20 آذر 1341

20 آذر 1341

اجتناب از تحریک افکار و احساسات مردم/پاسخ امام به ادعای نخست وزیر/برنامه‌های نمایشی رژیم در ۱۷ دی/جدایی ملت از دولت

اجتناب از تحریک افکار و احساسات مردم

امام خمینی امروز در دیدار حسین پرتو رئیس شهربانی قم و بدیعی رئیس ساواک قم طی سخنانی به مناسبت لغو لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی تصریح کردند : دولت و ملت بایستی یکی باشند تا اگر گرفتاری و پیشامدهایی که برای دولت و مملکت پیش می‌آید، مردم از دولت پشتیبانی نمایند. با وجود این که لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی تمام شده و با اصل موضوع توافق گردیده، لیکن هنوز از گوشه و کنار در جراید و مجلات و همچنین با سخنرانی ها این موضوع ادامه داشته و با توجه به ختم موضوع، تعقیب این بحث به وسیله جراید غیر از تحریک اعصاب حاصلی ندارد. افکار و احساسات مردم این مملکت دو ماه است شلاق خورده و محتاج به آرامش است و نبایستی با گفتن و نوشتن این مطالب، مجدداً آنها را تحریک نمود.

 

پاسخ امام به ادعای نخست وزیر

ایشان در ادامه به نطق اخیر اسدالله علم پرداخته و تصریح کردند : جناب آقای نخست وزیر در نطق اخیری که ایراد نموده، فرموده‌اند که ما شروع به اصلاحات نموده ایم؛ ولی عده‌ای مانع این اصلاحات هستند؛ اگر نظر ایشان روحانیون و آخوندها هستند، روحانیون پشتیبان اصلاحات می‌باشند. هر آینه دولت کارخانه بسازد و فرهنگ را تقویت نماید و زراعت را با اصول جدید ترویج دهد و یا در پیشرفت صنعت و طب و بهداشت اقدام نماید، ما از دولت پشتیبانی می‌کنیم و کمک هم می‌نماییم. کدام آخوندی مخالف اینگونه امور اصلاحی است؟ دولت و مردم نبایستی از یکدیگر جداباشند؛ اگر جدا شدند، ملت از گرفتاری دولت خشنود می‌شود و مردم از مالیات و کار می‌دزدند؛ ولی هر گاه یکی باشند، مردم گلیم زیر پای خود را در مواقع لزوم می‌فروشند و به دولت می‌دهند تا رفع نیاز دولت بشود.

 

برنامه‌های نمایشی رژیم در ۱۷ دی

امام خمینی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کردند : دستگاه تبلیغاتی تلویزیون متعلق به یک دسته اقلیت منفوراست و گویا قرار است در تمام کشور توسعه پیدا کند. صاحب آن، علاوه بر اینکه اقتصاد مملکت ما را در دست گرفته، کارخانه پپسی کولا یک کانون جاسوسی است. در تلویزیون قصد دارند نمایش زنان سابق و امروزی را در ۱۷ دی2 بدهند و روز مزبور، زنان نیز در مقابل عدم اجرای لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی تظاهراتی بنمایند. از همین حالا عده‌ای از اهالی تهران و شهرستانها به ما مراجعه نموده‌اند که اگر چنین عملی صورت گیرد، ما هم در همان روز عکس العمل نشان خواهیم داد و مجلس یادبودی برای کشته شدگان مسجد گوهرشاد می‌گیریم. آیا چنان چه در مقابل ۲۲ دسته از جنس لطیف، دستجات اوباش و چاقوکش راه بیفتند، تصور نمایید چه پیشامدهایی خواهد شد؟! روی این فکر، جواب این اشخاص را ما دادیم که معلوم نیست چنین عملی انجام شود.

ایشان افزودند: خوب است آقایان به ادارات مرکزی خود گزارش دهند که مراسم روز ۱۷ دی را بیش از آنچه که هست جلوه ندهند و مردمی را که اعصابشان تحریک شده، [به‌] وسیله دستگاه تلویزیون بهائی ها تهییج ننمایند. دستگاه بهائیت و کارخانه پپسی کولا دستگاه جاسوسی یهود فلسطین3 است.

 

جدایی ملت از دولت

امام خمینی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کردند : موضوع دیگری که اهمیت بیشتری دارد و شخصاً به جناب آقای نخست وزیر پیغام داده‌ام و در این مجلس که فعلاً عده زیادی حاضر هستند، صلاح نمی‌دانم آن را اظهار.نمایم [از اظهار موضوع خودداری نمودند]،4 این است که اگر آن کار را انجام دهند5 وضع مثل تصویب نامه لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی نخواهد بود و تمام مردم این مملکت و حتی کشورهای دیگر نیز به مخالفت برخواهند خاست و جلوگیری از آن ممکن نیست و دولت نمی‌تواند تمام مردم را [به‌] وسیله اسلحه از بین ببرد. ان شاء الله کار به آن صورت نشود؛ چون خیلی وحشت دارم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.