21 آذر 1341

21 آذر 1341

سفر شاه به مشهد برای اعطای اسناد مالکیت کشاورزان/استان خراسان از لحاظ ترقی عقب مانده است/این کار در سه هزار سال تاریخ مدون ایران سابقه نداشته است!/هر کشاورز ایرانی باید 40 الی 50 هکتار زمین داشته باشد/علاقه من به مردم این کشور به نسبت جمعیت آنان است!/کارکنان وصول مالیات بیشتر از مهندسان و دبیران حقوق خواهند گرفت!/جوانان به دنبال رشته هایی می روند که پشیزی برای کشور فایده ندارد!/برای مملکت فلاحتی گندم و یونجه از خارج می خرند!/برنج از آمریکا، سیب از لبنان، لبنیات از هلند وارد می کنیم!

سفر شاه به مشهد برای اعطای اسناد مالکیت کشاورزان

جراید امروز کشور نوشتند : ساعت 9 صبح دیروز شاهنشاه برای اعطای اسناد مالکیت کشاورزان حوزه شهرستان های اسفراین،نیشابور و مشهد با قطار سلطنتی به مشهد تشریف فرما شدند.

ابتدا مهندس آصفی رئیس اداره کل کشاورزی استان خراسان و سرپرست سازمان اصلاحات ارضی ضمن عرض گزارشی از اقدامات مر بوط به اصلاحات ارضی در خراسان اظهار داشت:  در حوزه اسفراین ۲۲ دهکده از مالکین خریداری شده که بین 964 نفر تقسیم گردیده است در حوزه شهرستان مشهد 6 دِه از چهار مالک خریداری گردیده که بین 240 نفر کشاورز تقسیم شده است، ودر حوزه شهرستان نیشابور نیز 35 قریه از مالکین خریداری شده که بین 964 نفر تقسیم گردیده و به هر نفر زارع 2/5 هکتار زمین آبی و 5 هکتار زمین دیم داده شده است.

 

استان خراسان از لحاظ ترقی عقب مانده است

سپس دکتر ارسنجانی وزیر  کشاورزی بیاناتی به شرح زیر معروض داشت : با کسب اجازه از پیشگاه همایونی به عرض می رسانم که در این روز مقدس ودر این مکان مقدس، این عمل مقدس یعنی توزیع اسناد مالکیت زارعین خراسان به دست مبارک شاهنشاه انجام خواهد شد. خراسان با وجود آن که از لحاظ ادبیات و از جهات دیگر سبب اعتلای نام ایران شده ولی از لحاظ ترقی عقب مانده است و با تقسیم اراضی و اصلاحات ارضی آینده درخشانی برای این استان پیش بینی می شود ، در خراسان کار اصلاحات ارضی به سرعت پیشرفت کرد ولی شاید عده ای هم هستند که سلیقه دیگری دارند که این عده نیز باید از قانون تبعیت کنند.

 

این کار در سه هزار سال تاریخ مدون ایران سابقه نداشته است!

بر اساس همین گزارش شاهنشاه در مراسم اعطای اسناد بیاناتی به این شرح ایراد کرد :  

من در فرصت های گذشته در این باره صحبت کرده ام و در آینده نیز صحبت خواهم کرد، اما از لحاظ جنبه اقتصادی دهقانان باید بیشتر کار کنند و محصول بیشتری به دست آورند و از زندگی بهتری برخوردار گردند وجود تشکیلات وسیع شرکت های تعاونی برای این است که تمام وسایل کار را در اختیار دهقانان بگذارد و برای آنها ماشین آلات کشاورزی تهیه کند و برایشان انبارهای فلزی بسازد و کود شیمیایی تهیه نماید.

 

هر کشاورز ایرانی باید 40 الی 50 هکتار زمین داشته باشد

 روی حساب متوسطی که شده یک کشاورز ایرانی باید بتواند 40 الی 50 هکتار زمین داشته باشد امید و آرزوی من این است که خانواده های دهقانان روی این چند هکتار زمین کار نکنند، که خدای نکرده در آینده فقیر بشوند بلکه باید کشاورزان بین خودشان معاملاتی انجام دهند و به کلی درآمدشان را بالا ببرند و روزی برسد که همه خانواده ده نفری کشاورزان حداقل سالی یک میلیون ریال در آمد داشته باشند.

شاه در ادامه گفت: جنبه دیگر کار ما جنبه اقتصادی آن است که درآمد ملی و صنایع ما را بالا  خواهد بود. خرده مالکین باید خیالشان راحت باشد که حق آنها در پناه قانون محفوظ خواهد برد و بیش از پیش تشویق و حمایت خواهند شد، منتهی اگر زارعی در املاک خرده مالکی کار می کند باید آن خرده مالک در آمد زارع خود را به حد زارعینی که صاحب ملک و آب شده اند برساند.

