2 مهر 1341

2 مهر 1341

بازداشت یک سرلشکر و یک سرهنگ/دانشگاه سال جدید تحصیلی را آغاز کرد/وزیر کشاورزی : دیوارهای سیاه و ضخیم رژیم اربابی در ایران منهدم می شود/در مدت هفت ماه سه کانون بزرگ فئودالیته ایران را منهدم کردیم/احکام جدید سازمان برنامه ابلاغ می شود/حضور سفرای آمریکا و شوروی در جشن روز دهقان!/اعلامیه دربار شاهنشاهی در مورد مسافرت رئیس جمهور آلمان/نخست وزیر گفت که در آینده نشان خواهد داد به عقاید دیگران احترام می گذارد!/دو فتوی از آیت الله خویی و آیت الله کمره ای برای کمک به زلزله زده ها/پس از بازگشت شاه : استانداران در تهران اجتماع می کنند

بازداشت یک سرلشکر و یک سرهنگ

امروز کسب اطلاع شد که طبق قرار تیمسار سرتیپ مروستی  بازپرس ویژه نظامی سرلشکر معین پور رئیس سابق اداره مهندسی ارتش بازداشت گردید.

گزارش فوق اضافه می کند که چند روز پیش طبق قرار صادره از طرف تیمسار مروستی سرهنگ شه نواز رئیس سابق اداره املاک و اموال اداره مهندسی ارتش نیز بازداشت گردید.

با بازداشت مهندس گرائیلی ناظر یکی از ساختمان های ارتشی تعداد بازداشت شدگان پرونده هایی که تیمسار سرتیپ مروستی بازپرس ویژه نظامی مشغول رسیدگی به آن ها می باشد به سه نفر رسیده است.

 

دانشگاه سال جدید تحصیلی را آغاز کرد

امروز دانشگاه تهران سال تحصیلی جدید خود را آغاز کرد و دسته دسته دانشجویان به دانشگاه روی آوردند.

هنوز امتحانات داخلی دانشکده ها به پایان نرسیده است و به همین مناسبت دانشجویان در سالن های دانشکده ها مشغول گذراندن امتحان بودند و دانشکده های دندانپزشکی و هنرهای زیبا امتحان اختصاصی داشتند.

 

وزیر کشاورزی : دیوارهای سیاه و ضخیم رژیم اربابی در ایران منهدم می شود

ارسنجانی وزیر کشاورزی در پیام «روز دهقان » تاکید کرد : دیوارهای سیاه و ضخیم رژیم اربابی در ایران منهدم می شود.

در این پیام آمده است :

آن روز طرح ریشه کن ساختن اساس فئودالیته و رژیم ارباب و رعیتی را می ریختیم مبارزه ها کردیم مباحثه ها شد عده زیادی مخالفت می کردند که شما خلق زحمت کش ایران صاحب دسترنج خودتان نشوید مخالفت می کردند که شما عزیزان ایران مردمی آزاد مستقل و مرفه نباشید.

می گفتند زارع باید رعیت بماند مالک باید ارباب باشد اگر رژیم ارباب و رعیتی از میان برود نظام جامعه به هم خواهد ریخت. می گفتند زارع ایرانی لیاقت اداره خودش و کارش را ندارد وقتی لایحه اصلاحی قانون اصلاحات ارضی را تهیه می کردیم مخالفت این نابکاران اوج گرفت جلسات مالکان بزرگ برای تکفیر و تخطئه کار بزرگ اصلاح ارضی ایران تشکیل شد حتی نخست وزیر با حسن نیت وقت را دوره کردند در یکی از این جلسات نسبت به عاقبت اصلاحات ارضی اظهار تردید کند.

موقعی رسید که عده ای از وزرای عضو دولت به مناسبت منافع خود یا اقوامشان و یا طرز تفکری که داشتند سد بزرگی برای تصویب قانون کشیدند و امر اکید اعلیحضرت این سد را از میان برداشت و به ما امکان داد آن چه روی کاغذ به صورت قانون آورده شده بود به موقع اجرا بگذاریم.

 امسال جشن روزدهقان را شما عزیزان ایران با شور و شعف بر پا دارید بیش از 150 هزار خانوار از میان شما از بند رعیتی آزاد شدند. جامعه آزاد دهقانی ایران آفریده شده است. دیوار های ضخیم و سیاه رژیم اربابی و فئودالیته ایران یکی پس از دیگری منهدم می شوند. پرچم های سیاهی که مالکیت بزرگ در سراسر ایران افراشته بود و مظهر دوران ارتجاع و استبداد و بربریت بود یکی پس از دیگری پاره می شود و به جای آن پرچم سه رنگ ایران آزاد و مترقی در همه جا به اهتزاز در می آید.

