12 آذر 1341

12 آذر 1341

اکیپ های ژاندارمری در فیروزآباد باقی خواهند ماند/متهمین به قتل 33 نفر هستند/دریافت وام از آمریکا اولین وظیفه دفتر اقتصادی در واشنگتن!/وام سازمان برنامه/«بدون دخالت مردم توفیق در برنامه های مختلف امکان ندارد»/برگزاری دادگاه تجدید نظر متهمان اداره موتوری ارتش

اکیپ های ژاندارمری در فیروزآباد باقی خواهند ماند

در شیراز و فیروز آباد گفته می شود که تا کار اصلاحات ارضی در منطقه فیروزآباد پایان نیابد اکیپ های ژاندارمری که در کوهستان های اطراف فیروزآباد به شعاع ۱۲۰ کیلو متر مستقر هستند در نقاط استقرارخود باقی خواهند بود و با گروهان مجهز ژاندارمری فیروز آباد به وسیله بی سیم تماس خواهند داشت.

 

متهمین به قتل 33 نفر هستند

ظهر امروز شش بلوکی رئیس طایفه شش بلو کی به ناحیه ژاندارمری فارس مراجعه کرد و آمادگی خود را برای همکاری با مامورین تعقیب دستگیری قاتلین مهندس ملک عابدی اعلام داشت و بلافاصله عازم فیروز آباد شد.

دیروز دستگاه دروغ سنج که برای بازجویی متهمین به قتل مهندس ملک عابدی به فیروز آباد ارسال شده بود پس از استفاده لازم مجددا به تهران منتقل گردید، یک مقام مطلع ژاندارمری اظهار داشت متهمین به قتل مهندس عابدی جمعا 33 نفر می باشند که فعلا از طرف بازپرس لشکر تحت بازجویی قرار دارند.

 

دریافت وام از آمریکا اولین وظیفه دفتر اقتصادی در واشنگتن!

شب گذشته از طرف عبدالحسین بهنیا وزیر دارایی به مناسبت انتصاب جهانگیر آموزگار وزیر سابق دارایی با سمت سفیر کبیر به ریاست دفتر اقتصادی ایران در واشنگتن ضیافتی در کاخ وزارت دارایی ترتیب داده شده بود که در آن عده ای از آقایان وزرا و هیئت عامله سازمان برنامه و روسای بانک مرکزی و ملی و همچنین معاونین و مدیران کل وزارتخانه های دارایی و بازرگانی شرکت داشتند.

دکتر آموزگار روز چهار شنبه به آمریکا عزیمت خواهد کرد و قرار است از ایران سه نفر برای تاسیس دفتر مذکور به آمریکا عزیمت کنند. دو نفر از اشخاص مذکور که عبارتند از آقایان داریوش اسکویی از سازمان برنامه و امیر گودرزنیا از وزارت دارایی انتخاب شده اند و نفر سوم هنوز انتخاب نشده است.

دکتر آموزگار در مورد برنامه کار دفتر اقتصادی اظهار داشت: دفتر اقتصادی موظف است کلیه کار های اقتصادی ایران را در آمریکا چه مربوط به موسسات مالی خود امریکا و یا موسسات مالی بین المللی مقیم آمریکا باشد انجام دهد.

بعضی ها تصور کرده اند که این دفتر برای گرفتن قرض و وام درست شده است در حالی که قرض و وام ممکن است یکی از کارهای این دفتر باشد ولی همه کار دفتر نیست. وقتی قرار است قرض گرفته شود دفتر تمام مقدمات آن را فراهم می سازد ولی وقتی قرض مورد احتیاج نیست دفتر هم وظیفه ای در این مورد ندارد.

 

وام سازمان برنامه

خبرنگاری از دکتر آموزگار سوال کرد دفتر اقتصادی در اخذ وام برای سازمان برنامه چه نقشی دارد؟ رئیس دفتر اقتصادی اظهار داشت: این کار اولین کاری است که بلافاصله بعد از وارد شدن به واشنگتن به عهده ما خواهد بود.

ما کوشش خواهیم کرد که ترتیب اخذ وام مزبور را هر چه زودتر فراهم سازیم در این زمینه علاقه داریم که بانک بین المللی خود یا به رهبری خود ترتیب اخذ وام فوق را فراهم سازد.

