5 مهر 1341

5 مهر 1341

آیت‌الله خالصی‌زاده بازداشت شد/سفیر آمریکا : اسدالله  علم شایستگی خود را نشان  داد!/برای آلونک نشین ها خانه می سازند!/وزیر کار : اجرای طرح سهیم کردن کارگران در کارخانجات در کشور اثر عمیقی خواهد داشت/کودتا در یمن/ایران عضو هیئت مدیره سازمان بین المللی نیروی اتمی شد/ورود 30 کارشناس خارجی برای اداره یک کارخانه به کشور!/تشکیلات ارتش ایران محدود خواهد شد/طرح انتقال دهات زلزله زده قزوین تسلیم هیئت وزیران شد/خبرهای ضد و نقیض درباره استعفای ارسنجانی!

آیت‌الله خالصی‌زاده بازداشت شد

روزنامه های کثیر الانتشار امروز نوشتند : به قرار اطلاع به دنبال حملات شدید آیت الله شیخ محمد خالصی زاده در مراسم نماز جمعه به دولت عراق نامبرده به وسیله مامورین انتظامی عراق دستگیر و بازداشت شده است و از نظر احتیاط مامورین انتظامی و افراد دژبان در سر چهار راه های کاظمین گمارده شده اند و منطقه کاظمین را در دست گرفته اند.

 

سفیر آمریکا : اسدالله  علم شایستگی خود را نشان  داد!

در ساعت هفت بعد از ظهر دیروز از طرف گروه مهندسین خلیج در محل کلوب مهندسین مذکور ضیافتی به شام با حضور نخست وزیر ترتیب داده شده بود.

در این ضیافت آقایان مهندس سمیعی وزیر پست و تلگراف و تلفن، خسروانی وزیر کار، دکتر باهری معاون نخست وزیر، جولیوس هولمز سفیر کبیر آمریکا و جمعی از افسران و مهندسین نظامی آمریکا در ایران شرکت داشتند.

هولمز سفیر آمریکا پشت تریبون قرار گرفت و ضمن سخنرانی کوتاهی گفت : آقای علم در ظرف مدت کوتاهی شایستگی خود را برای خدمت به کشورشان نشان دادند و ما امیدواریم در کار مملکت موفقیت کامل پیدا کنند و کلیه مسائل و مشکلات مملکتی را حل و فصل نمایند.  هولمز خاطر نشان کرد که علم در مدت دو ماهه زمامداری خود کار های بزرگی انجام داده است.

سپس علم نخست وزیر اظهار داشت :

من از لحاظ فنی صلاحیتی ندارم تا درباره کار شما از نقطه نظر صد در صد علمی بحث کنم معذلک این را می دانم که آن چه شما می کنید موجد زندگی سعادتمند تری برای نوع بشر است و همین ایده آل پاک و عالی است که مرا وادار به تحسین شما می سازد.

 

برای آلونک نشین ها خانه می سازند!

شهرداری تهران از چندی پیش طرحی جهت انتقال آلونک نشین های تهران تهیه کرده است که به موجب آن ساکنان حصیر آباد و سایر نقاط آلونک نشین شمال و شرق و غرب تهران را به  نقطه ای در جنوب شهر انتقال خواهند داد.

شهرداری در این مورد با مالکین اراضی بهجت آباد، یوسف آباد، حصیر آباد و سایر نقاطی که افراد بی بضاعت ضمن ساختن آلونک در آنجا سکونت کرده اند تماسی گرفته و ترتیبی داده شده است که با کمک مالکین اراضی و دولت و شهرداری خانه های ارزان قیمتی جهت سکونت این افراد ساخته شود.

 

وزیر کار : اجرای طرح سهیم کردن کارگران در کارخانجات در کشور اثر عمیقی خواهد داشت

شب گذشته خسروانی وزیر کار ضمن یک مصاحبه پیرامون طرح جدید سهیم کردن کارگران در سهام کارخانجات گفت در دنیای کنونی هر اقدام سیاسی و اجتماعی منتج به یک رشته اقدامات اجتماعی شده و اثرات فراوانی از این اقدامات حاصل می شود. بدین مناسبت دولت ها و مسئولین امور اقتصادی و اجتماعی به هیچ وجه به این مسائل بی توجه نمی مانند .

وزیر کار ضمن بحث در موارد کلی گفت مثلا هر گاه وزارت کار در صدد افزایش دستمزد برآید فورا تحولاتی در قیمت ها پدید می آید و اگر مزد کارگر کمتر شود در تمام ارکان تولید تغییراتی پدید آمده و این تغییرات در وضع عموم موثر خواهد بود اگر کارگر پول کمتری بگیرد فرضا نتواند کفش بخرد کار کفاشی از رونق می افتد و کارگر کفاش بی کار می ماند و بدین ترتیب است در تمام موارد که باید سعی کرد قدرت خرید کارگران بالا برود.

