7 آذر 1341

7 آذر 1341

دلیل فروش کارخانه های دولتی به مالکین اعلام شد/قانون اصلاحات ارضی اجرا خواهد شد هر چند مرا بکشند!/منظور از اصلاحات ارضی ایجاد خرده مالک است/وضع اقتصادی چنان ترقی خواهد کرد که با بسیاری از کشورها قابل مقایسه نباشد!/مذاکرات ایران با کنسرسیوم نفت به زودی آغاز می شود/بزرگ ترین صادر کننده نفت/برای مبارزه با فلج اطفال از آمریکا تقاضای واکسن شده است/وضع کارخانجات دولتی تغییر می کند/آمریکا به ایران اتومبیل جیپ می دهد!/مصوبه دولت برای مالکین دهات زلزله زده

دلیل فروش کارخانه های دولتی به مالکین اعلام شد

شب گذشته دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی طی یک مصاحبه تلویزیونی پیرامون اصلاحات ارضی مطالبی اظهار داشت، وزیر کشاورزی در این مصاحبه ابتدا گفت:

برخلاف تصور کسانی که فکر می کردند با کشتن مهندس عابدی کار اصلاحات ارضی متوقف خواهد شد اصلاحات ارضی با شهادت این جوان در تمام کشور از جمله سراسر فارس استقرار کامل یافت و تا فروردین ماه قسمت اول اصلاحات ارضی یعنی تقسیم املاک مالکین بزرگ به پایان خواهد رسید.

ما با اجرای اصلاحات ارضی در فارس مسئله عشایری را حل خواهیم کرد، البته ییلاق و قشلاق رفتن چندین هزار نفر که هنوز در مرحله ابتدایی و عقب افتاده شبانی زندگی می کنند برای فرنگی ها که از این مناظر مانند مناظر جنگل های آفریقا فیلم بر می دارند شاید مطالب جالبی باشد ولی برای یک ملت این کار فوق العاده خجلت آور است که یک دوره اقتصاد شبانی را طی کند.

 

قانون اصلاحات ارضی اجرا خواهد شد هر چند مرا بکشند!

قانون اصلاحات ارضی اجرا خواهد شد و هرچند که مرا بکشند و یا دیگران را بکشند پشت سر هر مامور اصلاحات ارضی ماموردیگری خواهد بود که پرچم اصلاحات ارضی را بر دوش بگیرد و کسی لیاقت آن را ندارد که جلوی این پرچمداران شجاع را بگیرد.

ارسنجانی بعد گفت قانون در همه جای کشور به جز کرمان اعلام شده است و در تمام مناطق به سرعت پیشرفت می کند.

 

منظور از اصلاحات ارضی ایجاد خرده مالک است

وزیر کشاورزی تاکید کرد مقصود از اجرای قانون اصلاحات ارضی ایجاد خرده مالک است لذا ما خرده مالک را تشویق و حمایت می کنیم. این را برای آن می گویم که عده ای عمده مالک برای آنکه سینه زن بیشتری دور خود جمع کنند زارعین را تشویق به مقابله با خرده مالکین می کنند.

وزیر کشاورزی در مورد انتقال کارخانجات به جای قبوض اقساطی املاک مالکین گفت : بعضی شایع کرده اند که قسط اول املاک را می دهند و بقیه را انشاءالله در بهشت خواهند داد. از طرفی بعضی هم می گویند مالکی که سال سال بهای املاک خود را می گیرد آن را به تدریج خرج می کند و در پایان کار آدم فقیری می شود در حالی که نیت ما از اجرای قانون اصلاحات ارضى الغای رژیم ارباب رعیتی از لحاظ اجتماعی و انتقال سرمایه مرده زمین به  سایر کارها از لحاظ اقتصادی بوده است.

برای رفع نگرانی این عده من از مدتی پیش دو پیشنهاد به دولت کرده بودم که یکی همین انتقال کارخانجات دولتی به مالکین صاحب قبوض اقساطی بود و برای این منظور پیشنهاد کردم که یک شرکت واحد تشکیل شود تا کلیه کارخانجات دولتی در آنجا متمرکز شود، البته فایده دیگر این کار این است که از بسیاری از مخارج زائد و حیف و میل ها جلوگیری می شود، مثلا هیئت های مدیره این کارخانجات یعنی کلیه کارخانه های قند، نساجی مصالح ساختمانی (سیمان و غیره) پنبه و نوغان و صنایع پشم بافی و غذایی منحل می شود و کارخانه ها را تنها یک متخصص مسئول اداره می کند.

