6 آذر 1341

6 آذر 1341

به کمپانی های نفتی 4 ماه مهلت داده شد/مقدمات محاکمه ارتشبد هدایت  فراهم می شود/اولین کسی که به مهندس عابدی تیراندازی کرد بازداشت شد/مالک تبعیدی در اختیار هنگ ژاندارمری مازندران گذاشته شد/مطالعه برای کشف منابع تازه نفت در ایران/طرح اصلاحی سپاه دانش/قرار مجرمیت قاچاقچیان فرودگاه مهرآباد صادر شد

به کمپانی های نفتی 4 ماه مهلت داده شد

کنفرانس پنجم اوپک پس از هفت روز تاخیر در تاریخ 24   نوامبر در ریاض پایتخت عربستان سعودی تشکیل شد. در این کنفرانس گزارش فواد روحانی دبیر کل اوپک پیرامون مذاکرات عربستان سعودی با کمپانی آرامکو و ایران با کنسرسیوم نفت مطرح گردید و هشت کشور عضو اوپک تصمیم گرفتند مذاکرات ایران و عربستان سعودی تا چهار ماه دیگر ادامه یابد و اگر تا ۳۰ مارس نتیجه ای از مذاکرات گرفته نشد در 31 مارس کنفرانس مجددا در ریاض تشکیل گردد تا در باره تقاضاهای دولت های صادر کننده و تولید کننده نفت از کمپانی های نفتی براساس قطعنامه های صادره بخصوص در مورد«قیمت نفت خام» و « بهره مالکانه» و حذف «هزینه های فروش » تصمیمات یک طرفه اتخاذ شود.

«آسوشیتدپرس» 27 نوامبر از دمشق گزارش داد : سازمان کشورهای تولید کننده و صادر کننده نفت روز دوشنبه به کمپانی های نفتی غربی اعلام کردند که بایستی  ظرف چهار ماه در باره پیشنهاد کشور های عربستان سعودی و ایران مبنی بر تقاضای عواید بیشتر وارد مذاکره شده و به نتایج نهایی برسند و در اعلامیه ای که از طرف اوپک صادر شده خاطرنشان گردیده است اگر کمپانی های نفتی غربی ظرف  این مدت نتوانند به توافق نهایی برسند سازمان کشور های تولید کننده و صادر کننده نفت دست به اقدامات یک جانبه خواهد زد.

 

مقدمات محاکمه ارتشبد هدایت  فراهم می شود

ارتشبد بازنشسته عبدالله هدایت رئیس سابق ستاد بزرگ ارتشتاران که هم اکنون در جمشیدیه در بازداشت می باشد به صلاحیت بازپرس  سرهنگ فرسیو از نظر درجه نظامی اعتراض کرده ولی اعتراض وی رد شده و قرار بازداشت هدایت از طرف دادگاه تایید گردیده است.

به قرار اطلاع تحقیقات از ارتشبد هدایت همچنان ادامه دارد و پرونده نامبرده در دست تکمیل است.

به طوری که در دادرسی ارتش اظهار شد پس از تکمیل پرونده و فراهم شدن مقدمات دادرسی محاکمه ارتشبد هدایت هر چه زودتر در دادرسی ارتش آغاز خواهد گردید.

رئیس دادرسی ارتش آخر وقت امروزدرباره رسیدگی به پرونده تیمسار ارتشبد هدایت گفت : در این پرونده ارتشبد هدایت متهم به سوءاستفاده در جریان ساختمان های ارتشی است و من به هیچ وجه در این مورد خیال مصاحبه ای ندارم زیرا این پرونده مانند پرونده های عادی دیگر جریان معمولی خود را طی خواهد کرد.

 

اولین کسی که به مهندس عابدی تیراندازی کرد بازداشت شد

«روزنامه کیهان» نوشت : امروز اعلام شد یکی دیگر از متهمین اصلی قتل مهندس عابدی به نام عباسقلی به وسیله مامورین ژاندارمری دستگیر گردید و با مواجهه با رئیس دارایی فیروزآباد و یک خانم عضو ترویج کشاورزی فارس شناخته شد.

رئیس دارایی گفته است که نامبرده با تهدید اسلحه مبلغ 200 تومان پول نقد و یک رادیو از وی گرفته است به علاوه نامبرده با اسلحه خود در موقع رسیدن جیپ مهندس ملک عابدی شروع به تیراندازی نموده است.

