10 مهر 1341

10 مهر 1341

شاه : من دنبال جاه و مال نیستم!/75 درصد جمعیت کشور کشاورز هستند که این درصد باید تقلیل یابد!/گفته بودم حاضرم دستم قطع شود ولی سند خیانت به این مملکت امضا نشود!/دفعه قبل هم گفتم برای من سلطنت بر یک مردم محروم و فقیر افتخاری ندارد!/آینده ای که برای ما مجسم شده باعث افتخار گذشته و سنن ملی ما است!/150 دهکده قزوین به دولت انتقال می یابد/نخست وزیر : نقش «انجمن ایران و آمریکا» در شناساندن فرهنگ ایالات متحده به مردم ایران زیاد بوده است!/رئیس اداره اطلاعات آمریکا : نسبت به ایران بیگانه نیستم!/به فکر نسل آینده ایران هستیم!/به دنبال حذف سه شعبه دیوان کیفر ؛ صحبت از تغییرات جدیدی در دادگستری است!/میزان صرفه جویی/اجرای قانون اصلاحات ارضی در هفت منطقه دیگر اعلام شد/

شاه : من دنبال جاه و مال نیستم!

روزنامه ها امروز نوشتند : « ساعت ۸ صبح امروز آقایان علما و روحانیون در کاخ استانداری تبریز به حضور شاهنشاه شرفیاب شدند. شاهنشاه پرسش هایی از آنان کردند که پاسخ های لازم به استحضار رسید. سپس شاهنشاه در حدود ساعت هشت ونیم صبح در حالی که در اتومیبل رو بازی قرار گرفته بودند از کاخ استانداری عازم شهرداری شدند.»

 

75 درصد جمعیت کشور کشاورز هستند که این درصد باید تقلیل یابد!

در مقابل صف نمایندگان کارگران یکی از آنان به نمایندگی از طرف کارگران آذربایجان ضمن عرض خیر مقدم قطعه شعری قرائت کرد و شاهنشاه فرمودند قانون کار باید حتما اجرا شود. در مقابل صف مدیران کارخانجات یکی از مدیران کارخانجات خیر مقدم گفت و شاهنشاه فرمودند با اقداماتی که می شود امیدوارم کشور ما در آینده صنعتی شود و نسبت فعلی جمعیت که 75 درصد مردم را کشاورز تشکیل می دهد تقلیل یابد و نیز روابط بین کارگر و کار فرما بایستی حسنه تر شود.

در حدود ساعت ده شرفیابی نمایندگان مردم خاتمه یافت و شاهنشاه به بالکن شهرداری تشریف بردند و در حالی که میدان شهرداری مملو از جمعیت بود بیاناتی به این شرح ایراد کردند :

 

گفته بودم حاضرم دستم قطع شود ولی سند خیانت به این مملکت امضا نشود!

مردم غیور شهر تبریز در سال 1326 که مرتبه اول در زمان سلطنت خودم پس از این که مملکت ایران و استان آذربایجان از آن وضع مخوف و چیزی که آینده مملکت را تهدید می کرد نجات پیدا کرد. شما مردم این شهر و اهالی آذربایجان نسبت به پادشاه خودتان کسی که گفته بود حاضر است دستش قطع شود ولی سند جدایی و پاشیدگی ارتش ایران و خیانت به این مملکت را امضا نکند.1 از لحاظ انجام وظیفه ، وظیفه ای که مطابق سنن و سوابق تاریخی و پادشاهی نسبت به شما برای حفظ شما و استقلال شما دارم شخصا فکر می کنم که این شور و هیجان شما اضافه بر آن علل پیش گفته دارد و آن این است که من و شما یک شکل فکر می کنیم و قلب ما یک آهنگ ضربان دارد به واسطه این رابطه قلبی و روحی خداوند خواسته است که من بتوانم خواسته های حقیقی و آمال و آرزوهای شما را درک بکنم و همیشه بحمدالله چند قدمی از جبر تاریخ و احتیاجات اجتماعی جلو باشیم و همین باعث آن بشود که ملت ایران و مملکت ما در این دنیای آشفته امن و امان بماند و از لحاظ اجتماعی بتواند به کارهایی دست بزند و در میان ملل راقیه دنیا جای خود را باز کند و حفظ کند مملکت را بهتر و آبادتر به نسل های آینده تحویل دهیم. این پیش بینی های اجتماعی در هر رشته ای انجام شده و می شود.

