7 آبان 1341

7 آبان 1341

شاه در سفر به ترکیه : چون صنعتی نشده ایم به غرب نیاز داریم / بی طرفی ایران در دو جنگ جهانی رعایت نشده است!/نیرومندی و پیشرفت مهم ترین ضامن بقای ثبات و آرامش سیاسی است/پیمان مرکزی صرفا دفاعی بوده و هیچ کشوری را تهدید نمی کند/تجربه به ایران آموخت که نمی تواند بی طرف باشد/بی طرفی ایران در دو جنگ جهانی رعایت نشد!/چون صنعتی نشده ایم نیازمند غرب هستیم!/مذاکرات آنکارا پیرامون بحران کوبا!/بر اثر خشکسالی ؛ از زمین سیستان دود بر می خیزد!/باید کوشش کنیم پیشرفت صنعتی متوقف نشود و قدم های جدیدی در این راه برداریم/آخرین خبرها از بحران کوبا

شاه در سفر به ترکیه : چون صنعتی نشده ایم به غرب نیاز داریم / بی طرفی ایران در دو جنگ جهانی رعایت نشده است!

در اولین شب اقامت شاهنشاه در ترکیه از طرف «جمال گورسل» رئیس جمهوری ترکیه میهمانی شامی به افتخار شاهنشاه ایران در کاخ ریاست جمهوری ترتیب داده شده بوده در این میهمانی نخست وزیر، اعضای کابینه دولت جمهوری ترکیه با بانوانشان، آرام وزیر امورخارجه ایران، نمایندگان سیاسی مقیم آنکارا و عده زیادی از شخصیت های برجسته ترکیه حضور داشتند.

در سر میز شام جمال گورسل رئیس جمهوری ترکیه بیاناتی به این شرح ایراد کرد :

مناسبات پایدار ترکیه و ایران از منافع مشترک و از گذشته طولانی سرچشمه می گیرد. این مناسبات همواره به طور مداوم تقویت شده و روز به روز توسعه یافته و به تکامل امروزی خود نائل شده است. از زمان تشکیل دولت جمهوری ترکیه تاکنون پایه های این دوستی و وداد بیش از پیش رو به استحکام گذارده است. در جنگ های بزرگ استقلال ملت ترکیه از این که در شرق کشور خود همسایه ای چون ملت ایران داشت احساس امنیت می کرد قرارداد مودت  که در سال 1926 میان دو کشور امضا شد و همچنین پیمان سعد آباد که در سال ۱۹۳۷ انعقاد یافت مرحله قطعی دیگری را در دوستی ترکیه و ایران آغاز نمود.

 

نیرومندی و پیشرفت مهم ترین ضامن بقای ثبات و آرامش سیاسی است

در پاسخ بیانات رئیس جمهوری ترکیه شاهنشاه اظهار داشت: اکنون شش سال از نخستین باری که من به طور رسمی به کشور شما مسافرت کردم می گذرد و باید با کمال خرسندی بگویم که در این مدت کوتاه کشور ترکیه به پیشرفت های فراوانی در همه شئون مختلف نائل شده است. وجود یک ترکیه آزاد و آباد و نیرومند طبعا آرزوی قلبی ما و خواسته همه دوست داران واقعی صلح و ترقی این منطقه حساس از جهان است همچنان که وجود یک ایران نیرومند و آباد و آزاد ضامن دیگری بر این امر به شمار می رود زیرا نیرومندی و پیشرفت کشورهای ما مهم ترین ضامن بقای ثبات و آرامش سیاسی این ناحیه مهم جغرافیایی است که شرط اصلی هر گونه ترقی اجتماعی است.

 

پیمان مرکزی صرفا دفاعی بوده و هیچ کشوری را تهدید نمی کند

به همین جهت است که به پیوستگی کشورهای ترکیه و ایران و کشور دوست دیگر ما پاکستان در پیمان مرکزی نه فقط ضامن حفظ منافع همه این کشورها است بلکه عامل مهمی در صلح تمام جهان است.

 بدیهی است همچنان که ما به کرات گفته ایم این پیمان که بر طبق مقررات منشور ملل متحد منعقد شده است هیچ کس را تهدید نمی کند و صرفا دارای جنبه دفاعی است زیرا مسلم است که هیچ یک از کشورهای ما قصدی به  جز دفاع مشروع از خود و از استقلال و حاکمیت و تمامیت خویش ندارند و کمال مطلوب آنها فقط این است که در پرتو این استقلال و ثبات سیاسی تلاش عظیم خویش را در راه بالا بردن سطح زندگانی مردم این کشور ها و تامین آینده بهتر برای ملل با موفقیت به سامان برسانند. این ملل و این دول حق دارند خواستار چنین آینده ای برای خویش باشند زیرا هر کدام از آن ها به خوبی می دانند که در ساختن بنای عظیم تمدن و اجتماع کنونی بشر سهم موثری برعهده داشتند.

