27 شهریور 1341

27 شهریور 1341

در جلسه شورای عالی انجمن های محلی تهران گفته شد : در مورد افزایش نرخ اتوبوس شورا رای موافق نخواهد داد/برای اعتراض به اقدام بیمه های اجتماعی کارگران : نانواها در شورای عالی اصناف اجتماع کردند/گاردن پارتی در حضور شمس پهلوی گشایش یافت/مطالعه در معادن کرمان از نظر مواد مورد نیاز ذوب آهن هنوز ادامه دارد/بانک ها در دادن اعتبار امساک می کنند/تشکیلات جدید سازمان برنامه در دوران برنامه سوم در دست تهیه است/سفرای جدید ایران در خارج تعیین شدند/ایران برای امنیت همسایه شمالی هیچ خطر آنی و آتی ندارد/وعده های بیهوده نخست وزیر که عملی نخواهند شد!/نشریه ای که آرزوی خود را تبدیل به خبر کرد / برگزاری انتخابات مجلس در اوائل زمستان قطعی است!/آمریکا برای ارسنجانی ارزش خاصی قائل است!/برنامه هایی که نه اجرا شدند و نه بر پایه صحیحی استوار بودند و هستند!/گرفتار بودن کشورهای اسلامی به حکومت های فاسد دلیل عقب ماندگی این کشور ها است

در جلسه شورای عالی انجمن های محلی تهران گفته شد : در مورد افزایش نرخ اتوبوس شورا رای موافق نخواهد داد

بعد از ظهر دیروز جلسه فوق العاده هیئت رئیسه شورای عالی انجمن های محلی تهران به ریاست سید محسن ویژه در منزل تیمسار باستی یکی از اعضای شورا تشکیل شد. در این جلسه مسئله افزایش نرخ اتوبوس مجددا مطرح گردید و نمایندگان درباره آن مطالبی بیان داشتند .

رئیس شورا گفت : هیئت رئیسه شورا نظر داد که در حال حاضر شرکت واحد زیان نمی کند و بدین لحاظ و نظر به مخالفت مردم تهران با این امر شورا هرگز و به هیچ وجه به افزایش نرخ اتوبوس رای نخواهد داد. درباره نحوه اداره شرکت واحد شورا معتقد است که جریانات و خاطرات تلخ گذشته خطوط اتوبوسرانی برای مردم کافی است که همه این شرکت را تقویت کرده و سعی کنند تا به صورت آبرومندی اداره شود .

 

برای اعتراض به اقدام بیمه های اجتماعی کارگران : نانواها در شورای عالی اصناف اجتماع کردند

بعداز ظهر دیروز نانوایان تهران به عنوان اعتراض به اقدام سازمان بیمه های اجتماعی کارگران درباره حق بیمه در محل شورای عالی اصناف اجتماع کردند. نانوایان قصد داشتند شب گذشته را نیز در شورا بخوابند ولی رئیس اصناف ضمن یادآوری حسن نیت دولت و وزارت کار و بیمه های اجتماعی آن ها را از این کار بازداشت و نیمه شب نانوایان شورا را ترک گفتند .

 

گاردن پارتی در حضور شمس پهلوی گشایش یافت

ساعت پنج بعداز ظهر دیروز، دومین گاردن پارتی سازمان کمک کودک موسسه اطلاعات طی مراسمی در حضور شمس پهلوی ریاست عالیه جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران افتتاح شد .

در این مراسم اسدالله علم نخست وزیر و آقایان عبدالله انتظام رئیس شرکت ملی نفت، دکتر فرهاد رئیس دانشگاه، وکیلی رئیس اتاق بازرگانی ، نفیسی شهردار تهران و دیگر آقایان اعضای هیئت مر کزی جمعیت شیر و خورشید سرخ با بانوانشان و همچنین بانوان داوطلب شیر و خورشید سرخ به ریاست فریده دیبا رئیس سازمان بانوان داوطلب حضور داشتند.

