28 مهر 1341

28 مهر 1341

هشدار امام خمینی ‏‏ به نخست وزیر در مورد تصویبنامۀ انجمن های ایالتی و ولایتی/صدرالاشراف درگذشت/بهنیا : ایران از منافع خود در موضوع نفت دفاع می کند/دولت برای حفظ منافع خود در نفت از هیچ اقدامی خودداری نخواهد کرد/برخی از کارگرهای پالایشگاه اخراج می شوند ولی جای نگرانی نیست!/دکتر عبده حکمران گینه نو شد/ولیعهد هلند وارد تهران شد/تایمز لندن : با وجود تلاش های صورت گرفته 80 درصد مردم ایران بیسوادند!/واردات ایران از ژاپن چهل برابر صادرات به این کشور است!/از صدور فرش های تقلبی جلوگیری می شود

هشدار امام خمینی ‏‏ به نخست وزیر در مورد تصویبنامۀ انجمن های ایالتی و ولایتی

امام خمینی در نامه ای به اسدالله  علم نخست وزیر نسبت به نتایج اقدامات دولت در تعطیلی طولانی مجلسین به شدت هشدار داد.

در بخشی از این نامه آمده است : در تعطیل طولانی مجلسین دیده می شود که دولت اقداماتی را در نظر دارد که‏ ‏مخالف شرع اقدس، و مباین صریح قانون اساسی است. مطمئن باشید تخلف از قوانین‏ ‏اسلام و قانون اساسی و قوانین موضوعۀ مجلس شورا برای شخص جنابعالی و دولت‏ ‏ایجاد مسئولیت شدید در پیشگاه مقدس خداوند قادر قاهر و نزد ملت مسلمان و قانون‏ ‏خواهد کرد.

در بخش دیگری از این نامه تصریح شده است : و نیز الغای شرط «اسلام» در انتخاب کننده و انتخاب شونده، که در قانون مذکور قید‏ ‏کرده، و تبدیل قسم به قرآن مجید را به «کتاب آسمانی» تخلف از قانون مذکور است؛ و‏ ‏خطرهای بزرگی برای اسلام و استقلال مملکت دارد که یا غفلتاً یا خدای نخواسته عمداً‏ اقدام به این امر شده است.

انتظار می رود به تبعیت از قوانین‏ ‏محکم اسلام و قوانین مملکتی، اصلاح این امر را به اسرع وقت نمایید، و مراقبت کنید که‏ ‏نظایر آن تکرار نشود. و اگر ابهامی در نظر جنابعالی است مشرّف به آستانۀ قم شوید تا‏ ‏هرگونه ابهامی حضوراً رفع شود، و مطالبی که به صلاح مملکت است و نوشتنی نیست‏ ‏تذکر داده شود.‏

در پایان این نامه نیز تاکید شده است : در خاتمه یادآور می شود که علمای اعلام ایران و اعتاب مقدسه و سایر مسلمین، در‏ ‏امور مخالفۀ با شرعِ مطاع، ساکت نخواهند ماند و به حول و قوۀ خداوند تعالی امور‏ ‏مخالفۀ با اسلام رسمیت نخواهد پیدا کرد.‏1

 

صدرالاشراف درگذشت

روزنامه های امروز نوشتند : «سید محسن صد (صدرالاشراف) رئیس ادوار مجلس سنا و رئیس هیئت مدیره فعلی آن مجلس پس از یک بیماری ممتد در سن نود سالگی در ساعت 5 و سه ربع بعد از ظهر دیروز در باغ مسکونی خود در زعفرانیه دار فانی را وداع گفت.»

 

بهنیا : ایران از منافع خود در موضوع نفت دفاع می کند

عبدالحسین بهنیا وزیر دارایی طی یک مصاحبه مطبوعاتی پیرامون سفر خود به واشنگتن و پاریس که به منظور شرکت در جلسات مجمع عمومی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی و مذاکره با نمایندگان کنسرسیوم نفت انجام گرفت اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران گذاشت.

همان طور که آقایان اطلاع دارند در 17 خرداد سال جاری در چهارمین کنفرانس سازمان کشورهای صادر کننده نفت تصمیماتی در باره بهای اعلان شده نفت، هزینه های فروش و بهره مالکانه اتخاذ گردید به موجب این تصمیمات مقرر شد که کشورهای عضو اوپک بی درنک با شرکت های نفتی مربوط یا هر مقام یا مرجع دیگری که مناسب بدانند وارد مذاکره شده و ترتیبی دهند که اولا پرداخت هایی که از بابت نفت تولید شده در کشورهای عضو به عمل می آید به ماخذ بهای اعلان شده ای که کمتر از نرخ قبل از اوت 1960 نباشد احتساب شود و ضمنا برای یافتن یک مبنای منطقی برای قیمت گزاری نفت خام اقدام نمایند ثانیا مبالغی که بابت پرداخت مشخص با بهره مالکانه پرداخت می شود از میزان بدهی مالیاتی شرکت ها کسر نگردد و بهره مالکانه نیز به میزان عادلانه برای کلیه کشورها تعیین گردد ثالثا دولت های صاحب نفت بابت هزینه های فروش چیزی به شرکت های نفتی نپردازند.

در همان کنفرانس تصمیم گرفته شد در عین این که هر یک از اعضای اوپک منفردا تصمیمات متخذه را به شرکت های مربوطه اعلام و به منظور تحقق تصمیمات اوپک اقدام خواهند نمود کشور های ایران و عربستان سعودی با توجه به سابقه ممتدی که در امر نفت دارند و مخصوصا با توجه به تعدد شرکت های نفتی که طرف قرار داد با آن ها هستند با سرعت بیشتری مذاکرات را ادامه و کلیه کشور ها نتایج حاصله را به اطلاع پنجمین کنفرانس اوپک که قرار است در روز 24 آبان در ریاض تشکیل شود برسانند.

