13 آذر 1341

13 آذر 1341

معاون بانک جهانی به تهران آمد/اصلاحات ارضی در استان مرکز اعلام شد/تصویب نامه سپاه دانش از اول دی اجرا می شود/متمم قانون سپاه دانش در جلسه هیئت دولت تصویب شد/مخفیگاه آخرین متهم قتل  مهندس عابدی در کوهستان ها پیدا شد!/پیشنهاد تعلیق واردات به صادرات در مورد قسمتی از کالاهای صادراتی و وارداتی

معاون بانک جهانی به تهران آمد

«محمد شعیب» یکی از معاونان بانک بین المللی ترمیم و توسعه ساعت 6 و 50 دقیقه بعد از ظهر دیروز وارد تهران شد. در فرودگاه مقامات وزارت دارایی و سازمان برنامه و بانک مرکزی ایران و سفیر کبیر و اعضای عالیرتبه سفارت پاکستان از وی استقبال کردند.

محمد شعیب که در منزل سفیر کبیر پاکستان اقامت گزیده سه روز میهمان دولت ایران می باشد در این مدت مذاکراتی پیرامون مناسبات ایران با بانک جهانی با مقامات وزارت دارایی و سازمان برنامه و بانک مرکزی به عمل می آورد.

 

اصلاحات ارضی در استان مرکز اعلام شد

امروز اجرای قانون اصلاحات ارضی در استان مرکزی اعلام شد.

نقاطی که به موجب این آگهی مشمول قانون اصلاچات ارضی می شود عبارت است از : تهران (شامل ورامین ، گرمسار ، کن)، قم، کاشان، کرج، ساوه، دماوند، شمیرانات، تفرش ، گرمسار ، خمین و محلات.

حومه این شهرستان ها که جزو استان مرکزی است نیز مشمول قانون است. مالکان مشمول این نقاط باید ظرف 40 روز از تاریخ انتشار آگهی نوبت اول اجرای قانون، اظهارنامه های چاپی از سازمان اصلاحات ارضی یا ادارات کشاورزی محل دریافت کرده و وضعیت املاک خود را اعم از مشمول و غیر مشمول اطلاع دهند و ده انتخابی خود را معین سازند.

 

تصویب نامه سپاه دانش از اول دی اجرا می شود

امروز دکتر بیرجندی معاون وزارت فرهنک و سرپرست سپاه دانش گفت : تصویب نامه سپاه دانش از اول دی ماه اجرا می گردد و از هم اکنون هیئتی مرکب از نمایندگان وزارت فرهنگ و وزارت جنگ مشغول تهیه آئین نامه اجرائی این تصویب نامه هستند و احتمال می رود تا یک هفته دیگر آئین نامه مذکور آماده گردد.

 

متمم قانون سپاه دانش در جلسه هیئت دولت تصویب شد

دیشب هیئت وزیران تشکیل جلسه داد، ریاست جلسه را اسدالله علم نخست وزیر عهده دار بود، در این جلسه لایحه قانونی متمم قانون تشکیل سپاه دانش مورد تصویب قرار گرفت.

متن تصویب نامه مذکور به شرح زیر است :

ماده ۱۔ مشمولین دیپلمه ای که جهت خدمت در سپاه دانش اخذ می شوند برای طی دوره آموزش به مراکز آموزش ارتش اعزام می گردند.

تبصره 1- تعداد این قبیل مشمولین در هر مرحله تامین احتیاجات با توافق وزارتین جنگ و فرهنگ تعیین خواهد شد.

تبصره ۲- این افراد در ضمن آموزش نظامی تعلیمات آموزگاری را نیز فرا می گیرند و برنامه و مدت آموزش این دوره از طرف وزارتین جنگ وفرهنگ تنظیم و تعیین خواهد شد.

ماده ۲- پس از پایان دوره آموزش کسانی که در آزمایش های نهایی موفقیت حاصل نمایند با توجه به قانون خدمت نظام وظیفه مشمولین دیپلمه به بالا مصوب 4 اردیبهشت 1339 به درجه گروهبانی نائل و برای خدمت در سپاه دانش به وزارت فرهنک مامور خواهند شد.

تبصره ۱ – افرادی که در مدت آموزش عدم شایستگی اخلاقی از آنان مشاهده گردد و صلاحیت خدمت آموزگاری را نداشته باشند بقیه خد مت زیر پرچم خود را با حقوق و درجه سرباز وظیفه عادی در ارتش به پایان خواهند رسانید.

تبصره ۲- کسانی که از عهده آزمایش های نهایی بر نیایند موقتا از خدمت مرخص گردیده بدون این که بتوانند در همان سال از مقررات تصویب نامه مورخه 11 مرداد 1340 استفاده نمایند در تامین احتیاجات دوره بعدی مربوط به مشمولین دیپلمه شرکت خواهند نمود و مدت دوره آموزش قبلی این قبیل افراد جزو خدمت زیر پرچم محسوب نخواهد شد.

 

مخفیگاه آخرین متهم قتل  مهندس عابدی در کوهستان ها پیدا شد!

پیش از این اعلام شده بود که عده ای از کلانتران بلوک و ژاندارم ها با لباس مبدل به کوهستان های اطراف رهسپار شده اند تا محل اختفای «محسن گورکانی» و هم دستان او را پیدا کنند. امروز اطلاع حاصل شد که مامورین جست و جو محل اختفای نامبرده را پیدا کرده اند و به وسیله دستگاه های بی سیم به ژاندارمری فیروز آباد اطلاع داده اند، ساعت 6 بعد از ظهر دیروز اکیپ های مجهز ومسلح  سرگرد جهبذ و ستوان دو منصوری به معیت ستوان مستعفی مسیح بهلولی، سرمست ظفر آبادی و حیدر قلی قهرمانی کلانتر تیره نمدی به سوی کوهستان های غربی فیروز آباد در منطقه سرخی رهسپار شدند تا آخرین متهم به قتل مهندس عابدی را دستگیر نمایند.

هنگام عزیمت ستوان دو منصوری گفت امیدوارم موفق شویم با همکاری مسیح بهلولی و سایر افراد بدون خون ریزی حسن گورکانی را دستگیر و به فیروز آباد بیاوریم و به این کار خاتمه دهیم. اکیپ مزبور مرکب از 60 ژاندارم مسلح است.

 

پیشنهاد تعلیق واردات به صادرات در مورد قسمتی از کالاهای صادراتی و وارداتی

کمیسیون مشترک مخصوص بررسی مقررات عمومی سال 1342 اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن در آخرین جلسه مشترک خود پیشنهاد های خود را در زمینه مقررات واردات و صادرات سال آینده تهیه نمود.

اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن معتقدند باید به صادرات توجه عمیق وعملی بشود به همین جهت پیشنهاد نموده اند که صادرات سه قلم کالای صادراتی معلق به واردات بعضی از کالاهای وارداتی گردد.

این سه قلم شامل سنگ های معدنی ، قماش نخی داخله و سبزه می باشد، که در حال حاضر صادرات آن ها وضع نامساعدی دارد و جز از طریق تعلیق حمایت عملی و اصولی از آن ها غیر مقدور است، دسته دیگر از کالاهای صادراتی باید از طریق برگشت حقوق گمرکی مواد اولیه آن حمایت شود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.