11 آذر 1341

11 آذر 1341

پیام امام خمینی به ملت ایران به دنبال لغو لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی/سخنرانی امام خمینی در جمع علما، طلاب و اهالی قم درباره شرایط اسفبار سیاسی و اجتماعی/منت خداوند بر دولت و شاه‏/با چشمان گریان از ما اجازه قیام می خواستند.../صد سال است دانشگاه داریم ولی محتاج خارجیم!/فتح مملکت را هم الحمدلله ندارید!/اصلاحات ارضی در فارس آغاز شد/کمپانی های نفتی به دنبال افزایش ذخایر نفتی خود هستند/وزارت فرهنگ در تصمیم خود تجدید نظر کرد!

پیام امام خمینی به ملت ایران به دنبال لغو لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی

امام خمینی امروز طی پیامی به مناسبت لغو لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی توسط دولت تاکید کردند :

‏قیام عمومی دینی شما موجب عبرت برای اجانب گردید. لیکن لازم است متذکر شوم که‏ ‏مسلمین باید بیش از پیش بیدار و هوشیار بوده، مراقب اوضاع خود و مصالح اسلام باشند‏ ‏و صفوف خود را فشرده تر کنند، که اگر خدای نخواسته دست های ناپاکی به سوی مقدسات‏ ‏آنها دراز شود قطع کنند.1

 

سخنرانی امام خمینی در جمع علما، طلاب و اهالی قم درباره شرایط اسفبار سیاسی و اجتماعی

امام خمینی امروز طی سخنانی در آغاز درس حوزه علمیه قم پس از ختم غائله انجمن های ایالتی و ولایتی و در جمع علما، فضلا، طلاب و اهالی قم تاکید کردند :

تمام ممالک اسلامی مرهون این طایفه هستند. اینهایند که تا به حال استقلال ممالک‏ ‏اسلامی را حفظ کرده اند. این ذخایر هستند که همیشه با نصایح خود، مردم سرکش را‏ خاموش کرده اند. در عین حال روزی که ببینند اسلام در معرض خطر است، تا حد امکان‏ ‏کوشش می کنند؛ اگر با نشر مطالب شد، با گفت و گو شد، با فرستادن اشخاص شد فَبِها؛ و اگر‏ ‏نشد، ناچار هستند قیام و اقدام کنند.‏‏‏   

 

منت خداوند بر دولت و شاه‏

در بخش دیگری از بیانات امام خمینی آمده است : [‏‏به‏‏]‏‏ بنده، در شبی که بنا بود فردای آن در مسجد سید عزیزالله ، برای تنبّه دولتها دعا‏ ‏کنند، اطلاع دادند دولت بنا دارد مقاومت کند. ما دیدیم علما در اینجا تکلیف دیگری‏ ‏دارند؛ من تصمیم آخر را ضمن ابتهال‏ به خداوند متعال گرفتم و به هیچ کس هم نگفتم‏ ‏و لکن خداوند بر دولت و شاه و ملت منت گذاشت. اگر خدای نکرده جسارتی به علمای‏ ‏تهران شده بود، من یک تصمیم خطرناکی گرفته بودم؛ اما دولت، بعد از نیمه شب متوجه‏ ‏شد نمی شود با قوای مردم مقاومت کرد؛ در همان نیمه شب، از علمای بزرگ تهران کاغذ‏ ‏گرفت که این غائله خاموش شود؛ تا اینکه صبح برای علمای قم هم تلگراف زد و ما در‏ ‏منزل آقای شریعتمداری بودیم. تلگرافْ خوب است و لکن خوفی بود که برای حیله‏ ‏باشد؛ تا اینکه دیروز مذاکرات زیاد بین اینجا و تهران شد، تا در جراید نوشتند.

 

با چشمان گریان از ما اجازه قیام می خواستند...