 

مطالعه در معادن کرمان از نظر مواد مورد نیاز ذوب آهن هنوز ادامه دارد

از وزارت صنایع و معادن کسب اطلاع شد که بررسی های معادن کرمان و بافق از نظر ذخائر «تینانوم» که نوعی فلز است ادامه دارد و قریبا به پایان می رسد. نتیجه این بررسی وضع و شکل کوه ذوب آهن را روشن خواهد ساخت.

باید توجه داشت مطالعاتی که از نظر تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ذوب آهن جریان داشته مربوط به معادن آهن شمس آباد و ذغال نقاط دیگری بوده و قرار بود محل کارخانه در ازنا باشد ولی حالا کرمان نیز به عنوان یکی از نقاط متناسب برای احداث ذوب آهن مورد نظر قرار گرفته است .

در حال حاضر کلیه بررسی ها و مطالعات به وسیله متخصصین ایرانی و مهندسین وزارت صنایع و معادن انجام می گیرد. برای همین منظور در حدود بافق و کرمان مقدار زیادی کانال کنده شده است تا با به دست آوردن سنگ ها و رگه های مربوط کار آزمایش های موردنیاز به پایان انجامد.

 

بانک ها در دادن اعتبار امساک می کنند

امروز یکی از روسای بانک ها پیرامون افزایش اعتبارات بانک ها توسط بانک مرکزی گفت در حال حاضر اکثر بانک ها خود در دادن اعتبار امساک می کنند به طوری که از میزانی هم که بانک مرکزی اجازه پرداخت اعتبار داده کمتر اعتبار می پردازند و ترجیح می دهند اعتبارات خود را با نهایت دقت به کار برند تا خطری متوجه اعتباراتشان نشود.

 

تشکیلات جدید سازمان برنامه در دوران برنامه سوم در دست تهیه است

کمیته بررسی تشکیلات و مقررات سازمان برنامه به منظور آماده ساختن این دستگاه در کارهای مربوط به دوران برنامه سوم که مدت آن پنج سال خواهد بود جلسات خود را همه روزه تشکیل می دهد.

ریاست کمیته مزبور را مهندس زنجانی به عهده دارد و آقایان دکترگودرزی معاون سازمان برنامه، دکتر مجیدی رئیس دفتر بودجه ، دکتر کاظم زاده رئیس دفتر طرح ها، دکتر پیرنظر رئیس کمیته تشکیلات شورای  عالی اداری و دکتر موتمن کارشناس اقتصادی عضویت کمیته مزبور را دارند. در ظرف روزهای آینده طرح اصلی تشکیلات سازمان برنامه به وسیله کمیته بررسی تعیین خواهد شد.

 

سفرای جدید ایران در خارج تعیین شدند

امروز کسب اطلاع شد که علی دشتی از طرف وزارت امورخارجه به سمت سفیر کبیر دولت شاهنشاهی در لبنان نامزد شده و به قرار اطلاع پذیرش وی نیز به تهران رسیده است.

علی دشتی پس از مراجعت دکتر نجم سفیر کبیر فعلی دولت شاهنشاهی در بیروت که مدت ماموریتشان به پایان رسیده به محل ماموریت خود عزیمت خواهد کرد. آخرین سمت سیاسی علی دشتی سفیر کبیر ایران در قاهره بوده است.

همچنین کسب اطلاع شده که پذیرش آقایان نورالدین کیا به عنوان سفیر کبیر ایران در اتاوا (کانادا) ، محمود فروغی معاون سیاسی وزارت خارجه به عنوان سفیر کبیر ایران در سوئیس، محمد گودرزی معاون اداری وزارت خارجه به عنوان سفیر کبیر ایران در اسپانیا و احمد اقبال به عنوان سفیر کبیر ایران در بلگراد نیز به تهران رسیده است .

