10 آبان 1341

10 آبان 1341

شاه : ایران دیگر مملکت هزار فامیل نیست/ایران مملکت کارگر زحمتکش است نه هزار فامیل!/ما باید از دنیای مترقی سریع تر جلو برویم!/به هر چه گفته ام عمل کرده ام!/از راه کج و معوج به جایی نخواهیم رسید!/کنفدراسیون ایران، ترکیه و پاکستان تشکیل می شود/مذاکرات رئیس کمپانی نفت انگلیس در تهران با اهمیت تلقی شد/وزیر کشاورزی : به زودی مراسم ختم مالکیت بزرگ را خواهیم گرفت!

شاه : ایران دیگر مملکت هزار فامیل نیست

روزنامه ها امروز نوشتند : مسافرت پنج روزه شاهنشاه به ترکیه دیروز پایان یافت و اعلیحضرت همایونی بعد از ظهر دیروز تهران مراجعت کرد.

شاهنشاه هنگام مسافرت به ترکیه در شهر استانبول در اجتماع دانشجویان ایرانی مقیم این شهر نطقی ایراد کردند: در این اجتماع که بعداز ظهر روز سه شنبه گذشته در محل سرکنسولگری ایران در استانبول تشکیل یافته بود شاهنشاه خطاب به دانشجویان ایرانی مقیم استانبول اظهار داشت :

ما الان بنیان گذاری یک مملکتی را می کنیم که بتوانیم در دنیای امروز و در میان ملل مترقی دنیای امروز جای خودمان را باز کنیم.

اساس نقشه ما هدف ما آینده ما بر مبنای از یک طرف عدالت اجتماعی و از طرفی دیگر عدالت قضایی است از طرف دیگر فراهم کردن وسائلی که صرفا در عمل لیاقت و شایستگی و صحت عمل پیشرفت داشته باشد و بالعکس سستی، فتور ، بی حالی یا خدای نخواسته انحراف از پاکدامنی دچار عقوبت و عقب ماندگی بشوند.

 

ایران مملکت کارگر زحمتکش است نه هزار فامیل!

سالها بود که انتشار می دادند که البته کاملا صحیح نبود ولی معنا این طور مشهور بود که ایران مملکت هزار فامیل است یا چه هست؟ امروز با مقرراتی که ما وضع کرده ایم ایران مملکت دهقان است. مملکت کارگراست مملکت زحمت کش است، مملکت کارمند دولت زحمتکش کسبه آن شهر و آن مملکت است و به هر صورت قوانین همیشه به نفع اکثریت وضع می شود و در حین این قوانین در عین رعایت عدالت اجتماعی منافع عموم در نظر گرفته می شود. در این راه ما یک دقیقه نمی توانیم سستی به خرج بدهیم. هر دقیقه که از دست می دهیم ما را از این قافله تمدنی که الان ما از او عقب هستیم عقب تر خواهد گذاشت.1

 

ما باید از دنیای مترقی سریع تر جلو برویم!

 دنیای مترقی با سرعت به جلو می رود. ما باید از دنیای مترقی سریع تر بجلو برویم که احیانا به آنها برسیم. نمی گویم که از لحاظ صنعتی ما هم جزو بزرگترین ملل صنعتی دنیا بشویم ولی از لحاظ ساختمان اجتماع از لحظ حیثیت و شرافت فردی و شرافت عمل و کار چرا نتوانیم؟ این دیگر موضوع فنی نیست این موضوع حسن اداره است، این موضوع صحت عمل است، این موضوع شرافت است.

 

به هر چه گفته ام عمل کرده ام!

این اجتماعی که ما می خواهیم روی این محور بر این مبنا براین اساس پایه بگذاریم این محال است که به دست یک نفر انجام بگیرد. درست است که به خواست خداوند حقیقتا عنایت الهی و تفضل پروردگار هر امری که از سال ها پیش اگر کسانی به حرف های من آشنا باشند یا احیانا به نوشته جات من آشنا باشند ، دیده باشید تمام اموری که در راه عدالت اجتماعی از ۱۹ سال حتی از ۲۰ سال پیش گفته ام به خواست خداوند دانه دانه به مرحله عمل در آمده اگر مدتی به تعویق افتاده به هر صورت انجام شده و انجام خواهد شد.

 

از راه کج و معوج به جایی نخواهیم رسید!

