17 آذر 1341

17 آذر 1341

«ما خدمتگزار مردم هستیم!»/اعتصاب به خاطر گرانی برق به مشهد رسید!/تاسف نخست وزیر از به سرانجام نرسیدن انجمن های ایالتی و ولایتی!/برای غذای مردم مرتبا گندم از آمریکا می رسد!/سومین جلسه دادگاه تجدید نظر متهمان اداره موتوری ارتش/«خدا، شاه ، عدالت و وجدان» کجا رفته است؟!/تجربیات سپاه دانش در اختیار دیگر کشورها گذاشته می شود/احتمال لغو حکومت نظامی در فارس/دیپلمه آجیل فروش!/آجیل فروش باسواد و بی سواد فرقی ندارند!/متخصصین زائد بر احتیاج که وجودشان بی فایده است!

«ما خدمتگزار مردم هستیم!»

صبح امروز اسدالله علم نخست وزیر در مراسم افتتاح لوله کشی شهباز جنوبی حضور یافت و با گشودن شیر آب مسجد آیت الله بروجردی لوله کشی را افتتاح کرد.

پس از اظهارات مدیر کل آب نخست وزیر چنین گفت :

مردم باید بدانند که انجام کار خیلی مشکل نیست و ما به هیچ وجه به دلیل اینکه کاری انجام م یدهیم منتی به سر کسی نمی گذاریم بر عکس همیشه توجه به این مطلب داریم که اگر کاری انجام ندهیم مسئول هستیم به همین علت است که امروز من شخصا به این منطقه آمدم البته نه از آن لحاظ که بگویم کاری انجام شده بلکه برای آن که پیشرفت کار را ببینم، این نکته را می گویم که به هر حال احساس می کنم همان طور که اراده شاه است ما همه نوکر و خدمتگزار شما هستیم و هر چند بتوانیم بیشتر در جنوبی ترین مناطق شهر و عقب افتاده ترین محلات  خدمت خواهیم کرد.

آنگاه نخست وزیر در میان ابراز احساسات عمومی شیر آب لوله کشی مسجد را باز کرد و آب لوله کشی جریان یافت.

 

اعتصاب به خاطر گرانی برق به مشهد رسید!

از پریشب اهالی مشهد به عنوان اعتراض نسبت به گرانی نرخ  برق دست به اعتصاب زدند و از روشن کردن چراغ های برق در منازل و مغازه ها خودداری نمودند. گفته می شود اهالی مشهد که از ساعت 5 بعداز ظهر پریروز اعتصاب برق راشروع کرده اند قصد دارند که تا حصول نتیجه به اعتصاب خود ادامه دهند و از روشن کردن چراغ های برق خودداری نمایند.

پریشب و دیشب اکثریت اهالی و مغازه داران مشهد چراغ های برق را روشن نکردند و همگی از چراغ های نفتی و پیه سوز و حتى شمع استفاده نمودند.

 

تاسف نخست وزیر از به سرانجام نرسیدن انجمن های ایالتی و ولایتی!

صبح امروز چند تن از استانداران کشور که در تهران حضور دارند در سازمان برنامه اجتماع کردند و با حضور علم نخست وزیر در اطراف عمران استان های مختلف کشور مذاکره کردند. این جلسه ساعت هشت صبح و با شرکت مهندس اصفیاء مدیر عامل سازمان برنامه تشکیل شد.

نخست وزیر خطاب  به آقایان استانداران گفت :  چنان که می دانید یکی از مواد مهم برنامه دولت انتقال اختیارات تهران به ایالات و ولایات است که قدم اول آن برداشته شده و به آقایان استانداران اختیارات وسیعی داده شده است البته مقرر بود در کنار آقایان خود مردم محل هم نظارت داشته باشند که با کمال تاسف اعمال این نظارت به علت انجام نشدن انتخابات ایالتی و ولایتی به بعد موکول شد .

نخست وزیر افزود: به هرصورت آقایان الان با اختیارات وسیعی به محل ماموریت خودتان بروید و کار های عمرانی مناطق مختلف را هم باید با سرعت به انجام برسانید.

کشور ما مقدورات زیادی دارد که برای هیچ کشوری فراهم نیست اولین و بهترین وسیله پیشرفت ما ثبات است که در پرتو وجود رژیم سلطنتی و شاهنشاه روشن بین ما فراهم آمده و  باید واقعا قدر آن را بدانیم و از آن استفاده بکنیم بعد هم در آمد های مهم ما و استعداد های مختلف ما است که برای کمتر کشوری فراهم است اگر از این امکانات استفاده نکنیم نه تنها در قبال نسل حاضر و آینده مسئول خواهیم بود بلکه اصولا در دنیای امروز محکوم می شویم. امیدوارم آقایان با سرعت و قاطعیت کارها را پیش ببرند.

