1 آذر 1341

1 آذر 1341

کلانتران ایل قشقایی احضار شدند/«همه مردم ایران شاه پرست هستند»!/«مخالفت با اصلاحات ارضی بی حاصل است»/گرامیداشت ملک عابدی با حضور نخست وزیر و وزیر کشاورزی/عابدی گوسفند نبود که افتخار کنیم اولین قربانی را در فارس داده ایم!/ایران کشور لاشخورها و مفتخورها نخواهد بود!/دولت دنبال اجرای قانون است / ریشه تحریکات در تهران است!/برخلاف شرع اسلام و قرآن کاری نکرده ایم!/درخواست سران عشایر از استاندار فارس برای آزادی ضرغامی!/اسکناس های جدید به جریان افتاد

کلانتران ایل قشقایی احضار شدند

«روزنامه کیهان» امروز نوشت : امروز کلانتران و روسای ایلات و نمایندگان خوانین قشقایی به ژاندارمری فیروزآباد احضار شدند.

از میان احضار شدگان آقابابا جاویدی پیشکار و نماینده محمدناصر قشقایی، کاکاجان چگینی رئیس طایفه چگینی، حمزه رئیس طایفه کهوا، جلال و تیمور تیموری پسران نجیم گورکانی معروف دیده می شوند.

 

«همه مردم ایران شاه پرست هستند»!

دیشب جلسه انجمن اخوت که برای ایجاد تفاهم بیشتر مردم ایران با شیخ نشینان جنوب تشکیل شده بود با حضور استاندار و عده ای از معاریف شیراز تشکیل شد.

استاندار فارس در این مراسم گفت:این که اصرار دارید که وطن پرستی و شاه دوستی مردم شیراز را تکرار کنید باید بگویم که وطن پرستی و شاه دوستی در نهاد هر ایرانی وجود دارد و این صفت با شیر اندرون شده با جان هم به در نمی رود چه لزومی دارد که بگویند خورشید روشنی می بخشد.

من اگر می دانستم خدای نخواسته حتی یک فرد خیانت پیشه در این استان یا شهر شیراز وجود دارد این طور آرام نمی نشستم منتهی یک موضوعی است که گاهی افراد برای مطامع خصوصی غفلت می ورزند برای این که با خیال های خام یک اقدام مثبت را که متضمن رفاه و آسایش دو سوم از نفوس کشور است راکد بگذارند.

 

«مخالفت با اصلاحات ارضی بی حاصل است»

«روزنامه کیهان» امروز به نقل از مطبوعات دنیا گزارش داد مخالفت با اصلاحات ارضی بی حاصل است.

مجله بن چاپ آنکارا در شماره اخیر خود تفسیر جامعی در باره اصلاحات ارضی درج کرده و نوشته است که مساعی خستگی ناپذیر شاهنشاه ایران موجب شده که اصلاحات ارضی به سرعت در ایران پیشرفت کند ولی در مقابل این طرح کاملا منطقی عده ای با هم متحد شده و دست به تحریکاتی زده اند اما همه می دانند که این قبیل تحریکات در دنیای امروز نوعی دیوانگی و کاملا بی اثر است.

روزنامه کثیرالانتشار «کنبا» چاپ پاریس نیز طی مقاله ای نوشته است : همه می دانند که حکومت ایران با قدرت کامل مسئله اصلاحات ارضی را دنبال می کند تا فئودالیزم را در ایران ریشه کن سازد. مالکینی که با هرگونه رفورم و اصلاحات مخالفند علیه اصلاحات ارضی نیز تحریک می کنند و تعصب جاهلانه ای در این راه به خرج می دهند، ولی حکومت ایران نباید به هیچ وجه و به هیچ عنوان در قبال جهالت آن ها عقب نشینی کند.

 

گرامیداشت ملک عابدی با حضور نخست وزیر و وزیر کشاورزی

از ساعت سه تا شش بعد از ظهر دیروز، به مناسبت کشته شدن مهندس ملک عابدی مجلس یاد بودی از طرف جامعه تحصیل کرده های کشاورزی در سالن بانک کشاورزی تشکیل شد. در مجلس یادبود دیروز، آقایان علم نخست وزیر، دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی ، معاونان و مدیران کل وزارت کشاورزی و همچنین عده ای از تحصیل کرده های کشاورزی و شخصیت های مختلف کشوری حضور داشتند.

 

عابدی گوسفند نبود که افتخار کنیم اولین قربانی را در فارس داده ایم!