امیدوارم که قلب شما ایرانیان که به اسم ایران می تپد همیشه در نظر داشته باشد که ما چه در داخله خودمان چه در میان ممالک دنیا به کجا باید برسیم؟ ما از راه کج و معوج به جایی نخواهیم رسید راه ما باید مستقیم باشد.

کار ما باید شرافتمندانه باشد ما فریب هیچ کسی را نمی خوریم. محال است که بعد از این همه تجربیات ما تازه بیائیم مثل افراد تازه کار بدون تجربه دو مرتبه فریب بخوریم دو مرتبه مملکتمان دچار حوادث بشود و دست خوش امیال افرادی باشد که بخواهند افراد را به نفع خودشان به جلو بیندازند آن هارا به اصطلاح به دم توپ بیندازند و خودشان پشت دیوارهای مصنوعی یا پشت شیشه نگاه بکنند و ته دلشان بخندند. این دوره ها گذشته این خیانت است، مملکت ایران تاب خیانت ندارد ما باید با سرعت هر چه بیشتری پیش برویم و انشاءالله نشان بدهیم که : لیاقت ایرانی از هر موقع دیگری در تاریخ مسلما بیشتر است و عزم ما هم همه با هم از هر موقعی راسخ تر.

 

کنفدراسیون ایران، ترکیه و پاکستان تشکیل می شود

«رادیو کراچی» در گزارشی اعلام کرد : ژنرال گورسل رئیس جمهوری ترکیه پیشنهاد کرده است که یک کنفدراسیون متحدین سنتو یعنی ترکیه، پاکستان و ایران به عنوان گام بلندتری در راه دفاع مشترک تشکیل گردد.

 

مذاکرات رئیس کمپانی نفت انگلیس در تهران با اهمیت تلقی شد

 موریس بریجمن رئیس هیئت مدیره کمپانی بریتیش پترولیوم روز سه شنبه گذشته وارد تهران شد و عصر دیروز از طرف کنسرسیوم  طی یک اعلامیه رسمی ورود وی به تهران اعلام گردید.

اعلامیه رسمی شرکت های عامل نفت حاکی است موریس بریجمن رئیس هیئت مدیره شرکت بریتیش پترولیوم که در دو سال اخیر به تهران مسافرت نکرده بود اخیرا به بازدید از عملیات نواحی خلیج فارس که شرکت مزبور در آن سهیم است پرداخته و ضمنا با استفاده از این فرصت به تهران مسافرت کرده و با وزیر دارائی و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران ملاقات و درباره مسائل مورد علاقه طرفین مذاکره بعمل می آورد. ضیافت شب گذشته بافتخار آقای بریجمن ضیافتی داده شد که در آن وزیر دارایی و مدیر عامل شرکت ملی نفت و شخصیت های مهم نفتی ایران و کنسرسیوم شرکت داشتند.

بریجمن مهم ترین شخصیت نفتی انگلستان می باشد و از آن جایی که نماینده بزرگترین صاحب سهم کنسرسیوم نفت می باشد از این نقطه نظر مسافرت وی به تهران با اهمیت زیادی تلقی شده است.

در محافل نفتی گفته می شود مسافرت بریجمن در این موقع که قرار است به زودی مذاکرات ایران و کنسرسیوم درباره تقاضاهای ایران از کنسرسیوم آغاز شود بسیار با اهمیت و قابل توجه است بخصوص که بریجمن در مدت اقامت خود با وزیر دارایی که مذاکرات اخیر را تحت نظر دارد و همچنین انتظام مدیر عامل شرکت ملی نفت مذاکراتی به عمل خواهد آورد.

 

وزیر کشاورزی : به زودی مراسم ختم مالکیت بزرگ را خواهیم گرفت!

دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی در اجتماع خرده مالکین گیلان گفت: به موجب تصویب نامه جدید حد نصاب مالکیت تغییر می کند و برای مالکیت حد نصاب جدیدی در حدود 25 تا 30 هکتار تعیین می شود.

وی ادامه داد : انشاء الله به زودی قهوه ختم مالکیت بزرگ را در خدمت آقایان خواهیم خورد.

وزیر کشاورزی همچنین خطاب به کشاورزان گفت: شما دیگر اسیر نیستید و سایه شوم مالکین دیگر بر سر شما نیست.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.