6 آبان 1341

6 آبان 1341

خاطرات سفر رضاشاه به ترکیه تجدید شد!/پدر تاجدارم با دیدار آتاتورک بر پیوند دو ملت صحه گذاشت!/شاه ایران در آرامگاه آتاتورک!/ضیافت رئیس جمهوری ترکیه/عامل حفظ صلح جهان/پاسخ شاه و گورسل به روزنامه نگاران/تبریک تولد شاه هنگام مبادله اسناد قرارداد ترانزیت ایران و شوروی!/یکی از رهبران حزب توده آزاد شد/فواد روحانی : اطلاع و بصیرت هیئت ایرانی سبب تعجب کنسرسیوم شد!/توقیف سه مجله

خاطرات سفر رضاشاه به ترکیه تجدید شد!

شاه پس از ورود به آنکارا از سوی ژنرال گورسل رئیس جمهور ترکیه و نخست وزیر و روسای مجلسین و رئیس ستاد و شخصیت های دیگر لشکری و کشوری ترکیه مورد استقبال قرار گرفت.

در سالن فرودگاه رئیس جمهوری ترکیه به شاهنشاه خیر مقدم گفت و اظهار داشت  : مناسبات نزدیکی بین ملتین ایران و ترک که دارای یک سابقه عمیق و ریشه دار است و این مناسبات دوستی و تاریخی درزمان مرحوم آتاتورک و پدر تاجدارتان شاهنشاه فقید رضاشاه کبیر که از مردان ممتاز کشور شما بودند به مراتب عمیق تر گشت. ملت ترک خاطره این واقعه را همیشه به طور زنده حفظ کرده است.

ترکیه و ایران در مساعی و کوشش های ملل آزاد جهان که برای حفظ نظم و صلح دائمی می کوشند شرکت جسته و روابط مخصوصی که در پیمان مرکزی وجود دارد و از فعالیت و کوشش هایی که در این راه به کار برده اند نتایج مهمی به دست می آورند.

 

پدر تاجدارم با دیدار آتاتورک بر پیوند دو ملت صحه گذاشت!

شاه ایران در پاسخ بیانات رئیس جمهوری ترکیه گفت : حضرت رئیس جمهوری ، خیلی خوشوقتم که باردیگر به دیدار سرزمین زیبا و دوست ترکیه و ملت نجیب ترک که همواره نسبت به آن علاقه و دلبستگی صمیمانه داشته ام آمده ام. پیوستگی و نزدیکی دو ملت ما در طول قرون متمادی پایه گذاری شده و سنن همجواری و همبستگی و وحدت منافع این پیوستگی را به صورت امری کاملا طبیعی در آورده است و همین امر طبیعی ایجاب کرد که تقریبا در یک موقع به دست دو قهرمان ملی ایران و ترکیه عصر نوینی در تاریخ این دو کشور آغاز گردد و با دیدار تاریخی پدرم اعلیحضرت رضا شاه کبیر از آتاتورک بزرگ بر پیوند ها این دو مملکت و ملت به نحو خلل ناپذیری صحه نهاد.

 

شاه ایران در آرامگاه آتاتورک!

این گزارش می افزاید : «شاهنشاه در ساعت پنج بعداز ظهر دیروز تاج گلی نثار آرامگاه رهبر فقید ترکیه کمال آتاتورک نمودند.»

 

ضیافت رئیس جمهوری ترکیه

«خبرگزاری فرانسه» 27 اکتبر از آنکارا گزارش داد: طی نطق هایی که دیشب در ضیافتی که از طرف رئیس جمهوری ترکیه در کاخ «چالکا یا» به افتخار شاهنشاه ایران برپا شده بود میان سران دو کشور ایران و ترکیه مبادله گردید گورسل رئیس جمهوری ترکیه چنین گفت : ایران و ترکیه به پیروی از هدف ها و اصول ملل متحد سیاست مشترکی را که عبارت از استقرار صلح و نظم و امنیت پایدار بر پایه استقلال ، آزادی، عدالت و مساوات تمام ملت ها است دنبال می کنند .

کشورهای ما سهم با ارزشی را که سازمان پیمان مرکزی در حفظ صلح و امنیت منطقه ما دارد می ستایند و مصمم هستند در برابر تبلیغات اغفال کننده که به منظور وارونه جلوه دادن هدف های حقیقی این سازمان به عمل می آید مراقب و هوشیار باشند .

