3 آبان 1341

3 آبان 1341

نخست وزیر : این همه ثروتی که صرف تهیه سلاح می شود برای آبادانی هزینه گردد دنیا بهشت می شود/دنیا محتاج آرامش و صلح است/ورود هیئت بازرگانی ایران به مسکو ؛ فروغی : امیدواریم این مسافرت باعث خیر و برکت برای دو کشور باشد!/تفسیر رادیو مسکو از سفر هیئت ایرانی به شوروی/اشل سنگین مالیاتی امروز نقش ترمز کننده در پیشرفت اقتصادی دارد/آخرین خبرها از بحران کوبا!

نخست وزیر : این همه ثروتی که صرف تهیه سلاح می شود برای آبادانی هزینه گردد دنیا بهشت می شود

در جشن روز ملل متحد اسدالله علم نخست وزیر طی سخنانی اظهار داشت :

ملت ایران مانند کلیه ملت های آزاده جهان بیش از هر چیز احتیاج به آرامش و صلح و وجود حسن تفاهم بین المللی دارند و دنیای متمدن امروز همه جانبه برای رفاه و سعادت افراد تلاش می کند ولی وقتی این تلاش ها به ثمر می رسد که نتایج آن با انفجار یک بمب اتمی دود و خاکستر نشود.

 

دنیا محتاج آرامش و صلح است

امروز دنیا محتاج آرامش و صلح است، این همه انرژی و ثروتی که صرف ایجاد تدارک تسلیحات می شود اگر صرف آبادانی و عمران می شد جهان بهشت موعود بود و ما با تمام ملل جهان در اظهار نفرت از جنک هم صدا هستیم و به هواخواهان صلح و آرامش بین المللی درود می فرستیم. بشریت امروز در آستانه یکی از روزهای بحرانی خود قرار دارد و برای نجات از این ناراحتی ها چاره ای جز تسلیم به منطق و عقل سلیم نیست. من معتقدم که در راه حفظ صلح جهانی ملت های کوچک مانند ملت های مقتدر بزرگ در سازمان ملل متحد به طور موثر عمل خواهند کرد.

سازمان ملل متحد کعبه آمال مردم صلح دوست جهان است. باید دعا کنیم خودخواهی های بشر هر روز کمتر از پیش بشود و ایمان و اعتقاد به صلح و استقرار آرامش بین المللی عمومیت پیدا کند.

پس از پایان سخنان نخست وزیر دکتر خانلری وزیر فرهنگ رشته سخن را به دست گرفت و چنین اظهار داشت :

ما آرزو داریم که امکان و فرصت داشته باشیم که به اصلاح خودمان بکوشیم یعنی بتوانیم برای فرزندان ایران وسائل زندگی بهتر و فرهنگی بهتر آماده کنیم. پیداست که برای رسیدن به چنین آرزویی ناچار می بایستی که آرامش و آسایش در دنیا برقرار باشد تا ما هم بتوانیم از آن بهره مند شویم بنا بر این کوشش هایی که دستگاه بزرگ سازمان ملل متحد در این راه می کند مسلما مورد کمال علاقمندی ما است و آرزو داریم که در این کوشش همیشه سازمان ملل متحد موفق باشد تا این که وسیله پناه و آسایش و امنیتی که از این طریق حاصل خواهد شد همه ملت ها و از جمله ملت ایران بتوانند به آرزوی خودشان در راه ترقی و تکامل و پیشرفت نائل بشوند.

 کوشش هایی که انجمن ملی طرفدار سازمان ملل متحد برای شناساندن هدف و اقدامات این سازمان در ایران به عمل می آورد بایستی مورد کمال توجه و علاقمندی همه باشد و بنده هم به سهم خودم و به حکم سمتی که دارم از این انجمن ملی و اقدامات و کوشش هایی که تا به حال به عمل آورده است تشکر می کنم .

 

ورود هیئت بازرگانی ایران به مسکو ؛ فروغی : امیدواریم این مسافرت باعث خیر و برکت برای دو کشور باشد!

هیئت بازرگانی ایران که به ریاست محمود فروغی معاون سیاسی و پارلمانی وزارت امور خارجه و عضویت آقایان دکتر شیبانی معاون وزارت بازرگانی و مهندس معرفت مدیر کل وزارت راه به مسکو عزیمت کرده بودند بعد از ظهر وارد مسکو شدند..

فروغی معاون وزارت امور خارجه ایران در فرودگاه مسکو نطقی ایراد کرد و گفت : ما از مسافرت به اتحادشوروی خوشحالیم و موافقت نامه ترانزیتی دو کشور موجب بسط و توسعه همکاری میان ایران و شوروی خواهد شد.

