2 آذر 1341

2 آذر 1341

انتخابات آزاد با قانون فعلی نیز میسر است!/دولت مداخله نکند با همین قانون نیز انتخابات میسر است

انتخابات آزاد با قانون فعلی نیز میسر است!

«تهران مصور» در گزارشی نوشت : نخست وزیر طی مصاحبه ای در هفته گذشته اعلام داشت که تا اواخر سال جاری فرمان انتخابات صادر خواهد شد و تابستان آینده احتمالا مجلسین افتتاح می گردد. با توجه به این که در ماهیت قانون انتخابات فی الواقع تغیری داده نشده و احتمال می رود که مجالس آینده باز هم مورد ایراد از لحاظ منتخبین قرار گیرد، در این هفته ما با چند تن از شخصیت های حقوقی و سیاسی که بدون تردید همگی شهرت بین المللی دارند در این زمینه مصاحبه کردیم و نظر آن ها را پیرامون این موضوع خواستار شدیم که آیا با قانون فعلى انتخابات انتخاب شدن نمایندگان حقیقی مردم امکان پذیر هست یا نه؟

احمد متین دفتری استاد دانشگاه تهران جواب داد : دراین که در قانون انتخابات مصوب دوره پنجم مجلس شورای ملی نواقصی هست و باید در آینده رفع بشود تردیدی نیست اما اگر کسی فکر کند که فقط با اصلاح قانون، انتخابات درست می شود راه اشتباه می پیماید، دلیل من انتخابات مجلس سنا است که فقط با سوادان حق انتخاب دارند. در اولین دوره سنا دیدیم انتخابات درجه اول آن در تهران به طرز آبرومندی به عمل آمد. تصدیق فرمائید که مفاسد انتخابات درسه نوع است: تطمیع، تهدید و تقلبات انجمن نظار، تطمیع و تهدید  مربوط به قانون انتخابات نیست، تکلیف دولت است که مانع تطمیع و تهدید بشود و اگر واقع شد یک دادگستری نیرومندی لازم است که مرتکبین را شدیدا تنبیه کند.

سازمان اداری کشور باید از بیخ و بن اصلاح شود و این اصلاح جز با ثبات مقام مستخدمین و رعایت اصل تساوی حقوق و عدم تبعیض در انتخابات و مزایای استخدامی و استقرار دیسیپلین محکم و بی طرفی کامل دستگاه اداری در قبال جریانات سیاسی و به عبارت اخری جز با حکومت قانون در تمام شئون کشور حاصل و تامین نمی شود.

تا زمانی که سازمان اداری کشور اصلاح نشود در ایران نه انتخابات درست می شود و نه هیچ کار دیگری. هر گاه حقوق و حدود مامورین در پناه قانون محفوظ بماند و آن ها بتوانند در مقابل اوامر غیرقانونی مقاومت کنند آن وقت می توان امیدوار شد که  فساد از این مملکت ریشه کن می شود، این اصولی است که «جمعیت اتفاق ملی» برای آن مبارزه خواهد کرد.

برای حسن جریان انتخابات دو عامل دیگر هم هست یکی مطبوعات است که می تواند نقش موثری ایفا کند و دیگری کاندیداهای صالح که باید از نفاق بپرهیزند و صف محکمی تشکیل بدهند و علیه رشاء و ارتشاء و اعمال زور در انتخابات مبارزه کنند.

 

دولت مداخله نکند با همین قانون نیز انتخابات میسر است

دکتر موسی عمید رئیس دانشکده حقوق و استاد دانشگاه نیز گفت: به نظر من با همین قانون می توان انتخابات را انجام داد. البته درست است که این قانون نواقصی دارد و در اجرای آن اشکالاتی موجود است ولی با وجود این اگر همین قانون را هم درست اجرا کنند می توان مجلسی درست کرد که در آن نمایندگان حقیقی مردم شرکت داشته باشند.

ابراهیم خواجه نوری نویسنده و دانشمند معروف نیز گفت : با تشکیل کمیته بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات می توان نمایندگان واقعی مردم را انتخاب کرد.

دکتر مظفر بقایی استاد دانشگاه و لیدر گروه زحمتکشان ملت ایران نیز اظهار داشت : اگر دولت مداخله نکند با همین قانون نیز انتخابات میسر است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.