 

تجربه به ایران آموخت که نمی تواند بی طرف باشد

 ساعت ده صبح دیروز شاه از دبیرخانه سازمان پیمان مرکزی دیدن کرد در این بازدید آرام وزیر امورخارجه، نوری اسفند یاری سفیر کبیر شاهنشاهی در ترکیه، آجودان های لشکری و کشوری شاه، سفرای کشورهای عضو پیمان و اعضای هیئت نمایندگی سنتو و شش تن از روزنامه نگاران ایرانی و پاکستانی حضور داشتند.

هنگام بازدید شاه از پیمان مرکزی خلعتبری دبیر کل پیمان مرکزی خوش آمد گفت و اظهار داشت:  پیمان مرکزی که همه می دانند یک اتحاد صرفا دفاعی است اولین گام و نخستین کوششی نیست که در راه دفاع از منطقه خاورمیانه برداشته شده است. پیش از جنگ جهانی دوم چهار کشور ایران، ترکیه،  عراق و افغانستان پس از مذاکراتی پیمانی را که معروف به پیمان سعد آباد بود بین خود امضاء کردند. تجربه هایی که ایران و پاکستان و ترکیه بعد از جنک جهانی دوم به دست آوردند به آنها آموخت که نمی توانند کشور های بی طر فی باشند و این بی طرفی یک سپر تدافعی حقیقی برای آنها باشد.

 

بی طرفی ایران در دو جنگ جهانی رعایت نشد!

شاهنشاه در پاسخ سخنان دبیر کل سازمان پیمان مرکزی بیاناتی ایراد کرد و اظهار داشت:

در طی دو جنک جهانی کشور من بی طرفی اختیار کرد ولی این بی طرفی به هیچ وجه رعایت نشد علت آن هم موقع جغرافیایی، کشور من می باشد و این موقعیت طوری است که هنگام وقوع هر پیش آمدی نمی تواند از تاثیر آن دور بماند.

در نتیجه این تجربه تلخ کشور من و همچنین دو کشور ترکیه و پاکستان متوجه شدند که لازم است در زمینه های فنی ارتباطی اقتصادی و نظایر آن با یکدیگر همکاری نمایند.

 

چون صنعتی نشده ایم نیازمند غرب هستیم!

مسلم است که بسیاری از منافع این سه کشور مشترک است. ما توجه داشتیم که چون کشور های ما هنوز به طور کامل صنعتی نشده اند نیازمند کشور های غربی خواهیم بود و از آنها انتظارتفاهم داشتیم زیرا بدان وسیله می توانستیم امنیت خود را تامین نمائیم. با کمال خوش وقتی ما چنین دوستانی را یافتیم از این جهت ما بدان سازمان موثر ملحق شدیم تا در وقوع هر گونه پیش آمدی تنها نباشیم در نتیجه نیز از این پیمان نیرو گرفتیم ودر زمینه های ارتباطی فرهنگی و اقتصادی نیز پیشرفت های قابل توجهی عاید ما شد.

 

مذاکرات آنکارا پیرامون بحران کوبا!

 «خبرگزاری فرانسه» 28 اکتبر از آنکارا گزارش داد: شاهنشاه دیروز از مرکز سنتو و دانشگاه جنک ترکیه دیدن فرموده و ناهار را با افسران ترک صرف کردند. این مهمانی از طرف عصمت اینونو و بانو به افتخار شاهنشاه برپا شده بود.

مذاکرات شاهنشاه با رئیس جمهوری ترکیه از بعد از ظهر دیروز آغاز شد.

به موجب اطلاعاتی که به دست آمده در این مذاکرات ابتدا بحران کوبا و نتایج احتمالی آن و سپس مسائل مشترک مورد علاقه دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

 

بر اثر خشکسالی ؛ از زمین سیستان دود بر می خیزد!

دیروز بعداز ظهر دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی طى یک مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت :

من با لحن صریح و قاطع اعلام می دارم هیچ قدرتی قادر نخواهد بود جلوی اصلاحات ارضی را بگیرد.

دکتر ارسنجانی بعد در مورد رود هیرمند گفت رودخانه هیرمند صد ها سال است که بین ایران و افغانستان مشترک بوده است و بیشتر آن در افغانستان مورد استفاده قرار می گرفته است و در مواقع طغیان آب مقداری از آب آن در دریاچه هامون ذخیره می شده و از آن برای کشاورزی استفاده می شده است.

