3 آذر 1341

3 آذر 1341

مقاله تایم آمریکا در باره حوادث شیراز/یک مالک در آمل بازداشت شد/روزولت در کنفرانس تهران به شاه چه گفت؟!/به وزیر کشاورزی وقت دستور دادم جنگل ها را ملی کند/در شیراز دادگاه نظامی تشکیل می شود/درآمد ارزی ایران از طریق صادرات مشروبات الکلی!

مقاله تایم آمریکا در باره حوادث شیراز

«مجله تایم» چاپ آمریکا طی گزارشی با عنوان « جنایت در برابر اصلاحات» نوشته است : در سرزمین های کوهستانی و حاصلخیز ایالت ایرانی فارس آن جا که کوروش در حدود 2500 سال پیش شاهنشاهی ایران را تاسیس کرد زمان به طرز شگفت انگیزی ساکن و بی حرکت بوده است. ملاکان فئودال گستاخانه رهبری نبردی را بر ضد هرگونه تحول و بخصوص بر ضد آمال و آرزوهای شخص شاهنشاه در مورد اجرای برنامه های اصلاحات ارضی به دست گرفته اند.

این ملاکان اخیرا موفق شده اند متحدین نیرومندی برای خود به دست آورند، این متحدین همان اشخاصی هستند که از نفوذ خود برای ترساندن دهقانان بیسواد و بی زمین استفاده می کنند تا آن ها را از گرفتن حقوق قانونی خود باز دارند.

این یک اتحاد نیرومند بود لکن در هفته گذشته به دست انداز سختی برخورد مالکان فارس با کشتن یک مامور جوان اصلاحات ارضی به دست عده ای جنایتکار ظاهرا مزدور خشم ملتی را بر ضد خود برانگیختند و شاهنشاه ایران هشدار داد که انتقام خون آن جوان گرفته خواهد شد.

در پایان این گزارش آمده است : در مدتی کمتر از یک سال برنامه اصلاحات ارضی یک میلیون و یکصد هزار جریب مربع از املاک ملاکان را تقسیم کرده است. این ملاکان هنوز سه چهارم 50 میلیون جریب مربع زمین های مزروعی ایران را در کنترل دارند، شاهنشاه اخطار کرده است که دیگر برای ملاکان ممتاز که می خواهند از برکت دهقانان زحمت کش (دهقانانی که خود حق دارند متساویا از سعادت و خوشبختی برخوردار باشند) برای خود سعادتی به دست آورند جایی وجود ندارد.

 

یک مالک در آمل بازداشت شد

یکی از مالکین شهرستان آمل از طرف ژاندارمری بازداشت شد، «محمود مهدوی» ( محمود استرلوک) که طبق اظهار ماموران اصلاحات ارضی با قانون اصلاحات ارضی مخالفت می کرد به وسیله ژاندارمری محمود آباد بازداشت شد و بلافاصله به گروهان ژاندارمری آمل اعزام گردید.

مامورین اصلاحات ارضی قریه آزاد مون اظهار می دارند که مالک مزبور با تیراندازی و ایجاد حریق در عملیات مامورین اخلال می کرد.

 

روزولت در کنفرانس تهران به شاه چه گفت؟!

«روزنامه کیهان» نوشت : روز پنجشنبه جشن درختکاری در حضور اعلیحضرت همایونی برگزار شد.

شاه در این مراسم اظهار داشت:

امروز مساحت جنگل های ایران از پنج میلیون هکتار کمتر است. علت این امر چه بوده است بی خبری ما از قوائد قطعی و حتمی وجود درخت هر کسی که عبور کرده یا برای احتیاج یا برای حتی تفنن یک درختی را از سر راه خودش یا زخمی کرده یا کنده و به یک وسیله ای از بین برده است، یکی از ثروت های بزرگ طبیعی که امروز در دنیا به آن اهمیت می گذارند همین ثروت جنگل است به این موضوع من مدت ها است که پی برده بودم و خیلی در اطرافش فکر کردم و با متخصصین امر در این باره صحبت کردم، یکی از اولین کسانی که راجع به این موضوعات با او صحبت کرده بودم همین مرحوم ساعی بود.

در خیلی سال پیش اهمیت این موضوع به اندازه ای است که یک واقعه ای را برایتان حکایت می کنم و آن این است که وقتی که کنفرانس تهران در زمان جنگ تشکیل بود در ملاقاتی که با مرحوم روزولت رئیس جمهور فقید آمریکا دست داد این شخص به من گفت راجع به امور همین جنگل بانی و درخت کاری صحبت می کرد و گمان نمی کنم جنبه شوخی داشت و حتی گمان می کنم خیلی هم جدی می گفت. می گفت روزی که من از این شغل خود یعنی ریاست جمهور کنار خواهم رفت حاضرم که شما مرا استخدام یکنید بیایم به مملکت شما برای همین موضوع جنگل کردن دو مرتبه مملکت ایران.

 

به وزیر کشاورزی وقت دستور دادم جنگل ها را ملی کند

 بعد از آن این مسئله را من همین طور با همان علاقه ای که به این موضوع داشتم دنبال کردم تا این که پنج سال پیش به دولت وقت به وزیر کشاورزی وقت گفته بودم که طرح دامنه دار همه جانبه ای اول برای حفظ جنگل های موجود، دوم برای اینکه هر نقطه مملکت که قابلیت جنگلی شدن را داشته باشد فراهم بکنند و اساس ملی کردن جنگل ها را در نظر داشته باشند. این کار هم مثل بعضی کارهای دیگر ما به تاخیر افتاد. امیدوارم که امروز ما بتوانیم دو مرتبه این کار را بکنیم.

 

در شیراز دادگاه نظامی تشکیل می شود

روز چهارشنبه در یک جلسه با حضور مقامات قضایی کشوری و لشکری در محل کار تیمسار سپهبد ورهرام استاندار فارس تصمیم گرفته شد که گروهی از افراد عشایر فارس که متهم به قتل مهندس ملک عابدی هستند در یک دادگاه نظامی در شیراز محاکمه گردند.

با این تصمیم به شایعاتی که مبنی بر محاکمه این اشخاص در تهران جریان داشت پایان داده شد.

 

درآمد ارزی ایران از طریق صادرات مشروبات الکلی!

«روزنامه کیهان» امروز با اشاره به این که « در یکی از اعلامیه های بهداشتی جهانی که عین آن در روزنامه کیهان نیز درج شده بود نوشابه های الکلی برای بعضی اشخاص مسن از شیر مفیدتر نباشد مسلما کمتر از آن نیست» گزارش داده است: یکی از منابع ورود ارز به ایران صدور نوشابه به خارج است!

این گزارش می افزاید محصولات کارخانه نوشابه سازی ایران به ایتالیا و آلمان صادر می شود و سفارشات دیگری نیز از کشورهای دیگر رسیده که قریبا اقدام به صدور محصول خواهد شد، این عمل در تاریخ اقتصاد ایران بی سابقه می باشد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.