 

علاقه من به مردم این کشور به نسبت جمعیت آنان است!

 من موفقیت همه مردم رادر این مملکت خواستارم تمام کارهایی که انجام می دهم برای بهبود و بالا بردن سطح زندگی مردم ایران است منتهی همان طور که در کرمانشاه گفتم علاقه من به مردم این کشور به نسبت جمعیت آنان است و چون اکثریت مردم این کشور را زارعین تشکیل می دهند. بنا بر این متعلق به این اکثریت هستم ، رفاه و پیشرفت فرد فرد ملت را در پناه عدالت اجتماعی و موفقیت همه را از خداوند متعال خواستارم.

 

کارکنان وصول مالیات بیشتر از مهندسان و دبیران حقوق خواهند گرفت!

به موجب طرح جدید مقررات استخدامی ماموران وصول مالیات بیش از مهندسان و دبیران حقوق دریافت خواهند داشت.

وزارت دارایی معتقد است که اگر حقوق کافی به مامورین وصول داده شود از تخلف و سوء استفاده مامورین و تجاوز آنها به حقوق دولت و مودی جلوگیری به عمل خواهد آمد.

به موجب طرح جدید در مقابل مزایا که برای مامورین وصول منظور گردیده تنبیهات و مجازات های قابل توجهی هم برای مامورین متخلف در نظر گرفته شده و کلیه تخلفات و اعمال خلاف در دادگاه های اختصاصی به فوریت مورد رسیدگی قرار می گیرد و مجازات لازم طبق رای همین دادگاه ها به موقع اجرا گذارده می شود.

 

جوانان به دنبال رشته هایی می روند که پشیزی برای کشور فایده ندارد!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : چند روز قبل، به دنبال خبری که در روز نامه منتشر شد و از تعطیل دانشکده کشاورزی مشهد حاکی بود یکی از نویسندگان ما در ستون انتقاد به این اقدام ایراد گرفت که با یک کلمه «مقتضیات» نمی توان تعطیل دانشکده ای را توجیه کرد همچنان که به صرف این کلمه نمی باید از اول دانشکده به وجود آورد.

خراسان یک سرزمین کشاورزی و انصافا به تمام معنا زرخیز است. درچنین منطقه ای مفید ترین واحد تعلیماتی دانشکده کشاورزی است و لابد با توجه به این نکته بوده است که دانشکده کشاورزی مشهد تاسیس شده، حال چطور می توان هضم کرد چنین موسسه ای با یک بخشنامه تعطیل شود، مگر این که بگوئیم مشکلاتی در راه ادامه کار دانشکده هست. در این صورت آیا بهتر است مشکلات از میان برود یا دانشکده؟

از ساحل ارس تا ساحل کارون زمینه برای فعالیت کشاورز گسترده است و بدبختی ما این است که این حرفه و این علم تشویق نمی کنیم، ناگزیر جوانان به دنبال رشته هایی می روند که یک پشیز به حال مملکت نافع نیست.

 

برای مملکت فلاحتی گندم و یونجه از خارج می خرند!

شمارا به خدا این هم شد حرف که جوان های این مملکت عمر و استعداد خود را وقف آرایشگری کنند و آن وقت در زمین های حاصلخیز این مملکت سیستم دو هزار سال پیش کشت و کار شود و برای این مملکت فلاحتی گندم و یونجه از خارج بخرند؟

 

برنج از آمریکا، سیب از لبنان، لبنیات از هلند وارد می کنیم!

اگر همه جا طبیعت به مردم ظلم میکند در این مملکت طبیعت همه نوع محبت به ما کرده و ما خودمان به خودمان ظلم می کنیم و با یک چنین آب، یک چنین هوا، یک چنین خاک، یک چنین استعدادی که در زمین ما هست ودر یک زمان، در چهار نقطه مملکت چهار فصل را می توان دید بازار گندم ما به دست آمریکا است ، میوه مارا لبنانی می دهد، لبنیات از هلند میخریم و عنقریب است که برنج هم از ایتالیا وارد کنیم. چرا؟ برای این که روستاهای ما خالی از سکنه به امید خدا رها شده، مردان ما پشت میز های ادارات چرت می زنند، جوان ها درس آرایشگری می خوانند و بر اثر مشکلات گوناگون که شاید یکی عدم اقبال مردم است دانشکده کشاورزی در مشهد تعطیل می شود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.