19 آذر 1341

19 آذر 1341

عزیمت شاه به مشهد/تصادم دو کشتی ایرانی و روسی در بندر حسن کیاده/دستگیری دو نفر در کرمانشاه به اتهام قتل  مهندس عابدی!/در حکومت من حلوا خیرات نمی کنند!/املاک فیروزآباد تقسیم می شود/برای دریافت کمک های مالی آمریکا اصلاحات ارضی اهمیت دارد!/معاون وزیر خارجه شوروی به ایران می آید/مشمولین دیپلمه و لیسانسیه احضار شدند/گناهکار را ول کردند و یک هنرمند را گرفتند!/تهیه طرح سهیم کردن کارگران در سود کارخانجات

عزیمت شاه به مشهد

ساعت یازده امروز شاه برای اعطای اسناد مالکیت کشاورزان خراسان با قطار سلطنتی تهران را به سوی مشهد ترک کرد، قرار بود فردا شاه با هواپیما به مشهد عزیمت کند اما به واسطه بدی هوا مسافرت با هواپیما منتفی شد و شاه با قطار سفر کرد.

اسدالله علم نخست وزیر و تیمسار سپهبد عزیزی وزیر کشور نیز در التزام رکاب بودند.

 

تصادم دو کشتی ایرانی و روسی در بندر حسن کیاده

بر اثر طوفان دریا در بندر حسن کیاده دو کشتی ایرانی و روسی با هم تصادم کردند، کشتی شیلات در برخورد با کشتی باکو به شدت آسیب دید.

15 نفر از کارگران شیلات و یک مامور ایرانی گمرک در کشتی روسی جا مانده اند.

 

دستگیری دو نفر در کرمانشاه به اتهام قتل  مهندس عابدی!

«روزنامه اطلاعات» نوشت : پریشب دو نفر مسافر تازه وارد که در یکی از مسافرخانه های کرمانشاه اقامت کرده بودند و حرکات و رفتاری مشکوک داشتند به وسیله مامورین شهربانی کرمانشاه دستگیر شدند.

این دو نفر خود را مصطفی احمدخان و دانشور نصیریان اهل فسا معرفی می کنند و با قرائنی که به دست آمده است حدس زده می شود که هر دو نفر جزو عاملین اصلی قتل مهندس ملک عابدی هستند که به قصد فرار به خارج کشور از فارس به کرمانشاه آمده اند.

علت اصلی اتهام این افراد به قتل  مهندس ملک عابدی آن است که از اصلاحات ارضی سخن می گفتند و یکی از آن ها  در خواب به صورت پریشان از قتل یک نفر دیگر حرف می زد!

 

در حکومت من حلوا خیرات نمی کنند!

یکی از کاندیداها به رئیس دفتر من که در یکی از حوزه ها نمایندگی فرمانداری داشته مبلغ دو هزار ریال پول داده که طبق دلخواه او کار کند. در حوزه دیگری شناسنامه خانمی را آورده و رای داده اند.

از این گونه موارد خلاف زیاد دیدم من شنیده ام چند نفر از کاندیداها ۳۰ الی ۵۰ هزار تومان خرج کرده اند تا نماینده انجمن شهر شوند. این آقایی که می خواهد با این ترتیب وکیل شود چه خیالی برای مردم دارد؟

من قبلا گفتم در زمان حکومت من حلوا پخش نمی کنند. آقایان شما اعضای انجمن نظار وظایفی دارید که باید عمل کنید به اعتراض اشخاص رسیدگی نمائید. باید قانون اجرا شود. من که خودم دخالت در انتخابات نکردم نمی گذارم که عده ای با پول دخالت کنند اگر بنا شود که دخالت در انتخابات بشود پس چرا خود من که از همه بهتر بلد هستم دخالت نکنم؟

در این موقع سرلشکر همت رئیس حوزه شماره 5 و گلستان رئیس حوزه شماره 4 از حوزه های خود دفاع کردند و گفتند : همیشه اشخاصی که در انتخابات شکست می خورند به آنان که انتخابات را می برند اعتراض می کنند ما در حوزه های خود منتهای کوشش را کرده ایم تا از خلافکاری جلوگیری شود.

