5 آذر 1341

5 آذر 1341

ارتشبد هدایت بازداشت شد/بیوگرافی ارتشبد هدایت/منابع عظیم نفت احتیاجات کشور را تامین خواهند کرد/میدان سراجه/به دنبال بهانه ای برای دستگیری ضرغامی بودیم!/مالک آزادمون تبعید شد/دولت محرکین حادثه فارس را می شناسد/وام 24 میلیون دلاری آمریکا به ایران/اصلاحات ارضی سه یا چهار ماهه در سراسر کشور تمام می شود!

ارتشبد هدایت بازداشت شد

بعد از ظهر دیروز تیمسار ارتشبد هدایت رئیس سابق ستاد بزرگ ارتشتاران پس از سه جلسه بازپرسی اداره دادرسی ارتش بازداشت گردید.

بازداشت ارتشبد هدایت با صدور قرار سرهنگ فرسیو بازپرس شعبه هشت دادرسی ارتش صورت گرفت.

 

بیوگرافی ارتشبد هدایت

ارتشبد هدایت متولد سال ۱۲۷۸ شمسی است و در ۱۲۹۹ یعنی چهل و دو سال قبل به درجه ستوان دومی رسیده است. بعد از طی درجات و اشتغال به کارهای مختلف در مهرماه سال 1332 با درجه سرلشکری به وزارت جنگ منصوب شد و در مهر ماه سال ۱۳۳۳ به درجه سپهبدی ارتقاء یافت.

در سال 1334 با تغییر در سازمان ارتش پست ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران برای وی در نظر گرفته شد و در تاریخ 25 مرداد 1334 از پست وزارت جنگ استعفا و به ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران منصوب گردید.

در سازمان جدید ارتش درجه ریاست ستاد بزرگ ارتشتاران، ارتشبدی در نظر گرفته شد و سپهبد هدایت در مهرماه ۱۳۳۷ با ارتقاء به درجه ارتشبدی اولین ارتشبد ارتش گردید و تا اسفندماه سال ۱۳۳۹ در پست ریاست ستاد کل باقی ماند و بعد از بازنشسته شدن به نمایندگی مجلس سنا منصوب گردید.

 

منابع عظیم نفت احتیاجات کشور را تامین خواهند کرد

عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت گفت : منابع عظیم نفت قم به زودی قسمت عمده احتیاجات نفتی کشور را تامین خواهد کرد.

امروز مهندس هوشنگ فرخان عضو هیئت مدیره و سرپرست سازمان عملیات نفتی شرکت ملی نفت پیرامون فعالیت های اکتشافی و استخراجی شرکت ملی نفت و شرکت های وابسته نفتی در ایران در یک جلسه مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت در منطقه قم جمعا هشت حلقه چاه نفت حفاری گردیده که بعد از چاه شماره 5 اینک چاه های 9 و 10 و 11 آماده بهره برداری است و حد متوسط تولید روزانه هر چاه 25 هزار بشکه است، ضمنا نصب یک دستگاه کامل تقطیر به ظرفیت ده هزار بشکه در روز در دست اقدام است.

 

میدان سراجه

در میدان سراجه تاکنون 6 حلقه چاه نفت حفاری شده که به استثنای یک چاه از هر یک از بقیه آن می توان روزانه در حدود 30 الى 50 میلیون پای مکعب گاز همراه با ۳ تا 4 هزار بشکه نفت سبک در روز استخراج کرد.

در این منطقه روزانه در حدود ده هزار بشکه نفت خام از سه حلقه چاه تولید می شود. ضمنا با توسعه عملیات اکتشافی در این منطقه در ناحیه امام حسن واقع در ۲۰۰ کیلومتری کرمانشاه منبع جدیدی از نفت پیدا شده که اولین چاه نفت در این قسمت در دست حفاری است.

مهندس فرخان سپس به فعالیت های شرکت نفت ایران ایتالیا و پان امریکن اشاره کرد ودر پاسخ سوال خبرنگاران گفت لوله گاز سراجه به تهران حداکثر تا ۱۶ ماه  بعد از شروع ساختمان تهران می رسد از این گاز ابتدا کارخانجات و بعد به تدریج ساکنین تهران می توانند استفاده کنند.

منبع گاز سراجه می تواند تا سی سال دیگر سوخت تهران را تامین کند و قیمت گاز ۳۰ درصد ارزان تر از نفت گاز تمام می شود و در مقابل نیروی حرارتی آن بیشتر  از نفت است و مصرف آن نسبت به سایر مواد سوختی برای بهداشت عمومی به مراتب مفیدتر خواهد بود.

 

به دنبال بهانه ای برای دستگیری ضرغامی بودیم!

تیمسار سپهبد ورهرام استاندار فارس در مورد بازداشت محمد ضرغامی اظهار داشت: بازداشت محمد ضرغامی به علت تخلف از مقررات حکومت نظامی بوده است و مقررات حکومت نظامی فرصت مناسبی بوده برای دستگیری وی.

جریان آقای ضرغامی سوابق بسیار بدی دارد و دولت منتظر فرصتی بود برای دستگیری او. اگر او گناهکار نبود به این صورت در چنگال ما گرفتار نمی شد. بر طبق قوانین حکومت نظامی آقای ضرغامی در یک دادگاه نظامی محاکمه خواهد شد.