 

دفعه قبل هم گفتم برای من سلطنت بر یک مردم محروم و فقیر افتخاری ندارد!

خاطرم هست موقعی که از مسافرت قبلی آذربایجان به تهران، بر می گشتم در صف مستقبلین گفتم که برای من سلطنت بر یک مردم محروم و فقیر افتخاری ندارد، ما بعد از آن چه کردیم؟

اولین کاری که شروع کردم نقشه تقسیم اراضی املاک موروثی خود من بود که بحمد الله این کار خاتمه یافت و غیر از آن همان طور که اطلاع دارید با وقف ۹۰ درصد دارایی شخصی خود به ملت ایران خواستم که نشان بدهم که یک فردی تا چه حد می تواند از خود گذشتگی کند پس همان طور که اطلاع دارید من به دنبال مال وجاه نیستم از تخت سلطنت که بالاتر چیزی نیست ولی تختی که جایگاه آن در قلب شما ملت قرار داشته باشد.

 

آینده ای که برای ما مجسم شده باعث افتخار گذشته و سنن ملی ما است!

 پس با این آینده ای که برای همه ما مجسم شده است که باعث افتخار گذشته و سنن ملی ماست ما خواهیم توانست همه با هم با یک روح در میلیون ها بدن و یک ضربان قلب در میلیون ها تن به سوی آینده باسربلندی و افتخار مردانه و پر قدرت و محکم قدم برداریم و مملکت خود را به آن مقام و منزلتی برسانیم که همه ما در اعماق قلب خود آرزو می کنیم.

 

150 دهکده قزوین به دولت انتقال می یابد

طرح انتقال دهات زلزله زده قزوین به دولت که در وزارت کشاورزی تهیه شده بود دیشب به وسیله دکتر اسفندیاری معاون فنی وزارت کشاورزی که در غیاب دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی در هیئت دولت شرکت می کند به هیئت وزیران برده شد تا مورد مطالعه و تصویب قرار گیرد.

طبق این طرح دهات زلزله زده قزوین که در حدود 150 ده است به دولت انتقال پیدا می کند. آن گاه کلیه وجوه و کمک های خارجی و داخلی که برای کمک به زلزله زدگان قزوین پرداخت شده با همکاری کمیسیون هم آهنگی و شیر و خورشید سرخ و وسیله سازمان عمران قزوین که در جنب سازمان اصلاحات ارضی قزوین تشکیل شده است صرف عمران این دهات می شود.

 

نخست وزیر : نقش «انجمن ایران و آمریکا» در شناساندن فرهنگ ایالات متحده به مردم ایران زیاد بوده است!

ساعت شش بعداز ظهر محل جدید انجمن ایران و آمریکا واقع در خیابان عباس آباد طی مراسمی گشایش یافت.

دراین مراسم اسدالله علم نخست وزیر، جولیوس هولمز سفیر کبیر آمریکا در ایران، ادوارد مارو رئیس اداره اطلاعات آمریکا و جمعی از شخصیت های ایرانی و آمریکایی حضور داشتند.

دراین وقت نخست وزیرشروع به صحبت کرد و پس از گفتن خیر مقدم به رئیس اداره اطلاعات آمریکا گفت: این ساختمان نشان دهنده وسعت فعالیت فرهنگی انجمن است. انجمن ایران و آمریکا نه تنها تاکنون فعالیت های موفقیت آمیز در شناساندن جنبه های مختلف فرهنگ جوان اما نیرومند آمریکا به ایرانیان داشته بلکه در عین حال تاکنون نقش بزرگی در شناساندن فرهنگ قدیمی ایران به آمریکائیان مقیم کشور ما و آمریکائیانی که به ایران می آیند ایفا کرده است.

مربیان تعلیم و تربیتی آمریکا برای اولین بار در حدود 50 سال پیش قدم به کشور ما گذاشتند و از آن زمان تا امروز فعالیت های ثمر بخش خودرا که تنها به تشیید دوستی دو ملت ایران و آمریکا خدمت می کند ادامه داده اند.

 

رئیس اداره اطلاعات آمریکا : نسبت به ایران بیگانه نیستم!

