1 آبان 1341

1 آبان 1341

خریدهای خارجی صنعت نفت کاهش می یابد/مذاکرات مربوط به روابط ایران و شوروی توسعه می یابد/تهران یک دهکده بزرگ است!/علل عقب ماندگی فرهنگی در کشور چیست؟!/صادرات 600 هزار دلار کالا به ژاپن/واردات از کانادا 6 برابر صادرات است/صادرات آلمان غربی به ایران معادل کل صادرات ایران به کلیه کشورها بوده است!/آمریکا کوبا را محاصره کرد/مقررات بازنشستگی تغییر کرد

خریدهای خارجی صنعت نفت کاهش می یابد

علی مرندی سرپرست توسعه صنایع داخلی شرکت ملی نفت گفت : خریدهای خارجی صنعت نفت کاهش می یابد، مصنوعات کشور جانشین کالاهای خریداری از خارج می گردد.

مواد اولیه مصرفی کالاهایی که شرکت های نفتی در داخله خریداری کنند از حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف خواهد بود.

خریدهای سالیانه صنعت نفت ایران در سال های اخیر به 600 میلیون تومان رسیده است.

تاکنون مشخصات یک هزار قلم از کالاهای ساخت داخله پس از بررسی مورد قبول شرکت نفت واقع شده است.

در سال گذشته خرید صنایع نفت در داخل کشور قریب 700 میلیون ریال بود.

 

مذاکرات مربوط به روابط ایران و شوروی توسعه می یابد

بعد از ظهر دیروز هیئت نمایندگی ایران با راه آهن تهران را به سوی مسکو ترک کرد تا اسناد قرارداد ترانزیتی ایران و شوروی را مبادله کند و پیرامون روابط اقتصادی و فرهنگی دو کشور مذاکراتی به عمل آورد.

در ایستگاه راه آهن تهران نیکلای پکوف سفیر کبیر شوروی در ایران گفت : همان طور که آقای علم نخست وزیر اظهار داشته اند این هیئت با ماموریت حسن نیت رهسپار شوروی می شود، بنا بر این باید امیدوار بود که این ماموریت قرین کامیابی گردد.

سفیر شوروی یادآوری کرد که وی شخصا امیدواری زیادی به ثمر بخش بودن مسافرت هیئت حسن نیت ایران به شوروی دارد اما اضافه کرد که در آینده نزدیک از طرف شوروی نیز متقابلا هیئت حسن نیتی وارد ایران نخواهد گردید.

پکوف به خبرنگاران گفت مسافرت هیئت نمایندگی ایران به شوروی موجب توسعه  روابط دوستانه دو کشور خواهد گردید.

 

تهران یک دهکده بزرگ است!

شهردار تهران در شورایعالی انجمن های محلی گفت : تهران یک دهکده بزرگ است ولی مردم این شهر از لحاظ شعور اجتماعی بالاتر از بسیاری از شهرهای اروپایی هستند.

نفیسی شهردار تهران گفت : تهران شهر بسیار کثیفی است  شاید برخی از محلات از لحاظ کثیفی در دنیا نظیر نداشته باشد. ما نظافت این شهر را با 21 کامیون و 64 مامور در تمام مدت شبانه روز تامین می کنیم مساحت این شهر 225 کیلومتر مربع است و واقعا مامورین نظافت معجزه می کنند و اما راه چاره این است که عرض می کنم.

راجع به آسفالت تا آن جا که مقدور بوده آسفالت کرده ایم برای آسفالت شهر تهران 600 میلیون تومان پول لازم است و ما امسال فقط 60 میلیون تومان داشتیم که خرج کردیم و فقط یک دوازدهم تهران آسفالت شده است، برای آسفالت بقیه قسمت تهران قرار است از سازمان برنامه پول بگیریم و آن وقت برنامه جدید آسفالت شهرداری آغاز خواهد شد.

 

علل عقب ماندگی فرهنگی در کشور چیست؟!

«یوسف یقینی» دبیر دبیرستان های مرکز طی یادداشتی که «روزنامه اطلاعات» آن را منتشر کرد نوشته است : همه می دانند که سطح معلومات دانش آموزان پائین آمده و فارغ التحصیلان مدارس چیزی بلد نیستند.