پس از پایان سخنان نخست وزیر آقایان استانداران نیازمندی های فوری مناطق خودشان را مطرح کردند و از جمله درباره تهیه غذا و بذر برای مناطق جنوبی تقاضاهایی داشتند.

 

برای غذای مردم مرتبا گندم از آمریکا می رسد!

نخست وزیر در پاسخ توضیح داد بذر برای خوزستان و گرگان و بعضی نقاط دیگر از طرف وزارت دارایی در دست تهیه است و برای غذای نقاطی که دچار خشکسالی شده اند مرتبا گندم از آمریکا می رسد. فعلا هشت هزار تن از طرف وزیر کشور توزیع شده و لابد استحضار دارید که به نقاط مختلف هم رسیده است.

هشت هزار تن دیگر تا یک هفته به بنادر جنوب می رسد 35 هزار تن دیگر هم تا یک ماه دیگر خواهد رسید که تمام آن به وسیله وزارت کشور در مناطق مختلف توزیع خواهد گردید.

 

سومین جلسه دادگاه تجدید نظر متهمان اداره موتوری ارتش

ساعت 8 و 50 دقیقه امروز سومین جلسه دادگاه ویژه تجدیدنظر نظامی برای رسیدگی به اتهامات متهمان اداره موتوری ارتش به ریاست تیمسار در یابان نصیر زند و دادرسی آقایان سرهنگ گرامیان، سرهنک محتشمی، سرهنک منجم زاده، سرهنگ توانگریان و دادستانی سرهنگ پرندیان در محل دژبانی کل تشکیل گردید.

سرلشکر خزاعی در دفاع از خود گفت:

نباید از محضر دادگاه برای تبلیغ استفاده شود. یک افسر حق ندارد به سازمان خودش توهین کند. من باید بگویم سازمان ارتش را لجن مال نکنید، کوچک ترین مدرکی نمی توانستید ارائه بدهید یک مدرک مثبت وجود ندارد که من خلاف کرده باشم.

اداره اردنانس لانه فساد نبوده خدمتگزار شاهنشاه بوده است ما متهم نیستیم ، ما جرمی نکرده ایم. هرچه می خواهید با ما بکنید ولی ارتش را لجن مال نکنید. من خونم خون سربازی است اگرچه لباس سیویل پوشیده ام من بیش از ده نفر کشته داده ام ۳۱ سال در ارتش خد مت کرده ام، من بمیرم نظامی هستم و زنده هم باشم متعلق به ارتش هستم. خونم متعلق به ارتش است، چطور می توان گفت اداره اردنانس ارتش را 5 هزار نفر ، لانه فساد کرده اند. من معذرت می خواهم احساساتم تحریک می شود ممکن است من صدایم برای این دادگاه خوشایند نباشد.

 

«خدا، شاه ، عدالت و وجدان» کجا رفته است؟!

 آیا بازی کردن باحیثیت امرای ارتش جناب دادستان به نفع ارتش است؟ میگوئید تو تقلب و تدلیس کردی بدون هیچ گونه مدرک و دلیل این مبارزه با فساد است؟ این را می گویند مبارزه با فساد؟ من از صمیم قلب دلم می خواهد مبارزه با فساد بشود. ولی این جا یک محکمه جنایی است. بنده را آورده اید میخواهید 5 سال محکوم کنید آبرویم را ببرید.

پس این خدا ،شاه،عدالت و وجدان کجا رفته است؟ به هرحال  من اتهامات وارده را رد می کنم .

 

تجربیات سپاه دانش در اختیار دیگر کشورها گذاشته می شود

امروز دکتر خانلری وزیر فرهنگ که از سفر اروپا به تهران مراجعت کرده است پیرامون شرکت خود در جلسات کنفرانس عمومی سازمان تربیتی – علمی و فرهنگی یونسکو وابسته به سازمان ملل متحد گفت: اینجانب در جلسات  عمومی کمیسیون مذکور و همچنین در ملاقات هایی که با مدیر کل و روسای ادارات مختلف یونسکو دست داد طرح مربوط به سپاه دانش را که به فرمان شاهنشاه تشکیل می شود تشریح کردم و این طرح همه جا مورد استقبال فوق العاده نمایندگان کشورهای شرکت کننده و مدیران یونسکو قرار گرفت.

وزیر فرهنگ افزود:  مدیر کل یونسکو در این ملاقات ها اظهار امیدواری کرد که ایران تجربیات و نتایج حاصله از اجرای این طرح را برای استفاده سایر کشور های جهان در اختیار یونسکو قرار دهد تا بدین ترتیب این طرح مهم نه تنها در زمینه ملی بلکه از لحاظ بین المللی نیز نتایج سودمند به بار آورد و مورد پیروی سایر کشور ها نیز قرار گیرد.

