2 آبان 1341

2 آبان 1341

تاثیر بحران کوبا در ایران ؛ بهای طلا بالا رفت!/اظهار خوشوقتی شاه از استقلال الجزایر!/ایران و بحران جهانی/موردی برای مقایسه ایران با کوبا وجود ندارد!/ایران بیهوده خود را وارد ماجراهای خطرناک نمی سازد!/بار تسلیحات کمر ممالک بزرگ را خم می کند!/می گویند از صنایع داخلی باید حمایت کرد ولی از خارج خرید می کنند!/آخرین خبرها از بحران کوبا!

تاثیر بحران کوبا در ایران ؛ بهای طلا بالا رفت!

به علت تاثیر حوادث و بحران اخیر جهانی در بازار ایران بهای طلا ترقی کرد و ظرف دو روز گذشته برای صادرات ایران سفارش جدیدی نرسیده است.

بحران سیاسی دنیا که از صبح دیروز کلیه بورس های بین المللی را تحت تاثیر قرارداده و سهام غالب بورس ها تنزل کرده است در بازار تهران هنوز اثر قابل توجهی نکرده است.

در ایران به علت عدم وجود بورس این نوع حوادث سیاسی دیرتر اثر می گذارد و معمولا وقتی بحران خیلی شدت یابد ممکن است در قیمت کالاهای مصرفی مردم تاثیر به جا گذارد.

تاثیر بحران سیاسی روی ارز آزاد و طلا و مواد اولیه صادراتی بیشتر است.

از کالاهای صادراتی فعلا پنبه در درجه اول بوده و مورد معامله روزانه ایران و خارج است.

در حال حاضر مرکز بحران منطقه آمریکا است و برای کالاهای صادراتی ایران به آمریکا در ظرف دیروز و امروز هیچ گونه سفارسی نرسیده است.

در مورد اروپا نیز پنبه در درجه اول اهمیت است و روزانه سفارشات مختلف به ایران می رسد که در ظرف دیروز و امروز فقط چند تلگراف با تلکس رسید که مربوط به معاملات قبلی بود.

تجار صادر کننده ایران معتقدند که نگرانی صاحبان صنایع در اروپا فقط در چند روز اول معلوم می شود بنا بر این فردا تا پس فردا هم ممکن است خبری از خارج نباشد اما این اصل مورد توجه باید قرار گیرد که مواد اولیه در صورت بروز جنگ مورد احتیاج بیشتر کشورهای اروپایی خواهد بود به همین جهت باید انتظار داشت که در صورت جدی شدن وخامت اوضاع و احوال جهان قیمت مواد اولیه ترقی کند.

اخبار مربوط به محاصره کوبا توسط نیروهای دریایی آمریکا و احتمال بروز جنگ بین نیروهای آمریکا و شوروی در منطقه خلیج کارائیب مثل سایر محافل، در محافل بازرگانی کشور و بازار مورد بحث و تفسیر می باشد.

ظرف دیروز و امروز بهای طلا بخصوص یک پهلوی طلا 8 تا 12 ریال ترقی کرد و عرضه مسکوک طلا به بازار توسط مردم و صراف ها به طور محسوسی کاهش یافت. در مقابل بهای دلار و پوند انگلیسی مختصر تنزل قیمت داشت و سایر ارزها بهای خود را حفظ کردند.

 

اظهار خوشوقتی شاه از استقلال الجزایر!

امروز به مناسبت روز سازمان ملل متحد تمبر مخصوصی از طرف وزارت پست و تلگراف با همکاری اداره هنرهای زیبای کشور منتشر خواهد شد و همچنین شاه طی پیامی به مناسبت همین روز از استقلال الجزایر اظهار خوشوقتی کرد.

در پیام شاه آمده است : مساعی سازمان ملل متحد در سال گذشته در زمینه رفع اختلافاتی که صلح را در جنوب شرقی آسیا تهدید می کرد قابل تقدیر و استقلال  چند کشور نوبنیاد بخصوص  کشور هم کیش ما الجزایر و ورودشان به سازمان ملل متحد مایه خوشوقتی است.

