22 آذر 1341

22 آذر 1341

واحدهای ارتش در جلالیه رژه رفتند/ایران و شوروی هیچ اختلافی در مرزها ندارند/قرار داد امنیت مرزی/روابط ایران و شوروی کاملا بهبود یافته است/ایران با نفت خود اقتصاد را جلو ببرد / باید به عقب افتاده ها کمک کنیم تا از ما خرید کنند!/دلیل سقوط هواپیما به گردن آب و هوا و خلبان انداخته شد!/دیوان کشور رای محکومیت سرتیپ نویسی را شکست/زندانی شدن دو دانشجوی ایرانی در آلمان غربی/شهرداری با افزایش قیمت بلیت سینما موافقت نمی کند

واحدهای ارتش در جلالیه رژه رفتند

بعد از ظهر دیروز به مناسبت روز آذرآبادگان (روز ارتش) مراسم سان و رژه واحدهای پادگان مرکز در حضور شاه در میدان جلالیه برگزار شد.

در این مراسم به دعوت تیمسار ارتشبد حجازی رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران از ساعت یک بعد از ظهر نخست وزیر، اعضای هیئت دولت، رجال و شخصیت های برجسته مملکتی و نمایندگان سیاسی، امرای ارتش، مدیران جراید و طبقات مختلف مردم حضور داشتند.

طبق برنامه تنظیمی قرار بود که هواپیماهای نیروی هوایی شاهنشاهی بر فراز میدان جلالیه رژه بروند و چتربازان از هواپیماهای داکوتا فرود آیند ولی به علت نامساعد بودن  هوا این دو برنامه اجرا نشد.

 

ایران و شوروی هیچ اختلافی در مرزها ندارند

«روزنامه اطلاعات» امروز نوشت: پیش از این اطلاع دادیم که به زودی هیئتی به ریاست معاون وزارت امور خارجه شوروی برای مبادله اسناد قرارداد مربوط به انتظامات و امنیت مرزی ایران و شوروی به تهران می آید.

ریاست هیئت مذکور با لاپین یکی از معاونان وزارت امور خارجه شوروی است.

قبل از ورود هیئت مذکور به تهران نیکلای پکوف سفیر کبیر شوروی در تهران نیز که مدتی پیش به مسکو عزیمت کرده طی هفته آینده به تهران باز می گردد تا در مراسم مبادله اسناد مذکور حضور داشته باشد.

 

قرار داد امنیت مرزی

قرار داد امنیت مرزی در خرداد ماه سال 1336 در تهران به امضای نمایندگان طرفین رسیده بود، این قرار داد مشتمل بر شش فصل و 44 ماده بود و از طرف ایران تیمسار سپهبد امان الله جهانبانی و از طرف اتحاد شوروی آرلف وزیر مختار این کشور قرار داد را امضا کردند. قرار داد مذکور پس از مدتی مذاکره امضا گردید و

 

تیمسار سپهبد جهانبانی نماینده ایران هنگام امضای قرار داد مرزی با شوروی امروز گفت: با قرار دادی که پنج سال پیش بین دو کشور منعقد شد دیگر هیچ گونه اختلافی در مرز های خود با دولت اتحاد شوروی نداریم.

 تیمسار جهانبانی افزود: اسناد مربوط به قرارداد هنگام سفر کوزنتسف معاون اول وزارت خارجه شوروی به تهران بین من و ایشان مبادله شد و سندی باقی نمانده است که مبادله شود و گویا باید اسناد مربوط در تهران و مسکو به وزارت خارجه های دو کشور تسلیم گردد و این کار پس از آمدن هیئت جدید عملی می شود.

 

روابط ایران و شوروی کاملا بهبود یافته است

«خبرگزاری فرانسه» 11 دسامبر از مسکو گزارش داد :  نیکیتا خروشچف ضمن نطق خود در شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی به روابط این کشور با همسایگان اشاره کرد.

 

 خروشچف گفت دولت ایران اعلام داشته است اجازه نخواهد داد، خاک این کشور عرصه پایگاه های موشکی شود، و این امر موانعی را که در راه بهبود روابط ایران و شوروی وجود داشت برطرف ساخته است.

خروشچف همچنین گفت ما شدیدا از اقدام مقامات دولت ایران مبنی بر عدم تاسیس پایگاه های موشک خارجی در خاک این کشور که موجب شد روابط شوروی وایران بهبود کامل یابد قدردانی و تمجید می کنیم.

 

ایران با نفت خود اقتصاد را جلو ببرد / باید به عقب افتاده ها کمک کنیم تا از ما خرید کنند!

روز جمعه ۳۰ نوامبر بنا به دعوت انجمن خاور نزدیک و میانه آلمان و انجمن کمک به کشور های عقب افتاده از ساعت ۳ بعد از ظهر جلسه ای در محل آتلانتیک هتل تشکیل شد، بیش از ۳۰۰ نفر از رجال آلمان و نمایندگان سیاسی خارجی مقیم هامبورک برای حضور در این جلسه دعوت شده بودند.

