4 آذر 1341

4 آذر 1341

در دادگستری خبرهایی است که شما اطلاع ندارید!/مذاکرات رضایت بخش/با تبلیغ در دادگستری مخالفم/عادت به وعده دروغ دادن ندارم!/همکاری رئیس ایل بهلولی در تجسس قاتلین مهندس عابدی/انحلال اتحادیه فلاحتی/مذاکرات نفت با شرکت نماینده ایران در ریاض آغاز شد/مالک بزرگ آمل تبعید می شود/شیوع فلج اطفال در اهواز/آئین نامه تمام وقت اساتید تصویب شد

در دادگستری خبرهایی است که شما اطلاع ندارید!

صبح امروز دکتر خوشبین وزیر دادگستری که برای انجام مذاکراتی با مقامات بانک بین المللی به واشنگتن مسافرت کرده بود مطالبی پیرامون مذاکرات و نتایج مسافرت خود در اختیار خبرنگاران گذاشت.

وی گفت: به طوری که آقایان استحضار دارند مسافرت اینجانب به کشور آمریکا و واشنگتن برای مذاکره با مقامات بانک بین المللی در اطراف مسائل مورد نظر طرفین راجع به اجرای برنامه سوم و مخصوصا مسائل حقوقی مربوط به آن بود.

پس از ورود به واشنگتن چون آقای بلاک رئیس بانک به خارج آمریکا مسافرت کرده بودند با آقای تاپ معاون و قائم مقام ایشان ملاقات کردم. پس از آن با مدیر بانک در قسمت امور خاور میانه و همچنین مشاورین امور حقوقی بانک ملاقات کرده و مذاکرات مفصلی طی چندین جلسه در اطراف مسائل مورد نظر مخصوصا طرز تنظیم قرار دادها و موارد ارجاع به داوری و طرز انتخاب داوران به عمل آوردم و خوشبختانه در تمام این موارد توافق نظر کامل بین طرفین حاصل گردید و مقرر شد طرح های اجرای برنامه سوم را دولت ایران تهیه نموده به بانک ارسال دارد تا بانک مطالعه کرده و ترتیب سرمایه گذاری جهت اجرای هر یک از طرح ها را مستقیما از طرف خود و یا کنسرسیومی که برای این منظور تشکیل می شود بدهد.

 

مذاکرات رضایت بخش

به طوریکه ملاحظه می فرمائید این مذاکرات از هر جهت مفید و رضایت بخش بوده است، در مدت اقامت خود ملاقاتی با رئیس دیوان عالی کشور ممالک متحده آمریکا نموده و در یک جلسه محاکمه که در دیوان مذکور تشکیل شده بود نیز شرکت کردم و همچنین با «رابرت کندی » وزیر دادگستری ممالک متحده آمریکا ملاقات نمودم و ایشان اظهار نمودند که وزارت دادگستری ایران هرگونه مساعدت و کمکی را که تصور می کند از شخص ایشان یا از وزارت دادگستری ممالک متحده آمریکا ساخته است اطلاع دهد تا با کمال میل انجام گردد.

 

با تبلیغ در دادگستری مخالفم

در این موقع خبرنگاران از وزیر دادگستری در باره اقدامات جاری و آینده دادگستری سوال کردند و وزیر دادگستری با لبخند گفت : کار مبارزه با فساد همچنان ادامه دارد و شاید خیلی خبرها باشد که شما مطلع نباشید و به نظر من حق هم همین است زیرا قبل از انجام مراحل قانونی نباید موجب سلب حیثیت مردم شد ، چه بسا که مراجع قضایی دنبال شخصی یا اشخاصی می گردند و پس از مدتی متوجه می شوند شخص مورد نظر بی گناه است.

من همان طور که در اولین روز تصدی خود گفتم با تبلیغ در دادگستری مخالفم.

 

عادت به وعده دروغ دادن ندارم!

خبرنگاران در باره انحلال محاکم وشعب دادگستری پرسیدند، وزیر دادگستری گفت : دستگاه و دستگاه دادگستری به طور کلی دارای قوانینی است که دستگاه های آن نیز تابع آنها هستند و من حتی حق ندارم یک اداره تاسیس کنم چون دستگاه محدود است.

شعب منحل شده صرفا به خاطر محدودیت بودجه بوده و آن هم از آخر انجام گردیده است و من قانونا نمی توانم تشکیلات دادگستری را توسعه بدهم زیرا بودجه تشکیلات دادگستری معین و مشخص است. در حال حاضر دستگاه دادگستری نیم میلیون و هشتصد هزار تومان  کسر بودجه دارد از طرفی من یک عادت دارم که وعده دروغ ندهم.

در باره اقدامات اخیر دادگستری هم باید بگویم که اگر اشتباهی هم روی داده باشد نه تنها با کمال میل در رفع آن کوشش می کنم بلکه از کسی که آن مطلب را یادآوری کرده باشید تشکر هم می نمایم.

مرحوم داور یک صفت بارز داشت و آن صراحت و شجاعت در مورد اعتراف به اشتباه بود و من هم کم و بیش از این خصلت برخوردار هستم!

همچنین به گزارش «کیهان» وزیر دادگستری گفت: من کسی هستم که اصرار در مبارزه با فساد دارم ولی ممکن است در این باره با دیگران اختلاف سلیقه داشته باشم و در انتخاب راه عقیده دیگری داشته باشم و به همین دلیل مکرر گفته ام باید همه احترام این امامزاده (وزارت دادگستری) را داشته باشیم که خدای ناکرده فردا این شتر در خانه ما نخوابد و عدلیه را از سیاست دور نگه داریم.