 

احتمال لغو حکومت نظامی در فارس

استاندار فارس امروز  گفت:  حکومت نظامی شیراز ممکن است امروزو یا فردا لغو شود.

آخر وقت امروز تیمسار سپهبد ورهرام استاندار فارس و بنادر در مورد لغو مقررات حکومت نظامی در شیراز و حومه اظهار داشت : تا این ساعت در مورد لغو مقررات  حکومت نظامی دستوری از مرکز نرسیده است لیکن ممکن است تا عصر امروز یا فردا در این باره از مرکز دستور برسد در هر صورت به محض وصول دستور مرکز، جریان طی اعلامیه ای از طرف فرمانداری نظامی شیراز برای اطلاع اهالى اعلام خواهدشد.

 

دیپلمه آجیل فروش!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود با طرح این سوال که «چرا امر جدی تجهیز و تعلیم نیروی انسانی در جامعه ما کمتر به طور جدی مورد ملاحظه واقع شده، به طوری که حتی هنوز اساس و شالوده ای پیدا نکرده است؟» نوشت  : در شماره اخیر یکی از مجلات رپورتاژ مصوری پیرامون زندگی دیپلمه ها چاپ شده بود که نشان می داد جوانان بسیاری پس از دریافت دیپلم به مشاغلی از قبیل آجیل فروشی، رانندگی تاکسی، بنکداری و غیره اشتغال دارند. آجیل فروختن و تاکسی راندن یک جوان دیپلمه یا دیپلم داشتن یک آجیل فروش و یک راننده فی حد ذاته نکته قابل انتقادی نیست زیرا قرار نیست راننده و آجیل فروش الزاما بیسواد و فاقد تحصیلات باشد یا آن که دیپلمه حتما دنبال پیشه ای غیر از کسب آزاد برود. قبول چنین فرضی مستلزم آن است که دستگاه مدیره مملکت تحصیلات را تحت کنترل قرار دهد زیرا وقتی قرار بود افراد با دریافت دیپلم به کار آزاد نپردازند و به دنبال میز بروند با توسعه تدریجی تعلیمات و باسواد شدن مردم، متدرجا مملکت تبدیل می شود به یک اداره بزرک که اعضای آن جز قلم زدن هنری ندارند و معلوم نیست حوائج آنان را کی باید تامین کند؟

نهایت، یک نکته هست و آن این که فرق آجیل فروش دیپلمه و آجیل فروش بی سواد چیست؟ و ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا در صورتی که دوازده سال وقت یک جوان به جای آنکه در مدرسه تلف شود در دکان آجیل فروشی بگذرد چنین عنصری برای آجیل فروشی مفید تر وخبره تر و استاد کارتر نخواهد بود؟

 

آجیل فروش باسواد و بی سواد فرقی ندارند!

در شرایط کنونی زندگی ما، جواب این سوال متاسفانه مثبت است، زیرا جوان دیپلمه، جز ورقه قاب شده دیپلم، سرمایه ای با خود به دکان آجیل فروشی نمی برد و لاجرم آجیل فروشی او با آجیل فروشی شخص بی سواد تفاوتی ندارد جز این که هنگام شروع به کسب، فاقد اطلاعات و تجربیات آجیل فروش بی سواد ولی مجرب است. پرورش نیروی انسانی یعنی آماده کردن یک جوان برای آن که هنگام شروع کسب قدرت ایجاد تحول درپیشه خود داشته باشد و دکان آجیل فروشی را برطبق اصول و تکنیک و تحت قاعده واساس علمی اداره کند.

 

متخصصین زائد بر احتیاج که وجودشان بی فایده است!

نکته اخیر را ما در مقالات مربوط به دانشجویان اشاره کردیم و باید اعتراف کرد هم اکنون متاسفانه در برخی رشته ها متخصصین زائد بر احتیاج، وجود دارند که وجودشان عاطل مانده است. این نتیجه اجتناب ناپذیر عدم کنترل و بی اعتنایی به لزوم برآورد میزان احتیاج جامعه و خود یکی از نقائص مسئله تجهیز و تعلیم نیروی انسانی است. به هر کیفیت، چه از راه متحد ساختن تشکیلات متصدی پرورش و تجهیز نیروی انسانی که امروزه در دستگاه های مختلف پراکنده اند، چه از طریق حفظ وضع و شکل کنونی برعهده دولت است که هرچه زودتر به اهمیت مسئله «نیروی انسانی» توجه کند و آن را بیش از پیش جدی بگیرد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.