان نسبت به وضع بیمه فرهنگیان شده بود به دستور نخست وزیر دکتر خانلری وزیر فرهنگ مامور گردید تا طرحی برای بیمه فرهنگیان تهیه و برای تصویب به هیئت دولت تسلیم کند.

 

مدرسه این ها را منحرف کرده و در جاده انحراف گذاشته است

«روزنامه اطلاعات» در ستون سرمقاله شماره امروز خود نوشت:  شما در شماره دیشب اطلاعات عکس چند جوان بچه سال که دزدی فرش می کردند دیدید و شرح آن خواندید. خوشبختانه اظهار نظر متصدیان صفحه حوادث ما که زیر عکس و زیر شرح این حادثه منعکس بود از قضاوت کلاسیک تا اندازه ای دور است و به جای آن که على الرسم لبه تیز ملامت را یک جا متوجه دستگیرشدگان کنند از گناه و قصور عوامل دیگری مثل مدرسه و خانواده یاد کرده بودند.

این حادثه بخصوص اصلا خودش معلول قضاوت و سیاست کلاسیک مدرسه است برای این که می بینیم همگی سارقین امروزی، دیروز محصل بوده اند و چون مدرسه آن ها را شرور تشخیص داده بیرون کرده است و با این تر تیب می بینیم مدرسه بوده که آنها را در جاده انحراف گذاشته و اولیای مدرسه به غلط تصور کرده اند با اخراج این ها از مدرسه وظیفه خود را انجام داده اند و دیگر مسئولیتی متوجه ایشان نیست.

 

مدرسه ما در هیچ زمینه ای با زمان پیش نیامده است

مدرسه ما در هیچ زمینه ای با زمان پیش نیامده است. نه درسش، نه تربیتش، نه سیاستش، نه کتابش، هیچ کدام. و در این دوره ای که مسائل به سرعت باد و برق در تحول و تغییر است ما از چارچوب برنامه ها و سلیقه ها و تفکرات کهنه خود پا به بیرون نمی گذاریم. هنوز در مدرسه که عالی ترین مرکز تربیتی است تنبیه معنای نیم قرن پیش خود را حفظ کرده، خطای کوچک با سیلی تلافی می شود و خطای بزرگ به اخراج از مدرسه می انجامد به خیال این که وقتی شاگرد از مدرسه اخراج شد عدالت و مصلحت اجرا شده است. بله، اگر شاگرد مدرسه را بعد از اخراج به جزیره ماداگاسگار تبعید می کردید کار تمام بود اما شاگرد را از مدرسه اخراج می کنید که برود شاگرد بقال شود و بقال دزد از آب در آید و یا این جوانی که می باید درس صحت وامانت و تربیت بخواند، درس دزدی بیاموزد و دوسال بعد از دیوار شما آقای مدیر مدرسه بیاید بالا، قالی های نازنینتان را جمع کند و ببرد!

 

آیا تنها جوانانی که مرتکب خلاف وحتى جنحه وجنایت می شوند مقصر هستند و آیا تنها با مجازات آنها می توان از توسعه چنین وضعی جلو گرفت یا فرض دیگری هم وجود دارد؟

 

از ترخیص قطعات اتومبیل جلوگیری شد

به دنبال جلوگیری از ورود اتومبیل به صورت قطعات منفصله از ترخیص قطعات اتومبیل برای کارخانجات مونتاژ ممانعت شد.

مقررات واردات مربوط به واردات قطعات منفصله و قطعات یدکی اتومبیل مورد بررسی وزارت بازرگانی است.

 

ایران نیازمند امنیت و ثبات سیاسی است

«روزنامه اطلاعات» با انتشار یادداشتی به قلم « محسن شاملو» درباره مسائلی که باید در کنفرانس اقتصادی مورد توجه قرار گیرد نوشت : « مملکت امنیت و ثبات سیاسی لازم دارد و تثبیت اقتصادی بدون توجه به سیاست مالی و مالیاتی ثابت و استوار عملی نیست.»

بعضی تصور می کنند سرمایه داران خارجی به خاطر جلوگیری از توسعه نفوذ کمونیسم در ایران حاضرند سرمایه های خود را بدون هیچ گونه تامین و پشتوانه در این کشور به کار بیندازند این اشتباه محض است، سرمایه دار خارجی به جایی پا می گذارد که از امنیت قضایی برخوردار گردد و سرمایه خارجی در کشوری به کار می افتد که از امنیت اقتصادی بهره مند شود. بنا بر این کشوری که از ثبات سیاسی و امنیت اقتصادی برخوردار نیست و هر روز با وضع قوانین مالی و مالیاتی جدید و وضع عوارض شهری و گمرکی تازه سرنوشت سرمایه ها و افراد تغییر پیدا می کند نمی تواند از سرمایه های خارجی استفاده نماید و با سرمایه و فکر کشورهای مترقی به سوی ترقی و توسعه قدم بردارد.

 

مسکن در ایران به صورت مشکل بزرگی درآمده است

«روزنامه کیهان» نوشت: مسئله مسکن اگر در تمام دنیا مسئله ای حل شده باشد در ایران به صورت مشکل بزرگی خودنمایی می کند، گرچه درباره حل این مشکل، گفت و گو و صحبت و مصاحبه زیاد شده و طرح های گوناگونی از طرف دولت و موسسات وابسته به آن ارائه گردیده است معهذا مسئله مسکن به صورت یک گره کور و مشکل حل نشدنی جلوه می نماید و هنوز ضرب المثل «چار دیواری و اختیاری» برای عده زیادی از مردم کشور ما مصداق واقعی پیدا نکرده و آرزوی بزرگ آنان یعنی تامین خانه و مسکن از صورت آرزو خارج نشده است.

طبق آماری که در اوائل سال جاری منتشر شد 38 هزار خانه خالی در تهران وجود دارد، صاحبان این خانه ها و آپارتمان ها به امید خریدار بهتر و مستاجر پولدارتر، در خانه های خود را قفل زده و آن ها را خالی و بدون سکنه به امید خدا رها کرده اند در حالی که ده ها هزار مردم خانه به دوش و بی خانمان پایتخت حتی برای تبرک دستشان به این قفل ها نمی رسد!

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.