25 آذر 1341

25 آذر 1341

دولت فقط وعده نمی دهد!/آخرین خبرها از تقسیم اراضی/جلوی مونتاژ کاری اتومبیل را می گیریم!/ایران از کویت چای می خرد!

دولت فقط وعده نمی دهد!

از ساعت نه و نیم صبح امروز مراسم آغاز ساختمان 538 خانه بانک رهنی در فرح آباد با حضور نخست وزیر آغاز شد. در این مراسم چند تن از وزیران و شخصیت های مملکتی حضور داشتند.

اسدالله علم نخست وزیر در این مراسم گفت:  عملیات  خانه سازی در کشور ما هم باعث خانه دار شدن مردم می شود و هم تا حدودی از بیکاری جلوگیری می کند.

این دولت به مسئله عمران و خانه سازی در سراسر کشور توجه مخصوص دارد و بدین جهت امسال اعتباری برای اتمام ساختمان های نیمه تمام دولتی اختصاص داده شده است در آینده هم سعی می شود نسبت به امر خانه سازی توجه بیشتری شود از طرفی برای نیروهای انتظامی منجمله برای کارکنان ارتش و شهربانی و ژاندارمری خانه های سازمانی ساخته خواهد شد باید مردم بدانند که این دولت فقط وعده نمی دهد بلکه کارهای زیادی صورت گرفته که به تدریج نتایج آن آشکار می شود.

 

آخرین خبرها از تقسیم اراضی

40 درصد از املاک فارس برای تقسیم بین کشاورزان آماده شده است، شاه برای اعطای اسناد مالکیت کشاورزان هفته آینده به فارس می رود.

در آستارا، سنندج، بیجار، سقز، قروه و داراب مقدمات اصلاحات ارضی فراهم شده است.

 

جلوی مونتاژ کاری اتومبیل را می گیریم!

وزیر بازرگانی طی یک مصاحبه رادیویی و مطبوعاتی گفت: وزارت بازرگانی با ورود قطعات منفصله اتومبیل به ایران مخالف است و جلوی آن را می گیرد.

جهانشاهی افزود: این مخالفت شامل کارخانجاتی که قبلا طی تصویب نامه های مخصوص و موافقت وزارت صنایع و معادن کارخانه مونتاژ دایر کرده اند و اجازه وارد کردن قطعات منفصله  اتومبیل برای مونتاژ در ایران را دارند و قسمتی از قطعات را در ایران می سازند، نمی باشد و این کارخانجات کماکان طبق مقررات مربوط به خود و بر اساس مجوزی که در دست دارند در حدی که قانون برای آن ها پیش بینی کرده می توانند به کار خود ادامه دهند.

روزنامه «پیغام امروز» نیز مصاحبه ای از وزیر بازرگانی منتشر کرده که در آن آمده است: کارخانه هایی که از مونتاژ فقط استفاده و معافیت گمرکی و سود بازرگانی و مالیات هدفشان بوده، باید کنترل شوند تا کسانی که به شرایط کار که عبارت از تهیه 25 درصد لوازم مونتاژ در ایران است عمل نکرده اند معافیت آن ها لغو شود...این کارخانه ها 97 درصد از لوازم را از خارج آورده اند و شاید سه درصد در ایران عمل شده است، به کار کارخانه های مونتاژ موجود هم رسیدگی می شود و اگر وضع سابق ادامه پیدا کند معافی آن ها را لغو خواهیم کرد.»

 

ایران از کویت چای می خرد!

یک مقام مطلع در وزارت بازرگانی امروز درباره عدم اجرای مفاد قرارداد بازرگانی ایران و سیلان از طرف سیلانی ها گفت: طبق موافقت نامه ای که سال قبل بین ایران و سیلان به امضا رسید تاکنون سیلانی ها اقدام به خرید کالاهای صادراتی ایران نکرده اند در حالی که کلیه چای مندرج در فهرست کالاهای صادراتی سیلان به ایارن وارد گردیده است.

این مقام اضافه کرد : در وزارت بازرگانی مطالعاتی صورت می گیرد که به چه نحو ممکن است چای سیلان را از کشورهای دیگر وارد کرد که به ازای آن، کالاهای صادراتی ایران به همان نسبت به کشور فروشنده چای قابل صدور باشد.

این مقام گفت با توجه به عدم اجرای مفاد قرارداد بازرگانی از طرف سیلانی ها نسبت به خرید اجناس صادراتی ایران این نظر پیش آمده است که چای مصرفی مورد نیاز را که سیلانی ها به ایران صادر می کردند از تجار کویت خریداری کنیم و به ازای آن کالاهای صادراتی ایران را به کویت طبق شرایط خاصی صادر نمائیم.

هیئت بازرگانی ایران که هفته گذشته به کویت عزیمت کرده است در این باره نیز مطالعاتی انجام خواهد داد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.