 

املاک فیروزآباد تقسیم می شود

ارسنجانی وزیر کشاورزی شب گذشته خاطر نشان ساخت که اعلیحضرت همایونی در اوائل دی ماه برای اعطای اسناد مالکیت رعایای فیروزآباد فارس به شیراز عزیمت خواهند کرد.

بدین ترتیب اولین مرحله تقسیم املاک کمتر از ۵۰ روز از تاریخ اعلام شروع اصلاحات ارضی در فارس به مرحله اجرا در می آید. برای اسکان عشایر و کارهای ضروری تاکنون اقداماتی شروع شده است. اولین پروژه برای اسکان یک عشیره مرکب از ۸۰ خانوار در حال عمل است این عشیره نزدیک فیروز آباد سکونت دارند. محل سکونت جهت افراد عشایر ساخته شده است.

ارسنجانی تصمیم متخده از طرف کمیته اقتصادی سازمان ملل را که تحت نظر و برنامه کمک فنی برای اصلاحات ارضی حق تقدم نائل گردیده بسیار مهم شمرد. تصمیم فوق هنگامی اتخاذ گردید که سازمان های وابسته به سازمان ملل لزوم توجه بیشتری را به اصلاحات ارضی و برنامه های کوئوپراتیو تأیید کرد و به جهات مالی و اقتصادی آن عنایت مبذول داشتند. سازمان ملل همچنین توصیه کرده است که ممالک عضو سازمان ملل متحد لازم است گزارشات مربوط به اصلاحات ارضی را فراهم سازند.

 

برای دریافت کمک های مالی آمریکا اصلاحات ارضی اهمیت دارد!

نماینده آمریکا در سازمان ملل ضمن پشتیبانی از نظر فوق خاطرنشان ساخت که اصلاحات ارضی قسمت مهمی را در برنامه کمک های خارجی آمریکا تشکیل می دهد.

ارسنجانی افزود که در حال حاضر کمک های مالی سازمان ملل از کمک های فنی بیشتر مورد نیاز است. اعتباری که سازمان ملل در این مورد می دهد چون با ربح بسیار کم یک درصد  است برای تقویت برنامه اسکان عشایر و پروژه کوئوپراتیو مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

 

معاون وزیر خارجه شوروی به ایران می آید

امروز سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد چون طبق ماده 43 قرارداد انتظامات مرزی ایران و شوروی و ترتیب تصفیه اختیارات و حوادث در مرز بایستی اسناد تصویبی قرارداد مذکور در تهران مبادله شود از این جهت برای این منظور قرار است به زودی هیئتی به ریاست معاون وزارت امور خارجه شوروی به تهران بیاید.

 

مشمولین دیپلمه و لیسانسیه احضار شدند

به موجب اعلامیه اداره نظام وظیفه عمومی مشمولین دیپلمه و لیسانسیه احضار شدند، از مشمولین برای تامین احتیاجات کادر درجه داری وظیفه ارتش و سپاه دانش استفاده خواهد شد.

مشمولین لیسانسیه که در خدمت فرهنگ هستند به شرط 5 سال تدریس از خدمت در زمان صلح معاف شدند.

 

گناهکار را ول کردند و یک هنرمند را گرفتند!

سرهنگ شب پره در جلسه امروز دادگاه گفت : گناهکار را ول کردند و یک هنرمند را به اتهام تقلب گرفته اند، من در اداره بودجه اردنانس ارتش اختیاری نداشتم.

سرلشکر خزاعی نیز هنگام دفاع از خود گفت: سیستم کار اداره ما سیستم آمریکایی بود ولی من در خرید دخالت نداشتم.

 

تهیه طرح سهیم کردن کارگران در سود کارخانجات

امروز مطبوعات کشور نوشتند « طرح سهیم شدن کارگران در سود کارخانجات به وسیله وزارت صنایع و کار و رئیس اتاق صنایع و معادن تهیه شده است.»

بر اساس این گزارش این اصل پذیرفته شده که طرح سهیم شدن کارگران باید طوری باشد که به پیشرفت صنایع جوان لطمه نزند و باعث فرار سرمایه ها نگردد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.