26 مهر 1341

26 مهر 1341

بودجه سپاه دانش از طرف ارتش و فرهنگ تامین می شود/یک هیئت 14 نفری ایران به مسکو می رود/ایران از  شوروی 40 هزار تن شکر سفید می خرد/تلاش ناکام ایران برای عضویت در شورای امنیت/درهای مذاکره برای حک و اصلاح قرارداد نفت باز است/واکنش تند روزنامه های تهران به اظهارات عاقد قرارداد نفت/دعوی آن است که دولت ایران بگوید قرارداد کنسرسیوم ورق پاره ای بیش نیست!/به پلیس اسلحه داده اید که آدم بکشد / سرگردی که یک معلم را کشت انجام وظیفه کرده بود!/نمی شود گفت که او هم قاتل است و هم نیست!

بودجه سپاه دانش از طرف ارتش و فرهنگ تامین می شود

وزیر فرهنگ امروز طی مصاحبه ای گفت بودجه سپاه دانش از طرف ارتش و فرهنگ تامین می شود.

لایحه سپاه دانش طی هفته آینده آماده تسلیم به دولت خواهد شد.

به افراد سپاه دانش در مدت خدمت در مدارس کمک مالی داده خواهد شد.

وزارت فرهنگ کلیه وسایل تحصیل را در اختیار روستائیان می گذارد.

در مورد تغییرات در فرهنگ من غرضی جز این که کارها پیشرفت کند ندارم.

 

یک هیئت 14 نفری ایران به مسکو می رود

هیئت نمایندگی جهت مبادله اسناد قرارداد ترانزیتی بین ایران و شوروی ساعت چهار و نیم بعد از ظهر روز دوشنبه سی ام مهرماه سال جاری با قطار از طریق تبریز عازم مسکو خواهند شد، ریاست هیئت را محمود فروغی معاون سیاسی و پارلمانی وزارت امور خارجه به عهده دارد و آقایان دکتر شیبانی معاون وزارت بازرگانی و مهندس معرفت مدیرکل وزارت راه عضویت هیئت را به عهده دارند.

تعداد هیئت نمایندگی ایران که تحت ریاست معاون وزارت خارجه عازم مسکو خواهند شد به 14 نفر افزایش یافته است.

گفته می شود مذاکرات مربوط به توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی بین مقامات دو کشور در مسکو قطعی است.

 

ایران از  شوروی 40 هزار تن شکر سفید می خرد

دیروز قرارداد خرید 40 هزار تن شکر سفید از شوروی به امضا رسید. این قرارداد توسط مدیرکل قند و شکر به نمایندگی از طرف وزارت دارایی و رئیس نمایندگی بازرگانی شوروی امضا گردید.

قرار است در سال جاری 110 هزار تن قند و شکر سفید از شوروی در مقابل صدور کالاهای صادراتی ایران به این کشور خریداری شود.

به این ترتیب تاکنون ایران 80 هزار تن شکر از شوروی خریداری کرده و برای 30 هزار تن دیگر نیز مذاکرات در جریان است.

 

تلاش ناکام ایران برای عضویت در شورای امنیت

خبرگزاری فرانسه 17 اکتبر گزارش داد مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جلسه بعد از ظهر خود چهار نفر اعضای غیر دائمی شورای امنیت و 6 نفر اعضای شورای اقتصادی و اجتماعی را انتخاب کرد.

برای کرسی خالی مصر در شورای امنیت 9 کشور نامزد بودند ولی در دور اول اخذ رای هیچ یک از آن ها اکثریت 73 رای را به دست نیاورد.

در دور اول اخذ رای مراکش 57 رای، نیجریه 30 رای، ایران 28 ، افغانستان 5 ، حبشه 2 ، برمه، هائیتی، اسرائیل و موریتانی هر یک یک رای به دست آوردند.

در دور دوم اخذ رای مراکش با به دست آوردن 73 رای به جای مصر به عضویت غیر دائمی شورای امنیت انتخاب شد. نمایندگان آرژانتین، اتریش، انگلیس، شوروی و چک اسلواکی نیز برای مدت سه سال به عضویت شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برگزیده شدند.

 

درهای مذاکره برای حک و اصلاح قرارداد نفت باز است

هوارد پیچ نائب رئیس کمپانی نفت نیوجرسی و عضو کنسرسیوم نفت ایران گفت : درهای مذاکره برای حک و اصلاح قرارداد نفت باز است.

کنسرسیوم با دولت ایران قرارداد بسته است و هر مذاکره ای که به عمل آید بین کنسرسیوم و دولت ایران خواهد بود نه اوپک.

امروز همچنین در محافل نفتی تهران گفته شد برخلاف ادعای «هوارد پیچ» نفت ونزوئلا رقیبی برای نفت خاورمیانه محسوب نمی شود چون 40 سنت گران تر از نفت خاورمیانه است و رقابت نفت شوروی هم جنبه های اقتصادی ندارد.

اوپک با دلایل و اسناد کافی استدلال های کمپانی های نفتی را در زمینه خطرات رقابت های مختلف با نفت خاورمیانه رد کرده است.

مذاکرات نفت ایران و کنسرسیوم نفت در ماه نوامبر آینده [ 10 آبان به بعد] در تهران آغاز می شود.