وزیر کار گفت اجرای طرح جدید سهیم کردن کارگران در کارخانجات در زندگی اجتماع کشور ما اثرات عمیقی خواهد داشت این طرح موجب دوام و بقاء روابط اجتماعی طبقات و ثبات اقتصادی خواهد بود.

 

کودتا در یمن

«خبرگزاری فرانسه» 27 سپتامبر از عدن گزارش داد رادیو صنعاء اعلام داشت که در یمن رژیم جمهوری اعلام گردیده است و در اعلامیه ای که از رادیو صنعا انتشار یافت خاطر نشان شده است که ارتش یمن دست به شورش زده است.

خبر گزاری خاور میانه نیز وقوع انقلاب را در یمن تایید کرد. انقلابیون در کشور رژیم جمهوری آزاد اعلام کرده و ایستگاه رادیو صنعا را اشغال کرده اند.

انقلابیون اعلام داشته اند که امام یمن را از سلطنت خلع کرده اند.

 

ایران عضو هیئت مدیره سازمان بین المللی نیروی اتمی شد

سازمان بین المللی نیروی اتمی دیروز ششمین کنفرانس عمومی خود را در وین پس از انتخاب نمایندگان ایران اندونزی، مکزیک، برزیل و ایتالیا به سمت اعضای هیئت مدیره پایان داد.

انتخاب اعضای هیئت مدیره در آخرین جلسه کنفرانسی که از 9 روز قبل تشکیل شده بود انجام گرفت.  ایران در هیئت مدیره سازمان مزبور نمایندگی کشورهای آمریکایی وخاور میانه را عهده دار خواهد بود.

 

ورود 30 کارشناس خارجی برای اداره یک کارخانه به کشور!

امروز کسب اطلاع شد که مقدمات بهره برداری از کارخانه کود شیمیایی فراهم شده است و به زودی 30 تن از متخصصین خارجی برای اداره کارخانه مزبور وارد ایران خواهند شد.

در تهیه مقدمات کار بهره برداری، شرکت ملی نفت ایران با وزارت صنایع و معادن و شرکت کودشیمیایی ایران همکاری می کند و به دنبال مذاکراتی که به عمل آمده است بیش از یکصد تن از کارکنان فنی شرکت ملی نفت جهت همکاری در اداره کارخانه کود شیمیایی به شرکت مزبور منتقل خواهند شد.

امروز مهندس رزم آرا مدیر عامل شرکت کود شیمیایی اظهار داشت : کلیه قسمت های کارخانه کود شیمیایی وماشین آلات مربوط به آن تا آخر ماه جاری نصب خواهد شد.

 

تشکیلات ارتش ایران محدود خواهد شد

«روزنامه فرمان» نوشت : می گویند به زودی تشکیلات ارتش ایران محدود خواهد شد و این نکته را شاهنشاه در باشگاه افسران رضائیه صریحا اعلام کرد ولی از نظر کیفیت ارتش به مراتب قوی تر از حال می شود.

این روزنامه همچنین نوشت : به زودی محاکمات بزرگ دیگری در ارتش شروع خواهد شد. گفته می شود شاهنشاه صریحا دستور فرموده اند که هر نوع خلافی از طرف هر شخصیتی در ارتش به وقوع پیوسته باشد مورد تعقیب جدی قرار داده شود.

 

طرح انتقال دهات زلزله زده قزوین تسلیم هیئت وزیران شد

وزیر کشاورزی امروز گفت : طرح انتقال دهات زلزله زده قزوین برای رسیدگی و تصویب تسلیم هیئت وزیران شد.

وزیر کشاورزی شایعه استعفای خود را تکذیب کرد و گفت : این کار را تا پایان ادامه خواهم داد.

خبر دیگر این که اجرای قان اصلاحات ارضی در اسفراین، نیشابور، شاهرود و رضائیه اعلام شد.

 

خبرهای ضد و نقیض درباره استعفای ارسنجانی!

با وجود تکذیب استعفای ارسنجانی توسط خود وی «روزنامه فرمان » در شماره امروز خود نوشت : می گویند استعفای دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی همچنان مورد بحث محافل مطلع است، به قرار اطلاع موضوع استعفای وی تقریبا قطعیت یافته و شاید تا یک ماه دیگر این امر صورت عمل به خود گیرد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.