18 مهر 1341

18 مهر 1341

وزیر سوخت شوروی : دریای خزر منبع عظیم ذخائر نفت است/مذاکره وزرای خارجه ایران و آمریکا پیرامون اوضاع خاورمیانه/نمایندگان کنسرسیوم آبان ماه به ایران می آیند/ایران برای به دست آوردن کرسی شورای امنیت کوشش می کند/دوره جدید سلطنت شاه شروع شده است!/حوادث گذشته فرصت ساختن و آباد کردن به کسی نمی داد!/تشکیلات وزارت کشور به کلی تغییر می کند

وزیر سوخت شوروی : دریای خزر منبع عظیم ذخائر نفت است

خبرگزاری تاس امروز گزارش داد طبق نظریه کارشناسان نفتی شوروی، دریای خزر ذخیره عظیمی از نفت را در سینه خود پنهان کرده است.

«نیکلا ملنیکف» وزیر سوخت شوروی طی اظهارات خود به خبرنگاران خاطر نشان ساخت به نظر کارشناسان روسی ناحیه نفتی دریای خزر در اعماق این دریا و در منطقه ای که از شرق به غرب ممتد است قرار گرفته است.

وزیر سوخت اتحاد شوروی گفت : به نظر دولت متبوع وی در این ناحیه بزرگترین ذخایر نفتی جهان قرار گرفته است.

این گزارش می افزاید : « مقامات صلاحیت دار » درباره وجود منابع نفت در دریای خزر می گویند که از سال ملی شدن نفت تا 5 سال یک سلسله مطالعات زمین شناسی برای شناختن منابع نفت در کلیه نقاط ایران و حتی در نقاط زیر دریا که متعلق به ایران است اعم از خلیج فارس و دریای خزر به عمل آمده و نقشه زمین شناسی ایران بر اساس آن تهیه شده است. با مطالعه این نقشه معلوم می شود که حداقل از لحاظ زمین شناسی و مطالعات ظاهری وجود نفت در آن قسمت از دریای خزر که متعلق به ایران است محرز است.

 

مذاکره وزرای خارجه ایران و آمریکا پیرامون اوضاع خاورمیانه

«خبرگزاری فرانسه» 9 اکتبر از واشنگتن گزارش داد : عباس آرام وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه مدت نیم ساعت درباره اوضاع کلی خاورمیانه با دین راسک وزیر امور خارجه آمریکا مذاکره کرد.

وزیر امور خارجه ایران که اکنون برای شرکت در جلسات مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ایالات متحده به سر می برد به خبرنگاران گفت که ملاقات وی با راسک جنبه تشریفاتی داشته و با استفاده از این فرصت درباره مسائل کلی با وزیر امورخارجه آمریکا مذاکره کرده و همچنین مسائلی را که اکنون در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح است مورد بررسی قرار داده است.

 

نمایندگان کنسرسیوم آبان ماه به ایران می آیند

امروز یک مقام عالی رتبه دولتی تایید کرد که نمایندگان شرکت های عضو کنسرسیوم نفت ایران برای اوایل ماه آبان وارد تهران خواهند شد و قبل از بیستم آبان ماه مذاکرات خود را با نمایندگان دولت ایران به پایان خواهند رساند.

بدین ترتیب ایران فرصت خواهد داشت که قبل از 24 آبان ماه که تاریخ تشکیل پنجمین کنفرانس اوپک می باشد نظر شرکت های عضو کنسرسیوم نفت ایران را درباره قطعنامه های اوپک و اجرای آن ها به دست آورد.

پیش بینی می شود تعداد اعضای اصلی هیئت نمایندگی کنسرسیوم که وارد تهران می شود هشت تا ده نفر از کارشناسان ورزیده حقوقی و مالی و نفتی شرکت های عضو کنسرسیوم نفت باشد و عده ای از نمایندگان کنسرسیوم در ایران نیز به این هیئت ملحق شوند.

از ایران نیز هیئتی از کارشناسان برجسته حقوقی و نفتی برای مذاکره با نمایندگان مزبور برگزیده خواهند شد.

 

ایران برای به دست آوردن کرسی شورای امنیت کوشش می کند

«یونایتدپرس» گزارش داد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از روز پنجشنبه آینده انتخابات اعضای شورای امنیت و شوراهای اقتصادی و اجتماعی و قیمومیت شروع خواهد شد.

دولت ایران اکنون به سختی تلاش می کند تا یکی از کرسی های عضویت شورای امنیت را به دست آورد.