 

مالک تبعیدی در اختیار هنگ ژاندارمری مازندران گذاشته شد

محمود مهدوی مالک قریه آزادمون دیروز پس از آن که مدت دو ساعت در شعبه اول بازپرسی آمل مورد بازپرسی قرار گرفت، درساعت چهار و نیم بعد از ظهر به وسیله اتومبیل جیب ژاندارمری در حالی که دو نفر مامور مسلح ژاندارم از وی محافظت می کردند برای تحقیق بیشتر به هنگ ژاندارمری مازندران اعزام شد.

 

مطالعه برای کشف منابع تازه نفت در ایران

مهندس فرخان عضو هیئت مدیره و سرپرست سازمان عملیات نفتی شرکت ملی نفت ایران در مورد تامین سوخت مواد نفتی مورد نیاز مردم نقاط مختلف کشور و لوله کشی نفت به استان ها و شرکت های مختلف طی یک مصاحبه مطبوعاتی اطلاعاتی در اختیار نمایندگان جراید گذاشت.

وی در این مصاحبه گفت باید توجه داشت که وسعت خاک ایران و مشکلات زیادی که در راه اکتشاف وجوددارد اجرای این فکر را مشکل می کند ولی شرکت نفت در نظر دارد در هر یک از نقاط کشور مطالعاتی به عمل آورد تا در صورت امکان در هر قسمت از ایران اکتشاف تازه ای شده و نظیر کرمانشاه نفت آن ناحیه استخراج گردد تا مواد سوختی نواحی اطراف آن منطقه نیز تامین شود.

برای این منظور اکنون مناطق گرگان و خراسان و آذربایجان و کرمان مورد جست و جو قرار می گیرد.

 

طرح اصلاحی سپاه دانش

جلسه هیئت دولت از ساعت چهار و نیم بعد از ظهر دیروز در کاخ نخست وزیری تشکیل شد، ریاست جلسه را اسداله علم نخست وزیر عهده دار بود.

در این جلسه که تا ساعت هفت و نیم بعد از ظهر طول کشید مسئله واگذاری سهام کارخانه های دولتی به مالکینی که مایل به خریداری آن باشند مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت و سپس طرح تصویب نامه مربوط به تشکیل سپاه دانش مطرح گردید.

دکتر بیرجندی معاون وزارت فرهنگ و سرپرست سپاه دانش امروز درباره مذاکرات مربوط به سپاه دانش در هیئت دولت، گفت : طرح اصلاحی سپاه دانش که در جلسه دیشب مورد بررسی قرار گرفت تقریبا به تصویب رسید اما چون اصلاحات مختصری لازم داشت تصویب نهایی آن به جلسه آینده دولت موکول گردید.

 

قرار مجرمیت قاچاقچیان فرودگاه مهرآباد صادر شد

امروز اطلاع حاصل شد که قرار مجرمیت افراد زیر از طرف دادسرای دیوان کیفر به اتهام شرکت در امر قاچاق فرودگاه مهر آباد که به نام سفارت انگلیس صورت گرفته بود صادر شده است.

یونسی سر ارزیاب گمرک، ارباب پور رئیس سرویس محلی، علمی سرابی رئیس فنی، پرویز ارجمند ارزیاب ، کیانی ارزیاب ، آزاده شفتی ارزیاب، لطفی زاده ارزیاب.

همچنین قرار مجرمیت عبدالله حقانی و منصور مقبوله به اتهام عاملین قاچاق صادر گردیده است.

پرونده امر در شعبه ۱۱ بازپرسی دیوان کیفر زیر نظر بهنیا  است و قرار لازم از طرف وی صاد گردیده است. حقانی و مقبوله اتهامشان عبارت از این است که به نام سفارت انگلیس و با استفاده از اوراقی که در دست داشته اند مقداری کالای ممنوع بدون دادن حقوق گمرکی و با استفاده از معافیت گمرکی سفارت خانه ها وارد کرده و مقادیر زیادی سوء استفاده کرده اند.

این پرونده غیر از پرونده سوء استفاده ای است که دیروز وزیر بازرگانی بدان اشاره کرد. پرونده ای که دیروز وزیر بازرگانی بدان اشاره کرد مربوط به اقدام چند نفر کلیمی است که یکی از آنها کلیانی نام دارد و این عده به نام سازمان ملل متحد مقادیر زیادی ویسکی، آبجو، شراب و سیگار و بعضی کالا های ممنوع الورود دیگر را با استفاده از معافیت نمایندگی های کشور های خارجی و سازمان های بین المللی وارد کرده و در بازار می فروخته اند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.