15 مهر 1341

15 مهر 1341

ایران امتیازات جدیدی از کنسرسیوم می گیرد/زلزله تربت حیدریه 5 کشته داشته است/شاه : اصلاحات ارضی هر چه زودتر در سراسر کشور عملی می شود/اصلاحات ارضی با نتایج درخشان اولیه عملی است تمام شده!/در فاصله کوتاهی به پیشرفتی که هر ملتی در این قرن باید به آن برسد نائل خواهیم شد!/ایجاد جامعه ای مرفه و سالم هدف ما است!/بودجه سازمان برنامه تسلیم دولت شد/مشاور مخصوص کندی : کمک آمریکا به کشورهایی که صلاحیت ندارند قطع شود/شورای ده در کلیه دهات تشکیل می شود

ایران امتیازات جدیدی از کنسرسیوم می گیرد

بهنیا وزیر دارایی قرار است ساعت هشت بعد از ظهر امروز وارد تهران شود. فواد روحانی دبیر کل اوپک و دکتر فرهنگ مهر مدیرکل نفت در وزارت دارایی نیز که به اتفاق وزیر دارایی در مذاکرات پاریس شرکت داشتند احتمالا همراه وزیر دارایی وارد تهران خواهند شد.

اطلاع محافل نفتی تهران از نتایج مذاکرات نمایندگان ایران با مقامات کنسرسیوم نفت در پاریس در حدود اعلامیه ای است که پس از پایان مذاکرات منتشر شده است به همین جهت این محافل منتظر هستند که با بازگشت نمایندگان ایران اطلاعات بیشتری از مذاکرات و نتایج آن افشا شود.

در این زمینه احتمال دارد که وزیر دارایی طی مصاحبه مطبوعاتی مطالبی اظهار کند.

ناظران امور نفتی در تهران با بررسی دقیق اعلامیه مذاکرات پاریس و لحن اعلامیه عقیده دارند که کنسرسیوم نفت خود را برای قبول تقاضا های ایران و اجرای قطعنامه های اوپک، یا حداقل قسمت عمده آن آماده کرده است و در مذاکرات تهران قبولی خود را اعلام خواهد نمود و موافقت کنسرسیوم با ادامه مذاکرات در تهران دلیل این عقیده ابراز می شود. چون وقتی مذاکرات در کشور های صاحب نفت انجام می گیرد مسئله روز می شود و افکار عمومی مردم نیز نمایندگان کشور های صاحب نفت را حمایت می کند و کمپانی های نفتی کمتر می توانند با تقاضا های کشور صاحب نفت مخالفت کنند. در اغلب این مذاکرات کشور های صاحب نفت امتیازات قابل توجهی از کمپانی های نفتی می گیرند.

 

زلزله تربت حیدریه 5 کشته داشته است

بر اساس آن چه که مطبوعات دیروز منتشر ساختند شب جمعه گذشته در تربت حیدریه زلزله شدیدی حادث شد و این زلزله در بخش محلات تربت حیدریه و قریه احمد آباد خسارات و تلفاتی به بار آورد.

به قرار اطلاع 11 و 50 دقیقه شب جمعه زلزله شدیدی در تربت حیدریه ، کاشمر، طیبات و گناباد روی داد که خوشبختانه در شهرهای کاشمر و طیبات و گناباد خسارات و تلفاتی به بار نیاورد فقط در بخش محملات تربت حیدریه بخصوص قریه احمد آباد تلفات و خرابی هایی به بار آمد. تعداد تلفات در بخش محملات تاکنون 5 نفر گزارش شده است و در قریه احمد آباد چند خانه روستایی را خراب کرده است.

 

شاه : اصلاحات ارضی هر چه زودتر در سراسر کشور عملی می شود

مطبوعات امروز نوشتند : در بازگشت از آذربایجان اعلیحضرت همایونی در سراب هنگام توزیع اسناد مالکیت دهقانان و سپس در اردبیل برای مردم بیاناتی ایراد کرد و گفت : اصلاحات ارضی باید به سرعت ادامه یابد.

شاه گفت :

از نتایج اصلاحات ارضی در منطقه مراغه که بسیار با دقت و دلسوزی و ضمنا با سرعت انجام گرفته است کمال رضایت و همچنین امیدواری به آینده را داریم که کسانی که توانستند این طور در مراغه کار بکنند لابد می توانند به همان خوبی در تمام مناطق دیگر نیز کار بکنند.

 

اصلاحات ارضی با نتایج درخشان اولیه عملی است تمام شده!

پس اصلاحات ارضی را که خوشبختانه شروع کرده ایم و با این سرعت و نتایج اولیه کاملا درخشانی پیشرفت کرده است عملی است تمام شده و انشاءالله هرچه زودتر در سرتاسر مملکت عملی خواهد شد.

 

در فاصله کوتاهی به پیشرفتی که هر ملتی در این قرن باید به آن برسد نائل خواهیم شد!

