5 آبان 1341

5 آبان 1341

شاه : ما تحول را بدون خون ریزی انجام داده ایم/اسدالله علم : وجود شاه عطیه الهی که مملکت را حفظ کرده است!/اسدالله علم : تحت هدایت شاه تحول اجتماعی بزرگی در کشور در جریان است!/وضع مالی و اقتصادی همه روزه رو به بهبودی است!/سیاست اقتصادی/آغاز سفر رسمی شاه به ترکیه/سفر شاه به ترکیه و یادآوری سفر رضاشاه در سرمقاله «روزنامه اطلاعات»/«پارس» همیشه نام خلیج جنوبی ایران بوده است

شاه : ما تحول را بدون خون ریزی انجام داده ایم

«روزنامه های اطلاعات و کیهان» امروز نوشتند : از ساعت ۸ و سی دقیقه بامداد دیروز مراسم سلام عید میلاد شاهنشاه در کاخ گلستان در پیشگاه همایونی برگزار شد و به دعوت وزارت دربار شاهنشاهی طبقات مختلف به حضور شاهنشاه بار یافتند.  این مراسم تا یک ساعت بعد از ظهر به طول انجامید.

بر اساس این گزارش « در ساعت ۸ و سی دقیقه آقایان علما و روحانیون بحضور شاهنشاه شرفیاب شدند آیت

 شاهنشاه از تبریکات آقایان علما اظهار امتنان کرد و گفت آقایان می دانند که من آرزویی جز سعادت وترقی ملت خودم در پرتو تعلیمات عالیه اسلامی ندارم و هیچ انگیزه ای به جز خدمت به مصالح ملت ایران محرک من نیست امیدوارم با فضل وعنایات الهی روز بروز ایران آینده بهتر و سعادتمند تری داشته باشد.

 

اسدالله علم : وجود شاه عطیه الهی که مملکت را حفظ کرده است!

در ساعت ۹ و سی دقیقه بامداد هیئت وزیران به پیشگاه شاهنشاه بار یافتند و اسدالله علم نخست وزیر چنین معروض داشت: «  چاکر اجازه می خواهد با نهایت افتخار مولود مسعود شاهنشاه را از طرف خود و هیئت دولت صمیمانه به پیشگاه مبارک تبریک عرض کند. ما ایرانی ها یک عقیده ای داریم که ملت ایران و کشور ایران همواره در پناه خدا حفظ شده است. به طور قطع وجود مسعود اعلیحضرت همایونی برای ملت و کشور ایران یکی از همین عطایای خداوندی است که باعث حفظ و حراست ایران شده است.

در طول تاریخ سلطنت شاهنشاه با این که به وجود اعلیحضرت همایونی بسیار سخت گذشته ولی به هرحال هر کس در ایران می داند که وجود مسعود اعلیحضرت همایونی وسیله حفظ استقلال ایران است. الان اعلیحضرت همایونی نه تنها شاهنشاه محبوبی هستند بلکه قائد عالی قدر نیز هستند که صفات عالی انسانی را با مراتب قیادت و فرماندهی توام کرده اند. به طور قطع کسی که قدرت دارد ولی معتقد به عدالت است کسی که امکانات زیاد دارد ولی در عین حال متحمل است قائدی است که صفات عالی انسانی را بالاتر و برتر از مراتب دنیایی می داند.

 ما به وجود شاهنشاه معظم خود افتخار می کنیم ملت ایران افتخار می کند امید است کشور ایران در زیر سایه شاهنشاهی به مقا می که دارد برسد و انشاءالله دوره سلطنت اعلیحضرت همایونی و دوره زندگی اعلیحضرت از پر افتخارترین دوران های تاریخ ایران باشد.

 

اسدالله علم : تحت هدایت شاه تحول اجتماعی بزرگی در کشور در جریان است!

در ساعت ده و سی دقیقه بامداد هیئت دولت ، قضات ، استادان دانشگاه ها و روسای ادارات دولتی

به پیشگاه همایونی بار یافتند و اسدالله علم نخست وزیر به نمایندگی از طرف عموم کارمندان دولت چنین معروض داشت : شاهنشاها! عید سعید مولود اعلیحضرت همایونی را از طرف عموم کارکنان و کارمندان دولت به پیشگاه مبارک تبریک عرض می کنم.

زندگانی شاهنشاه در تمام این مدت برای ملت ایران مظهر خیر و رحمت بوده است و هر قدمی که اعلیحضرت همایونی در زندگی برداشته اند مشحون از فدا کاری و از خود گذشتگی در راه اعتلا و عظمت کشور ایران و سعادت مردم آن بوده است و نه تنها کارمندان دولت معتقد به این اصل هستند بلکه دنیا به این اصل اذعان دارد و هم اکنون تحت هدایت عالیه شاهنشاه تحول اجتماعی بزرگی در کشور در جریان است. مبارزه با بی سوادی و راه عملی و صحیحی که شاهنشاه برای آن تعیین و طرح فرمودند به طور قطع عمل بی سابقه ای در ایران و در تمام دنیا است و مشکل بی سوادی را به طور قطع در این مملکت حل خواهد کرد.

رفورم اجتماعی از لحاظ اصلاحات ارضی که شاهنشاه از سال ها قبل وجهه همت خویش قرار دادند یکی دیگر از اقدامات بزرگ و سودمند و مؤثر و مفیدی است که ملت ایران را به سوی سعادت می برد.