 

در مدت هفت ماه سه کانون بزرگ فئودالیته ایران را منهدم کردیم

 فقط در مدت هفت ماه که از تاریخ تصویب و اجرای قانون اصلاحات ارضی می گذرد ما سه کانون بزرگ فئودالیته ایران را منهدم کردیم حدود جنوبی آذربایجان از چنک قلدر های فئودال و مالکان بزرگ نجات یافت. اراک مرکز ارتجاع ایران مرکزی آزاد شد. قزوین که زلزله مالکان بزرگ قرن ها مردم را می لرزاند و زندگیشان را سیاه می کرد پیش از آزادی دچار زلزله طبیعی شد و هزاران دهقان با شرف ایرانی در زیر آوار خانه های گلی که مظهر رژیم اربابی دهات ایران بود دفن شدند.

 گیلان دومین منطقه ای بود که آزادی دهقان را اعلام داشت. در تمام این مناطق شروع به اجرای قانون توام با توفیق بزرگی برای دهقانان این مناطق بود تشریف فرمایی ها و فرمایشات قاطع و موثر و بی تزلزل شاهنشاه بود که موانع بزرگی را از پیش پای ما برداشت. اکنون برادران عزیز دهقان بیائید در این روز جشن آزادی دهقان سوگند یاد کنیم ارواح شهدای قزوین و نابود شدگان قهر سلطه رژیم قرون وسطائی فئود الیته را به شهادت بطلیم به خاطر سعادت خودتان و تعهدی که در مقابل میهن تاریخی و پر افتخار تان دارید به پادشاه مهربان و ترقی خواه خود قول بدهید که هر روز بیش از روز پیش کار کنید با تنبلی و بیکاری مبارزه کنید کسانی که صاحب زمین شده اند شب و روز برای آبادانی آن بکوشید و کسانی که زمین ندارند به انتظار نوبت خودتان صبر کنید.

 

احکام جدید سازمان برنامه ابلاغ می شود

حدود 20 درصد از کارهای برنامه دوم نیمه تمام است که با اعتبارات جدید ادامه خواهد یافت و در ظرف یکی دو روز آینده احکام جدید سازمان برنامه ابلاغ می شود.

 

حضور سفرای آمریکا و شوروی در جشن روز دهقان!

هنگامی که شاه اسناد مالکیت دهقانان را اعطا می کرد سفیر کبیر شوروی از این منظره عکس می گرفت!

وزیر کشاورزی در این مراسم گفت : هنگام شروع اصلاحات ارضی در مراغه عده ای آن را افسانه و فانتزی تصور می کردند اما کار اصلاحات ارضی امروز در این منطقه تحقق یافته است.

سفرای کبار آمریکا و شوروی به اتفاق وزیر کشاورزی از سد صوفی چای دیدن کردند.

 

اعلامیه دربار شاهنشاهی در مورد مسافرت رئیس جمهور آلمان

دربار شاهنشاهی طی اعلامیه ای درباره مسافرت رئیس جمهور آلمان به ایران تاکید کرد : چون به مناسبت حادثه تاسف انگیز زلزله ایران با توجه به تالمات روحی ناشی از این مصیبت که عموم افراد ملت ایران را متاثر و سوگوار ساخته است شرایط مساعد برای پذیرایی اعلیحضرت همایون شاهنشاه و علیاحضرت شهبانوی ایران از میهمانان عالیقدری چون حضرت هاینریش لوبکه رئیس جمهوری آلمان فدرال و بانو لوبکه و همراهان وجود نداشت با موافقت و ابراز همدردی صمیمانه حضرت رئیس جمهوری آلمان فدرال تصمیم به تعویق مسافرت رسمی معظم له به ایران گرفته شد.

تاریخ سفر رسمی حضرت هاینریش لوبکه و بانو بعدا اعلام خواهد شد.

 

نخست وزیر گفت که در آینده نشان خواهد داد به عقاید دیگران احترام می گذارد!

«روزنامه اطلاعات» در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است : من باهر کس در باره نطق دیروز آقای علم صحبت کرده ام نظر مساعد شنیده ام. البته هیچ نخست وزیری حرف بد نمی زند ، همه خوب حرف می زنند گیرم گاهی حرف به دل می چسبد ، گاهی نمی چسبد. نطق دیروز علم به دل می چسبید.

