14 آبان 1341

14 آبان 1341

تاکید امام در جمع علما و روحانیون بر ضرورت لغو لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی/نخست وزیر : برای متوقف ساختن اصلاحات ارضی تحریکاتی در جریان  است/اصلاحات ارضی دنبال می شود/وضع مالی و خزانه روز به روز بهتر می شود!/مشکل اساسی در امر مبارزه با بی سوادی کمی بودجه و افزایش جمعیت بود!/مذاکرات گرومیکو و فروغی در مسکو/کمک شوروی به ایران برای مبارزه با ملخ!/نسبت باسوادی در میان زنان دو در هزار است / 50 درصد کودکان مدرسه ندارند!/« مردم اصفهان: وضعیت اسفناکی داریم»

تاکید امام در جمع علما و روحانیون بر ضرورت لغو لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی

امام خمینی امروز در جمع گروهی از طلاب و فضلای حوزه و جمعی از بازاریان تهران بر ضرورت لغو لایحه  انجمن های ایالتی و ولایتی تاکید کردند.

امام خمینی خطاب به مامورین حاضر در مجلس گفتند: «مأمورین که در مجلس حضور دارند‏ ‏این مطلب را گزارش کنند تا دولت تصور نکند که با فوت آیت الله بروجردی - رحمة الله علیه - دیگر‏ ‏اسلام بی دفاع شده است و می توان به آن لطمه زد.»

امام خمینی ادامه دادند: «هزاران آیت الله بروجردی به دین اسلام متکی‏ ‏بوده اند. دین به آیت الله ها تکیه ندارد. مراجع اسلام، علمای دین و پیشوایان مذهب در هر زمانی با‏ ‏تکیه بر اسلام با قلدرها مقابله کرده اند. امروز هم هر دست خیانتکاری که برای لطمه زدن به اسلام دراز‏ ‏شود با قدرت اسلام قطع می شود. مراجع اسلام ایران و نجف در مقابل تجاوز به احکام اسلام و خیانت‏ ‏به مسلمین ساکت نمی نشینند و در این امر تنها نیستند، کلیه مردم ایران، عشایر ایران، بلکه ملت های سایر‏ ‏کشورها پشتیبان مراجع دین هستند و اهانت به قرآن را تحمل نمی کنند.»

ایشان خطاب به حاضران گفتند:«شما فعلاً آرامش را حفظ کنید و‏ ‏بر سر کارهای خود بروید. خداوند نیاورد آن روزی را که ما درس ها را تعطیل کنیم و دستور تعطیل‏ ‏عمومی بدهیم. اگر روزی لازم شد که وظیفه ملت معین شود به شما اعلام می کنیم و وظیفه عموم مردم‏ ‏را تعیین خواهیم کرد؛ اما نه در اینجا، نه با این جمعیت، باید بیابان های قم را در نظر گرفت. آن اجتماع‏ ‏عظیم را در این جاها نمی توان تشکیل داد. ولی ما امیدواریم که دولت به اشتباه خود پی ببرد و به زودی‏ ‏جواب مساعد به ما بدهد و بی جهت موجب تشنج و التهاب در مملکت نشود.»1

 

نخست وزیر : برای متوقف ساختن اصلاحات ارضی تحریکاتی در جریان  است

«اسدالله علم» نخست وزیر امروز طی پیامی تاکید کرد :

سرنوشت بشریت ممکن است در اثر یک غفلت کوچک به کلی تغییر پیدا کند. ما از جامعه دنیا نمی توانیم جدا زندگی بکنیم و لازمه شرکت در جامعه بشری و برخورداری از مواهب آن تطبیق دادن زندگی خودمان با این جامعه است.

مطمئن هستم تمام هم وطنان عزیزم تصدیق می کنند که در سیاست خارجی سیاست مثبتی تعقیب شده که در دو جمله خلاصه می شود ثابت و پابرجا در تمام تعهدات با هم پیمان های خود و در عین حال تشیید و توسعه روابط حسن هم جواری با اتحاد جماهیر شوروی و دیگر همسایگان.

 

اصلاحات ارضی دنبال می شود

نکته ای که در اینجا لازم می دانم متذکر شوم این است که در امر کشاورزی سیاست اصلاحات ارضی دنبال خواهد شد، هم وطنان عزیزم باید این نکته توجه فرمایند که چرخ زمانه به عقب بر نمی گردد همچنان که محال است امروز بتوانیم با قاطر و شتر و گاری سفر کنیم محال است بتوانیم پاره ای اصول کهنه را در زندگی روزمره و سیاسی خویش حفظ کنیم.

این حقیقتی است که باید بپذیریم و اگر خودمان عقل و درایت کافی در این زمینه اعمال نکنیم مقتضیات زمان آن را به ما تحمیل می کند. من اولین ماموری بودم که از طرف اعلیحضرت همایونی در املاک پهلوی سیستم اصلاحات ارضی را اجرا کردم و ملک خود را در شمال میان کشاورزان تقسیم نمودم.

این است که قانون اصلاحات ارضی ادامه پیدا می کند و باید بکند و مقاومت های نفع طلبانه ای که برای متوقف ساختن این امر اصیل ملی می شود به جایی نخواهد رسید. من در این جا ناگزیرم هشداری به هم وطنان عزیزم و به دهقانان و کشاورزان بدهم و آن این است که کاملا بیدار باشند که هم اکنون در متوقف ساختن این امر ملی بعضی تحریکات جریان دارد ولی من با کمال اطمینان به شما می گویم که هیچ پیش آمدی مانع پیشرفت این جنبش عظیم ملی نخواهد شد و نمی تواند از بهبود وضع زارعین و صاحب ملک شدن زارع ایرانی جلوگیری کند.