در سال های اخیر که سد «کجکی» در افغانستان بر روی رود هیرمند بسته شد مشکلات مربوط استفاده از آب آن در ایران افزایش یافته است. در افغانستان در موقع احتیاج به آب یعنی فصل کشت جلو آب را می گیرند و وقتی که موقع کشت گذشت جلوی آب را تاحدی ول می کنند که می گویند آب به ایران رسیده است.

مذاکرات دیپلماسی هم که تاکنون شده هیچ گونه اثری نداشته است. از کف رودخانه هیرمند که سابق نمی شد با اسب گذشت حالا مردم پیاده عبور می کنند و حد اکثر 4 مترمکعب آب در کف آن جاری است که ۲ متر آن بخار می شود یا  به زمین فرو می رود. به طور خلاصه اکنون در سیستان از زمین از شدت خشکی خاک و دود بر می خیزد و اهالی کوچ می کنند و حیوانات اهلی آن ها می میرند و آب خوراکی هم نیست.

این انتظار بسیار طبیعی و معقول است که مقداری از آب سد کجکی را افغان ها رها کنند تا سیستان از بی آبی نجات پیدا کند ولی اگر آنها بخواهند بعدا یعنی بعد از مرک سهراب نوش دارو برای ما بفرستند البته به درد ما نمی خورد.

صحیح است که ما و افغانستان هر کدام دو کشور جدا و مستقل هستیم ولی تصدیق باید کرد که از لحاظ ریشه تاریخی کاملا به هم نزدیک و دارای زبان و مذهب و تاریخ مشترک هستیم و روی این اصل باید موضوع آب هیرمند فیصله پیدا کند و یک هیئت از دو طرف معین شود و در حاشیه رود هیرمند در دو کشور به بررسی بپردازد و ملاحظه کند واقعا وضع رودخانه هیرمند چگونه است.

من به عنوان یک ایرانی انتظار دارم افغانستان در این مورد با سرعت عمل رفتار کند. البته مذاکرات لازم از طرف وزارت خارجه شروع شده است ولی اگر قدری تاخیر شود دیگر آب به درد کسی نمی خورد؟

 

باید کوشش کنیم پیشرفت صنعتی متوقف نشود و قدم های جدیدی در این راه برداریم

صبح امروز اولین جلسه اتاق صنایع و معادن در دفتر دکتر ضیائی وزیر صنایع و معادن تشکیل گردید.

در این جلسه 28 تن از اعضای هیئت موسس اتاق حضور داشتند.

در آغاز دکتر ضیائی وزیر صنایع و معادن ضمن بیاناتی اظهار داشت :

این که در وضع کشور از نظر اقتصادی و صنعتی تحولاتی پیدا شده است و صنایع جدیدی احداث گردیده باید کوشش شود که این پیشرفت صنعتی متوقف نشده و قدم های جدیدی در این راه برداشته شود بدین منظور باید بدوا احتیاجات داخلی کشور را در نظر گرفته و آمار لازم از نوع فرآورده و مصرف آن در دست داشت و وضع صنایع فعلی را با احتیاجات کشور تطبیق نمود و نواقص صنایع موجود را رفع و برای کمبود ما یحتاج به ایجاد صنایع جدید دست زد و بعدا به فکر صادر کردن مازاد فرآورده ها بود و در راه صادرات کو شش نمود.

بهره برداری صحیح از منابع طبیعی کشور و ایجاد صنایع وابسته به آن بهترین راهی است که به وضع اقتصادی کمک خواهد نمود و چون هنوز به خوبی از منابع طبیعی این کشور استفاده نشده لذا دامنه وسیعی برای بهره برداری از منابع طبیعی و ایجاد کاردر پیش است که هم به ثروت ملی اضافه شده و هم برای بیکاران ایجاد کار خواهد شد.

 

آخرین خبرها از بحران کوبا

«روزنامه کیهان» امروز نوشت : فرمان برچیدن پایگاه های موشکی کوبا از طرف خروشچف صادر شد، خروشچف موافقت کرد مسئله انحلال پایگاه های خارج از آمریکا در مذاکرات ناتو-ورشو مطرح شود.

کندی رئیس جمهور آمریکا نیز خطاب به خروشچف گفت: از دستور شما استقبال می کنم و آن را کمک بزرگی به صلح تلقی می نمایم.

مک میلان نیز اظهار داشت: اکنون راه برای پایان دادن به مسابقه تسلیحاتی شرق و غرب بازشده است.

کاسترو نیز از آمریکا خواست پایگاه دریایی گوانتانامو را تخلیه و از کوبا رفع محاصره کند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.