 

مالک آزادمون تبعید شد

کمیسیون امنیت آمل به ریاست  معتمدی فرماندار آمل در ساعت دو و نیم بعد از ظهر دیروز به کار خود در مورد رسیدگی به واقعه آزادمون خاتمه داد ومالک قریه مذکور را به سه ماه تبعید به اراک محکوم کرد.

در این کمیسیون ستوان یکم مافی فرمانده گروهبان ژاندارمری آمل درباره وقوع حادثه قریه آزادمون و روابط کشاورزان و مالک از سال ۳۸ به بعد مطالبی بیان کرد.

آنگاه دادستان در باره حادثه آزادمون و تطبیق آن با مواد قانون امنیت اجتماعی صحبت کرد. پس از بیانات فرماندار در خصوص تاثیر رای کمیسیون امنیت در حفظ آرامش دهات، کمیسیون امنیت مالک قریه را به نام محمود مهدوی به سه ماه تبعید در اراک محکوم کرد و قرار شد امروز حکم کمیسیون پس از انجام تشریفات رسما به نام برده ابلاغ و بلافاصله اجرا گردد.

فرمانده ژاندارمری آمل گفت چون عامل و ایجاد کننده حادثه را محمود مهدوی می دانیم لذا در باره دو نفر از همراهان او به نام ماندگار و قنبر ( مباشر و اجرا کننده دستور مالک) تشخیص دادیم که پرونده این دو نفر در کمیسیون مطرح شود ضمنا مالک قریه و دو نفر مزبور چون از نظر قانون کیفر عمومی مقصرند پرونده آن ها تنظیم و به دادسرا فرستاده خواهد شد تا آن جا نیز محاکمه شوند.

 

دولت محرکین حادثه فارس را می شناسد

اسدالله علم نخست وزیر در هفته آینده برای یک بازدید هفت روزه به نقاط جنوبی کشور مسافرت خواهد کرد. در این سفر چند تن از آقایان وزیران نیز شرکت خواهند داشت.

موضوع این مسافرت را علم در ضیافتی که دیشب در باشگاه انجمن مطبوعات ترتیب داده شده بود فاش ساخت.

در ضیافت دیشب نخست وزیر نطقی ایراد  نکرد ولی در پاسخ خبرنگارانی که وی را احاطه کرده بودند گفت : بانک بین المللی به برنامه سوم ایران کمک مالی خواهد کرد. بانک مزبور در تشکیل کنسرسیومی از کشورهای مختلف برای اجرای برنامه سوم عمرانی ایران نیز همراهی خواهد نمود.

نخست وزیر افزود مسافرت دکتر خوشبین وزیر دادگستری به واشنگتن و مذاکرات او با مقامات بانک بین المللی در باره مسائل فوق موفقیت آمیز بوده است.

نخست وزیر گفت مسائل مربوط به منابع مالی برنامه سوم حل شده است.

 

وام 24 میلیون دلاری آمریکا به ایران

علم گفت ایالات متحده موافقت کرده است که وامی به مبلغ 24 میلیون دلار برای ساختمان بندر عباس در اختیار ایران قرار دهد. موافقتنامه وام مزبور به زودی امضا خواهد شد.

علم همچنین گفت : ساختمان یک شاهراه بین کرمان و زابل در سیستان به زودی شروع خواهد شد.

نخست وزیر خاطر نشان ساخت این برنامه ها به مقدار زیادی توسعه امور عمرانی نواحی جنوبی کشور را عملی خواهد ساخت.

نخست وزیر تاکید کرد  که قرار شده ما پروژه های برنامه سوم را یکی پس از دیگری برای مطالعه و تصویب بانک ارسال داریم و خلاصه من می توانم بگویم مطابق پروژه های تنظیمی بانک در حدود 400 تا 500 میلیون دلار وام مورد نیاز ایران را تصویب خواهد کرد و ربح این وام زیاد نخواهد بود.

علم در باره مسافرت خود و چند تن از آقایان وزیران به جنوب گفت مسافرت وی از بوشهر شروع خواهد شد و به چابهار ختم می شود.

 

اصلاحات ارضی سه یا چهار ماهه در سراسر کشور تمام می شود!

درباره اصلاحات ارضی در فارس نخست وزیر گفت همان طور که دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی گفته است اصلاحات ارضی در فارس حداکثر بعد از چهل روز به پایان خواهد رسید و امید می رود که برنامه اصلاحات ارضی در سراسر کشور طی سه چهار ماه آینده پایان یابد.

امشب وزیر کشاورزی در کمیسیونی شرکت دارد و خیال  میکنم بعد از پایان جلسه کمیسیون  مزبور به این جا بیاید و شخصا اطلاعات بیشتری به شما بدهد.

نخست وزیر گفت دولت هم علت بروز حادثه فارس را می داند و هم محرکین را می شناسد و هم این که مرکز تحریکات را می داند ولی آن چه را که مصالح اقتضا کند می گوئیم و عمل می کنیم و اگر لازم شد به موقع محرکین را به ملت ایران معرفی می کنیم اما تحریکات آمل که منجر به تبعید یکی از مالکین شد هیچ ارتباطی با حادثه فارس ندارد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.