امام خمینی در ادامه به نامه های فراوان رسیده به خود اشاره کرده و اظهار داشتند : ما هم خاتمۀ مطلب را تقدیر می کنیم که بحمدالله بدون یک‏ ‏جنگ و نزاع، بدون ریختن یک قطره خون، چنین مطلبی که با قیام بزرگ ملتی توأم بود‏ ‏که تمام عشایر حرکت کنند، یک سیلی کسی نخورد.

ایشان افزودند: ‏دولت نمی داند این را کی حفظ کرد، بیایند ببینند کاغذهایی که آمده، اشخاصی که‏ ‏آمدند با ما صحبت کردند، چه نوشتند و چه گفتند؛ اشخاصی با چشمهای گریان، آمدند‏ ‏گفتند: «شما دستور بدهید، همان حیات روحی را تأمین بدهید تا ببینید چه می شود».‏ ‏گفتیم ما اهل حرفها نیستیم. اگر یک کلمه صادر شده بود، انفجار ظاهر می شد و این آتش‏ ‏را کی خاموش کرد؟ چرا نمی خواهند باور کنند؟ چرا این پشتوانه را با هر نحوی‏ ‏می خواهند بشکنند؟ چرا با تمام قوا این قوّه بزرگ را، که پشتیبان استقلال است،‏‎‎‏می خواهند بشکنند؟

 

صد سال است دانشگاه داریم ولی محتاج خارجیم!

امام خمینی در ادامه به وابستگی کشور به خارج با وجود دانشگاه پرداخته و افزودند : صد سال است به یک معنی دانشگاه داریم اما هنوز یک لوزتیْن سلطان را می خواهند‏ ‏عمل کنند باید از خارج طبیب بیاید! سد کرج را باید خارجیها درست کنند! یک خط و‏ ‏جاده را باید خارجی ها بیایند بکشند! اینها را التزامات بین المللی اقتضا می کند؟! اگر‏ ‏مهندس و طبیب دارید، فرهنگ دارید؟ اگر می گویید فرهنگ داریم، ذخایر داریم،‏ ‏محصل داریم، طبیب و مهندس داریم، پس چرا از خارج استخدام می کنید؟ چرا ماهی‏ ‏صد هزار تومان به یک خارجی می دهید؟! جواب بدهید! اگر ندارید، وااسفا به این‏ مملکت، صد سال است فرهنگ و دانشگاه دارد؛ ولی دکتر ندارد، مهندس ندارد.

ایشان در ادامه به بخش های دیگری از حمایت های مردمی اشاره کرده و فرمودند : از ری نوشتند ما پنج هزار نفر با کفن آماده ایم؛ از جاپلق‏‎ 2نوشتند ما صد هزار‏ ‏نفریم، مهیای دستور شماییم؛ از لرستان نوشتند طایفه هایی با کفن حاضریم. مردم‏ ‏بیدارند؛ یک مملکت بیدار، عقب افتاده است؟ شما خلع سلاح کنید، بیاییم در تهران؛‏ ‏شما بگویید ما یک اجتماع می خواهیم در شرق، ما می گوییم یک اجتماع می خواهیم در‏ غرب؛ بیایید قم، شما بگویید ما یک اجتماع می خواهیم در اینجا، ما می گوییم یک‏ ‏اجتماع می خواهیم در خاک فرج‏3، در دو فرسخی؛ شما نزدیک، ما دور. بروید‏ ‏خوزستان، جای دیگر، تا بفهمند ‏‏[‏‏و‏‏]‏‏ این پشتوانه را از دست ندهند.

 

فتح مملکت را هم الحمدلله ندارید!