 

واکنش تند روزنامه های تهران به اظهارات عاقد قرارداد نفت

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : اظهارات آقای «پیج» که در کشور ما به عنوان عاقد قرارداد نفت مشهور است و اخیرا در راس یک هیئت نفتی به تهران آمده، عکس العمل تندی در محافل تهران به وجود آورده که مقالات غالب روزنامه های امروز صبح ،انعکاسی از آن بوده است.

روزنامه های امروز صبح سخت به «پیچ» تاخته اند زیرا پیچ اولین مرد نفتی است که در تهران صریحا از نظریاتی که ایران و کشورهای صادر کننده نفت دارند انتقاد کرده و این ها را نوعی «دعوی» خوانده است. البته هرکس حرف خودش را می زند.

اما هر کس هم به جای پیج بود غیر از آن چه پیج گفته است چیزی نمی گفت، شما انتظار داشتید پیج تا از پلکان هواپیما پای خود روی زمین می گذارد در جواب خبرنگاران از تصمیمات «اوپک» دفاع کند و بگوید به به از این افکاری که صاحبان اصلی نفت در سر می پرورانند؟ البته پیج از «اوپک» انتقاد می کند، تصمیمات کشورهای صادر کننده نفت را که پول بیشتری در ازای نفت خود می خواهند تخطئه می کند، به قول یکی از همکاران نیروی اتم و گاز و غیره را به رخ می کشد تا  توی سر نفت بزند و به این آسانی زیر بار نظری که ما داریم نمی رود، برای اینکه او «هوارد پیج» است ، نماینده یک کمپانی نفتی است، طرف ماست که صادر کننده نفت هستیم.

 

دعوی آن است که دولت ایران بگوید قرارداد کنسرسیوم ورق پاره ای بیش نیست!

آخر ما هم حرف هایی داریم. ما هم منطقی برای خودمان داریم که در یک سوى میز «اوپک» نشسته ایم و تصمیم به افزایش عواید نفت خام گرفته ایم. آقای پیج فقط کم لطفی کرده که اسم این توقعات را «دعوی» گذاشته و ما را متهم کرده که با کنسرسیوم دعوی دار یم. ما تاکنون نشنیده ایم کسی با کسی دعوی داشته باشد ولی از طرف دعوی دعوت کند که دوستانه سر یک میز بنشینند و با هم مسائلی را مطرح کنند، چیزی بگویند و چیزی بشنوند. این را دعوی نمی گویند، این را می گویند ادعا. دولت ایران ادعا دارد که معامله کنونی شرکت های نفتی با صاحبان نفت موافق عدالت و انصاف نیست ،دعوت کرده است از نمایندگان کمپانی ها که تهران بیایند و چند روزی مهمان ما باشند و در چند جلسه بنشینند و بشنوند که به چه دلیل معامله آنها با ما عادلانه نیست. اگر آنها ثابت کردند که عادلانه رفتار می کنند که ما حرفی نداریم، اگرما نظر خود را قبولاندیم دیگر چه بهتر. دعوی این نیست. دعوی آن است که دولت ایران بگوید قرارداد کنسرسیوم ورق پاره ای بیش نیست و آن را زیر پا بیندازد و کنسرسیوم را به دلائل مختلف متهم به نقض عهد و تخلف از قرارداد بکند و کار به قشون کشی برسد، مثل دعوای خود ما با شرکت سابق نفت.

 

به پلیس اسلحه داده اید که آدم بکشد / سرگردی که یک معلم را کشت انجام وظیفه کرده بود!

«روزنامه فرمان» طی یادداشتی درباره حکم دو سال حبس «سرگرد شهرستانی» به اتهام قتل «دکتر خانعلی» نوشت : به دنبال صحنه ای که برای روی کارآمدن دولت امینی و وزارت درخشش درست شد مرد  پاکبازی از پای درآمد، گفتند سرگرد شهرستانی قاتل او است، او را دستگیر کردند و بعد او را به محاکمه کشیدند و دیروز برایش حکم صادر کردند.

دادگاه حکم داد که سرگرد شهرستانی به دو سال حبس محکوم می شود! و من در حیرتم که اگر سرگرد شهرستانی قاتل بود چرا اعدامش نکردند و اگر قاتل نبود پس چرا به دو سال حبس محکوم شده است؟

 

نمی شود گفت که او هم قاتل است و هم نیست!

«روزنامه فرمان» در عین حال نوشته  است : به هر حال به گمان ما سرگرد شهرستانی نمی تواند قاتل باشد، او رئیس کلانتری بوده است در حوزه استحفاظیه او جنجالی به پا می شود، او اگر در این جنجال دخالت نمی کرد باید محاکمه می شد، به او اسلحه داده اند که با کمک از نیروی آتش آن به جنگ آشوب ها برود به گمان ما اگر استعمال اسلحه حتی در مواقع بحرانی نیز جرم است پس چه بهتر که پلیس ایران نیز مثل پلیس هند، مثل پلیس انگلستان و مثل پلیس سوئیس اسلحه نداشته باشد و به آن ها هم چوب بدهید، اما اگر قرار است که وقتی پلیس دفاع نکند سرنوشتی نظیر مرحوم سروان عطیفه داشته باشد یا مثل پاسبانی که چند روز پیش در اثر چند ضربه کارد از پای درآمد پس چرا با این وضع پلیس را تضعیف می کنید.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.