12 آبان 1341

12 آبان 1341

وزیر کشاورزی : جنگل های ایران ملی می شود/بودجه عمرانی شش ماهه دوم سازمان برنامه تصویب شد/12 هزار دیپلمه برای خدمت در سپاه دانش به دهات اعزام می شوند/خاطرات سرمقاله نویس روزنامه اطلاعات از سفر همراه شاه به ترکیه!/ضرورتی که رضاشاه را به آتاتورک نزدیک می کرد امروز هم وجود دارد!/زلزله شدید در کاشمر

وزیر کشاورزی : جنگل های ایران ملی می شود

بعد از ظهر پنجشنبه طی مراسمی در باغ کشاورزی خرم آباد شهسوار 115 نفر از زارعین این منطقه اسناد انتقال املاکی را که تاکنون در آن به عنوان زارع کار می کردند از دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی دریافت کردند.

وزیر کشاورزی در این مراسم گفت : قانون ملی شدن جنگل به زودی تصویب و اجرا می شود، دوره مفتخوری سپری شده و قانون از مفت خورها حمایت نمی کند.

خبر دیگر این که وزیر کشاورزی به خبرنگار «کیهان اینترنشنال» گفت: تجدید نظری که قرار است در مورد حد نصاب قانون اصلاحات ارضی به عمل آید و مالکیت خصوصی را به 25 تا  30 هکتار زمین محدود نماید فقط اختصاص به استان های گیلان و مازندران خواهد داشت.

وزیر کشاورزی خاطر نشان ساخت پیشنهادی که وی در این زمینه به هیئت وزیران داده است، برای سراسر کشور نبوده بلکه فقط در مورد دو استان فوق به کار برده خواهد شد.

 

بودجه عمرانی شش ماهه دوم سازمان برنامه تصویب شد

صبح امروز جلسه هیئت عالی برنامه به ریاست نخست وزیر در سازمان برنامه تشکیل گردید، در این جلسه آقایان دکتر جهانشاهی وزیر بازرگانی، بهنیا وزیر دارایی، دکتر پورهمایون رئیس کل بانک مرکزی، عبدالله انتظام رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حسنعلی منصور رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت بیمه ایران و دکتر محمد نصیری و مهندس اصفیا مدیرعامل سازمان برنامه نیز حضور داشتند.

در جلسه امروز دنباله مذاکرات جلسات قبل پیرامون بودجه عمرانی شش ماهه آخر سال جاری مطرح شد و پس از بحث لازم به تصویب رسید.

 

12 هزار دیپلمه برای خدمت در سپاه دانش به دهات اعزام می شوند

امیر بیرجندی معاون جدید وزارت فرهنگ که امور مربوط به اجرای لایحه قانونی تشکیل سپاه دانش و امور تعلیماتی فرهنگ کشور به وی محل شده است گفت: 12 هزار دیپلمه برای خدمت در سپاه دانش به دهات اعزام خواهند شد.

معاون وزارت فرهنگ همچنین گفت به مشمولین دیپلمه سپاه دانش ماهی 200 تومان پول جیب داده می شود، لباس و مسکن و وسایل زندگی این معلمان نیز تامین خواهد شد.

 

خاطرات سرمقاله نویس روزنامه اطلاعات از سفر همراه شاه به ترکیه!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود با عنوان «آغاز دوره نوین» نوشته است :  هفته پیش ترکیه بودم و در خیلی مراسم شرکت کردم با بسیاری از رجال ترک تجدید دیدار نمودم یا آشنا شدم، وضع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی این کشور را بار دیگر از نزدیک مطالعه کردم و از مجموع آن چه دیدم و شنیدم و خواندم می توانم اطلاعاتی در اختیار خوانندگان عزیز بگذارم تا بیشتر کشور دوست هم جوار و هم کیش خود را بشناسیم و از آنچه در همسایگی ما می گذرد بهتر مطلع شویم.

این بار اول نبود که به پایتخت کشور همسایه خود قدم می گذاشتم، من آنکارا را از دورانی می  شناسم که تازه به دست آتاتورک موجودیت یافته بود، و سعت وجمعیت امروزی را نداشت، خیابان هاو بانک ها و عماراتی که امروز شهر زیبایی به وجود آورده است فاقد بود و آن روزی بود که اعلیحضرت فقید رضاشاه پهلوی به دیدار کمال آتاتورک رئیس جمهور ترکیه به این شهر قدم می گذاشت.

آن روز تازه ده سال از تاسیس ترکیه نوین می گذشت، ده سال بود که جمهوری به دست آتاتورک پایه گذاری شده بود و آنکارای آن روز از دهکده آنقره و از خانه های دهقانی روی تپه های آناطولی و چند خیابان و مقداری ساختمان وزارتخانه ها و ادارات دولتی و خانه های وابسته به مردمی که در پایتخت جمع شده بودند تشکیل می شد، برای سفارتخانه ها زمین وسیعی روی تپه تخصیص داده شده بود که کم کم ساختمان می کردند و محله سفارتخانه به وجود می آمد ولی تا آن موقع هنوز مقر سفارتخانه ها استانبول بود ، جمعیت ساکن آنکارا از 60 هزار تجاوز نمی کرد. امروز همان جمعیت از 600 هزار متجاوز گردیده و به همین نسبت شهر از شمال و جنوب و شرق و غرب روی تپه های زیبای پایتخت گسترش یافته و یک شهر جدید زیبا و تجهیز شده از تمام وسایل زندگی و بر مبنا و اصول شهر سازی امروز به وجود آمده است.

 

ضرورتی که رضاشاه را به آتاتورک نزدیک می کرد امروز هم وجود دارد!

ضرورتی که دو قائد بزرک را به هم نزدیک می کرد و به سابقه آن ضرورت پایه هم آهنگی و دوستی دو ملت را می ریختند امروز هم وجود دارد و این ضرورت همیشه باید حفظ و حراست شود.

در سراسر ترکیه جز تمثال اتاتورک و بیانات آن قائد بزرگ که با خطوط درشت بر سر در عمارات و موسسات و میادین نوشته شده چیزی به چشم نمیخورد ، همه جا مجسمه آتاتورک را زینت شهر ها و ساختمان های خود می سازند وعبارات تاریخی او را در ذهن خود حفظ نموده تکرار می کنند و او را تاحد پرستش دوست می دارند ، جمال گورسل رئیس جمهور امروز ترکیه ، عصمت اینونو رئیس جمهور سابق و نخست وزیر فعلی ترکیه، همچنین سایر رجال و شخصیت های ترک همه با غرور و احترام خاصی نام آتاتورک را بر زبان جاری می سازند.

 

زلزله شدید در کاشمر

«روزنامه کیهان» نوشت : ساعت 6 و 50 دقیقه بعد از ظهر دیروز زلزله شدیدی که 15 ثانیه طول کشید در شهر کاشمر و قراء اطراف آن روی داد و بلافاصله مردم سراسیمه از خانه ها و مغازه های خود به وسط خیابان ها ریختند.

طبق اطلاع رسیده تا ساعت 8 صبح امروز زلزله شب گذشته در شهر خسارات مالی و تلفات جانی نداشته است ولی پیش بینی می شود که در دهات خساراتی به بار آمده باشد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.