در این هنگام دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی پشت میکرفن قرار گرفت و ضمن بیانات مفصلی چنین اظهار داشت: ما حادثه ای را که برای ملک عابدی پیش آمد انتظار داشتیم و می بایست در جاهای دیگر پیش می آمد. روز او لی که، دسته پیشاهنگی مراغه برای تسخیر دژهای فئودالیته به دهات می رفتند مقامات محلی می گفتند دهات نروید کشته خواهید شد و یا این که می گفتند سرتان را  می برند از این قبیل تعارفات که رسم دستگاه ها بود تحویل مامورین ما می دادند. فارس تنها استانی نبود که ما خواستیم اجرای قانون را شروع کنیم و اول استان هم نبود، ما ملک عابدی را به این قصبه نفرستادیم که قربانی بشود. عابدی گوسفند قربانی نبود که او را بکشند و ما افتخار کنیم اولین قربانی را در فارس داده ایم.

 

ایران کشور لاشخورها و مفتخورها نخواهد بود!

کشور ایران همان طوری که شاهنشاه در استانبول فرمودند بعد از این کشور لاشخورها و مفتخورها نخواهد بود بلکه از این پس، کشور ما جای اشخاص باشرف اعم از کارگر، زارع،  پیشه ور، تاجر و صنعت گر و یا کسانی است که کار می کنند و یا فعالیتی دارند و یا با قدرت مغزی کار می کنند. تصور می کنم این مجلسی که آقایان به یادبود مرحوم مهندس ملک عابدی تشکیل دادند باید وسیله ای باشد برای توجه به یک حقیقت و آن این است که این تحول عظیم احتیاج به اداره کننده دارد، اداره کنندگان این آقایان هستند و کسانی نظیر آقایان که در سرتاسر کشور مشغول کار هستند باید اهمیت موقعیت خودشان را درک کنند و به عظمت اقدامی که شده متوجه باشند مسئولیتی که این اقدام به عهده شما خواهد گذاشت، آماده قبول آن باشید.

 

دولت دنبال اجرای قانون است / ریشه تحریکات در تهران است!

در این مجلس یادبود مهندس ملک عابدی که من مرحوم خطاب نمی کنم برای این که رحمت شده هست این مطلب را تذکر می دهم دولت با قدرت دنبال اجرای قانون است کار اصلاحات ارضی تا فروردین ماه باید در مرحله اول تمام شود این کار تمام خواهد شد.

توطئه ای که در فارس بر اثر آن دوست ما شهید شد مرکزش را نباید در فارس جست و جو کرد در آن جا مالکانی بودند که توطئه کردند ولی آن کسی که به طرف ملک عابدی تیر رها کرد مرد بیچاره ای بود و ریشه این تحریکات در تهران است. به طور قطع و یقین این تحریکات خاتمه پیدا خواهد کرد. در بین مالکان آدم عاقل و شریف زیاد وجود دارد. منفعت خود و کشور و خانواده شان اقتضا و حکم می کند زودتر تسهیلات فراهم سازند که اجرای قانون هر چه زودتر به پایان برسد.

 

برخلاف شرع اسلام و قرآن کاری نکرده ایم!

ما هیچ گاه برخلاف شرع اسلام و قرآن کاری نکردیم. بعضی از آقایان به این عناوین متوسل می شوند. کسانی بودند که آدم راداغ می کردند و به ناموس مردم تجاوز می کردند . ممکن است چند نفر از رفقای ما باز دچار مخاطره بشوند. من شخصا از هیچ چیز ترسی ندارم رفقای من هم ترسی ندارند. بنابراین کار اصلاحات ارضی را خاتمه خواهیم داد و برای یک سال بعد آثار از بین رفتن مالکیت را تمام مردم ایران به چشم خواهند دید.

 

درخواست سران عشایر از استاندار فارس برای آزادی ضرغامی!

ساعت ۱۱ صبح امروز سران عشایر قشقایی بویر احمدی ، عرب باصری و ممسنی،سرخی که مجموعا ۲۶ نفر بودند به وسیله سرهنگ غروی رئیس سازمان امور اجتماعی مقاومت ملی در باشگاه افسران با تیمسار سپید ورهرام استاندار فارس و تیمسار عبدالعلی اورمزد فرمانده لشکر ملاقات کردند.

در این موقع دو نفر از خوانین درباره آزادی محمد ضرغامی استدعا کردند و استاندار گفت : من سعی می کنم در آزادی وی هر گونه کمکی که بتوانم انجام دهم ولی شما باید خود را موظف بدارید نسبت به اجرای قانون اصلاحات ارضی که متضمن منویات شاهنشاه و رفاه و آسایش مردم است با مامورین اصلاحات ارضی در تمام منطقه فارس کمال همکاری را داشته باشید.

 

اسکناس های جدید به جریان افتاد

از امروز بانک مرکزی ایران اسکناس های جدید هزار ریالی را به جریان گذاشت، اندازه اسکناس های هزار ریالی بزرگ تر از چک های تضمین شده هزار ریالی می باشد.

200 میلیون ریال اسکناس های جدید به تهران رسیده است، چک های تضمین شده صدتومانی به تدریج از جریان خارج می شود، اسکناس های 500 ریالی نیز تا اسفند به تهران خواهد رسید.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.