 

ایران برای امنیت همسایه شمالی هیچ خطر آنی و آتی ندارد

«علی اصغر امیرانی» در ستون « بدون روتوش» شماره امروز «خواندنی ها » نوشته است : پیدایش نخستین و کوچک ترین روزنه امید در بهبود مناسبات بیهوده تیره شده ایران و شوروی، با آنکه هنوز از مرحله حرف و مبادله یادداشت که نوعی گفت و گوی مضبوط است تجاوز نکرده معهذا همین حرف خشک وخالی هم مانند صحبت از جشن و عروسی و شادمانی نه تنها افراد خانواده عروس و داماد بلکه همسایگان را هم خوشحال کرده است .

در میان کشورهای همسایه شوروی با توجه به وابستگی های این همسایگان به پیمان های منطقه ای، ایران شاید یگانه کشوری باشد که برای امنیت همسایه شمالی هرگز هیچ گونه خطر آتی و آنی نداشته و ندارد. بنا براین هر نوع تصورات دیگری در این باره رویایی بیش نیست و هر نوع سوء تعبیر از این رویای پیش نیامده ، عملی غیر عادلانه و به زیان طرفین و حتی دیگران می باشد.

 

وعده های بیهوده نخست وزیر که عملی نخواهند شد!

امیرانی در بند دیگر یادداشت خود آورده است : « بعد از سخنرانی های پی در پی و بی نتیجه و حتی بد نتیجه دکتر امینی و سفارش های خداپسندانه و غیر عملی مرحومین مغفورین حاج محتشم السلطنه اسفندیاری و آیت الله کاشانی که از فرط خیرخواهی و حسن نیت در هر مورد و هر چیز دست رد به سینه احدی نمی گذاشتند و کسی را ما یوس نمی کردند، چشممان به تلگراف پرانی ها و نامه های پشت سر هم جناب آقای امیر اسدالله خان علم روشن.

مردم کردستان و شهرستان هایی که نخست وزیر از آن جاها عبور کرده و یا می کند با خود می گویند: دکتر اقبال که از آب و هوا و امکانات دوران تورم ارزی و اعتباری بر خوردار بود و ... به علاوه چک ۲۵ میلیون دلاری پذیره نفت را هم دست نخورده در جیب داشت و آه و ناله زلزله زدگان را هم به دنبال نداشت با ۱۲ وزیر قد و نیم قدش جلسه هیئت دولت را به منظور بررسی و رسیدگی به کار مردم شهرستان ها، در میان آن ها و در کنار آن ها تشکیل می داد، از خروارها وعده و امیدی که به مردم داد یا از او گرفتند چند مثقالش عملی شد که از این یکی چند کیلو بشود؛ و اگر آن وعده ها و قول ها عملی شده بود و از آن سفرها نتایج نیکو می خواستند بگیرند دیگر به این مسافرت ها نیازی نبود.

مقصود دیگر من از این آیه یاس، قرائت کنی عمدی، این است که مردم بیهوده و زود و زیاد امیدوار نشوند، تا اگر حتی یکی از این مواعید و دستورات تلگرافی هم عملی شد امید تازه ای در آن ها ایجاد گردد که غیرمترقبه باشد. من خود در دو مورد مملکتی و ولایتی به دریافت دو فقره از این تلگراف ها از رضائیه و سنندج مفتخر شده ام. اگر فقط یکی از آنها هم عملی شود من با همین قلم در همین جا به درگاه خدا از آنچه نوشته ام استغفار خواهم کرد .

 

نشریه ای که آرزوی خود را تبدیل به خبر کرد / برگزاری انتخابات مجلس در اوائل زمستان قطعی است!

«خواندنی ها » به نقل از «ملیون» نوشته است : پس از شرفیابی روز شنبه گذشته سردار فاخر حکمت به حضور شاهنشاه که یک ساعت به طول انجامید گفته شد که رئیس هیئت مدیره مجلس توضیحاتی راجع به جلسه روز دوشنبه هفته گذشته نمایندگان سابق مجلس به عرض رسانیده و در این شرفیابی شاهنشاه بار دیگر لزوم تشکیل مجلس و شروع انتخابات را گوشزد فرموده اند.

 گفته می شود انتخابات در اوائل زمستان امسال قطعی است و در سال جاری مسلما پارلمان افتتاح می گردد.