تحت هدایت شاهنشاه اکنون مملکت از لحاظ سیاسی از ثابت ترین ممالک جهان است و مردم ایران قدر این نعمت گران بها را به خوبی می دانند.

 

وضع مالی و اقتصادی همه روزه رو به بهبودی است!

وضع مالی و اقتصادی همه روزه رو به بهبودی است و با نهایت افتخار به عرض می رسانم که امروز که چهارم آبان ماه و مصادف با مولود با سعادت آن اعلیحضرت است حتی یک دینار هم پرداخت نشده از ماه گذشته باقی نمانده و به علاوه موجودی کافی در خزانه دولت هست.

 

سیاست اقتصادی

سیاست ثبات اقتصادی که بدان امر فرمودند و به زودی به ملت ایران در باره آن اظهار نظر خواهیم کرد باعث استحکام بیشتر وضع مملکت خواهد بود. برای اینکه وقت مبارک را بیش از این نگرفته باشم عرایضم را خاتمه می دهم و به عرض پیشگاه مبارک می رسانم که عموم کارمندان دولت با نهایت افتخار حاضر به هر گونه فداکاری در راه اجرای اوامر اعلیحضرت همایون شاهنشاه می باشند.

 

آغاز سفر رسمی شاه به ترکیه

شاه در ساعت ده صبح امروز قدم به فرودگاه مهرآباد گذاشت. در فرودگاه؛ شاهپورها، نخست وزیر، وزیر دربار شاهنشاهی، وزرا، شهردار تهران، امرای ارتش، شیخ السفرا، اعضای سفارت ترکیه و رجال و شخصیت های مملکتی حضور داشتند.

در سفر ترکیه عباس آرام وزیر امور خارجه، عبدالکریم ایادی پزشک مخصوص، حسینعلی لقمان ادهم کفیل ریاست کل تشریفات سلطنتی، تیمسان دریابان رسایی آجوادان لشکری، فریدون دیبا رئیس اداره اول سیاسی وزارت امور خارجه، تیمسار سرلشکر فتح الله مین باشیان آجوادان لشکری، اصلان امیرافشار آجوادان کشوری و  غلامعلی سیف ناصری آجوادان کشوری شاه را همراهی می کنند.1

 

سفر شاه به ترکیه و یادآوری سفر رضاشاه در سرمقاله «روزنامه اطلاعات»

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز  خود نوشته است :  «روزی که زمام امور کشور را به دست گرفتم در مرحله اول لزوم دوستی بین ایران و ترکیه را احساس کردم. این روابط و مناسبات دوستی و برادری به طوری پی ریزی شده است که در آینده از هر گونه گزند و تزلزل مصون خواهد بود.»

 

«پارس» همیشه نام خلیج جنوبی ایران بوده است

سمینار خلیج فارس که به دعوت اداره کل انتشارات و رادیو در باشگاه افسران تشکیل شد روز سه شنبه 24 مهر ماه 1341 به وسیله وزیر فرهنگ به نام اعلیحضرت همایون شاهنشاه افتتاح گردید و هیئت رئیسه جلسات انتخاب  شدند.

از چهارشنبه 25 مهر ماه تا سه شنبه اول آبان ماه هر روز از ساعت پنج تا هشت بعداز ظهر جلسه های سمینار تشکیل شد ، چهار تن از اعضا درباره موضوع های پیش بینی شده مطالبی اظهار داشتند که مورد توجه و دقت نظر حضار هرجلسه واقع شد .

این موضوع ها شامل مسائل تاریخی ، جغرافیایی ، اقتصادی ، اجتماعی و حقوقی خلیج فارس می شد و سخنرانان در پیرامون این مسائل اطلاعات و نظریات خود را در معرض سنجش و قضاوت قرار دادند.

از بررسی کلی و اجمالی سخنرانی ها و مذاکراتی که در این جلسه ها صورت پذیرفت مطالب متنوع و بسیار سودمندی مورد توجه قرار گرفت که خلاصه آن به صورت قطعنامه سمینار خلیج فارس اعلام می شود.

در این قطعنامه آمده است : 

سمینار با سنجش وضع تاریخی و اجتماعی خلیج فارس از روی مدارک و اسناد و نقشه های قدیم و جدید این حقیقت مسلم را بار دیگر مورد تایید قرار داد که نام این خلیج همیشه منسوب به «پارس » بوده است و همواره ساحل نشینان و جزیره نشینان این دریا در نیک وبد زندگانی مردم ایران شریک بوده اند.

قدمت پیوستگی عنصر پارسی با این دریا که به 27 قرن قبل از این بالغ می شده است سبب شده که دریانوردان و جغرافیا نویسان یونانی این دریا را از موقعی که در آثار نوشته و مدون نامی پیدا کرده است دریای پارس وخلیج فارس بنامند و دریای دیگری را که بحر احمر و دریای قلزم نیز نامیده شده است خلیج عربی نام بگذارند.

استعمال نام های تازه تر بحر احمر و دریای قلزم برای خلیج عربی مجوز آن نیست که قدمت استعمال خلیج عربی را طوری فراموش شده بدانند که بتوان این نام را برای تعبیر و توصیف دریای نامدار دیگری آزاد پنداشت و خطایی که در این امر اخیرا دیگران مرتکب شده اند ابدا مقرون به روح انصاف در تشخیص حقایق تاریخی و جغرافیایی نبوده و در خور اصلاح است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.