در کریدورهای سازمان ملل پیش بینی می شود که برزیل جای آرژانتین و نروژ جای ایرلند را خواهد گرفت.

بنا بر این تنها امید ایران برای به دست آوردن یک کرسی در شورای امنیت جای خالی جمهوری متحده عرب است که غیر از ایران کشورهای نیجریه، مراکش و افغانستان نیز برای به دست آوردن آن تلاش می کنند.1

 

دوره جدید سلطنت شاه شروع شده است!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشت :  امروز سفر 18 روزه اعلیحضرت به صفحات آذربایجان غربی و شرقی و گیلان خاتمه یافت، این سفر ، اولین سفر شاه به مناطق فوق الذکر نبود ولی به چند جهت، مهم ترین سفرهای ایشان به این نقاط بود.

شاه مستقیما به حوائج مردم توجه کردند و درد دل مردم را شنیدند و مستقیما برای تامین حوائج و رفع مشکلات مردم دستور دادند و وارد عمل و اقدام شدند. بسیاری از اموری که به وسیله شخص شاه دستور انجام آن صادر گشت سال هاست جزو آرزوهای مردم آذربایجان و گیلان قرار دارد و این مردم وعده تحقق آرزوهای خود را از زبان شخص اول مملکت شنیده اند.

شاه در سفر اخیر، پیرامون همه مسائل با مردم حرف زد. آن چه را که تصور می شود فقط خواص باید بدانند شاه با عادی ترین طبقات مردم در میان گذاشت و برای آن ها از این امور صحبت کرد. از سیاست روز، از اوضاع جهان، از گذشته و آینده مملکت، از امور ارتش، از تکالیف دولت، از برنامه های مملکت مفصل برای مردم بیاناتی کرد و این اثرش در روح و فکر مردم پاک سرشت شهرستانی و دهاتی فوق العاده است.

شاه با سفر اخیر فصل تازه ای در سلطنت خود آغاز فرمود. دوره سلطنت اعلیحضرت پادشاه ما به چند فصل تقسیم شده است. در فصولی که تا کنون پشت سر نهاده ایم هم شاه اکثرا مصروف استقرار آرامش و حفظ مملکت در برابر طوفان های شدید داخلی و خارجی بوده است، اعلیحضرت در یک دوره پر تلاطم پرآشوب مسئولیت عظیم زمام داری را متعهد شدند و دوره ای بود که همه دیدیم با یک گردش چرخ نیلوفری بسیاری از ممالک در سینه تاریخ دفن شدند. طومار استقلال و حیات بسیاری اقوام در هم پیچیده شد. بسیاری رژیم ها فروریخت. در چنین ایامی پادشاه جوان ما، با دوران آرام و بی دردسر ولایت عهدی وداع گفت و دوره دشوار و پر مسئولیت سلطنت را آغاز کرد. پس از چندی که انقلابات جهانی تا اندازه ای فرو کشید، آثار آن در داخله ممالک آشکار شد و مملکت ما نیز از این وضع بر کنار نماند. طوفان های مداوم داخلی شروع شد که هر یک در نوع خود حادثه ای بنیان کن و خانمان برانداز بود.

 

حوادث گذشته فرصت ساختن و آباد کردن به کسی نمی داد!

این حوادث فرصت ساختن و آباد کردن به کسی نمی داد. همتی عظیم می خواست که مملکت را در برابر سیل حوادث حفظ کند و بر پای نگهدارد و این مهم ، مجال برای کار دیگری باقی نمی گذاشت.

اکنون روز آغاز شده ، طوفان ها فرو خفته ، امواج حوادث در برخورد با صخره های مقاوم و استوار درهم شکسته و عقب نشسته اند. آرامشی محسوس و دلپذیر فضا را تسخیر کرده است و در سایه این آرامش مجال آن هست که ملتی بسازد، آباد کند، بکوشد که از آب و هوا و قانون بهره بیشتری بگیرد، چهره زندگی را صفا ببخشد، دور از دغدغه و اضطراب قیدهای ناهنجار و سنگین و زشت و نامتناسب با زمان را از پای باز کند و به کناری افکند.

 

تشکیلات وزارت کشور به کلی تغییر می کند

«روزنامه فرمان» نوشت : تشکیلات وزارت کشور به کلی تغییر می کند. با انجام انتخابات انجمن های ایالتی و ولایتی بسیاری از ادارات کل وزارت کشور منحل می شود. پس از پایان تغییرات وزارت کشور کنفرانس استانداران در تهران تشکیل می شود.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.