 

وضع مالی و خزانه روز به روز بهتر می شود!

حال اجازه می خواهم کارهایی که در دو ماه گذشته به  انجام رسیده به اطلاع هم وطنان عزیز برسانم.

وضع مالى و خزانه روز به روز رو به بهبودی رفته است به طوری که تمام تعهدات ما پرداخت شده و حتی علاوه بر 360 میلیون تومان مابه التفاوت حقوق معلمین ۷۰ میلیون تومان دیگر که ناچاریم اضافه خرج کنیم و در بودجه پیش بینی نشده بود باز هم بودجه فرهنگ افزوده شد و پرداخت خواهد شد و اکنون هم یک دینار پرداخت نشده باقی نمانده است حتی تعهدات خارجی ما نیز پرداخت شده و می شود.

تکلیف سازمان برنامه قطعی شده و  پروژه های مختلف یکی پس از دیگری به مرحله اجرا و عمل در خواهد آمد.

 

مشکل اساسی در امر مبارزه با بی سوادی کمی بودجه و افزایش جمعیت بود!

بزرگ ترین کار واقدامی که ماه گذشته صورت گرفته تاسیس سپاه دانش است که دوای قطعی مبارزه با جهل و بی سوادی است چنان که در مجلس جشن فرهنگی کرمانشاه به اطلاع شما برادران و خواهران عزیزم رساندم مشکل اساسی در امر مبارزه با بی سوادی کمی بودجه و ازدیاد جمعیت کشور بود که با برنامه های معمولی با آن که همه ساله هفت هزار معلم حداقل باید تربیت می شد باز هم با جریان ازدیاد جمعیت نسبت باسواد به بی سواد همه روزه عقب تر می رفت. این است که تنها راه مبارزه با این مشکل عظیم همین راهی بود که حسب الامر شاهانه انتخاب شد و فرمان اعلیحضرت همایونی شرف صدور یافت که عده مشمولین دیپلمه به جای خدمت سربازی خدمت فرهنگی انجام بدهند. سپاه دانش در واقع بسیج جوان ترین و پاک ترین نیروهای ملی است برای مقدس ترین هدف های ملی که بر انداختن جهل و بی سوادی می باشد.

 

مذاکرات گرومیکو و فروغی در مسکو

«خبرگزاری فرانسه» 4 نوامبر از مسکو به نقل از «خبرگزاری تاس» گزارش داد که امروز «آندره گرومیکو»  وزیر امور خارجه شوروی با «محمود فروغی» معاون وزارت امور خارجه ایران ملاقات و گفت و گو کرد.

اردلان سفیر کبیر ایران در مسکو نیز در این مذاکرات شرکت داشتند .

امروز اطلاع حاصل شد که هیئت نمایندگی ایران در شوروی به ریاست محمود فروغی معاون سیاسی و پارلمانی وزارت امور خارجه و عضویت آقایان دکتر شیبانی معاون وزارت بازرگانی و مهندس معرفت مدیر کل وزارت راه که در مسکو به سر می برند تا پایان هفته در شوروی اقامت خواهند داشت.

 

کمک شوروی به ایران برای مبارزه با ملخ!

نمایندگان ایران در کنفرانس مشترک دفع ملخ ایران و شوروی از مسکو بازگشتند.

در این کنفرانس از طرف شوروی اطلاع داده شد که در سال زارعی 42-1341 در صورتی که لازم باشد شوروی حاضر است کمک های مورد نیاز را برای دفع ملخ دریایی به ایران بکند.

 

نسبت باسوادی در میان زنان دو در هزار است / 50 درصد کودکان مدرسه ندارند!

«دکتر خانلری» وزیر فرهنگ بعد از ظهر دیروز طی مراسمی عمارت جدید «دبیرستان رضاشاه کبیر» را افتتاح کرد.

خانلری وزیر فرهنگ در این مراسم گفت: 50 درصد اطفال  مدرسه ندارند، تشکیل سپاه دانش مقدمه رستاخیز فرهنگی است و من تا آن جا که قدرت دارم در اجرای این فرمان عالی کوشش خواهم کرد.

وی ادامه داد : در اتاق خالی، مسجد، سایه درخت و حصیر هم می توان به بی سوادان خواندن و نوشتن آموخت، ما این کا را خواهیم کرد تا کشور خود را از شر بی سوادی نجات دهیم.

وزیر فرهنگ گفت: نسبت با سوادان در میان زنان دو در هزار است و من یقین دارم بانوان تحصیل کرده داوطلب خواهند شد که برای باسواد کردن بانوان در رستاخیز ملی سپاه دانش صرف مساعی کنند.

 

« مردم اصفهان: وضعیت اسفناکی داریم»

«روزنامه اطلاعات» در صفحه نخست شماره امروز خود نامه اهالی بخش های پنجگانه اصفهان به تیمسار سپهبد عزیزی وزیر کشور را منتشر کرد، رونوشت این نامه به «علا» وزیر دربار شاهنشاهی و دیگر روزنامه های کشور نیز ارسال شده است.

در بخشی از این نامه آمده است : « جریان امور شهر اصفهان به وضع اسفناکی درآمده، بیت المال مردم در معرض تاراج عناصر ذینفع قرار گرفته. چیزی که مطرح نیست منافع مردم است.»

در ادامه این نامه تصریح شده است : «اخیرا درصددند با توطئه  چینی و تنظیم پرونده آسفالت شهر را به اشخاص بدنام و فاقد صلاحیتی که منافع آنان را تامین می کنند واگذار نمایند و شایعه دخالت اشخاص موثر در کار زیاد است.»

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.