14 آذر 1341

14 آذر 1341

آخرین متهم به قتل عابدی دستگیر شد/شاه به مشهد می رود!/دادرسی ارتش با فساد مبارزه می کند!/به جای توجه به همسایه ها به اروپا چشم دوخته ایم!/گربه ای هستیم که دم خود را با شتر گره زده ایم!/بیکاری و فقر اکثر جوانان جنوب ایران را کوچ داده است!/خواهر نخست وزیر درگذشت/با شناسنامه مرده نمی توانند رای بدهند!/تعلیق واردات به صادرات رد شد!

آخرین متهم به قتل عابدی دستگیر شد

روزنامه ها امروز نوشتند : پس از مدتی تلاش گورکانی آخرین متهم به قتل مهندس عابدی در کوهستان فیروزآباد به دام افتاد.

با دستگیری گورکانی آخرین متهم به قتل مهندس عابدی گرفتار شد، مخفیگاه گورکانی مدت چند روز به وسیله افراد ژاندارم در محاصره بود.

 

شاه به مشهد می رود!

اولین قسمت اسناد مالکیت کشاورزان خراسان روز سه شنبه آینده به وسیله شاه در مشهد اعطا می شود. قرار است نمایندگان کشاورزان اسفراین و نیشابور روز بیستم آذر در مشهد حضور یابند و اسناد مالکیت خود را از دست شاه دریافت دارند.

 

دادرسی ارتش با فساد مبارزه می کند!

دادستان دادگاه سرلشکر خزاعی امروز گفت : دادرسی ارتش با فساد مبارزه می کند، هر کس که خلاف کند تحت تعقیب و محاکمه قرار می گیرد.

ارتش از سرلشکر خزاعی انتظار خدمت داشت در صورتی که اداره اردنانس لانه فساد شد و هر کالایی را بیست برابر قیمت دادند.

وکلای مدافع سرلشکر خزاعی نیز گفتند : پرونده پر از نقص است و سرلشکر خزاعی در هر لباسی سرلشکر خزاعی است.

 

به جای توجه به همسایه ها به اروپا چشم دوخته ایم!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود با اشاره به سفر هیئتی به کویت نوشت : دیشب خبری داشتیم که هیئتی برای مذاکرات بازرگانی به کویت می رود. من عالم اقتصاد نیستم اما یکی دو ماه پیش وقتی شنیدم زمزمه الحاق ایران به بازار مشترک اروپا شروع شده به خود حق دادم متعجب شوم زیرا که بعضی محاسبات محتاج تخصص نیست و به اصطلاح حساب دو دو تا چهار تاست.

کشوری مثل انگلستان با آن که یک کشور اروپایی است تا امروز نتوانسته به بازار مشترک ملحق شود چون متحدین غیر اروپایی انگلستان « کامنولث» [مشترک المنافع]می بینند بازار مشترک بازرگانی آنها را تهدید می کند و انگلستان را مانع از قبول عضویت بازار مشترک شده اند. در این گیر و دار ما به فکر افتاده ایم دست همکاری به طرف بازار مشترک دراز کنیم، یعنی از صنار سه شاهی عواید گمرکی نیز که جزو اقلام معدود درآمد ماست چشم بپوشیم و دلمان خوش باشد که با بزرگان پیوند کرده ایم.

 

گربه ای هستیم که دم خود را با شتر گره زده ایم!

گفتند شتری خوابیده بود، گربه ای شروع کرد به بازی کردن و ور رفتن با دم شتر، از جمله دم خود به دم شتر گره زد. شتر برخاست و گربه که دمش بادم آن گره خورده بود در میانه زمین و آسمان معلق ماند و شروع کرد به دست و پا زدن. پرسیدند این چه وضعی است؟ گفت با بزرگان پیوسته ام!