علم تصریح کرد که طاقت شنیدن عقاید مختلف حتی مخالف را دارد و به افکار دیگران و لو مخالف احترام می گذارد و در آینده نشان خواهد داد که در این گفته صمیمی است. و بالاخره نکته اساسی و دلچسب این نطق اشاره به کوشش دولت برای استقرار سیاست خارجی روشنی است که پیش گرفته و به بعضی نتایج مثبت نیز رسیده است ، من جمله برطرف کردن ابرهای تیره در آسمان روابط ایران و شوروی.

چنین نطقی معمولا زمامداران در بدو زمامداری ایراد می کنند اما علم خرق عادت کرده و این نطق را بعد از دو ماه که از شروع زمامداری وی می گذرد ایراد کرده است. به نظرم در این جا نیز حق باعلم باشد. برای این که اگر علم روز اولی که آمد ادعا می کرد من روابط ایران و شوروی را به حال عادی باز می گردانم آن هم با حفظ دوستی غرب و بدون این که در روابط ما با این طرف کمترین خدشه ای حاصل شود کسی از او باور نمی داشت. حتی اصلاح بودجه را که دولت سلف در بن بست آن گرفتار شد و عاجز از گره گشائی گشت چنانچه علم ادعا می کرد بازدر گفته او شک می رفت. اما این هر دو کار را دولت علم کرده و امروزدیگر مدعی نیست، بلکه موفق است.

علم با بعضی زمامداران گذشته یک فرق اساسی دارد که خودش خیلی خوب به آن متوجه است و آن این که ایشان وقتی می آمدند مردم خیلی نسبت به موفقیتشان امیدوار بودند اما هر چه می گذشت امید مردم کم می شد، در مورد علم قضیه معکوس است.

 

دو فتوی از آیت الله خویی و آیت الله کمره ای برای کمک به زلزله زده ها

جراید امروز کشور فتاوای حضرات آیات خویی و حاج میرزا خلیل کمره ای از مراجع تقلید در جواب استفتا راجع به تخصیص وجوه شرعیه برای کمک به زلزله زدگان را منتشر ساختند.

آیت الله خویی خطاب به حجت الاسلام باقر قمی نوشته است : جنابعالی از قبل اینجانب به مومنین از تجار و اخبار اجازه بدهید که از وجوه بریه حتی سهم مبارک امام علیه السلام با نظارت هیئت موتمنی در مورد آسیب دیدگان این حادثه صرف نماینده و حتی المقدور از همراهی این باب مضایقه و خودداری ننمایند.

آیت الله خلیل کمره ای نیز تاکید کرده است : صرف سهم امام علیه السلام در مورد زلزله زدگان جایز است اما به ترتیب مهم و مهم تر.

خود مردم غالبا به فکر تعمیر خانه های شخصی اند و مقامات مسئول به فکر احیای مزرعه ها و دهکده ها و آب ها و قنوات، اما نسبت به تاریکی از تعلیمات مذهبی وحشتی ندارند و از طرف دیگر باز مردم دهات به حمام و نظافت شدید احتیاج عمومی دارند و بعضی از دهات حتی از نظافت مستراح محروم اند.

پس باید حمام هایی متناسب با جمعیت از طرف مقامات روحانی از خیریه های عمومی بنا شود که دخل آن ها صرف ابقای مسجد و مخارج عالم روحانی محل بشود. احداث این قسمت ها دوشادوش ساختمان ده واجب است.

لازم می داند که جمعیت های خیریه و متندینین بازار و تجار محترمی که در صدد اقدام به ساختمان دهات می باشند این نکات را از نظر دور ندارند و تقدم آن را رعایت کنند.

 

پس از بازگشت شاه : استانداران در تهران اجتماع می کنند

پس از بازگشت شاه از مسافرت آذربایجان و گیلان کلیه استانداران استان ها در تهران جمع خواهند شد تا ضمن تبادل نظر طبق لایحه اختیارات استانداران برای آنان احکام جدیدی صادر گردد.

به موجب ماده اول این لایحه  استانداران بنا به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیئت وزیران و به موجب فرمان شاه منصوب می شوند، علت صدور احکام جدید استانداران لزوم رعایت مفاد ماده اول لایحه اختیارات استانداران است که می گوید احکام استانداران باید به تصویب هیئت دولت برسد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.