این کارخانه به وسیله حسابداران قسم خورده ارزیابی می شود و از طرف بانک کشاورزی روی کلیه آن ها سهم انتشار پیدا می کند.

بانک کشاورزی به موجب تصویب نامه ای که در مورد اختصاص این کارخانه ها برای تامین قسمتی از مخارج قانون اصلاحات ارضی یعنی قیمت املاک تصویب شده است 6 درصد برای این کارخانجات سود تضمین خواهد کرد، سهام منتشره مربوط به کلیه کارخانه هاست و مالکی که ده ساله باید پول خود را بگیرد یک باره می تواند بدون هیچ گونه تشریفات قبوض اقساطی خود را تبدیل به سهام کارخانه کند و حداقل در سال 6 درصد سود بگیرد.

این کارخانجات طبق محاسبات انجام شده بین 40 تا 60 میلیون در سال سود می دهد و سهام آن ها در بورس ها قابل معامله خواهد بود.

 

وضع اقتصادی چنان ترقی خواهد کرد که با بسیاری از کشورها قابل مقایسه نباشد!

عده ای که کارشان تزریق بدبینی است و برخلاف ادب مرتبا با تلفن های مجانی که در اختیارشان است مرتبا شایعاتی منتشر می کنند می گویند دولت بعد می آید سراغ آپارتمان ها و مستغلات و کت و شلوار مردم ...من صریحا اعلام می دارم این شایعات صحیح نیست و دولت نمی خواهد مردم را فقیر کند بلکه وضع اقتصادی ایران در ظرف چند سال چنان ترقی خواهد کرد که قابل قیاس با بسیاری از کشور ها نخواهد بود. معنی حرف های مرا تجار، اقتصاد دان ها و کسانی می فهمند که عملا به کار های صحیح اقتصادی اشتغال دارند.

ساعت هفت و نیم دیشب عده ای ژاندارم از طرف تیمسار سرتیپ اشکان به جادشت ۹ کیلومتری فیروز آباد رفتند و روسای پست و تلگراف و دارایی را به ژاندارمری دعوت کردند و با دو نفر از متهمین مواجهه دادند.

قاتلین مهندس عابدی به استثنای یکی دو نفر که هنوز متواری هستند و سر گرد هاشم جهبذ و ستوان منصوری با همکاری ابراهیم نمدی، مسیح بهلولی و حیدرقلی، کلانتر تیره نمدی در کوهستان ها در جست و جوی آنان هستند، همه دستگیر شده اند.

ساعت چهار بعد از ظهر روز گذشته تیمسار اشکان فرمانده ناحیه ژاندارمری فارس کلیه کدخدایان و سران طایفه ایل نمدی (عمله) را احضار کرد و اخطار نمود که 24 ساعت مهلت می دهم هر تصمیمی که دارید نسبت به دستگیری یکی دو نفر بقیه دستیاران قاتلین مهندس عابدی که متواری هستند بگیرید.

سران طایفه و کدخدایان که قریب ۷ نفر بودند قرار بر این گذاشتند که امروز در یک جا جمع شوند و تصمیمات خودرا اتخاذ نمایند.

 

مذاکرات ایران با کنسرسیوم نفت به زودی آغاز می شود

اعلامیه پنجمین کنفرانس اوپک که در ریاض تشکیل شد همچنان به صورت یکی از مهم ترین مسائل مورد بحث محافل نفتی جهان است و هم اکنون ناظران نفتی وضع روابط آینده کمپانی های نفتی و کشورهای صاحب نفت را مورد بررسی قرار داده اند.

بنا به توصیه کنفرانس پنجم اوپک و به دنبال مذاکرات ایران و کنسرسیوم نفت در پاریس و عربستان سعودی و کمپانی آرامکو در ریاض به زودی مذاکرات ایران و کنسرسیوم آغاز خواهد شد.

به موجب اعلامیه پاریس قرار بود این مذاکرات در تهران آغاز شود  اما پس از مذاکرات مزبور ضمن تماس هایی که بین نمایندگان و روسای کمپانی های عضو کنسرسیوم نفت و مقامات دولت ایران صورت گرفت موافقت به عمل آمد که تشکیل جلسات به بعد از کنفرانس ریاض محول گردد. علت آن هم محدودیت وقت برای مذاکرات بود چون اگر مذاکرات همان طوری که در اعلامیه پاریس گفته شده بود در 15 آذر شروع می شد امکان خاتمه یافتن و نتیجه گرفتن از آن در مدت یک هفته کم بود.