 

عامل حفظ صلح جهان

شاهنشاه ایران در پاسخ خود به رئیس جمهوری ترکیه پس از آن که شرح مفصلی در باره رشته های دوستی باستانی میان دو کشور سخن گفت اظهار داشت : بستگی ترکیه و ایران به دوست مشترکمان پاکستان در پیمان سنتو نه تنها منافع بین سه کشور را تضمین می کند بلکه عامل مهمی برای حفظ صلح جهان بشمار می رود .

این پیمان همان طور که بارها اعلام داشته ایم براساس منشور ملل متحد به وجود آمده کسی را تهدید نمی کند و فقط جنبه دفاعی دارد شک نیست که هیچ یک از سه کشور هدف دیگری جز دفاع قانونی و حفظ استقلال خود ندارند.

 

پاسخ شاه و گورسل به روزنامه نگاران

بر اساس این گزارش یادداشت های متبادله بین مسکو و واشنگتن در مورد کوبا با خونسردی و آرامش فراوان در آنکارا تلقی شده است زیرا که توجه مردم فعلا بیشتر مصروف حوادث مربوط به دیدار رسمی شاه ایران می باشد.

شنبه شب شاه ایران هنگام خروج از جشن ضیافت، به روزنامه نگاران اظهار داشت که من هنوز متن بیانیه های خروشچف را نخوانده ام و بنا بر این نمی توانم فعلا برای آن ها تفسیری بکنم.

ارکین وزیر خارجه ترکیه نیز گفت : فعلا چیزی نداریم بگوئیم، یادداشت هایی بین مسکو و واشنگتن مبادله شده است امری است مربوط به آن ها چرا می خواهید که ما خود را در این مسائل وارد کنیم؟!

گفتنی است خروشچف به کندی پیشنهاد داده است که آمریکا و شوروی در شورای امنیت تعهد خواهند کرد که خاکشان برای حمله به کوبا و ترکیه مورد استفاده واقع نشود.

کندی به خروشچف نوشته است : عناصر اساسی پیشنهاد شما را قبول دارم، آمریکا حاضر است پیرامون ناتو و ورشو وارد مذاکره شود.

 

تبریک تولد شاه هنگام مبادله اسناد قرارداد ترانزیت ایران و شوروی!

جراید امروز کشور نوشتند  :

هنگام مبادله اسناد ترانزیت ایران و شوروی «باری کوف» معاون وزارت بازرگانی خارجی، معاون وزارت راه ، رئیس اداره کشور های خاورمیانه وزارت امور خارجه، کفیل اداره قرار داد ها و حقوق وزارت امور خارجه، معاون اداره تشریفات وزارت امور خارجه اتحاد شوروی از طرف دولت شوروی و علیقلی اردلان سفیر کبیر و نماینده مختار ایران در اتحادشوروی، دکتر شیبانی معاون وزارت بازرگانی ، مهندس معرفت مدیر کل وزارت راه و قدیمی مستشار و وزیر مختار سفارت ایران در اتحاد شوروی و سایر کارکنان سفارت ایران از طرف ایران حضور داشتند.

سرگین لافین معاون وزارت امور خارجه اتحاد شوروی در این جلسه خطاب به حضار بیاناتی ایراد نمود و طی آن چنین اظهار داشت : آقایان و دوستان محترم ما همین حالا اسناد امضا شده موافقتنامه ترانزیت را که منافع متقابل ورفاه هر دو کشور را متجلی می سازد مبادله کردیم من به سهم خود این نکته را یاد آور می شوم که امروز مبادله اسناد امضا شده با جشن ملی ایران یعنی روز تولد اعلیحضرت همایونی شاهنشاه ایران مصادف شده است موقع را مغتنم شمرده و به همین مناسبت به هیئت نمایندگی ایران و رئیس آن آقای فروغی معاون وزارت امور خارجه ایران و همراهان و همچنین به دوست ما آقای اردلان سفیر ایران و همکاران ایشان تبریک می گویم.