سپس مارور رئیس اداره اطلاعات آمریکا گفت : بسیار خوشحالم که به تهران آمده و در این مراسم شرکت می نمایم. من نسبت به ایران بیگانه نیستم زیرا اکنون چند بار به این مملکت سفر کرده ام. گرچه ایران را آنقدر که مایل هستم نمی شناسم ولی آشنایی من آنقدر است که خود را بیگانه نشمرده و دوست بدانم به حدی که احساس غربت نمیکنم . همچنین من ایران را آن قدر می شناسم که بگویم یکی بودن دو ملت در دوستی و همکاری برای آینده در حقیقت یک امر تصادفی نیست.

 

به فکر نسل آینده ایران هستیم!

مسافرت اینجانب در اوائل مهر ماه مصادف با ماهی است که در سال قبل والاحضرت همایون ولیعهد رضا پهلوی از علیاحضرت شهبانی فرح به دنیا آمدند. معظم له به نسل آینده تعلق دارند یعنی نسلی که تمام ذهن ما را هنگام افتتاح این ساختمان به خود مشغول داشته است. جای آن دارد که آرزو کنیم نسل های آینده هر دو ملت از نتیجه عمل امروز ما بهره مند گردند.

 

به دنبال حذف سه شعبه دیوان کیفر ؛ صحبت از تغییرات جدیدی در دادگستری است!

روزنامه ها از حذف شعبه 6 و 5 و 4 دادگاه های دیوان کیفر وشعبه ۱۳ دادگاه استان خبر دادند، اعضاء شعب

در شعب مذکور فقط اعضا و مستشاران شعبه 5 که به انتظار پاک نویس رای صادره مشغول کشیدن سیگار بودند به سر می بردند ولی قضات دیگر در محل کار خود نبودند .

مدیران دفاتر سه شعبه مذکور نیز سرگرم جمع آوری سوابق و پرونده های شعب خود بودند تا آنها را تحویل دفتر دادگاه های دیوان کیفر بدهند. در احکام حذف شعب مذکور قید شده به استناد بند الف ماده اول قانون متمم سازمان دادگستری واستخدام قضات مصوب ۱۸ شهریور ماه 1335 کمیسیون مشترک دادگستری مجلسین شعبه ... حذف می گردد.

رونوشت احکام به اطلاع رئیس کل دادگاه های دیوان کیفر نیز رسیده است. به این ترتیب روسا و مستشاران سه شعبه حذف شده دیوان کیفر از امروز که احکام خود را دریافت کرده اند از حقوق انتظار خدمت استفاده خواهند کرد.

 

میزان صرفه جویی

 با حذف سه شعبه دیوان کیفر جمعا ماهانه در حدود 45 هزار ریال مابه التفاوت حقوق 9  نفر روساء و مستشاران شعب مذکورصرفه جویی شده است. امروز در مراجع دادگستری صحبت از تغییرات جدیدی در میان بود و حتی بحث از انحلال یا تاسیس بعضی شعب دیگر می شد.

«روزنامه فرمان» نیز امروز نوشت : می گویند مطالعات دکتر خوشبین وزیر دادگستری پایان یافت و به دنبال انحلال یکی دو شعبه دادگاه کلیه دادگاه هایی که به غلط از طرف وزیر سابق منحل شده بود بار دیگر جایگزین خواهد شد و بدین ترتیب گفته می شود این کار ادامه دارد و در حدود 60 تا هفتاد هزار نفر از قضات تغییر پست خواهند داد.

 

اجرای قانون اصلاحات ارضی در هفت منطقه دیگر اعلام شد

امروز اجرای قانون اصلاحات ارضی در هفت منطقه دیگر از آذربایجان اعلام شد .

این مناطق عبارتست از : حومه ماکو، حومه شاه آباد ماکو،  حومه نقده و سیاه چشمه ماکو، بستان آباد تبریز و نمین اردبیل و نیر اردبیل .

به این ترتیب اکنون در اکثر نقاط آذربایجان غربی و شرقی قانون اصلاحات ارضی در مرحله اجرا می باشد  و مرتبا اجرای قانون اصلاحات ارضی در نقاط مختلف آذربایجان غربی و شرقی اعلام می شود.

اجرای قانون اصلاحات ارضی اصولا از آذربایجان آغاز شده و تا روز اول مهر ماه امسال 700 ده از دهات مراغه، میاندوآب و هشترود بین 23 هزار و 794 زارع تقسیم گردید.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.