شاهنشاه پس از پایان این مراسم رهسپار شهر اردبیل شده و در برابر اقامتگاه اختصاصی بیاناتی به این شرح ایراد کرد؛

در این جامعه هر کسی از زحمتی که می کشد باید آن اندازه نفع ببرد که اساس زندگی او مطابق آن پنج اصلی که ما قبلا گفته ایم و امروز با اصول اجتماعی ملل مترقی مطابقت می کند تامین شود. برای برزگر می دانید که چه نقشه ای داریم و چطور این نقشه در جریان است برای سایر طبقات برای طبقات زحمتکش کارگر برای طبقات خدمتگذاران دولت برای کسبه برای اصناف بالاخره برای تمام طبقاتی که این جامعه را تشکیل می دهند همین طور فکر شده است. برای این که هرچه زودتر و بهتر به این مقاصد برسیم افرادی که باید این کار ها را انجام بدهند و به نفع جامعه قدم بردارند باید در تربیت این ها بکوشیم این ها یا در مدارس عادی هستند و یا در مدارس تخصصی.

روز بروز افراد بیشتری باید در امر زراعت صاحب اطلاع و فن بشوند در آموزشگاه کشاورزی اصول جدیدی را یاد بگیرند تعاون را یاد بگیرند و با ارشاد این ها مردم ما روز به روز بهتر و بیشتر از نتایج زحمات خود بهره بردارند. همچنین آموزشگاه های فنی برای تربیت کارگر های متخصص و کسانی که صاحب پیشه و هنر خواهند بود درست شود. این افراد فنی در هر زمینه ای که هست باید روز به روز به تعداد بیشتری تحویل جامعه داده بشوند به این جهت پایه فرهنگی ما باید روز به روز تقویت بشود و اما این اجتماع نیز بایدسالم باشد. برای سلامت اجتماع دو اصل هست یکی اصل بهداشت یعنی طوری مردم ما عادت بکنند تربیت بشوند ارشاد بشوند که به خواست خدا اصلا مریض نشوند و بعدا اگر احیانا با وجود تمام این دقت ها خدای نخواسته کسالتی پیدا بکنند وسائل معالجه این ها نیز فراهم باشد.

 

ایجاد جامعه ای مرفه و سالم هدف ما است!

 در این راه البته اشکالات زیاد است. برای جمعیت ایران که لااقل ۲۱ میلیون جمعیت هست ما احتیاج به هزارها پزشک و پزشکیار و پرستار داریم و همچنین از مهندسی بهداشت گرفته تا پائین تر افرادی باید باشند که در این راه کار و خدمت کنند. این قدری طولانی است برای این که این ها تحصیلاتشان مدت زمانی طول می کشد برای این که یک کسی یک پزشک بشود بعداز تحصیلات ابتدایی و متوسطه او باید یا 6 بلکه 7 سال در مدارس در دانشکده ها درس بخواند تا این که بتواند به وظیفه خود اقدام کند معهذا سعی ما باید این باشد که در آتیه وسائلی فراهم شود که روزبه روز سال به سال تعداد این فارغ التحصیل ها بیشتر بشوند. پس یک اجتماعی که افرادش سالم بودند و از طرفی در مشاغلی که دارا هستند درآمد کافی خواهند داشت. این اجتماع را می شود یک اجتماع مرفه و خوشبخت نامید واین هدف ما است.

 

بودجه سازمان برنامه تسلیم دولت شد

بودجه سازمان برنامه برای تصویب به هیئت دولت تسلیم گردید و اکنون مسئولان سازمان در انتظار تصویب آن هستند.

سازمان برنامه از پایان مدت برنامه دوم یعنی درست از 15 روز قبل هیچ گونه پرداخت جدیدی نکرده و کلیه هزینه ها و مخارجی که از آن تاریخ تاکنون شده بلاتکلیف مانده است تنها در مدت 15 روز اخیر چک هایی که امضای آن ها قبلا انجام گرفته بود به صاحبان آن ها تسلیم گردیده است.

در حال حاضر در سازمان برنامه فقط کارهای عمرانی نیمه تمام در حال تکمیل است و کارمندانی که در قسمت های مزبور مشغول به کار می باشند وظایف خود را انجام می دهند.

 

مشاور مخصوص کندی : کمک آمریکا به کشورهایی که صلاحیت ندارند قطع شود

«آسوشیتدپرس» گزارش داد : چسترباولز برای آن که اطمینان نمایندگان کنگره را به ثمربخش بودن کمک های خارجی جلب کند کشورهای دریافت کننده کمک آمریکا را به چهار دسته مشخص تقسیم کرد و اظهار داشت که کشورهای دسته چهارم چون صلاحیت دریافت کمک های آمریکایی را ندارند باید به کلی از مساعدت های مالی آمریکا محروم شوند.

 

شورای ده در کلیه دهات تشکیل می شود

«روزنامه فرمان » نوشت : شورای ده در کلیه دهات با دستور شاهنشاه تشکیل می شود.

این شورا کلیه امور مربوط به ثبت احوال، خدمت زیر پرچم، عقد و ازدواج، فرهنگ ، بهداشت مردم هر ده را راسا انجام خواهد داد.

این شورا ملزم به وصول دو درصد از درآمد افراد دهات در سال می باشد و مبالغ جمع شده صرف امور بهداشتی، فرهنگی و ارتباطات خواهد شد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.