معاون وزارت امور خارجه ایران افزود: جای کمال خوشوقتی است که من و دوستانم به  خاک دولت همسایه و دوست اتحاد شوروی وارد شدیم. بسیار خوشوقتیم که این مسافرت را انجام دادیم و همه جور محبت و مهربانی ابراز شد و امیدواریم که این مسافرت به مملکت بزرگ شوروی موجب خیر و برکت هردو طرف باشد و بعد از این راه باز باشد تا دیگران هم این گونه مسافرت های دوستانه را بتوانند دنبال کنند.

 

تفسیر رادیو مسکو از سفر هیئت ایرانی به شوروی

رادیو مسکو دیروز ضمن تفسیری در اطراف سفر هیئت بازرگانی ایران به شور وی گفت : محافل اجتماعی شوروی بازدید هیئت نمایندگی ایران را از اتحاد شوروی با علاقمندی تلقی می نمایند تبادل یادداشت بین اتحاد شوروی و ایران که یک ماه قبل انجام گرفت به اصلاح روابط بین کشورهای ما کمک نمود و موجبات توسعه همکاری همه جانبه بین دو کشور را به نفع طرفین فراهم ساخت.

 ورود نمایندگان ایران به مسکو برای مبادله اسناد مصوبه موافقت نامه شوروی و ایران درباره ترانزیت قدمی به پیش در راه توسعه مناسبات است.

 اعتبار یافتن موافقتنامه ترانزیت در بازرگانی ایران و شوروی تاثیر مساعد خواهد داشت و همان طور که جراید ایران خاطر نشان می سازند برای تحویل کالا های ایران به اروپا راه مناسب و ارزانی گشوده می شود و بدین طریق از مخارج حمل و نقل صادر کننده ایرانی کاسته  خواهد شد و قدرت رقابت کالاهای ایرانی افزایش خواهد یافت.

اتحاد شوروی می کوشد با تمام کشور های همسایه صرف نظر از نظام اجتماعی روابط حسن هم جواری واقعی برقرار سازد بهبود روابط با همسایه جنوبی ما ایران که از چندی پیش آغاز گردیده موجب خرسندی محافل اجتماعی شوروی گردیده است.

 

اشل سنگین مالیاتی امروز نقش ترمز کننده در پیشرفت اقتصادی دارد

امروز اطلاع حاصل شد که طرح جدید قانون مالیات بر درآمد مورد مطالعه وزیر دارایی قرار گرفته است.

احتمالا در چند روز آینده طرح مزبور با اظهار نظر وزیر دارایی به کمیسیون مخصوصی جهت مطالعه نهایی و اصلاحات لازم تسلیم خواهد شد .

طرح مزبور شامل کلیه رشته های مالیاتی است و همان طور که قبلا نیر روزنامه ها نوشته بودند موضوع مهمی که در طرح جدید مالیات بر درآمد مورد تجدید نظر قرار گرفته اشل مالیاتی است. مسئله اشل مالیاتی از چند سال قبل به این طرف مورد اعتراض صاحبان صنایع و بازرگانان بوده است چون معمولا اشل سنگین مالیاتی مربوط به آن ها می باشد.

محافل اقتصادی معتقدند که اشل سنگین فعلی مالیاتی که حتی در کشور های پیش پا افتاده هم مورد عمل نیست نقش ترمز کننده ای در پیشرفت اقتصادی کشور دارد و مانع آن است. وزارت دارایی هم معتقد شده که در صورت تبدیل اشل سنگین فعلی به اشل عادلانه و صحیح میزان مالیات دریافتی نه تنها کم نمی شود بلکه به علت آن که میزان آن قابل پرداخت است فکر فرار و تقلب در پرداخت مالیات از بین می رود و در نتیجه مالیات درحدود واقعی خود وصول خواهد شد.

 

آخرین خبرها از بحران کوبا!

«روزنامه کیهان» نوشت : پس از نگرانی 48 ساعت گذشته صبح امروز به علت ادامه محاصره شدید کوبا از طرف آمریکا کشتی های شوروی به آب های کوبا نزدیک نشدند.

مقامات سفارت شوروی در آمریکا اعلام کرده بودند ناوگان روسی عازم کوبا حامل اسلحه نیست.

برتراند راسل فیلسوف انگلیسی نیز دیشب طی تلگرافی از کندی تقاضا کرد که جواب صلح جویانه ای به پیشنهاد خروشچف دایر بر تشکیل کنفرانس سران درباره مسئله کوبا بدهد.

کیهان همچنین نوشت : مردم تهران دیشب نگران وقوع جنگ بودند!

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.