امیدواریم در بحث های سازمان ملل متحد اختلافات و کشمکش ها منتهی به تفاهم و اعتماد متقابل بشود تا در یک محیط مساعد موجبات حل مسائل بزرگ بین المللی از قبیل مسئله خلع سلاح و منع آزمایش های اتمی فراهم شود و سازمان بتواند با فراغت خاطر مساعی خود را بیشتر صرف کارهای عمرانی و رفاه مردم جهان و استقرار عدالت اجتماعی بنماید و در زمینه پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشورهای در حال توسعه گام های بزرگتری بردارد.

 

ایران و بحران جهانی

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : خطر شروع جنگ جهانی سوم بر سر بحران کوبا مردم ایران را نیز مانند همه جهانیان دچار نگرانی شدید ساخته است. در بیست و چهار ساعت گذشته با اخطار جدی پرزیدنت کندی به محاصره دریایی کوبا و عکس العمل شدید شوروی دنیا ناگهان خود  را با سخت ترین بحران ۱۷ سال گذشته روبرو یافت و در بیست و چهار ساعت آینده آشکار خواهد شد که چه اندازه احتمال برخورد مسلحانه بین دو قدرت بزرگ جهانی می رود.

در این ساعات بسیار دشوار همه ما باید امیدوار باشیم که میانه روی و تمایل به حفظ میراث بزرگ فرهنگ و تمدن بشری و زندگی ده ها و صدها میلیون ساکنان این کره بر خشونت ها و تعصبات فائق آید و مسئله ای که می توان با مذاکره و مصالحه حل کرد به وقوع حوادثی نینجامد که تا دنیا باقی است موجب دریغ و افسوس خواهد بود و بر افتخارات هیچ فرد و ملتی نخواهد افزود، زیرا این بار بر خلاف جنگ های گذشته غالب و مغلوبی در کار نیست. کسی باقی نخواهد ماند که پیروزی خود را جشن بگیرد و اقدام به جنگ را با ثمرات موفقیت توجیه کند.

 

موردی برای مقایسه ایران با کوبا وجود ندارد!

امروز مردم ایران از چند ماه پیش آسوده تر هستند زیرا دیگر موردی برای مقایسه وضع کشور ما با نقاط بحرانی دیگر جهان، از جمله کوبا، وجود ندارد .

مبادله یادداشت های بین المللی بین ایران و شوروی ورفع سوء تفاهماتی که در زمینه سیاست خارجی ایران وجود داشت و تایید این نکته که خاک ایران پایگاه موشک های خارجی قرار نخواهد گرفت، بین دوطرف محیط آرامی برقرار ساخته است که ارزش آن در این روزهای دشوار آشکار می شود.

دیگر هیچ کس در دنیا نمی تواند در ماجرایی که هزاران کیلومتر دور از مادر دریای کارائیب روی می دهد پای ایران را به میان بکشد.

 

ایران بیهوده خود را وارد ماجراهای خطرناک نمی سازد!

ایران بیهوده خود را وارد ماجراهای خطرناک نمی سازد و دوستی با هیچ دولتی را مستلزم دشمنی با دیگران نمی داند و تردید نیست که اگر این روش از جانب تعداد بیشتری از دول اتخاذ می گردید دنیا جای آرام تر و امن تری از آنچه هست می بود.

ترس از آینده در شرایط کنونی امری طبیعی است. همه کس حق دارند از عواملی که کار دنیا را به این جا رسانده اند ناراضی و به شدت خواهان ادامه مذاکره و توسل به روش های مسالمت آمیز برای رفع اختلافات بین المللی باشند، با این همه اعتقاد ما بر این است که هنوز عناصر امیدواری و خوش بینی در این موقعیت غلبه دارد و وضع هنوز به جایی نرسیده است که اختیار جنگ و صلح از دست ها خارج شود. کوشش هایی که در شورای امنیت ملل متحد صورت می گیرد، و احتمال مذاکرات مستقیم بین سران امریکا و شوروی نقطه های روشنی در افق ابر آلود  کنونی است.

 

بار تسلیحات کمر ممالک بزرگ را خم می کند!

