9 آبان 1341

9 آبان 1341

انتقاد امام خمینی از عدم برخورد انقلابی و فراگیر در اعتراض به ‎‏لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی‏/اطلاعات جدیدی از رقابت نفتی شوروی در اختیار ایران گذارده شد/پایان سفر رسمی شاه به ترکیه/اظهار امیدواری در باره کوبا/سخنان وزیر صنایع درباره لزوم ایجاد کارخانجاتی که مواد اولیه آن از خارج وارد شود!/

انتقاد امام خمینی از عدم برخورد انقلابی و فراگیر در اعتراض به ‏لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی‏

امام خمینی امروز در نامه ای به حجت الاسلام فلسفی در رابطه با تجمع مردم تهران در مسجد سید‏ ‏عزیزالله از عدم برخورد انقلابی و فراگیر در اعتراض به تصویب نامه‏ ‏لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی‏ انتقاد کردند.

در این نامه آمده است : اعلامیه‏ ‏آقای خوانساری را ملاحظه کردم و خالی از تعجب نبود.1 اصل اقدام ایشان بسیار به‏ ‏موقع و لازم است لکن کیفیت آن خیلی نارسا و سست است. برای این مطلب دینی که‏ ‏اساس روحانیت و دیانت و ملیت در خطر است، مجلس روضه درست کردن و در ضمن‏ ‏آن، اساس دیانت را قرار دادن، بسیار موهن است نسبت به مقصد.

در ادامه این نامه آمده است:« ‏البته می دانید دولت از دیانت نمی ترسد، تا از بازاری متدین و دعای این ها یا نفرین آنها‏ ‏وحشت کند؛ دولت از مردم فعال و جوان و احزاب و دانشگاه ملاحظه می کند. باید یک‏ ‏اجتماع دینی که آقای فلسفی سخنگوی دیانت اسلام صحبت می کند و آقای خوانساری‏ از مراجع وقت می خواهد صحبت کند در مسجد سید عزیزالله که حکم یک صندوق خانه‏ ‏را دارد، نباشد.‏»

در پایان این نامه  آمده است : « سرکار می دانید در این حال که ما قرار گرفتیم قضیه از آشتی و صلح گذشته و پای‏ ‏نابودی احکام اسلام و فتح در کار است و «هیهات منّا الذلّة». نترسید، ملاحظه نکنید.‏ ‏آقای خوانساری را نمی گیرند. شما را نمی گیرند؛ دنیا اقتضا ندارد. شما بهتر می دانید. بنده‏ ‏از ناراحتی دیگر نمی توانم عرض بکنم.»2

 

اطلاعات جدیدی از رقابت نفتی شوروی در اختیار ایران گذارده شد

امروز اطلاع حاصل شد که دبیرخانه اوپک اسناد تازه ای حاوی اطلاعات جدیدی برای اثبات حقانیت و صحت قطعنامه های اوپک در اختیار کشور های عضو گذارده است. این اطلاعات در چند روز گذشته مورد مطالعه وزیر دارایی ایران قرار گرفته است.

به این ترتیب بعد از کنفرانس پاریس، مطالعاتی در ایران و دبیرخانه اوپک انجام گرفته و نمایندگان ایران برای مذاکره با نمایندگان کنسرسیوم مجهزتر شده اند.

احتمالا در مذاکراتی که اکنون در تهران جریان دارد اطلاعات جدیدی در زمینه مذاکرات آینده تهران بین نمایندگان ایران و کنسرسیوم به دست خواهد آمد.

یکی از مواردی که اخیرا «پیچ» با مسافرت خود به ایران در مورد تقاضا های اوپک عنوان کرد موضوع رقابت نفت شوروی و ونزوئلا با نفت خاور میانه در بازار های اروپا بود در همان موقع به ادعا های مزبور پاسخ داده شد و گفته شد که نفت ونزوئلا برخلاف ادعای آقای پیچ نه تنها 24 سنت ارزان تر عرضه نمی شود بلکه 40 سنت هم گران تر به کمپانی های نفتی فروخته می شود.