بر عکس «ملیون» «آذربایجان» نوشته است : دولت به هیچ وجه نظر انجام انتخابات را ندارد و با آن که در بودجه کل کشور مبلغی جهت انجام انتخابات منظور شده ولی دولتی ها معتقدند که شرایط برای انجام انتخابات مورد نظر مردم فراهم نیست.

 

آمریکا برای ارسنجانی ارزش خاصی قائل است!

«دیپلمات» نوشت: جانسن معاون ریاست جمهوری آمریکا تنها نامه ای که در هفته اول مراجعت خود به واشنگتن به ایران فرستاده برای آقای دکتر ارسنجانی وزیر کشاورزی بوده است.

 در تهران هم طرز برخورد و صحبت با آقای ارسنجانی بسیار دوستانه و صمیمانه بود و معلوم داشت که مقامات آمریکایی برای آقای ارسنجانی ارزش خاصی قائل هستند و او را قهرمان تقسیم املاک می شناشند.

 

برنامه هایی که نه اجرا شدند و نه بر پایه صحیحی استوار بودند و هستند!

«تهران اکونومیست» نوشته است : اگر فراموش نکرده باشید برنامه اول هفت ساله آن طور که باید اجرا نشد. برنامه دوم نیز دچار انحرافات و ولخرجی گردید و برنامه سوم هم که باید بر پایه و اساس صحیحی استوار می شد دچار ده ها مشکل گردید که مهم تر از همه احتیاجات وزارت دارایی را باید نام برد و همین احتیاجات است که مانند خوره سازمان را به تحلیل برده و خواهد برد.

بدین جهت در واقع چون برنامه اول انجام نشد بایستی این برنامه را برنامه دوم نام نهاد چون قسمت اعظم این برنامه فقط روی کاغذ است آن را باید «در نامه» نامید نه «برنامه» !

 

گرفتار بودن کشورهای اسلامی به حکومت های فاسد دلیل عقب ماندگی این کشور ها است

«خواندنی ها» به نقل از «وظیفه» نوشت : اساس بحث ما این است که اکثر ملت های اسلامی با آن که در کلیه اصول و مبانی وحدت نظر دارند خدای یکتا، کتاب واحد، پیغمبر معظم و اصول مشترک حاکم بر کلیه روابط آن هاست و واجد مترقی ترین شریعت و کامل ترین آئین می باشند معهذا قرن هاست عقب مانده و امروز بیشتر در ردیف کشور های عقب مانده به شمار می روند و پیوسته با یکدیگر در مقام خصومت و کشمکش هستند و یکدیگر را تضعیف می کنند و حال آنکه ملل مسیحی با وجود کلیه تضادها و اختلافات پیش می روند.

خلاصه بررسی و مطالعه متفکرین در ادوار گذشته و حال این بوده که ملت های اسلامی به علل شرائط جغرافیائی اغلب گرفتار حکومت های فاسد و جا بر بوده اند و این حکومت های فاسد که از دوران بنی امیه و آل عباس آغاز و تا دوران آل عثمان و قاجاریه ادامه یافت همه عوامل موثری در انحطاط ملل اسلامی و نفوذ استعمار بوده اند چنان چه اکنون هم در بعضی از اقطار کشور های اسلامی همین وضع ادامه دارد.

مشکل دیگر این است که جهان مسیحیت که خود به اصول دموکراسی نزدیک شد در سه قرن اخیر کوشا بود که در کشورهای اسلامی حکومت های استبدادی ادامه یابد وحتى تحولات سیاسی وانقلابات اجتماعی را به وضعی رهبری کرد که در ماسک دموکراسی هم سیاه ترین اصول استبدادی باقی بماند.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

تماس با ما تماس با ما : 38-22604037(9821+) ارتباط با ماInfo@iichs.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران می باشد.
درج مطالب در سایت لزوماً به معنی تایید آن نیست.
استفاده از منابع این سایت با ذکر ماخذ مجاز است.