سپس فروغی معاون وزارت خارجه ایران در پاسخ بیاناتی ایراد کرد و چنین اظهار داشت:

موافقتنامه ترانزیت شوروی و ایران از امروز قوت قانونی پیدا می کند شک نداریم که این کار یک گام مثبت در راه توسعه و بهبود مناسبات شوروی و ایران است بدون هیچ شک و شبهه ای این امر هم به نفع ایران و هم به نفع اتحاد شوروی تمام خواهد شد.

 

یکی از رهبران حزب توده آزاد شد

روزنامه ها امروز نوشتند : به دنبال عفو عده ای از زندانیان سیاسی که به مناسبت میلاد شاهنشاه انجام گرفت و خبر آن روز چهارشنبه هفته گذشته منتشر شد مشخص گردید که یکی از زندانیان آزاد شده «مرتضی یزدی» می باشد .

دکتر یزدی یکی از رهبران حزب منحله توده بود که پس از دستگیری در یک دادگاه نظامی به اعدام محکوم گردید ولی شاهنشاه با یک درجه عفو وی موافقت کرده و یزدی از اعدام رهایی یافت و به حبس ابد محکوم شد.

به مناسبت میلاد شاهنشاه کمیسیون عفو و بخشودگی وزارت دادگستری به پرونده 349 نفر که برای آنها تقاضای عفو و بخشودگی شده بود رسیدگی کرد کمیسیون 253 نفر از این عده را که بین آن ها ۱۷ نفر زندانی سیاسی بود مستحق عفو و بخشودگی تشخیص داد و وزیر دادگستری با عفو 224 نفر موافقت نمود و لیست اسامی این عده برای توشیح از طریق نخست وزیری به دفتر دربار شاهنشاهی ارسال گردید.

 شاهنشاه فرمان عفو این عده را توشیح و لیست عفو شدگان برای اجرا به دادگستری پس فرستاده شد و دستور آزادی آن عده از کسانی که با یک درجه عفو مدت محکومیت خود را طی کرده بودند صادر گردید.

 

فواد روحانی : اطلاع و بصیرت هیئت ایرانی سبب تعجب کنسرسیوم شد!

فواد روحانی دبیر کل سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» که برای شرکت در مذاکرات ایران و کنسرسیوم در پاریس و رسیدگی به امور دفتر مرکزی اوپک در ژنو به اروپا رفته بود به تهران باز گشت .

وی طی مصاحبه ای گفت در مذاکراتی که در پاریس صورت گرفت هیئت ایران آمادگی کامل داشت به همین جهت به کلیه اشکالاتی که نمایندگان کنسرسیوم برای رد  نظریات ایران می آوردند با دلایل محکم متقابل پاسخ داده شد.

توفیق ایران در مذاکرات پاریس نتیجه احاطه کامل وزیر دارایی به مسائل مربوط به نفت و مطالعه کاملی بود که قبلا هیئت ایران برای انجام این مذاکرات انجام داده بود.

هیات نمایندگی کنسرسیوم که تمام شرکت های نفتی عضو کنسرسیوم در آن نماینده داشتند هیاتی بودبسیار قوی و وارد و دارای مشاورین ورزیده که ریاست آن نیز با یک نفر از اعضای مؤثر شرکت نفت انگلیس بود .

هیئت ایران توانست با استدلالات صحیح و محکم به مشکلاتی که از طرف هیئت کنسرسیوم مطرح می شد پاسخ بدهد به طوری که اطلاع و بصیرت هیئت ایران سبب اعجاب هیئت کنسرسیوم شده بود و متعجب بودند که چگونه در هر موردی ما توانسته ایم قبلا پاسخ مستدلی تهیه کنیم و به هر صورت عمده مشکلاتی که آقایان مطرح می کردند همان مطالبی بود که آقای پیج هم در سخنرانی خود در تهران به آن اشاره کرد و مادر کنفرانس پاریس با دلائل قطعی آنها را رد کردیم .

 

توقیف سه مجله

«روزنامه اطلاعات» نوشت: امروز اطلاع پیدا کردیم که متاسفانه مجلات روشنفکر،خوشه و مهرایران به دستور صادق احمدی دادستان تهران توقیف شده اند و پرونده آن ها برای اظهار نظر درباره ادامه توقیف یا آزادی انتشار به دادگاه فرستاده شد تا ظرف سه روز خارج از نوبت اعلام رای شود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.