دفتر اقتصادی اقداماتی به عمل خواهد آورد تا کنسرسیومی از کشور های وام دهنده تشکیل دهد برای تشکیل این کنسرسیوم با کشورهای مختلف مذاکره به عمل خواهیم آورد و از بانک بین المللی هم تقاضا خواهیم کرد که به ما کمک کند البته اگر بانک برنامه مارا مورد تایید قرار دهد اعتبار محکم تری برای تاسیس این کنسرسیوم فراهم خواهد شد. به هرحال وظیفه مهم و اولیه دفتر اقتصادی اخذ وام برای برنامه سوم می باشد.

 

«بدون دخالت مردم توفیق در برنامه های مختلف امکان ندارد»

مطبوعات امروز نوشتند : امروز به مناسبت آغاز دهمین سال دوره جدید پیشاهنگی در سراسر کشور هفته پیشاهنگی آغاز گردید و به همین مناسبت از طرف شاهنشاه و شهبانوی ایران پیام هایی فرستاده شد.

در پیام شاه آمده است: فرا رسیدن دهمین سال دوره جدید پیش آهنگی ایران فرصت مناسبی است که یک بار دیگر با سازمان های پیش آهنگی سخنی گوئیم و مقامات دولتی را نیز به مسئولیت خطیری که برای همگامی در برنامه های تربیتی و اجتماعی کشور دارند آشنا سازیم، درحقیقت توفیق برنامه هایی نظیر پیش آهنگی بدون همکاری و دخالت مستقیم مردم ممکن نیست زیرا وقتی پدران و مادران اصول صحیح تربیتی را در خانواده تعقیب نکنند و رفتاری را که طفل در خانه دارد با تعلیمات پیشاهنگی هم آهنک نسازند طبعا احتمال به دست آوردن نتیجه کامل بسیار ضعیف است معهذا این نقص و نقائص احتمالی دیگر از ایمان ما به ترقی و پیشرفت جامعه ایرانی نمی کاهد.

 

برگزاری دادگاه تجدید نظر متهمان اداره موتوری ارتش

ساعت هشت و نیم صبح امروز نخستین جلسه دادگاه تجدید نظر ویژه اداره دادرسی ارتش به ریاست تیمسار دریابان نصیر زند جهت رسیدگی به پرونده اتهامی سرلشکر باز نشسته خزاعی و سایر متهمان اداره موتوری ارتش در ساختمان شرقی دژبانی کل تشکیل گردید.

پس از اعلام رسمیت جلسه تیمسار دریابان نصیر زند خطاب به سرهنگ امین پور وکیل مدافع سرلشکرخزاعی گفت چنان چه مطالبی دارد بیان کند.

سرهنگ امین پور اظهار داشت: با کمال احترام به عرض می رسانم در دادگاه بدوی از جهت عدم صلاحیتی که به لحاظ درجات رئیس و دادرسان دادگاه با متهمین بود مطالبی به عرض رسید ولی با کمال تاسف باید به عرض برسانم که دادگاه مذکور توجهی به مقامات قانونی مبذول نداشت و کماکان به صلاحیت خود رای داد.

در این دادگاه جز جنابعالی تیمسار دریابان زند که قانونا از لحاظ درجه امکان عهده داری محاکمه یک سرلشکر را دارید بقیه دادرسان محترم فاقد صلاحیت می باشند و به همان صورت اول عمل می کنند. دادستان محترم دادگاه نیز از نظر دادستانی چنین دادگاهی صالح به نظر نمی رسد.

در این وقت سرهنگ امین پور، دلائل خود را در این زمینه یعنی در مورد ایراد به صلاحیت دادگاه طبق ماده 195 قانون دادرسی ارتش ایراد کرد و گفت در این دادگاه فقط ریاست دادگاه صلاحیت دارد ولی دادستان و بقیه دادرسان از لحاظ قانونی صلاحیت ندارند. من نمی دانم بالاخره دادگاه سرلشکر خزاعی را که بازنشسته ارتش است سرلشکر می شناسد یا خیر.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.