دولت ایران در تاریخ ۲۰ تیرماه قطعنامه های مورد بحث را برای اطلاع شرکت های عضو کنسرسیوم و قطعناما مربوط به قیمت نفت را برای اطلاع اغلب دولت های کشورهای مصرف کننده نفت خاور میانه ارسال داشت و متعاقب آن در تاریخ ۲۹ تیرماه سه یادداشت توضیحی حاوی استدلالات دولت ایران در توجیه تصمیمات اوپک برای اعضای کنسرسیوم ارسال و طی نامه ای تقاضا شد که شرکت های عضو کنسرسیوم نظرات خود را هرچه زودتر اعلام و آمادگی خود را برای شروع مذاکرات اطلاع دهند.

 

دولت برای حفظ منافع خود در نفت از هیچ اقدامی خودداری نخواهد کرد

سوال شد در زمینه افزایش در آمد ایران از نفت غیر از مواردی که اوپک توصیه کرده راه های دیگر برای پائین آوردن میزان هزینه تولید وجود دارد؟ و آیا ایران بر همه هزینه های تولید چه در داخل و چه در خریدهای خارج کنسرسیوم نظارت دارد یانه؟ وزیر دارایی در این مورد اظهار داشت در هر صورت دولت منافع خود را از محل درآمد نفت حفظ می کند. افزایش تولید یکی از نکاتی است که مورد توجه ما می  باشد. همه آقایان باید اطمینان داشته باشند که دولت برای حفظ منافع خود در نفت از هیچ اقدامی خودداری نخواهد کرد.

 

برخی از کارگرهای پالایشگاه اخراج می شوند ولی جای نگرانی نیست!

خبرنگاری پرسید:«آیا با مدرنیزه کردن تاسیسات پالایشگاه کارگران اضافی اخراج خواهند شد و همان طوریکه برای مدرن کردن پالایشگاه برنامه ای در دست اجرا است برای افزایش و توسعه نفت تصفیه شده هم برنامه ای تهیه شده است یا خیر؟» بهنیا در پاسخ اظهار داشت در اثر مدرن شدن پالایشگاه عده کارگران تقلیل خواهد یافت اما در باره آن ها قانون کار به صحیح ترین شکلی اجرا خواهد شد و هیچ نگرانی برای آینده آنان نخواهد بود.

 

خبرنگار دیگری سئوال کرد آیا بدون تجدید نظر در قرارداد امکان قبول تقاضاهای ایران وجود دارد یا خیر وزیر دارایی گفت البته محتاج به تجدید نظر در قرارداد می باشیم و مسلم است هر قرار داد با موافقت و رضایت طرفین آن قابل تغییر می باشد.

 

دکتر عبده حکمران گینه نو شد

با موافقت رسمی دولتین هلند و اندونزی دکتر عبده حکمران گینه نو شد.

بر اساس گزارش جراید امروز کشور انتخاب دکتر عبده به مشکلی که از چندی قبل سازمان ملل برای تعیین حکمران گینه داشت پایان داد.

 

ولیعهد هلند وارد تهران شد

ولیعهد هلند در سفری رسمی وارد تهران شد و امروز شاهزاده خانم بئاتریس ناهار را با شهبانوی ایران صرف کرده و فردا از کلیسای آمریکایی ها و شرکت فرش دیدن خواهد کرد.

فردا شب از طرف شاهنشاه و شهبانو میهمانی شامی به افتخار ولیعهد هلند ترتیب داده می شود و پس فردا شب شاهنشاه و شهبانو در میهمانی شام سفارت هلند به افتخار ولیعهد آن کشور شرکت می کنند.

 

تایمز لندن : با وجود تلاش های صورت گرفته 80 درصد مردم ایران بیسوادند!

روزنامه تایمز چاپ لندن در شماره اخیر خود زیر عنوان « شاهنشاه آغاز اجرای برنامه وسیع تعلیماتی را اعلام می دارد » درباره فرمان اخیر شاهنشاه مبنی بر تشکیل سپاه دانش بحث کرده است.

تایمز از قول خبرنگار خود در تهران می نویسد : به مناسبت روز فرهنگ شاهنشاه جدی ترین و بلندترین قدم ها را در راه مبارزه با بی سوادی برداشت.

باید دانست که با وجود اقدامات مهمی که طی سال های گذشته برای مبارزه با بی سوادی در ایران صورت گرفته است هنوز 80 درصد از مردم ایران از بیسوادی رنج می برند.

 

واردات ایران از ژاپن چهل برابر صادرات به این کشور است!

با ورود وزیر بازرگانی موضوع روابط بازرگانی ایران و ژاپن در دستور کار قرار خواهد گرفت، به موجب آمار گمرکی در سال گذشته صادرات ژاپن به ایران 40 برابر صادرات ایران به ژاپن بود.

 

از صدور فرش های تقلبی جلوگیری می شود

به موجب طرحی که شرکت فرش تهیه کرده و به دولت پیشنهاد می کند از صدور فرش های تقلبی جلوگیری می شود.

فرش های نامرغوب که صادر می شود ارزش و بازار فرش ایران را از بین می برد. برای افزایش مصرف رنگ های طبیعی در رنگ آمیزی پشم و ثبت نقشه های اصیل ایرانی اقداماتی شروع شده است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.