 همان وقت من فکر می کردم چرا ما یکسره چشم به افق دور دوخته ایم و اطراف خود را نگاه نمی کنیم که در چه وضع است، چه می کنند، چه می گویند، چه می خواهند و ما چه تاثیری در زندگی آنها می توانیم داشته باشیم، آنها چه اثری می توانند در زندگی ما بگذارند.

کویت کشوری است در همسایگی ما. کشوری است ثروتمند، فعال ، رو به توسعه ، چنین کشوری را که به محصولات کشاورزی ما در درجه اول و سایر فراورده ها در درجات بعدی نیاز دارد، چنین کشوری را که با ما روابط برادرانه دارد و نیمی از اتباع و سکنه آن ایرانی هستند ما در کنار خود نمی بینیم و به اروپا چشم دوخته ایم که اروپائیان چه می کنند و ما را به بازی می گیرند یا نمی گیرند؟

 

بیکاری و فقر اکثر جوانان جنوب ایران را کوچ داده است!

الان نه فقط در کویت، بلکه در تمام شیخ نشین های خلیج فارس بازارها روز به روز رو به توسعه است و مهم ترین مایحتاج این مناطق نیز محصولات کشاورزی است که از اروپا و آمریکا نمی توان وارد کرد و تقریبا از این لحاظ بازار امیر نشین ها به دست ممالک عربی است. درحالی که اگر ایران پای پیش بگذارد بهتر از هر کشوری می تواند فایده بدهد و فایده بستاند و ایران نزدیک ترین نقطه به این امیر نشین هاست و به بهترین وجه می تواند نیازمندی های آنان را تامین کند. خوشبختانه در سال های اخیر با توسعه روابط عمومی میان ایران و غالب شیخ نشین ها آشنایی و حسن تفاهم کامل بین ما و آنها برقرار شده است و همین خود عامل مؤثری برای برقراری و توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی است به طوریکه خبر دیشب حکایت داشت دولت کویت اظهار علاقه کرده است برای تامین سبزیجات و مرکبات کشور خود، حتی در مناطق جنوبی ایران سرمایه گذاری کند تا هم کالای مورد نیاز کویت تولید شود و هم در سواحل جنوبی ایران فعالیتی آغاز گردد. درد بزرگی که خود ما بارها از آن یاد کرده ایم مهاجرت سکنه جنوب ایران به شیخ نشین ها و مخصوصا به کشور کویت است. بیکاری و فقر اکثریت عظیمی از جوانان و سکنه فعال بنادر و سواحل جنوبی ایران را کوچ داده است و آنها باز نمی گردند مگر وقتی کار در مسقط الراس خود سراغ کنند.

 

خواهر نخست وزیر درگذشت

«روزنامه کیهان» نوشت : امروز اطلاع حاصل شد که بانو بی بی زهره علم خواهر اسدالله علم نخست وزیر پس از یک بیماری ممتد، در واشنگتن درگذشت.

وی مدت 14 سال به بیماری سرطان مبتلا بود و هفت بار تحت عمل جراحی قرار گرفت ولی معالجات سودی نبخشید و دو شب پیش در سن 47 سالگی در واشنگتن درگذشت.

 

با شناسنامه مرده نمی توانند رای بدهند!

سیدجلال الدین تهرانی استاندار خراسان گفت : با شناسنامه مرده هیچ کس نمی تواند در انتخابات انجمن شهر مشهد رای بدهد، کارت الکترال برای اولین بار در ایران در انتخابات انجمن شهر مشهد مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تعلیق واردات به صادرات رد شد!

تعلیق واردات به صادرات در کمیسیون سهمیه اتاق بازرگانی رد شد، 7 نفر از 9 عضو این کمسیون با تعلیق واردات به صادرات مخالف بودند.

یکی از اعضای این کمیسیون گفت : طی مذاکراتی که در مورد تشویق صادرات در این کمیسیون به عمل آمد به این نتیجه رسیدیم که تز تعلیق واردات به صادرات در حال حاضر با روح تجارت و اقتصاد ایران سازگار نیست.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.