ایشان در پایان سخنانشان خطاب به دولت گفتند : ما می گوییم دولتها باید مردم را خوب اداره کنند که مردم بفهمند دولت خیرخواه‏ ‏ملت است؛ ولی اگر دیدند اینطور نیست، می گویند: کیْ باشد از بین برود؟ ای دولتها، ای‏ ‏بیچاره ها! فتح مملکت که چیزی نیست ـ آن را هم که الحمدلله ندارید ـ فتحِ قلوبْ مهم‏ ‏است. اگر می خواهید بکنید، اگر نخواستید نکنید؛‏ ‏وَالأمْرُ إلَیْکُم.‏4

 

اصلاحات ارضی در فارس آغاز شد

جراید امروز نوشتند کار اصلاحات ارضی در اکثر نقاط کشور ادامه دارد و دیروز نوبت اول آگهی اجرای قانون اصلاحات ارضی در شهرستان های کرمان، بم و رفسنجان انتشار یافت.

طبق اظهار دکتر نجیمی رئیس اداره کشاورزی استان فارس ظرف چند روز گذشته در حدود 120 اظهار نامه از طرف مالکین فارس به اداره اصلاحات ارضی واصل شده است و کلیه مالکین آمادگی خود را برای تقسیم املاک مشمول قانون اصلاحات ارضی اعلام داشته اند.

 

کمپانی های نفتی به دنبال افزایش ذخایر نفتی خود هستند

«روزنامه اطلاعات» امروز نوشت : برای مقاومت در برابر اقدام کشورهای عضو اوپک کمپانی های نفتی مشغول افزایش ذخایر نفتی خود هستند.

کمپانی های نفتی به موازات مذاکرات خود با کشورهای عضو اوپک به این نکته پی برده اند که اگر کمپانی ها روزی یک طرفه اقدام کنند و اختلالی در روابط بین کمپانی ها و کشور های عضو اوپک پیدا شود ممکن است کار تولید و صدور نفت صورت دیگری پیدا کند و عوارض منفی آن در کار عرضه نفت به بازار های فروش تاثیر بگذارد در این صورت ممکن است ضررهای ناشی از این امر برای کمپانی ها سنگین باشد. به همین جهت محافل نفتی معتقدند با پیش بینی این امر از هم اکنون کمپانی های نفتی در کلیه کشورهای عضو اوپک مشغول استخراج بیشتر نفت می باشند تا بر ذخایر نفت تصفیه شده و نفت خام موجود در مخازن بیفزایند.

آمارهای تولید نفت در کشورهای عضو اوپک در ماه های اخیر مرتبا افزایش نشان می دهد. بدیهی است هرچه مدت مذاکره طولانی تر باشد ذخایر نفت کمپانی ها هم بیشتر شده و امکان مقاومت کمپانی های نفتی در مقابل تقاضاهای کشورهای عضو اوپک به همان اندازه زیادتر خواهد بود.

روی نظرات فوق اعلامیه کنفرانس مدت معقول را مدت محدود آن هم برای چهار ماه اعلام داشته تا از طولانی شدن مذاکرات زیان هایی متوجه کشورهای عضو اوپک نشود.

 

وزارت فرهنگ در تصمیم خود تجدید نظر کرد!

به دنبال بخشنامه مربوط به تحصیل معلمین در دانشگاه وزارت فرهنگ در تصمیم خود تجدید نظر کرد.

امروز سخنگوی وزارت فرهنگ پیرامون بخشنامه ای که دیروز درباره تحصیل آموزگاران و دبیران در دانشکده ها و دانشسراها از طرف وزارت فرهنگ صادر شده بود اظهار داشت منظور وزارت فرهنگ به هیچ وجه جلوگیری از ادامه تحصیل معلمان و کسب دانش نیست بلکه هدف وزارت فرهنگ این است که وظیفه خطیر معلمی را با علاقه و صرف وقت بیشتری انجام دهند و به تعلیم و تربیت فرزندان وطن بهتر و کامل تر بپردازند.

وزارت فرهنگ نه تنها به ادامه تحصیل این عده کمال موافقت را دارد بلکه با ادامه تحصیل معلمانی که از سال دوم دانشکده ها به بالا هستند، در صورتی که ادامه تحصیلشان مزاحم تدریس در مدارس نباشد موافقت خواهد کرد.

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.