3 مهر 1341

3 مهر 1341

وزیر خارجه: بهای نفت باید عادلانه باشد/وزیر کار : توزیع درآمد در کشور ما عادلانه نیست/طرح انتقال املاک قزوین به دولت در وزارت کشاورزی در دست تهیه است/مردم انجمن شهر می خواهند!/در ایران روحیه تحمل مخالف حتی بین اشخاص عادی کم دیده می شود!/سال پیش برای خرید پنبه دنبال ما می آمدند ولی امسال باید به دنبال مشتری بدویم!/در ایران به صادرات اهمیت نمی دهند/در شرکت بیمه ایران تغییرات اساسی داده می شود/به دنبال دستور نخست وزیر : استفاده از اتومبیل سواری دولتی ممنوع شد

وزیر خارجه: بهای نفت باید عادلانه باشد

وزیر خارجه کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با بیان این که « بهای نفت باید عادلانه باشد» اظهار داشت : هرگاه ایران نتواند شرایط بازرگانی بهتری داشته باشد به توسعه اقتصادی آن لطمه شدیدی وارد خواهد شد.

 

وزیر کار : توزیع درآمد در کشور ما عادلانه نیست

خسروانی وزیر کار امروز با بیان این که « توزیع درآمد در کشور ما عادلانه نیست» اظهار داشت : طرح استفاده کارگران از منافع کارخانه باعث افزایش تولید، سرمایه گزاری بیشتر، صرفه جویی در مواد خام و تقلیل اختلافات موجود خواهد شد.

طرح استفاده کارگران از منافع کارخانه ها به زودی برای رسیدگی به یک شورا ارجاع می شود.

 

طرح انتقال املاک قزوین به دولت در وزارت کشاورزی در دست تهیه است

«روزنامه اطلاعات» امروز نوشت : مقرر است که کلیه املاک دشت قزوین که شامل دهات آسیب دیده از زلزله اخیر است به دولت انتقال پیدا کند و پس از آبادانی و ایجاد دهات نمونه به زارعین صاحب نسق و خرده مالکین انتقال یابد.

وزارت کشاورزی به موجب قانون اصلاحات ارضی حق دارد دهات مازاد اشخاص را از آن ها خریداری کند ولی نمی تواند دهات غیر مشمول را به خود انتقال دهد. طرح تصویب نامه مربوط به انتقال این قبیل املاک که مشمول قانون نیستند نیز تهیه گردیده است و پس از تصویب دولت به مورد اجرا گذارده می شود.

 

مردم انجمن شهر می خواهند!

در جلسه دیشب شورایعالی انجمن های محلی گفته شد  که مردم انجمن شهر می خواهند، انجمن شهر تهران باید منتخب مردم باشد تا بتواند در رفع مشکلات آن ها قدم بردارد.

شهریه دبیرستان ها خلاف اصول مقررات اجتماعی است و تحصیل تا دوره اول متوسطه باید مجانی باشد.

خطر سیل در منطقه پادگان جی باقی است و دستورات شهردار درباره توجه به گودها اجرا نشده است.

 

در ایران روحیه تحمل مخالف حتی بین اشخاص عادی کم دیده می شود!

روزنامه اطلاعات در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : اسدالله علم نخست وزیر در نطق اخیر خود گفته است « وجهه همت دولت من محترم شمردن همه عقاید و افکاری است که مؤید استقلال و سربلندی ایران می باشد. بنابراین از خصوصیات دولت من تحمل عقاید مختلف و حتی مخالف ولی در جهت منافع مملکت است ... ما به شما اطمینان می دهیم در تحمل عقاید آن چنان بردباری به خرج خواهیم داد که مایه شگفتی همگان خواهد شد.»

 این حرف ولو صرفا حرف باشد باز قابل ملاحظه است چون در ایران روحیه تحمل مخالف حتی بین اشخاص عادی کم دیده می شود.