در مورد شوروی هم اوپک معتقد است که کار شوروی یک کار اقتصادی نیست بلکه یک کار سیاسی است و باید از طریق سیاسی با آن رقابت نمود. این نظر در آخرین شماره مجله پترلیوم پرس سرویس که یک مجله نفتی متنفذ لندن است انعکاس یافته است.

در این مجله گفته شده که صادرات نفت شوروی در شش ماهه اول سال 1962 افزایش نیافته و تقریبا معادل شش ماهه مشابه آن در 1961 بوده است. این امر را باید یک موفقیت بزرگ نفتی غرب دانست به این ترتیب یکی از دلایل بزرگ شرکت های نفتی غرب که برای رد تقاضای اوپک در زمینه افزایش بهای نفت خام و عدم قبول آن عنوان نمودند خود به خود از بین می رود.

بنا براین از نظر صادرات نفت شوروی با توجه به آمار شش ماهه اول سال جاری باید گفت که شوروی در صادرات نفت و توسعه آن موفقیتی به دست نیامده ست.

 عوامل مختلفی موجبات این عدم موفقیت را تشکیل می دهد. مجله مزبور در این زمینه توضیح می دهد که کشور های خریدار نفت شوروی نمی توانند به دائمی بودن جریان آن اطمینان داشته باشند به همین جهت مصلحت خود نمی دانند که به آن اتکا نمایند، زیرا همان طوری که گفته شد ارزانی قیمت نفت شوروی جنبه سیاسی دارد و صدور آن هم ممکن است به علل سیاسی قطع گردد.

این مسئله مورد توجه کمیته اقتصادی اروپا نیز قرار گرفته است و کشور های مزبور خطر فوق را مورد توجه قرار داده اند.

 

پایان سفر رسمی شاه به ترکیه

برنامه سفر رسمی شاه به ترکیه صبح دیروز پایان یافت و وی عازم استانبول شد.

«رادیو آنکارا» طی گزارشی اعلام کرد :  فریدون جمال ارکین وزیر امورخرجه ترکیه به مناسبت سفر شاهنشاه راجع به مذاکرات دو طرف اظهار داشت که بازدید شاهنشاه و مذاکراتی که به عمل آمده بسیار صمیمانه بوده و در محیط برادری جریان داشت و مسائل مربوطه به طور صمیمی مورد مذاکره قرار گرفت. راجع به طرز پیشرفت همکاری آینده نیز تصمیماتی اتخاذ شده و قرار تماس های پی در پی در بین رجال دولت های ایران و ترکیه تایید گردید.

امروز سخنگوی دربار شاهنشاهی اظهار داشت اعلیحضرت همایون شاهنشاه ساعت چهار و نیم بعد از ظهر امروز با هواپیما از ترکیه به تهران تشریف فرما خواهند شد. طبق برنامه از موکب مبارک شاهنشاه استقبال رسمی به عمل خواهد آمد.

در فرودگاه والاحضرت شاهپورها، اسدالله علم نخست وزیر ، علا وزیر دربار شاهنشاهی، هیئت دولت، کارمندان دربار شاهنشاهی، امرای ارتش و  نمایندگان سیاسی مقیم دربار شاهنشاهی از شاهنشاه استقبال خواهند کرد.

 

اظهار امیدواری در باره کوبا

 «خبرگزاری فرانسه» نیز 30 اکتبر طی گزارشی از استانبول اعلام کرد:  شاهنشاه ایران که به سفر رسمی خود در ترکیه ادامه می دهند بامداد امروز (دیروز) اظهار امیدواری کردند که تماس های اخیر منجر به حل بحران کو با شود.

شاهنشاه هنگام ورود به استانبول به خبرنگاران گفتند نامه هایی که میان خروشچف و  پرزیدنت کندی مبادله شد موجب دلگرمی است و من امیدوارم که این گونه تماس ها به حل مسائل مهم جهانی و برقراری صلح و حسن تفاهم بین المللی منجر شود.