 

همکاری رئیس ایل بهلولی در تجسس قاتلین مهندس عابدی

«روزنامه اطلاعات» امروز نوشته است : از ستوان سابق مسیح بهلولی رئیس طایفه بهلولی که در سال ۱۳۲۱ به وسیله ناصر قشقایی اغفال شده و خدمت ارتش را ترک کرده بود و بعدا اظهار پشیمانی نموده و مورد عفو شاهنشاه قرار گرفته برای تعقیب و دستگیری سردسته قاتلین و بقیه تفنگدارانی که در حادثه قتل مهندس عابدی شرکت داشتند خواسته شده است که با مامورین ژاندارمری همکاری کند.

مسیح بهلولی به شیراز احضار شده است تا ضمن ملاقات با تیمسار سپهبد ورهرام دستورات لازم به وی داده شود و مسیح بهلولی رئیس ایل بهلولی آمادگی خود را در این مورد اعلام داشته است، وی تمام کوهستان ها، غار ها و دخمه های کوهستان های استان فارس را قدم به قدم می شناسد.

امروز در بازار فیروز آباد کسبه اظهار می داشتند مسیح رئیس طایفه بهلولی تنها فردی است که با اطلاعات جامعی که از تمام نقاط کوهستانی، تنگه ها، دخمه ها و غارها دارد حتما موفق خواهد شد که قاتلین را دستگیر کند.

 

انحلال اتحادیه فلاحتی

روز گذشته اتحادیه فلاحان فارس که اتحادیه ای متعلق به ملاکان آن استان بود اعلامیه ای در شیراز صادر و انحلال خود را اعلام کرد.

در اعلامیه اتحادیه فلاحان فارس گفته شده که چون به پیروی از منویات اعلیحضرت همایونی اجرای قانون اصلاحات ارضی در فارس شروع شده و هدف از اجرای این قانون بهبود وضع زندگی روستائیان و فلاحان و خرده مالکین می باشد لذا دیگر دلیلی برای تشکیل جلسات اتحادیه فلاحان فارس وجود ندارد و به همین جهت این سازمان انحلال خود را به اطلاع می رساند.

در ضمن جمعه گذشته آیت الله محلاتی با تیمسار سپهبد ورهرام استاندار فارس ملاقات کرد و نظر روحانیون شیراز را در قبال حادثه قتل مهندس عابدی تشریح نمود.

 

مذاکرات نفت با شرکت نماینده ایران در ریاض آغاز شد

روز گذشته پنجمین کنفرانس سازمان کشورهای صادر کننده نفت اوپک در ریاض پایتخت عربستان سعودی تشکیل شد تا بار دیگر درخواست کشورهای عضو این سازمان را برای افزایش بهای نفت خام و افزایش سهم این کشورها را در عواید نفتی که در حال حاضر از کمپانی ها دریافت می دارند تجدید کند.

دولت عراق که یکی از اعضای این سازمان است این بار نیز به علت حضور نماینده کویت از شرکت در کنفرانس اوپک خودداری کرد با این وجود اظهار اطمینان شده است که عدم حضور نمایندگان عراق اشکالی در کار کنفرانس پیش نخواهد آورد.

انتظار می رود نمایندگان ایران و عربستان سعودی در باره پیشرفت مذاکرات که تاکنون راجع به قطع نامه های اوپک با کمپانی های نفتی به عمل آورده اند گزارش هایی به کنفرانس بدهند و درباره اقدامات دیگری که ممکن است در آینده برای تحقق درخواست های آن ها از کمپانی های نفتی به عمل آید با نمایندگان سایر ممالک عضو اوپک مشورت و گفت و گو کنند.

 

مالک بزرگ آمل تبعید می شود

محمود مهدوی مالک قریه آزادمون که به اتهام ایجاد اخلال در راه اجرای قانون اصلاحات ارضی و تیراندازی به طرف کشاورزان دستگیر شده است همچنان در ژاندارمری شهرستان آمل بازداشت می باشد و از امروز ملاقات با وی زیر نظر مامورین انتظامی آزاد شده است.

قرار بود دیروز کمیسیون امنیت  اجتماعی برای رسیدگی به جریان واقعه در فرمانداری تشکیل شود ولی چون دیروز فرمانده ژاندارمری در محل واقعه بود به این جهت تشکیل کمیسیون امنیت اجتماعی به ساعت یازده صبح امروز موکول شد. این کمیسیون از ساعت یازده صبح امروز در فرمانداری تشکیل  گردیده و احتمال دارد کمیسیون امنیت اجتماعی مهدوی را به یکی از نقاط بد آب و هوا تبعید کند.

 

شیوع فلج اطفال در اهواز

 بیماری فلج اطفال در اهواز شیوع یافته است، پس از انتشار این خبر مقامات بهداشتی شیوع بیماری فلج را در اهواز ابتدا تائید نکردند ولی امروز با انتشار اطلاعیه ای شیوع این بیماری در اهواز از سوی وزارت بهداری تائید شد.

 

آئین نامه تمام وقت اساتید تصویب شد

آئین نامه اجرایی قانون  تمام وقت دانشگاه به تصویب کمیسیون روسای دانشکده ها رسید و چهارشنبه این هفته برای تصویب نهایی به شورای دانشگاه برده خواهد شد.

بر اساس این مصوبه استادان باید هفته ای 36 ساعت کار تحقیقی، تدریسی یا آزمایشگاهی داشته باشند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.