برای معالجه این عقب ماندگی یا بهتر بگویم این سیر قهقرایی، آئین نامه های جدید تدوین می شود، برنامه های تعلیماتی مدرن تنظیم و تهیه می گردد، مجالس سخنرانی به پا می شود و سمینارها تشکیل می گردد و تصمیمات متخذه به کادر آموزشی ابلاغ و به مورد اجرا گذاشته می شود ولی نتیجه محسوسی حاصل نمی شود.

علت یا علل این درجا زدن چیست؟ همه این عوامل با هم یک نوع پیوستگی دارند. قسمتی از این عوامل مربوط به جامعه است، کادر آموزشی نیز سهمی دارند، دستگاه وزارت فرهنگ خود از عوامل موثر است، دستگاه حاکمه نیز در حالت کلی مسئول این عقب ماندگی است.

 

صادرات 600 هزار دلار کالا به ژاپن

امروز یک مقام رسمی اظهار داشت از آغاز سال جاری تاکنون در ظرف هفت ماه در حدود 600 هزار دلار انواع کالاهای ایرانی به ژاپن صادر شده است.

در حال حاضر غیر از 5 قلم کالا یعنی انواع قماش، شیشه، آهن آلات، چینی آلات و لوازم یدکی کارخانجات ژاپنی که از طرف دولت واردات آن مقید به تحصیل گواهی صدور نمی باشد بقیه کالاها در مقابل صدور کالا و ارز حاصل از صادرات وارد می شود.

 

واردات از کانادا 6 برابر صادرات است

دو هیئت بازرگانی از طرف دو کشور دور دست یعنی کانادا و کامرون از تهران دیدن کردند و ملاقات هایی بین بازرگانان و اعضای این هیئت ها صورت گرفت.

کانادا که یکی از دورترین کشورهای جهان به ایران می باشد در سال قبل  قریب 13 هزار تن کالاهای مختلف به ارزش 157 میلیون ریال به ایران صادر کرده است در مقابل کانادا در حدود 25 میلیون ریال جنس از ایران خریداری کرد که در مقابل  واردات مقدار آن ناچیز است و نسبت آن شش بر یک است در حقیقت کانادا هم اکنون 6 برابر آن چیزهایی که از ایران می خرد جنس به ایران می فروشد.

 

صادرات آلمان غربی به ایران معادل کل صادرات ایران به کلیه کشورها بوده است!

طبق آمار سالنامه گمرکی مربوط به سال 1340 صادرات سال گذشته آلمان غربی به ایران معادل مجموع صادرات ایران به کلیه کشورها بوده است.

طبق آمار سالنامه گمرکی در سال 1340 تجار آلمانی در حدود 9344 میلیون ریال کالا به ایران صادر کرده اند در حالی که ارزش جمع صادرات ایران به آلمان در سال گذشته از 1457 میلیون ریال که تقریبا یک هشتم واردات از آلمان  است تجاوز نمی کند.

 

آمریکا کوبا را محاصره کرد

آمریکا کوبا را محاصره نظامی کرد، وزارت دفاع آمریکا به ناوگان خود دستور داد تمام کشتی هایی را که به کوبا می روند برای جلوگیری از حمل اسلحه، بازرسی و در صورت استنکاف غرق کنند.

کندی رئیس جمهور آمریکا گفته است : هدف موشک های شوروی در کوبا، واشنگتن و شهرهای جنوبی و مرکزی آمریکا و آمریکای لاتین است. هر حمله موشکی از طرف کوبا بر ضد یک کشور آمریکای لاتین حمله شوروی نسبت به ایالات متحده تلقی می شود و با آن عمل متقابل خواهد شد.

 

مقررات بازنشستگی تغییر کرد

یک مقام مطلع در دولت در مورد تصمیم دولت حاضر درباره بازنشستگی کارمندان اظهار داشت :

دولت تصمیم دارد مسئله بازنشسته کردن کارمندان را تنها به تشخیص و اختیار وزرا واگذار کند.

کلیات طرح جدید بازنشستگی در جلسه دیشب دولت مورد تایید قرار گرفته و به احتمال قوی در جلسه آینده دولت تصویب نامه آن صادر خواهد شد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.