با فرصتی که کنفرانس پنجم به کمپانی های نفتی داده است وقت برای مذاکرات کافی و نتیجه گیری از آن وجود دارد. به همین جهت پیش بینی می شود که مذاکرات ایران و کنسرسیوم نفت و همچنین عربستان سعودی و کمپانی آرامکو هرچه زودتر آغاز گردد. انتظار می رود با بازگشت نمایندگان ایران ضمن تماس با نمایندگان کنسرسیوم قبل از پایان آذر ماه ترتیب تشکیل جلسات مذاکره داده شود.

 

بزرگ ترین صادر کننده نفت

کشورهای صادر کننده و تولید کننده نفت عضو سازمان اوپک در حال حاضر قریب ۹۰ درصد صادرات نفت دنیا را در دست دارند. آمریکا که بزرگترین تولید کننده نفت است صادراتی ندارد چون علاوه بر آن که نفت خود را در داخل مصرف می کند کمبود آن را هم از خارج وارد می سازد به همین جهت اهمیت توافق با کشورهایی که نفت سراسر جهان را تامین می کنند برای کمپانی های استخراج کننده عامل حیاتی است.

با آگاهی از شرایط فوق محافل نفتی معتقدند که کمپانی های نفتی در مذاکرات آینده روحیه توافق خواهند داشت و کشور های صادر کننده نیز پایداری برای احقاق حق خود خواهند نمود.

 

برای مبارزه با فلج اطفال از آمریکا تقاضای واکسن شده است

«روزنامه اطلاعات» نوشت : دکترعلی روحی رئیس بیمارستان لشکر فارس اظهار داشت : از چندی پیش تاکنون من شخصا چهار کودک مبتلا به بیماری فلج دیده ام و طبق تحقیقاتی که به عمل آمده در حدود 30 الی 35 بیمار مبتلا به فلح در اهواز دیده شده است.

بر اساس این گزارش در یک سال گذشته 375 نمونه فلج اطفال در تهران مشاهده شده است و این بیماری دنیای متمدن، اطفال خانواده های ساکن تهران را تهدید می کند.

خبر دیگر این که برای مبارزه با بیماری فلج اطفال از آمریکا تقاضای واکسن شده است.

 

وضع کارخانجات دولتی تغییر می کند

تصویب نامه اخیر دولت در باره واگذاری سهام کارخانجات دولتی به مالکان اراضی کشاورزی بابت بهای املاک تقسیم شده و اداره کارخانجات مزبور تحت نظر یک شرکت واحد در کارخانجات و شرکت های دولتی یک حالت انتظار و بلاتکلیفی خاصی ایجاد کرده است و عده ای موافق و برخی نیز مخالف آن هستند.

یکی از روسای شرکت ها معتقد است تصویبنامه اخیر دولت در وضع شرکت ها تحول و گردش جدیدی ایجاد خواهد کرد زیرا سال ها بود که کار کارخانجات دولتی به صورت نامطلوبی ادامه داشت و برخی از آنها برای دولت ضرر داشتند.

به هر صورت ادامه وضع موجود به هیچ وجه صحیح نبود و حالا امیدواری زیاد می رود که در کار کارخانجات تغییراتی داده شود و قسمتی از آن ها ترمیم و تکمیل کردند تا بتوانند بهتر از وضع فعلی به کار بپردازند.

 

آمریکا به ایران اتومبیل جیپ می دهد!

رابرت میسی رئیس اداره کمک های ایالات متحده آمریکا در ایران روز گذشته در کاخ نخست وزیری حضور یافت و با اسدالله علم نخست وزیر ملاقات کرد.

دراین ملاقات میسی به اطلاع نخست وزیر رسانید که از طرف اداره کمک های ایالات متحده آمریکا در ایران برای اجرای طرح های فوری دولت، 90 دستگاه اتوموبیل جیپ و 34 راننده در اختیار دولت ایران گذاشته می شود.

 

مصوبه دولت برای مالکین دهات زلزله زده

به موجب تصویب نامه دولت مالکین دهات زلزله زده باید ظرف 6 ماه در دهات خود خانه سازی و عملیات عمرانی را شروع کنند.

مالکینی که از قبول و اجرای برنامه های عمرانی دهات خویش خودداری کنند املاک آنان به دولت منتقل شده و بهای آن به اقساط به آنان داده خواهد شد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.