پروفسور هس استاد اقتصاد دانشگاه هامبورگ و رئیس انجمن جهانی اقتصاد آلمان در باره کمک به کشور های خاور نزدیک و خاور میانه صحبت کرد.

عنوان صحبت «بازار مشترک اروپا و کشور های خاور میانه» بود، پس از توضیح وضع سیاسی و اقتصادی و هدف بازار مشترک اروپا پروفسور هس گفت : آلمان برای اداره وضع اقتصاد خود موظف است به کشورهای خاورمیانه کمک کرده و بنیه مالی آنها را برای خرید کالا های خود تقویت نماید، و اضافه کرد در مسافرت های متعدد که به کشور های خاور دور و میانه نموده متوجه شده است که کم کم بازار آلمان در خاور میانه و خاور نزدیک ضعیف می شود.

پروفسور هس استاد اقتصاد دانشگاه هامبورگ شدیدا به کشور های خاورمیانه حمله برد و گفت: ایران باید به وسیله نفت اقتصاد خود را جلو ببرد و از عوائد نفت برای جبران کسر بودجه استفاده نماید.

وابسته مطبوعاتی ایران در رد عقاید پروفسور هس اظهار نمود : از عوائد نفت در برنامه اول 60 درصد و در برنامه دوم ۸۰ در صد به مصرف پروژه های عمرانی و فقط 15 درصد به مصرف بودجه مملکت می رسد.

«دکتر مهر» نماینده سابق خبر گزاری آلمان در ایران ضمن دفاع از ایران گفت : وضع ایران را نباید با کشورهای دیگر خاورمیانه مقایسه کرد.

وابسته مطبوعاتی در باره ترقیات اخیر و اجرای برنامه های عمرانی  گفت: این وظیفه دول غرب است که برای سرمایه گذاری و برای رونق دادن به وضع اقتصاد ایران اقدام کنند.

وی افزود : تضمین کافی برای حفظ سرمایه ها در ایران داده می شود.

 

دلیل سقوط هواپیما به گردن آب و هوا و خلبان انداخته شد!

امروز اطلاعیه زیر از طرف نیروی هوایی شاهنشاهی درباره حادثه صبح پریروز صادر شده است؛

یک فروند هواپیمای دو موتوره از نوع داکوتا به شماره 21-5 به خلبانی سرهنگ دو محمد مهاجر ایروانی و خلبان دومی سروان امیر هوشنگ والی فر و سرنشینی بیسیم چی استوار یکم سیدمجتبی وخشوری و مکانیسین گروهبان دوم سیدحسین شرافت که ساعت 8 و ده دقیقه صبح روز سه شنبه 20 آذر جهت انجام ماموریت تمرین فرودگاه قلعه مرغی را ترک کرده بود پس از 50 دقیقه و یک پرواز مقارن ساعت 9 به علت بدی هوا و وجود ابر و مه با ارتفاعات شیان برخورد نموده و متاسفانه این تصادف منجر به درگذشت خلبان و سرنشینان آن هواپیما می گردد.

در رسیدگی به وضع سانحه این نتیجه حاصل شد که خلبان در اثر اشتباه خود را در وضع نامطلوب قرار داده و سانحه در اثر خبط خلبان بوده است.

 

دیوان کشور رای محکومیت سرتیپ نویسی را شکست

آخر وقت امروز کسب اطلاع شد که رای صادره درباره تیمسار سرتیپ نویسی و سایر محکومین پرونده شیلات از طرف شعبه 11 دیوانعالی کشور نقض گردید.

محکومین این پرونده سال گذشته در شعبه 4 دادگاه دیوان کیفر به ریاست دکتر نیاکان هر یک از سه سال و نیم تا 6 ماه زندان و پرداخت غرامت محکوم شده بودند.

محکومین از رای صادره فرجام خواستند و پرونده به شعبه 11 دیوان عالی کشور به ریاست احمدی بختیاری ارجاع شد، شعبه مذکور پس از چند ماه رسیدگی، رای صادره از طرف دادگاه را نقض کرد.

 

زندانی شدن دو دانشجوی ایرانی در آلمان غربی

خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد : دو دانشجوی ایرانی از روز 29 نوامبر در مونیخ زندانی هستند، مقامات پلیس که این خبر را اعلام کردند تصریح نمودند که این دو نفر به اتهام فعالیت های کمونیستی دستگیر شده اند. حزب کمونیست در آلمان فدرال غیرقانونی است.

 

شهرداری با افزایش قیمت بلیت سینما موافقت نمی کند

شهردار تهران امروز گفت: افزایش قیمت بلیت سینما مورد موافقت شهرداری تهران قرار نخواهد گرفت.

از این پس اجازه نمایش فیلم های خلاف اخلاق و عفت عمومی داده نخواهد شد.

در هشت ماه گذشته در تهران 17 میلیون نفر به سینما رفته اند و 400 میلیون ریال پول سینما داده اند.

عوارضی که از نمایش فیلم ها دریافت می شود مردم می پردازند نه سینماها و سینما فقط نقش مامور وصول را دارد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.