وقتی دولت در این راه پیش قدم شد کم کم مردم هم به شنیدن عقاید و نظرات مخالف عادت می کنند و به مرور این خودخواهی، این یک دندگی، این استبداد رای که در نهاد هر کدام از ما خانه دارد و باعث بسی ناملایمات و مانع بسیاری موفقیت هاست از میان می رود ، هم زیستی بین مردم برقرار می شود ، مردم از سایه هم دیگر نمی ترسند ، انتقاد خیرخواهانه باعث رنجش و جدایی دو دوست نمی شود و خیلی کارهای دیگر اصلاح می شود.

به همین مناسبت ما این قسمت از نطق آقای علم را از اهم نکات آن تلقی کردیم و قرائن نشان می دهد مردم نیز به همین نظر در قسمت اخیر نطق رئیس دولت نگریسته اند.

 

سال پیش برای خرید پنبه دنبال ما می آمدند ولی امسال باید به دنبال مشتری بدویم!

امروز یکی از تجار صادر کننده پنبه در مورد خبر روزهای گذشته مبنی بر « کاهش استحکام الیاف پنبه ایران و عدم خرید آن » اظهار داشت : سال پیش برای خرید پنبه دنبال ما می آمدند ولی متاسفانه امسال ما باید به دنبال مشتری بدویم.

اگر برای اصلاح بذر و رفع نامرغوبی محصول پنبه کشور اقدام نشور خطر بعدی آن جبران ناپذیر خواهد بود.

 

در ایران به صادرات اهمیت نمی دهند

« م. صمصامی» طی یک یادداشت اقتصادی در «روزنامه اطلاعات» نوشته است :  متاسفانه در کشورما صادرات هنوز آن ارزش و اهمیتی را که در ممالک دیگر دارد پیدا نکرده است. حمایت و تشویق از صادرات، همیشه در برنامه دولت ها بوده و همیشه هم صادر کننده از نبودن تشویق و عدم حمایت از صادرات نالیده است.

بحران اقتصادی اخیر با تمام ضررهایش، لااقل یک حسن داشت وآن این بود که مردم این مملکت را با مسائل اقتصادی آشنا ساخت  و امروز مردم تا حدودی متوجه اهمیت صادرات شده اند. دولت هم به این فکر افتاده است که صادرات را تقویت کند، موانع و مشکلات موجود بر سر راه آن را از میان بردارد.

امید است هیئتی که تحت ریاست وزیر بازرگانی به بروکسل می رود تا با مقامات بازار مشترک اروپا مذاکره کند ، در مذاکرات خود توفیق حاصل نماید و امتیازاتی به نفع صادرات ایران به دست آورد و نتیجه و مذاکرات خوردن چای و قهوه و بحث و مذاکره در اطراف مقررات بازار مشترک و تعارفات دیپلماسی نباشد!

 

در شرکت بیمه ایران تغییرات اساسی داده می شود

حسنعلی منصور مدیرعامل شرکت بیمه ایران اعلام کرد در شرکت بیمه ایران تغییرات اساسی داده شده و در مسئولان قسمت ها و روسای ادارات بیمه نیز تغییراتی داده خواهد شد.

برای تنظیم طرح سازمان جدید شرکت بیمه و وظایف آن کلیه قوانین و مقررات مربوط به بیمه و وظایف ادارات و مسئولان آن مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.

 

به دنبال دستور نخست وزیر : استفاده از اتومبیل سواری دولتی ممنوع شد

به دنبال دستور  نخست وزیر به وزیر دارایی در مورد تعیین تکلیف اتومبیل های جمع آوری شده دولتی تعقیب این امر به اداره کل کارپردازی آن وزارتخانه واگذار گردید.

کارپردازی وزارت دارایی امروز طی بخشنامه ای به کلیه سازمان ها و ادارات دولتی و دارایی های شهرستان ها اطلاع داد که کلیه اتومبیل های سواری و استیشن سواری دولتی را متوقف کنند و به استثنای جیپ و جیپ استیشن و لندرور استیشن و اتوبوس هیچ اتومبیل دولتی نباید کار کند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.