8 آبان 1341

8 آبان 1341

شاه : اجتماع ایران به کلی زیر و رو می شود/وضع کشاورزی در مملکت پیشرفت خواهد کرد/خواهید گفت این هایی که شاه می گوید در کشورهای پیشرفته هم وجود ندارد!

شاه : اجتماع ایران به کلی زیر و رو می شود

ساعت 11 صبح دیروز به وقت تهران پنج تن از بانوان اعضای جمعیت های خیریه بانوان شهر آنکارا در کاخ اختصاصی محل اقامت به حضور شاهنشاه بار یافتند.

شاهنشاه از چگونگی فعالیت های جمعیت مذکور پرسش هایی کرد که پاسخ های لازم به عرض رسید. در ساعت یازده و پانزده دقیقه جمعی از دانشجویان ایرانی که در دانشکده های مختلف دانشگاه استانبول مشغول تحصیل هستند به حضور شاهنشاه شرفیاب شدند. در آغاز سرپرست دانشجویان ایرانی به نمایندگی از طرف دانشجویان به شاهنشاه خوش آمد گفت و پیرامون وضع تحصیلی آنان توضیحاتی به عرض رسانید.

پس از انجام این مراسم شاهنشاه خطاب به دانشجویان ایرانی گفت:

برای این که این کلمه تطبیق بکند با جبر زمانه و پیشرفت اجتماعی دنیا ما در لوای کلمه وطن خیلی چیز های دیگر را باید در نظر بگیریم. منجمله می خواهم این را خوب بدانید که در اجتماع ایران شاید در طول سه هزار سال تاریخ آن هیچ وقت چنین انقلاب اجتماعی که حالا یا تصادفی و یا به هر صورت دیگر در ایران صورت می گیرد به وقوع نپیوسته بود. الان اجتماع ما دارد به کلی زیر و رو می شود. اساس و پایه آن عوض می شود. اساس و پایه اجتماع ما چه در حال حاضر و چه با نقشه هایی که در آینده نزدیک داریم بر مبنای تامین منافع حقیقی اکثریت مردم و بر مبنای عدالت اجتماعی قرار می گیرد.

سعی می کنیم که اصلاحات اداریمان را هم به همان نسبت تامین بکنیم. اجتماع آینده ما باید بر منبای اصل لیاقت قرار بگیرد. هر کسی که بهتر و بیشتر و باصداقت و دلسوزی و لیاقت بیشتری کار کرد قطعا باید راه پیشرفت او باز باشد و همچنین اگر خدای نخواسته افرادی خطا کار بودند چه از لحاظ روحی یا چه از لحاظ بدتر از آن از لحاظ درستی مسلما باید منتظر عقوبت باشند. توضیحات مختصری راجع به این امر به شما می دهم.

 

وضع کشاورزی در مملکت پیشرفت خواهد کرد

وضع کشاورزی در مملکت ما به همین طور پیشرفت خواهد کرد و فکر می کنم که کسی می تواند زمین داشته باشد که یا خودش کار بکند یا اگر وسعت اراضیش زیاد باشد به وسیله کارگر کشاورزی عمل بکند نه به وسیله رعیت

ما برای تشویق کارگرهای ایران و برای اینکه بهتر و بیشتر و با دلسوزی بیشتری کار بکنند فکر کردیم که کارگرهای ایران تا 20 در صد در سود خالص کارخانجات شریک بشوند یعنی بهره ببرند. به عقیده من هر کارفرمایی که اساس این مطلب را درک نکند آدم کوته بین و نزدیک بینی است با یک چنین عملی هم ما اساس سرمایه داری و اساس صنعتی شدن مملکت را تحکیم می کنیم و در عین حال روابط انسانی و تا اندازه ای صمیمانه ای بین سرمایه که معنای آن همان کار فرما می شود و کارگر انشاءالله در مملکت ایجاد خواهیم کرد. یعنی همه برای یک هدف مشترکی کار بکنند درست است که همه نفع خصوصی می برند ولی در همین نفع بخصوص یک اشتراکی دارند و آن تولید بیشتر و بهتر و رقابت با صنایع خارجی است برای آن که بهتر بتوانند بفروشند باید سعی بکنند ارزان تر بفروشند و جنس بهتر که بتوانید با صنایع خارجی هم رقابت بکند در عین حال کارگر ماچون نفعی می برد بیشتر کار خواهد کرد، بیشتر کوشش خواهد کرد و بیشتر برای حفظ ماشین دلسوزی خواه کرد.  خود این کار نتیجه اش این خواهد شد که محصول فراوان تر ، بیشتر ، بهتر و مرغوب تر و ارزان تری عرضه خواهد شد و سود کارفرما و سود کارگر بیشتر می شود و در عین حال هزینه و قیمت ها بالا نمی رود.

 

خواهید گفت این هایی که شاه می گوید در کشورهای پیشرفته هم وجود ندارد!

پیش خودتان فکر می کنید خوب آیا به این حد در کدام مملکت مترقی یک چنین تامین زندگی و عدالت اجتماعی شده آیا انگشت شمار نیست ممالک خیلی پیشرفته ای که شاید تا حدی به این وضع رسیده باشند. جواب من این است که ما اگر حقیقتا تصمیم بگیریم که گرفته ایم می توانیم این کار را بکنیم به شرط این که تمام افراد و کادری که برای انجام این نقشه ها لازم هست در اختیار داشته باشیم.

پس ملاحظه کنید که چطور اساسی که ما ریخته ایم برای یک مملکت مترقی سعادتمندی است که بر مبنای عدالت اجتماعی قرار خواهد داشت و به خواست خداوند می توانیم با سربلندی درجامعه آتیه مترقی دنیا شرکت کنیم و این راهم می خواستم یادآوری بکنم. به عقیده من خواست خداوند است و لاغیر ولی تا به حال هرچه که من گفته ام شاید بعضی اوقات روی پیش آمدهایی به تاخیر افتاده باشد ولی بالاخره شده است تمام این چیزهایی که الان می بینید در جریان هست مطالبی است که من قبلا گفته بودم یا وقایع یک قدری عقب انداخته یا این که احیانا شاید این کادری که باید کارها را به دست بگیرد و انجام بدهد یا مهیا نبوده یا در شرف تکمیل بوده است ولی به هر صورت یا شده یا تمام شده یا شروع شده و این کارها بعون الله خواهد شد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.