«دکتر متین دفتری» طی نطقی به مناسبت روز ملل متحد اظهار داشت:

من هرگز فراموش نمی کنم آن جلسه مجللی را که اوتانت برای ادای سوگند در مجمع عمومی حضور یافت و من به  عنوان یک فرد آسیایی به خود می بالیدم که برای اولین دفعه یک آسیایی ارزنده به وراثت یک اروپایی نامدار زمام امور جهان را به دست گرفته است . در اوانی که یک مسلمان آفریقایی در کرسی ریاست مجمع جلوس کرده بود و امروز هم بی نهایت مسرورم که باز مسند ریاست مجمع نصیب مسلمان دیگر آسیایی نماینده  کشور همسایه و دوست ایران شده است.

بار سنگین تسلیحات بالاخره کمر کشورهای بزرگ را خم خواهد کرد و در کمیسیون خلع سلاح که چندی است در ژنو با شرکت کشور های بی طرف مشغول کار شده خرد بر جاه طلبی های بیهوده فائق می آید و موجبات توافق بین این کشورها بخصوص در قسمت منع آزمایش های اتمی که سلامت بشر را تهدید می کند فراهم خواهد شد و با پایان دادن به مخارج مسابقه در تسلیحات از صرفه جویی ها در بودجه های نظامی زندگی بالنسبه مرفهی برای دو ثلث بشریت که طبق گزارش رسمی دبیر کل سازمان ملل متحد عمر فلاکت باری به فقر و فاقه و گرسنگی می گذرانند تامین خواهد شد.

 

می گویند از صنایع داخلی باید حمایت کرد ولی از خارج خرید می کنند!

«روزنامه اطلاعات» در یادداشتی اقتصادی به قلم « م.صمصامی» نوشته است : کارخانه ای با صرف سرمایه هنگفتی به کار افتاده آماده شده تا یک کار تولیدی در مملکت انجام دهد و عده ای در آن کارخانه مشغول کار شوند. محصولی که از خارج با مصرف پول زیاد و ارز وارد مملکت می شود در داخله ساخته شود. ولی این واحد صنعتی، به خاطر آن که دستگاههای مربوطه ، سفارش برایش نمی دهند کارش را تعطیل کرده و در کارخانه را هم بسته است.

این، مفهوم خبر تعطیل یک کارخانه بزرگ و مجهز مونتاژ اتوبوس است که در این مملکت ایجاد شده ولی دچار بی مهری شرکت واحد اتوبوسرانی و مؤسسات حمل و نقل وسایر مؤسسات شده است.

وزارت صنایع و معادن ، به دنبال سیاست خود در افزایش تولید داخلی و حمایت از تولیدات است و در مورد کارخانه مونتاژ اتوبوس هم قطعا همین عقیده را دارد. ولى فلان دستگاه دولتی گوشش به این حرف ها نیست و برای رفت و آمد کارکنان خود اتوبوس های آخرین سیستم و گران قیمت خارجی وارد می کند. یا شرکت واحد که یک مؤسسه دولتی تلقی می شود این طور می پسندد که اتوبوس را 70 هزار تومان گران تر از خارج بخرد و سفارش به کار خانه داخلی ندهد.

کدام دستگاه سیاست دولت را که توسط نخست وزیر وقت هم تشریح شده، باید اجرا کند و اگر مقررات اقتصادی فقط روی کاغذ باشد یا از حدود گفته تجاوز نکند ، چگونه می توان به آن اطمینان کرد؟

 

آخرین خبرها از بحران کوبا!

«روزنامه کیهان» امروز نوشت : به دنبال اعلامیه شدیدی که دیروز از طرف دولت شوروی در پاسخ کندی صادر شد قوای مسلح شوروی آماده جنگ شد.

نیروهای پیمان ورشو و کوبا نیز آماده جنگ شده اند و شوروی اعلام کرد که موشک های این دولت نه به روی آمریکا و نه به روی هیچ کشور دیگری نخواهند افتاد مگر آن که شوروی را مجبور کنند.

ناوگان شوروی و آمریکا امروز روبرو می شوند، شوروی اعلام کرده است به متجاوزین با نیرومندترین ضربه متقابل پاسخ خواهد داد، آمریکا به قمار وحشتناکی دست زده که نتیجه آن روشن شدن آتش جنگ جهانی است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.