13 آبان 1341

13 آبان 1341

کلاس های تربیت معلم محدود می شود/اصلاحات ارضی در تمام ایران به اجرا گذارده می شود/شورای آبادانی بنادر جنوب تشکیل می شود/مقررات صادرات با ده سال پیش فرقی نکرده است

کلاس های تربیت معلم محدود می شود

از ساعت چهار و نیم بعد از ظهر دیروز جلسه هیئت دولت در کاخ نخست وزیری تشکیل شد.

ریاست جلسه را اسدالله علم نخست وزیر بر عهده داشت.

در این جلسه که تا ساعت هشت بعد از ظهر طول کشید برنامه تفصیلی مربوط به سپاه دانش مطرح شد و سپس کارهای جاری دولت مطرح گردید و مورد بررسی قرار گرفت.

یک مقام مطلع و موثق فرهنگ درباره سپاه دانش به «روزنامه اطلاعات» گفت : با اجرای طرح سپاه دانش کلاس های تربیت معلم محدود می شود و حق الثبت کسانی که در کلاس تربیت معلم قبول شده اند مسترد می شود.

افراد سپاه دانش پس از پایان خدمت با پایه یک آموزگاری استخدام می شوند.

 

اصلاحات ارضی در تمام ایران به اجرا گذارده می شود

وزیر کشاورزی امروز گفت : اصلاحات ارضی در تمام ایران در مواعد قانونی به مرحله اجرا گذارده خواهد شد.

ارسنجانی اظهار داشت : بعد از ظهر امروز کمیسیونی در وزارت امور خارجه تشکیل می شود تا مسئله آب هیرمند را مورد بررسی قرار دهد.

 

شورای آبادانی بنادر جنوب تشکیل می شود

دکتر خطیبی مدیرعامل شیر و خورشید سرخ گفت : در چند سال پیش شیر و خورشید سرخ در اجرای هدف های خیرخواهانه خود به فکر افتاد که وظیفه دارد برای بهبود وضع زندگی مردم بنادر و جزایر جنوبی ایران در حدود امکاناتی که دارد قدمی بردارد به این منظور بر حسب استدعای شیر و خورشید سرخ ایران و به فرمان شاه شورایی به نام شورای عمران و آبادانی بنادر و جزایر جنوبی ایران در جمعیت تشکیل شد.

شورای عمران امداد بنادر جزایر جنوب در اجرای نیات خیرخواهانه اعلیحضرت همایون شاهنشاه و با سرپرستی والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی از چند ماه پیش سازمان خود را در بندر بوشهر مستقر ساخت و وظایف خود را بر طبق برنامه های تصویب شده در آن نواحی شروع کرد.

منطقه ای که به عنوان آزمایش فعلا در آن شروع به کار شده منطقه ای است بین بندر دیلم و لنگه، برنامه هایی که برای اجرای خدمات امدادی در این منطقه پیش بینی شده عبارت است از تامین آب مشروب، ساختن راه ساحلی، ساختمان بیمارستان ها و درمانگاه ها، ساختمان مدارس، ایجاد شبکه برق و تهیه وسائل معیشت و کسب و کار اهالی این مناطق.

در فاصله بین بندر دیلم تا بندر لنگه بنادر بزرگی مانند بوشهر و بنادر کوچک تر مانند بندر لنگه و دیر و کنگان و عسلو و چارک و مقام و طاهری قرار دارد و نقاطی دورتر از ساحل مانند اهرم و خرموج و گاوبندی در همین منطقه است و در نقاط کوچک تری که اسم نبردم عده قابل توجهی از هم وطنان ما به سختی زندگی می کنند و می بایستی برای رفاه حال آنان اقدامات عاجلی بشود.

 

مقررات صادرات با ده سال پیش فرقی نکرده است

یکی از اعضای اتاق بازرگانی تهران که در مورد مقررات عمومی واردات و صادرات صاحب نظر است گفت : مقررات صادرات با ده سال پیش فرقی نکرده در حالی که وضع صادرات کشور و تولید داخلی و تحولات بازارهای خارجی لزوم حمایت اساسی را تجویز می کند.

وی گفت : من اصولا با اصل وجودی چنین مقرراتی مخالفم مقرراتی که بر حسب احتیاج مالی خزانه دولت برای کالاهای وارداتی سود بازرگانی معین کند این مقررات نمی تواند جواب گوی احتیاجات اقتصادی کشور باشد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.