اسفندیاری سفیر کبیر ایران در ترکیه اعلام داشت که مدت سفر شاهنشاه در ترکیه که قرار بود تا روز ۲ نوامبر طول بکشد کوتاه خواهد شد و شاهنشاه قرار است روز چهارشنبه استانبول را  به سوی تهران ترک کنند.

سفیر ایران علت این تغییر برنامه را توضیح نداد.

«خبرگزاری فرانسه» همچنین 30 اکتبر از استانبول گزارش داد: ایرانیان مقیم استانبول که دیروز در کنسولگری ایران اجتماع کرده بودند مقدم شاهنشاه خود را با فریاد های زنده باد استقبال کردند. اعلیحضرت محمد رضا شاه خطاب به اتباع خود تاکید کردند که تمام کوشش ایشان در راه تامین رفاه و پیشرفت ملت ایران صرف می شود.

شاهنشاه پس از آنکه مدت یک ساعت با ایرانیان مقیم استانبول مذاکره کردند در میان ابراز احساسات پر شور و کف زدن های متوالی برای شرکت در مهمانی شامی که از طرف فرماندار استانبول به افتخارشان بر پا شده بود ساختمان کنسولگری را ترک گفتند.

شاهنشاه ایران روز سه شنبه صبح از آنکارا وارد استانبول شدند و در کاخ « ییلدز» اقامت کردند.

 

سخنان وزیر صنایع درباره لزوم ایجاد کارخانجاتی که مواد اولیه آن از خارج وارد شود!

بعد از ظهر دیروز دکتر ضیائی وزیر صنایع و معادن از کارخانجات پارس و آمریکا بازدید و از کوشش و فعالیت مدیران آن قدردانی کرد.

در این بازدید که بیش از یک ساعت طول کشید آقایان دکتر ذهبی ودکتر شیبانی معاونان وزارت صنایع و معادن ، علی وکیلی رئیس اتاق بازرگانی و برخی دیگر از مقامات و شخصیت های اقتصادی و صنعتی حضور داشتند.

در کلیه قسمت های کارخانه از طرف آقایان القانیان و مهندس معتمد صاحبان و مدیر فنی کارخانه توضیحاتی به اطلاع دکتر ضیائی و حضار رسید.

 قسمت های یخچال سازی، تانکر مخصوص گاز (سیلندر)، روبان بافی و ساختن مصنوعات مختلف آلومینیومی بیش از همه جا مورد توجه قرار گرفت.

پس از پایان بازدید از کارخانجات پارس و آمریکا دکتر ضیائی وزیر صنایع و معادن ضمن بیاناتی گفت: جای نهایت خوشوقتی است که طرح هایی که از چهار سال قبل آغاز شد امروز به ثمرات درخشانی رسیده است و به طوریکه آقایان ملاحظه می کنند طرح هایی که با مطالعات دقیق انجام شده هم برای صاحب کارخانه و هم برای مملکت مفید بوده است.

من می شنوم گاهی از اوقات صحبت می شود که باید در مملکت کارخانه هایی به وجود آید که حتما مواد اولیه آنها در داخل باشد. البته این فکر از نظر اصول صحیح است و باید در بدو امر چنین کارخانجاتی را در کشور ایجاد کرد چنان که اغلب هم این اقدام مانند کارخانه های نساجی ، قند و سیمان عملی شده است ولی این فکر به هیچ وجه دلیل نمی شود که کارخانجات دیگری به وجود نیاید زیرا در اغلب کشورهای جهان کارخانجات زیادی  هستند که مواد اولیه آنها از سایر نقاط و از خارج کشورشان تامین می شود.

من اطمینان می دهم که آقایان هیچ گونه نگرانی نباید داشته باشند زیرا ثبات سیاسی و ثبات اقتصادی کشور ما این آینده را تضمین میکند.

در آن قسمتی که کار صنایع مربوط به وزارت صنایع و معادن است ما وکیل مدافع شما هستیم و از حق واقعی صنایع و معادن دفاع می کنیم بخصوص ما شما را در مقابل هر گونه ناراحتی که به وسیله دستگاه های دیگر به وجود آید تقویت می نمائیم.

 
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.