17 مهر 1341

17 مهر 1341

هشدار امام به شاه درباره «انجمن های ایالتی و ولایتی»/بودجه انتخابات به مصرف اجرای قانون انجمن های ایالتی و ولایتی می رسد/توافق های ایران و کنسرسیوم ضمیمه قرارداد نفت می شود/شاه : صنعت برنامه آینده مملکت است/امیدواریم اصلاحات ارضی به عدالت اجتماعی منتهی شود!/«دولت می خواهد ولایات را حاکم بر سرنوشت خودشان کند»/شایعه ای که دوستان وزیر منتشر می کنند!/انتخابات مجلس و سنا منتفی است!

هشدار امام به شاه درباره «انجمن های ایالتی و ولایتی»

به دنبال انتشار متن کامل تصویب نامه « لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی » امام خمینی طی نامه ای خطاب به شاه به وی نسبت به خطرات این لایحه هشدار داد.

 

بودجه انتخابات به مصرف اجرای قانون انجمن های ایالتی و ولایتی می رسد

امروز قانون انجمن های ایالتی و ولایتی برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ گردید این قانون به دنبال قانون اختیارات استانداران به مورد اجرا گذاشته می شود.

اجرای قانون اختیارات استانداران پس از تشکیل کنگره استانداران در تهران عملی خواهد شد و قانون انجمن های ایالتی و ولایتی پس از تامین اعتبار لازم اجرا خواهد شد.

امروز یک مقام مطلع در وزارت کشور گفت : در حال حاضر قانون اختیارات استانداران اجرا نمی شود و اجرای این قانون به بعد از تشکیل کنگره استانداران در تهران موکول شده است.

بر اساس این گزارش چون در بودجه سال 1341 دولت اعتباری جهت تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی و شروع انتخابات انجمن های شهر تعیین نشده است اعتبار لازم به موجب تصویب نامه ای از محل 4 میلیون تومان بودجه انتخابات مجلسین تامین می شود. این گزارش تصریح می کند انتخابات انجمن های ایالتی و ولایتی تا پایان سال طول می کشد.

 

توافق های ایران و کنسرسیوم ضمیمه قرارداد نفت می شود

وزیر دارایی در یک مصاحبه اظهار داشت توافق های ایران و کنسرسیوم ضمیمه قرارداد نفت می شود.

به عقیده ناظران نفتی احتمال دارد در آینده عواید ایران بر اساس اصل 60-40 تعیین گردد.

پولی که بابت هزینه های فروش از ایران گرفته می شود در حقیقت تخفیفی است که در قیمت اعلان شده نفت داده می شود.

وزیر دارایی پس از بازگشت شاه در تهران به حضور وی خواهد رسید.

در جلسه هیئت وزیران وزیر دارایی گزارش مذاکرات خود را به دولت خواهد داد.

 

شاه : صنعت برنامه آینده مملکت است

روزنامه ها امروز نوشتند :

سناتورها و وکلای سابق به حضور شاه رسیدند. شاه از وضع زندگی آنان و این که به چه کاری سرگرم هستند پرسش کرد، به عرض رسید که اغلب آقایان به کارهای کشاورزی و فعالیت های بازرگانی اشتغال دارند، شاه گفت : باید با همکاری یکدیگر به کار صنعتی هم اقدام کنید.

تنها کاری که در مملکت آینده دارد صنعت است، آخر تجارت هم حدی دارد، احتیاجات مملکت هم حدی دارد، ولی صنعت هر چه جلو برود بیشتر فایده دارد، ما هم اکنون سعی می کنیم احتیاجات مملکت را در داخل تامین کنیم و احتیاجی به وارد کردن اجناس خارجی نداشته باشیم.

 

امیدواریم اصلاحات ارضی به عدالت اجتماعی منتهی شود!

شاه در جمع مردم رشت نیز اظهار داشت : اصلاحات ارضی در این استان شروع شده و در نقاط زیادی خاتمه پیدا کرده است و این اصل تعمیم پیدا خواهد کرد و امیدواریم هم باعث رفاهیت بیشتر دهقانان ایرانی بشود و هم باعث ازدیاد محصول و برقراری عدالت اجتماعی.

 

«دولت می خواهد ولایات را حاکم بر سرنوشت خودشان کند»

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود درباره تصویب نامه « انجمن های ایالتی و ولایتی» نوشته است :  دیروز متن لایحه تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی انتشار یافت. به این ترتیب قدم اول برای تشکیل انجمن های ایالتی و ولایتی برداشته شد و شاید به زودی ترتیب انتخابات انجمن ها داده شود و ولایات و ایالات ما دارای پارلمان محلی شوند.

اکنون ولایات ایران به کسی شبیه است که محض زندگی بخشیدن به دیگری خون خود را به او هدیه کرده، اما با انتقال قسمت اعظم خون او به بدن آن دیگری رگ های خودش خشک و خالی از خون شده، توانایی روی پا ایستادن را نیز از دست داده است.

هدف یک رشته از اقدامات دولت که منجمله همین قانون انجمن های ایالتی و ولایتی و فراهم آوردن مقدمات تشکیل آن می باشد، باز گرداندن خون به رگ های ولایات است. دولت می خواهد به این ترتیب تا حد مقدور ولایات را از مرکز بی نیاز کند تا بلکه جریان عادی کار و کسب و تجارت و فلاحت از سر نو در شهرستان ها برقرار شود و حتی الامکان به طریقی که در گذشته معمول بود ثروت و عواید هر گوشه از مملکت صرف آبادی و تامین احتیاجات همان گوشه شود و مردم ولایات خودشان به کار خودشان برسند، به دست خودشان امور خودرا فیصله دهند و در مقابل خودشان مسئول باشند.1

 

شایعه ای که دوستان وزیر منتشر می کنند!

«روزنامه فرمان » نوشت : می گویند هیچ گونه تغییری در جریان اصلاحات ارضی رخ نخواهد داد و شایعات این که با کناره گیری دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی در این کار وقفه حاصل خواهد شد صحیح نیست و این شایعات بیشتر از طرف گروهی از مالکین و دوستان وزیر کشاورزی منتشر می شود.

 

انتخابات مجلس و سنا منتفی است!

«روزنامه فرمان » نوشت : چون هزینه انتخابات انجمن های ایالتی و ولایتی در لایحه بودجه پیش بینی نشده و بر عکس بودجه انتخابات مجلس شورای ملی و سنا در لایحه بودجه پیش بینی شده است دولت از محل این رقم هزینه انتخابات انجمن های ایالتی و ولایتی را تامین خواهد کرد و طی یک تصویب نامه رقم این دو بودجه جابجا خواهد شد.

می گویند با این ترتیب انتخابات مجلس شورای ملی و سنا به طور مطلق در سال جاری منتفی است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.